Jump to content

BMW seria 3 E90 sau seria 5 E60?


Recommended Posts

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...
Poate sĂŁ meargĂŁ bine mersi cu jantele alea dacĂŁ are puĂžinĂŁ grijĂŁ.

 

Din punctul meu de vedere nu jantele sunt problema ci anvelopele run flat pe care chiar am de gand sa le schimb. Nu amortizeaza deloc gropile, desi suspensiile nu sunt foarte ferme (parca lovesc direct cu janta in gropi), nu pot fi resapate si sunt f scumpe. Chiar merg cu grija, dar surprize sunt la tot pasul pe la noi si nu vreau sa incep sa schimb deja la articulatiile fata.

 

Multzam,

Link to comment
Share on other sites

Poate sĂŁ meargĂŁ bine mersi cu jantele alea dacĂŁ are puĂžinĂŁ grijĂŁ.

 

Din punctul meu de vedere nu jantele sunt problema ci anvelopele run flat pe care chiar am de gand sa le schimb. Nu amortizeaza deloc gropile, desi suspensiile nu sunt foarte ferme (parca lovesc direct cu janta in gropi), nu pot fi resapate si sunt f scumpe. Chiar merg cu grija, dar surprize sunt la tot pasul pe la noi si nu vreau sa incep sa schimb deja la articulatiile fata.

 

Multzam,

 

Pfoooaaaaaa.... asta e mai grea decat aia cu BMW pe GPL :twoup: :) :)

Link to comment
Share on other sites

cu siguranta ca poate sa mearga si direct pe janta... de aia iti seria 5, sa zornai in ea ca un bob in pastaie, nu sa stai comod ca omul.. nu mai vorbim de probleme tehnice o groaza. Nu iti trebuie multe drumuri ...unul e destul, vezi ce apatit DSF in topicul asta..

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=77841

Oricum e aleagerea ta ce faci..

Link to comment
Share on other sites

Drumurile sunt praf oricum prin tara..dar in Buzau depasesc orice imaginatie..scapa de runflat-uri!

Pai...daca scenariul este atat de groaznic mai bine scapam toti de BMW-uri si ne luam Loganuri. Sau ne mutam cu BMW-urile in Olanda:) Acum depinde si de fiabilitatea modelului in sine - am cunostinte cu Audi A6 care dupa 2 ani de mers in Romania ( cu jante pe 17, respectiv 18, dar fara run flat ce-i drept) nu au avut niciodata probleme cu articulatiile. Ma rog...in concluzie: Vrea cineva niste run flat-uri noi? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

cu siguranta ca poate sa mearga si direct pe janta... de aia iti seria 5, sa zornai in ea ca un bob in pastaie, nu sa stai comod ca omul.. nu mai vorbim de probleme tehnice o groaza. Nu iti trebuie multe drumuri ...unul e destul, vezi ce apatit DSF in topicul asta..

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=77841

Oricum e aleagerea ta ce faci..

 

Ma refeream la faza cu resaparea...

Link to comment
Share on other sites

cu siguranta ca poate sa mearga si direct pe janta... de aia iti seria 5, sa zornai in ea ca un bob in pastaie, nu sa stai comod ca omul.. nu mai vorbim de probleme tehnice o groaza. Nu iti trebuie multe drumuri ...unul e destul, vezi ce apatit DSF in topicul asta..

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=77841

Oricum e aleagerea ta ce faci..

 

Ma refeream la faza cu resaparea...

 

Scuze, vroiam sa zic vulcanizare (daca o fi adevarat si mitul asta...)

Link to comment
Share on other sites

stiu foarte multi oameni care nu merg mai de loc prin tara, si in nici un caz nu pe drumuri proaste. Si fratele meu are un VW golf de 2 ani, luat de nou, 17k km din care vreo 8 drumuri de Tulcea - Bucuresti. Si merge bine si ala...

Pe mine ma umfla rasul cand pe topicul ala isi dadeau multi cu parerea, dar ei nici macar nu stiau unde e Turnul Severin pe harta, daramite sa mai fi fost pe acolo ...

Iti spun eu ca cine mai are masina intreaga in conditiile astea gen roti de 18 inch RFT de fapt a scos-o doar pe la herastrau la terasa si inca vreo 2 drumuri de mare si in rest a mers cu altceva, daca a mers. Daca te uiti la sondaje pe aici vei vedea ca majoritatea fac sub 15k km pe an, si aia facuti prin oras. Altfel isi dau cu parearea ca nu e nici o problema :twoup:

Nu stiu ce drumuri ai tu de facut, cum sunt drumurile pe unde mergi de regula si cati km vei face. Tu stii mai bine.

L.E...nu mai departe decat ieri am dat intr-un sant pe autostrada la 10 km de Bruxellles de mi s-au aprins jumate din becurile din bord, inclusiv ala de ABS care nu l-am vazut la fata de cand am masina. . Aveam 74 de km/h , limita era la 70, ca era circulatia restransa pe o banda. Nu era semnalizata cu nimic. Tot de ieri mi-a aparut si o vibratie in jur de 90-100 de km/h, deci s-au dezechilibrat si cauciurile, probabil s-au deformat de la gropan, asta daca am noroc si nu s-au dus dracu jentile.

Si voi imi spuneti mie de Romania cum se circula ok cu 18 inch si RFT...

Eu am jante pe 16 inch, cauciucuri normale, desi am suspensie sport ce e drept.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

- am 18" pt ca am optiunea M packet si jantele sunt style M 135

- am RFT ca asa vine din fabrica, Dunlop

- locuiesc in Timisoara iar socrii mei au casa dupa Turnu severin, mai exact in comuna Ciovarnasani

- drumul Timisoara - Severin l-am facut de nspe ori. Intra-devar o luam cateodata Tm - Resita - Anina - Herculane - Severin. Mai exista inca doua variante pe care le-am tot testat. Ai mei stau la 100km pe Clisura Dunarii si am mers si pe la ei. Deci merg si pe drumuri naspa

 

Concluzia:

 

- pe la 40 k km am fost cu masina la reglat unghi de fuga si era o mica eroare la o roata. Atat. In rest nimic.

 

Acum la 43 k e f ok.

 

deci se poate si cu RFT pe 18 in Romania. Se poate !!!

 

...dar trebuie sa casti ochii.

Link to comment
Share on other sites

Evident ca se poate, altii au pe 20, dar nu asta e ideea..ideea e ca in Romania nu avem practic conditii decente pentru a permite deplasarea in siguranta cu astfel de roti..

 

Daca mergi in "varful degetelor" si esti foarte atent ai sanse sa le mentii cat de cat in buna stare, insa sansele sunt destul de mari sa nu se intample asta. Spre exemplu eu am stricat doua cauciucuri runflat intr-un crater la Afumati - si crede-ma, trec prin Afumati de cel putin 4 ori pe luna de vreo 4 ani de zile. Insa ploua torential, se mergea in coloana la 60 la ora si era noapte. Efectiv nu aveai cum sa-l vezi..Mentionez ca eram cu jantele de iarna pe 16". Nu vreau sa-mi imaginez cum se faceau rotile daca erau pe 18"..

Link to comment
Share on other sites

Foarte mulţi exagerează gratuit şi inutil.

 

Dacă ai un stil de mers mai atent, poţi merge cu jante pe 18 şi RFT-uri cam pe orice drum din România, ĂŽn afară de cele de ţară.

 

Este adevărat că RFT-urile sunt rigide şi zgomotoase, ĂŽnsă dacă poţi trece peste asta, nu prea au alta dezavantaje.

 

RFT-urile pot fi şi vulcanizate, ĂŽnsă nu se recomandă acest lucru.

Normal că nu se recomandă pentru că producătorii vor să cumperi alt pneu, doar aşa fac ei profit.

 

Dacă nu eşti atent, poţi sparge şi jante pe 16 cu talon de 55.

 

Mulţi emit păreri despre jantele pe 18 dar nu au avut ĂŽn viaţa lor aşa ceva.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

sincer sa merg cu masina tot timpul cu frica si sa o feresc non stop.. sa tremur la fiecare drum mai lung si mai nenorocit, ma lipsesc, unde mai e placerea de a conduce si comfortul ? Ceilalti trec pe langa tine cu 120 lejer si tu mergi cu 80 ca vibratiile si zgomotul ti se infig in creier ... Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

@ Ciupanezu - poti sa explici ce inseamna stil de mers 'mai atent'? Mai atent decat cine/ce .. sau .. cum e stilul asta de mers mai exact?

 

Un mic sondaj facut pe la vulcanizari gen Autosoft unde se roluiesc jante o sa va dezvaluie o 'mare' surpriza (?) Oamenii..cei care se deplaseaza prin tara mai des decat o data pe an au mari probleme in general cu jantele mari si cauciucuri runflat. Culmea vis-a-vis de locul unde stau este un E90 cu jante de 18 toli incaltate cu cauciucuri runflat. Are galme pe 3 cauciucuri din 4. Chiar si doua galme pe un cauciuc..cine stie poate i-o placea sa dea in gropi.

Link to comment
Share on other sites

AdicĂŁ nu iei toate gropile, ĂŽncerci sĂŁ le eviĂži.

 

Pe scurt, nu conduci de parcĂŁ e maÂşinĂŁ de firmĂŁ.

 

Sondajele de genul acesta au o marjĂŁ de eroare foarte mare.

 

sincer sa merg cu masina tot timpul cu frica si sa o feresc non stop.. sa tremur la fiecare drum mai lung si mai nenorocit, ma lipsesc, unde mai e placerea de a conduce si comfortul ? Ceilalti trec pe langa tine cu 120 lejer si tu mergi cu 80 ca vibratiile si zgomotul ti se infig in creier ...

 

Nu trebuie dramatizat.

Ăn România trebuie sĂŁ ai grijĂŁ cum mergi indiferent de jante Âşi talon.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.