Jump to content

Final ars la statie E39, solutii ?


Tetsuzan

Recommended Posts

difera si difuzoarele, este nevoie de resoftare :twoup:

 

Intradevar trebuie sa schimb toate difuzoarele si este nevoie de resoftare ca trebuie sa am in meniul navi o rubrica DSP.

 

Deci am nevoie de urmatoarele:

 

Statie DSP

2x tweetere fata

2x medii fata

2x bass fata

2x tweetere spate

2x bass spate

1x subwoofer

cabluri

resoftare

 

Am sa dau un email la Trado Motors Iasi sa intreb cat costa resoftarea ca sa-mi vada DSP-ul. Acum sa strang niste bani ca sa cumpar tot aresnalul.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 92
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da, plus ca tunerul de la DSP contine doua tunere si are si doua antene, deci mai trebuie niste maruntisuri.

 

Tunerul este cel din stanga spate.

post-787-1275860005_thumb.jpg

 

Uite asta nu stiam, mersi ca mi-ai zis paul. Chestia aia mare neagra din spate e DPS-ul si aia alba din fata e tunerul, vad doua chestii conectate la ea. Zi-mi te rog ce anume altceva mai trebuie sar parea ca investitia devine din ce in ce mai mare cu tunerul asta cu tot cred ca sare de 1000Euro bani care cred ca mai degraba ii investesc in noua masina!

Link to comment
Share on other sites

sau daca vrei o varianta mai simpla, mai ieftina si un pic mai slaba calitativ din punct de vedere muzical cumperi doar subwooferul si o statie oarecare impreuna cu un adaptor high-low si gata sunetul o sa se schimbe radical
Link to comment
Share on other sites

Calitatea sunetului nu sta nici pe departe doar in subwoofer. O sa aibe ceva zbarnaieli in plus, dar nu se va auzi nici mai clar si nici nu va avea un sunet la fel de bogat ca in cazul DSP.
Link to comment
Share on other sites

fara subwoofer sunetul in e39 este fad lipsit de bas oricum nu cred ca subwooferul chiar fara tot sistemul dsp este o 'zbarnaiala" completeaza foarte bine restul de difuzoare bineinteles ca nu se ridica la calitatea sistemului dsp doar ca este o alternativa mult mai simpla Edited by RADU346
Link to comment
Share on other sites

fara subwoofer sunetul in e39 este fad lipsit de bas oricum nu cred ca subwooferul chiar fara tot sistemul dsp este o 'zbarnaiala" completeaza foarte bine restul de difuzoare bineinteles ca nu se ridica la calitatea sistemului dsp doar ca este o alternativa mult mai simpla

 

M-am gandit si eu initial sa-mi fac cave de genu, gasisem un subwoofer care se monta sub scaunul sofer, statie tot, dar din pacate nu mergea pe headunitul masinii si nu vreau sa pun alt headunit pt control, mai bine raman cu sunetul masinii cum e acum care nu e chiar rau nu am bubuiala dar se aude clar e ok pt mine are si putin bass chiar e ok pt un sunet standard, ori pun DSP care l-am vazut pe F10 si se aude bestial banuiesc ca se e similar si la E39 asa da sunet ori cred ca am sa raman cu cel standard ca vad ca alternativa dsp costa f mult cred ca depaseste 1000euro cu tot ce trebuie sa fie complet functional merita pt o masina care o mai tin un an/doi max ?

Link to comment
Share on other sites

dsp merge atat cu BM24 cat si cu BM54(se recodeaza), nu e nevoie de alt tuner; pe de alta parte sincer nu stiu cum functioneaza cu partea de amplificare modificata...ai nevoie de un modul radio nemodificat sa fi sigur ca totul e ok (indiferent daca e bm54 sau BM24)

 

TIP: poate sa aibe iesirile spate arse :twoup: doar iesirile de fata trebuie sa functioneze

Link to comment
Share on other sites

dsp merge atat cu BM24 cat si cu BM54(se recodeaza), nu e nevoie de alt tuner; pe de alta parte sincer nu stiu cum functioneaza cu partea de amplificare modificata...ai nevoie de un modul radio nemodificat sa fi sigur ca totul e ok (indiferent daca e bm54 sau BM24)

 

TIP: poate sa aibe iesirile spate arse :twoup: doar iesirile de fata trebuie sa functioneze

 

Am BM54 functional si fata si spate, si cine il recondeaza sau unde/cum se face ?

Link to comment
Share on other sites

fara subwoofer sunetul in e39 este fad lipsit de bas oricum nu cred ca subwooferul chiar fara tot sistemul dsp este o 'zbarnaiala" completeaza foarte bine restul de difuzoare bineinteles ca nu se ridica la calitatea sistemului dsp doar ca este o alternativa mult mai simpla

 

M-am gandit si eu initial sa-mi fac cave de genu, gasisem un subwoofer care se monta sub scaunul sofer, statie tot, dar din pacate nu mergea pe headunitul masinii si nu vreau sa pun alt headunit pt control, mai bine raman cu sunetul masinii cum e acum care nu e chiar rau nu am bubuiala dar se aude clar e ok pt mine are si putin bass chiar e ok pt un sunet standard, ori pun DSP care l-am vazut pe F10 si se aude bestial banuiesc ca se e similar si la E39 asa da sunet ori cred ca am sa raman cu cel standard ca vad ca alternativa dsp costa f mult cred ca depaseste 1000euro cu tot ce trebuie sa fie complet functional merita pt o masina care o mai tin un an/doi max ?

 

 

sistemul DSP pt e39 il gasesti de la 450 euro in sus cu tot ce trebuie ca sa fie montat pe o masina cu sunet stock inclusiv cablurile.

Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am pus mai demult subwoofer Oem pe e39, calitatea sunetului nu sa schimbat atat doar ca ai un bas mai profund. Se simte oricum diferenta fata de sistemul stock. Daca as avea iar un e39 as adopta solutia lui Lifestyle, 2 woofere free-air si o statie sanatoasa.
Link to comment
Share on other sites

fara subwoofer sunetul in e39 este fad lipsit de bas oricum nu cred ca subwooferul chiar fara tot sistemul dsp este o 'zbarnaiala" completeaza foarte bine restul de difuzoare bineinteles ca nu se ridica la calitatea sistemului dsp doar ca este o alternativa mult mai simpla

 

M-am gandit si eu initial sa-mi fac cave de genu, gasisem un subwoofer care se monta sub scaunul sofer, statie tot, dar din pacate nu mergea pe headunitul masinii si nu vreau sa pun alt headunit pt control, mai bine raman cu sunetul masinii cum e acum care nu e chiar rau nu am bubuiala dar se aude clar e ok pt mine are si putin bass chiar e ok pt un sunet standard, ori pun DSP care l-am vazut pe F10 si se aude bestial banuiesc ca se e similar si la E39 asa da sunet ori cred ca am sa raman cu cel standard ca vad ca alternativa dsp costa f mult cred ca depaseste 1000euro cu tot ce trebuie sa fie complet functional merita pt o masina care o mai tin un an/doi max ?

 

 

sistemul DSP pt e39 il gasesti de la 450 euro in sus cu tot ce trebuie ca sa fie montat pe o masina cu sunet stock inclusiv cablurile.

 

Pretul nu-i exagerat de mult, la urma urmei e un sistem HiFi OEM care se aude bestial si nu cred ca exista comparatie cu cele aftermarket. In mare trebuie 2000 RON pt achizitie, daca te duci te uiti la alarme auto ai sa vezi ca sunt alarme viper care depasesc pretul asta si sunt o gramada care isi pun, parerea mea ca o alarma din aia nu face ce face un sistem audio de top. Oricum nu ma pricep prea tare si daca voi strange niste bani si nu va fi foamete mare cum anunta astia si ma voi decide sa cumpar sistemu complet o sa cer ajutorul cuiva care a mai facut si stie exact ce trebuie cumparat cum trebuie montat pt ca nu am o treaba e o chestie care ma depaseste insa ramane de vazut in mare m-am hotarat sa nu mai pun pt ca vreau sa schimb masina dar chiar si asa o sa ma mai gandesc...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.