Jump to content

Final ars la statie E39, solutii ?


Tetsuzan

Recommended Posts

  • Replies 92
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Degeaba adaugi difuzoare dacĂŁ nu ai amplificator de fabricĂŁ.

 

4 Difuzoare sunt ok, iar masina are amplificator nu e nevoie ce cine stie ce amplficator aditional pt 4 tweere de 5W. De fapt userul care mi-a schimbat finali de la statie mi-a pus o pereche mai puternici ceea ce-mi permite sa adaug fara probleme inca 2 difuzoare pe canal

Link to comment
Share on other sites

Aia nu e staĂžie ci modul audio. :twoup:

 

Din moment ce tine difuzoare pe ea are si un mic amplificator numai retin cat mi-a spus userul cream ca imi poate amplifica acum cu noile finale insa l-am intrebat daca mai merg puse inca 2 tweetere de 5w si mi-a zis categoric fara nici un fel de problema iar cat am avut un final ars, aveam toate boxele montate pe celalalt canal pe finalele vechi care amplificau mai putin decat astea si aveam inclusiv alea de bass care sunt de putere mai mare si n-a fost nici o problema.

Link to comment
Share on other sites

MĂŁ rog, ideea este cĂŁ amplificatorul (staĂžia) este altĂŁ piesĂŁ.

Modulul audio are Âşi el rol de amplificare, ĂŽnsĂŁ nu este un amplificator propriu-zis.

 

Da, orisicum doua difuzoare de 5W aduse in circuit nu cauza nici un fel de problema, problema e unde le gasesc ? si de care sa pun ! ca am mers 6 luni cu toate pe un singur canal si n-a fost nici o problema si am dat tare desi nu era foarte indicat ma gandeam ca daca se arde si celalalt final oricum le voi schimba pe amandoua. Trebuie sa gasesc niste difuzoare bune care sa mearga acolo eventual tot cele originale de la o masina dezmembrata ca imi trebuie si filtrul la ele, sa intre numai inalte in difuzor

Link to comment
Share on other sites

CautĂŁ la dezmembrĂŁri dacĂŁ vrei sĂŁ ieÂşi ieftin.

 

Da, cred ca am sa sun la firmele care mi le-ai recomandat atunci pt modul radio poate au ca peaici in oras la mine cam greu am vazut ca sunt pe forum unii care dezmembreaza si m-am gandit ca poate este cineva care are ramase si nu le mai foloseste sau dezmembreaza etc astept sa vad ce zice lumea si eu prefer sa pun unele care au fost tot originale ca se aud super astea care le am sunt foarte multumit de ele. Am sa mapuc sa caut de luni insa pana atunci astept poate apare si peaici ceva.

Link to comment
Share on other sites

mie nu mi plac de nici o culoare cum se aud boxele de pe masina, delocc... si am observat ca la bmw uri in general sistemele de pe masina se aud cam aiurea... si eu am ars cred un final... nu mi se aude boxa fata dreapta... ba se aude, ba pacaie. zici ca bubuie uneori sau ia foc... :twoup:

Dar niste boxe din comert o firma mai buna nu sunt ok?

Link to comment
Share on other sites

mie nu mi plac de nici o culoare cum se aud boxele de pe masina, delocc... si am observat ca la bmw uri in general sistemele de pe masina se aud cam aiurea... si eu am ars cred un final... nu mi se aude boxa fata dreapta... ba se aude, ba pacaie. zici ca bubuie uneori sau ia foc... :twoup:

Dar niste boxe din comert o firma mai buna nu sunt ok?

 

Depinde ce difuzoare ai tu pe masina poate nu sunt la fel ca ale mele eu am niste porcarii mici si la volum tare tare nu imi distorsioneaza deloc sunetul este foarte clar si bassul se aude mai mult decat satisfcator pt marimea difuzorului. Ca sa pun bass mai mare din comert trebuie statie, iar masina nu vede alta statie decat cea pusa din fabrica care costa f mult si nu se merita nu am de gand sa bag bani pt ca sunetul pt mine este foarte ok doar vreau sa mai adaug niste difuzoare in plus sa am sunet si pe portierele din spate si inca un dif pe cele din fata banuiesc ca sar creea o spatialitate mai buna. Degeaba zici ca sistemele de pe masina se aud aiurea nu e chiar asa, la E39 DSP-ul se aude foarte fain are 10 difuzoare si ton de bass, sa numai zic la modelele noi cu pro logic 16 dif-uri si 2 tonuri de bass sub scaune cum am vazut pe F10 se auzea demential. Si nu cred ca sunt foarte multe bmw-uri cu sisteme audio care sa nu fie de fabrica pt ca nu merg doar poate pe modelele mai vechi eu la mine nu pot pune alta statie decat cea din fabrica nu mi-o vede iBUSS-ul masinii si banuiesc ca la toate modelele dupa a mea e la fel E60/F10 nu stiu la cele dinainte daca se folosea tot iBUSS, caz in care nu poti pune statie din comert. Daca nu poti pune alta statie atunci nu poti pune nici alte boxe pt ca nu are cine sa-ti amplifice.

Link to comment
Share on other sites

Degeaba adaugi acele difuzoare, este ca Âşi cum arunci cu banii pe fereastrĂŁ, ĂŽn plan practic nu se va simĂži nici o ĂŽmbunĂŁtĂŁĂžire.

 

Nu mai repeta chestiile astea cu IBUS-ul maÂşinii pe care Ăži le-au spus cine Âştie ce pricepuĂži.

DacĂŁ pui un headunit aftermarket, poĂži folosi ce staĂžie vrei, aÂşa cĂŁ problema nu e de IBUS ci de headunit.

 

mie nu mi plac de nici o culoare cum se aud boxele de pe masina, delocc... si am observat ca la bmw uri in general sistemele de pe masina se aud cam aiurea... si eu am ars cred un final... nu mi se aude boxa fata dreapta... ba se aude, ba pacaie. zici ca bubuie uneori sau ia foc... :twoup:

Dar niste boxe din comert o firma mai buna nu sunt ok?

 

Se aud nasol sistemele standard, cele opĂžionale sunt foarte bune.

 

Nu prea.

Un sistem audio din fabricã este gândit Într-un anumit fel Încât sã se audã bine din orice punct din maºinã, este destul de complicat.

Link to comment
Share on other sites

da, cele standard.. nu ma refer la cele cu 10 difuzoare... eu am 2 in fata si 2 in spate si sunt de 13. dak iau niste jbl uri de 13 s ar auzi mai bine? mai clar ma refer... apropo... cat e o magazie de cd uri sh ?
Link to comment
Share on other sites

AdicĂŁ sĂŁ monteze un cd player.

 

Nu este nevoie sã renunÞe complet la MID, poate sã tragã niºte fire ºi sã mute MID-ul În torpedou, iar cd player-ul rãmâne fixat În locul sãu.

 

Mie nu prea-mi plac aceste lucruri pentru cĂŁ se stricĂŁ linia bordului.

 

ĂnsĂŁ dacĂŁ n-aÂş fi avut sistem cu DSP din fabricĂŁ, probabil cĂŁ mergeam pe calea practicĂŁ Âşi montam un headunit aftermarket sau un Dynavin.

Link to comment
Share on other sites

salut, cauta la dezmembrari un subwoofer oem de pe masinile cu dsp (100-150 euro) este un mare pas inainte si daca nu vrei sa iti zornaie tabla pe masina pe strada eu zic ca este destul oricum raportul calitate-pret-spatiu este cel mai bun
Link to comment
Share on other sites

AdicĂŁ sĂŁ monteze un cd player.

 

Nu este nevoie sã renunÞe complet la MID, poate sã tragã niºte fire ºi sã mute MID-ul În torpedou, iar cd player-ul rãmâne fixat În locul sãu.

 

Mie nu prea-mi plac aceste lucruri pentru cĂŁ se stricĂŁ linia bordului.

 

ĂnsĂŁ dacĂŁ n-aÂş fi avut sistem cu DSP din fabricĂŁ, probabil cĂŁ mergeam pe calea practicĂŁ Âşi montam un headunit aftermarket sau un Dynavin.

 

Pai inseamna ca nu ai fost prea atent si nu ai inteles deloc ce am zis eu. Am avut dreptate de la bun inceput si cei care mi-au spus despre iBus nu sunt asa de prosti pe cum crezi. NU se poate monta nici un fel de statie aftermarket pe sistemul original al masinii, cine naiba isi tiganeste masina cu cdplayer ? mai bine ii dai foc si o arunci in rau decat sa-ti scoti mid-ul sau in daca vorbim de masini mai noi navigatia ca sa pui o porcarie de cd player ? deci repet nu se poate monta statie aftermarket fara sa-ti tiganesti masina ma indoiesc ca Fan_XBMW vrea sa faca asta daca vrea atunci e treaba lui. Sa revenim on topic caut in continuare difuzoarele specificate am gasit o oferta insa mi se pare pretul cam mare mai caut.

 

salut, cauta la dezmembrari un subwoofer oem de pe masinile cu dsp (100-150 euro) este un mare pas inainte si daca nu vrei sa iti zornaie tabla pe masina pe strada eu zic ca este destul oricum raportul calitate-pret-spatiu este cel mai bun

 

Deocamdata nu prea am ce face cu subwooferul din pacate decat daca il cumpar cu tot cu DSP probabil o sa fac asta dar ma gandesc sa schimb masina si nu sunt sigur deocamdata dar daca o mai tin si anul viitor voi cumpara si un woofer cu dps, deocamdata vreau sa iau tweeterele care lipsesc oricum imi vor trebuii si astea ca sa am sistemul complet. O sa mapuc sa caut luni si la dezmembrari am gasit la cineva dar vreau un pret mai normal.

Edited by Tetsuzan
Link to comment
Share on other sites

Pai inseamna ca nu ai fost prea atent si nu ai inteles deloc ce am zis eu. Am avut dreptate de la bun inceput si cei care mi-au spus despre iBus nu sunt asa de prosti pe cum crezi. NU se poate monta nici un fel de statie aftermarket pe sistemul original al masinii, cine naiba isi tiganeste masina cu cdplayer ? mai bine ii dai foc si o arunci in rau decat sa-ti scoti mid-ul sau in daca vorbim de masini mai noi navigatia ca sa pui o porcarie de cd player ? deci repet nu se poate monta statie aftermarket fara sa-ti tiganesti masina ma indoiesc ca Fan_XBMW vrea sa faca asta daca vrea atunci e treaba lui. Sa revenim on topic caut in continuare difuzoarele specificate am gasit o oferta insa mi se pare pretul cam mare mai caut.

 

Tu nu ai fost atent şi nici nu ai ĂŽnţeles ceea ce am spus eu.

 

Cei care ţi-au spus despre IBUS nu au nici o treabă cu realitatea.

IBUS-ul este o interfaţă.

Nu este din cauza interfeţei faptul că headunit-ul nu este compabitibil cu o staţie aftermarket.

Pur şi simplu este o problemă de compatibilitate, nu este vorba de tehnologie extraterestră.

 

Legat de cd player şi ţigănie, discuţia este cu dus şi ĂŽntors.

După cum vezi, nici ţie nu-ţi place să plăteşti foarte mult pe nişte difuzoare.

Soluţia cea mai elegantă este achiziţionarea unui sistem audio cu DSP de pe eBay, ĂŽnsă asta ĂŽnseamnă o investiţie de 500 €, o investiţie pe care nu mulţi sunt dispuşi s-o facă.

Nici mie nu-mi place ideea unui sistem aftermarket ĂŽn maşină, ĂŽnsă asta nu ĂŽnseamnă că un astfel de sistem ar fi neapărat o ţigănie.

Poţi să montezi headunit-ul ĂŽn torpedou dacă te chinui puţin astfel ĂŽncât să nu se vadă faptul că ai un cd player aftermarket.

 

Ca o părere, ĂŽţi cumperi degeaba acele tweetere, muzica nu se va auzi mai bine cu ele.

Din moment ce nu ai sistemul standard, mai bine te mulţumeşti cu ceea ce ai.

 

Sistemul cu DSP nu se aude mai bine din cauza a două tweetere ci din cauza subwooferului şi a ĂŽntregului sistem care-ţi permite setări mai avansate, tot felul de efecte de sunet.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Sau vandut DPS-ul si cu 200 euro la noi in tara nu mi se pare foarte mult, probabil voi lua si eu unul. Pai normal ca la multa lume nu le convine sa dea bani dar chiar tu ai zis, distractia costa. Acele tweetere vor aduce niste sunet in plus nu vad ce ar face rau, mai exact de ce crezi ca le iau degeaba ? inloc de 2 tweetere voi avea 6 si sunetul se va auzi si pe locurile din spate. Care ar fi diferenta intre DSP si standard ? adica tu spui ca intr-un sistem de 2 boxe si unul de 6 boxe nu este nici o diferenta ? evedient ca claritatea sunetului nu va fi influentata dar nu despre asta vorbesc.
Link to comment
Share on other sites

N-am auzit de nimeni care să fi luat un sistem complet cu DSP cu 200 €.

 

Un astfel de sistem se vinde cu 500 €.

 

150 € se cere doar pe subwoofer.

 

Le iei degeaba pentru că nu ai amplificator cu DSP şi nici subwoofer.

Sistemul este gândit ca un tot unitar.

 

De unde 6?

Există două tweetere ĂŽn cele două feţe de uşi din faţă şi două ĂŽn feţele de uşi din spate. Ăn total 4.

 

Un tweeter este un difuzor pentru sunete ĂŽnalte.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Eu vad ca pe portiera fata sunt 2 difuzoare in cel de sus am difuzor in cel marca cu rosu nu am, se poate lega in paralel unul cu cel de sus + cel de pe usa din spate"]spate[/url] fac 3 pe o parte si 3 pe cealalta 6. Nu vad probleme de amplificare deci am sau nu am dsp-ul nu vad sa fie vreo diferenta doar cu aceste tweetere, dsp-ul e bun daca vrei si ton de bass pt ca statia masinii nu poate amplifica. Daca adaug 4 boxe in circuit nu au ce sa strice va fi mai mult sunet se va auzi din mai multe locuri, si dps-ul foloseste tot 2 canale si sunt legate in aceiasi configuratie deci chiar nu vad nici o diferenta.
Link to comment
Share on other sites

Ămi pare rĂŁu dar faci confuzie.

 

Cel marcat cu roÂşu e tweeter (difuzor de ĂŽnalte), cel de jos (de diametru mai mare) e difuzor de sunete medii Âşi joase.

 

DacĂŁ tu adaugi niÂşte tweetere, adicĂŁ difuzoare de ĂŽnalte, singura ĂŽmbunĂŁtĂŁĂžire posibilĂŁ dar improbabilĂŁ va fi pe partea de sunete ĂŽnalte, adicĂŁ la limita auzului uman.

Link to comment
Share on other sites

Stai ca nu ne intelegem am mai facut o poza poate e mai explicativ acum:

 

http://img17.imageshack.us/img17/691/image0619.jpg

http://img571.imageshack.us/img571/8982/image0620.jpg

 

vad ca si pe realoem tot asa apar: piesa 1 si 2

la mine lipsesc difuzoarele 2-3 am doar la 1, si mai am cea de bass care e jos nu se vede in poze.

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=65&fg=20

 

De fapt se vede si a patra cea de bass:

 

http://img268.imageshack.us/img268/8377/image0619i.jpg

Edited by Tetsuzan
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.