Jump to content

uzura pneurilor


robi

Recommended Posts

Dupa ce mi-am montat alte jante mai mari, am inceput sa observ ca pe virajele scurte, luate tare, pierd rapid aderenta... oarecum placut.....

ulterior, am observat ca anvelopele spate cel putin, se uzeaza pe interior.

1. Este posibil sa se modifice unghiurile daca jantele vechi (de iarna) sunt 7jx16 et47(205/55r16), iar astea 8jx17 ET35(225/45r17) ??

2. Faptul ca janta iese un pic mai afara, sa determine modificarea unghiurilor???

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca daca ai pus jante mai mari ar trebui sa faci unghiurile .

 

Ce unghi se modifica cand se pun jante mai mari? :twoup:

Eu am gindit in felul urmator: Jantele ies mai in afara => aceeasi greutate se distribuie pe un "brat" mai lung=>rotile se vor inclina usor

Cer scuze daca spun timpenii...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salut, am si eu o problema, am un x5 cumparat nou in 2008 care imi uzeaza anvelopele pe fata foarte ciudat, in sensul ca pe dreapta uzeaza pe exterior iar pe stanga pe interior, am facut geometria cam de 7-8 ori la reprezentanta dar am aceeasi problema. A mai patit cineva acest lucru? Stie cineva despre ce ar putea fi vorba? Cei de la service nu au putut sa imi dea o solutie si m-am saturat de cumparat amvelope.

Masina a venit cu jante pe 20 si la un moment dat le-am inlocuit cu altele pe 18 pt ca baietii au zis ca s-ar putea sa nu fie compatibile cu romania, dar nici asta nu a fost o solutie. Masina nu a avut nici un fel de accident.

Astept parerile voastre despre acest lucru si va mulumesc.

Edited by catin_maus
Link to comment
Share on other sites

ai uzuri prin bucsi probabil. Faci geometria dar nu tine..

Vezi ce ai de inlocuit la ea .. ca nu se inlocuiesc cand nu mai auzi muzica in masina de cloncanit.

E greu de spus cand tragi de ele la service, mai ales la un X5, desi ele par ok la prima vedere..

Unele chiar trebuie desfacut putin si sa te uti sa nu aibe nici macar crapaturi fine.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Acum probabil ca bucsile mai au ceva jocuri, dar la 5000 km nu cred ca aveau atat de mult incat sa influenteze geometria, cam atunci a devenit vizibila uzura, pe parcursul vizitelor la bmw au tot schimbat piese care au avut uzura, masina are acum 65000 km. Edited by catin_maus
Link to comment
Share on other sites

Ai ceva brate si bucse care la viteze mai mari iti modifica unghiurile si de aici uzura neuniforma.

 

Aceiasi problema am avut-o si eu la E60 si am schimbat niste bucse pe spate. A disparut uzura iar stabilitatea masinii a crescut mult.

 

NU aveam joc, nu batea nimic. Le-am schimbat pentru ca intrasem la disperare si am zis sa incep sa schimb cate o piesa (pereche stanga/dreapta) pana gasesc ce are. Am nimerit din a doua. Schimbasem deja amortizoarele....

Link to comment
Share on other sites

dak uni ziceti ca ati facut geometria si nu aveti bucse care trebuiesc inlocuite este o posibila varianta puntea spate nu este la locul ei...

aveam problema asta pe un e36 din 1995 avea joc la puntea din spate....cred ca e vb de niste tampoane care tin puntea....

 

acum am si eu o intrebare...am loat doua anvelope 215/40/r17 sport de vara ...ce zic se prezinta destul de bine...nu sunt uzate deloc...decat doar pe interior...

acuma la vulcanizare au zis ca nu poate sa-i echilibreze ptr ca sunt uzate pe interior ...anvelopele nu imi fac nici-o problema merg destul de bine...am pus pe cineva in spate sa vada dak simte vreo vibratie.nimik...decat ca la 30 40 se sunt sgomotoase si se aude ca si cum nu ar fi echilibrate...

ce pot sa le fac...pe fata am 215/45/r17 si pe spate 215/40/r17 am observat ca multi au garda mai mica pe spate mie mi se pare ciudat dar am gasit aceste anvelope la un pretz mic si ale mele erau duse...deci ce pot sa le fac...credeti ca se aude si din cauzza ca au garda mai mica ca cele din fata? si ma intrebam dak ai echilibrez la o vulcanizare care "poate" sai echilibreze. se mai aud?

Edited by adienzo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.