Jump to content

ciudatenie legata de schimbul de ulei


MSlv

Recommended Posts

in vara lui 2008 am cumparat 118d-ul SH de la reprezentanta din Constanta si avea pana in 25000km. mi-au zis cei de-acolo ca au facut ei revizia intainte sa mi-o predea, inclusiv schimbul de ulei (scrie si in cartea service). de-atunci am mai completat cu jumatate de litru in toamna sau in iarna asta (mi-a aparut avertizare in bord si nivelul pe joja cam statea pe minim dupa ce am verificat).

 

toate astea se intamplau pe la... sa zicem 49.000-50.000 de km. acum am in jur de 55.000 km in bord si la meniul service, in dreptul uleiului, imi apare ceva de genul 33000km/08-2011. Ceea ce mi se pare cam mult. Ar insemna ca al doilea schimb de ulei sa fie pe la 80.000km. Adica 50-60 de mii de km cu un schimb de ulei (am 5W30, ulei OEM BMW de la reprezentanta). Chiar asa sa fie, cum imi scrie la meniul service? Sau poate s-a dat peste cap computerul de bord de la acea completare...? Ce parere aveti?

Link to comment
Share on other sites

e cam trist atunci... daca indicatorul ala e gresit inseamna ca si celelalte ar putea fi... o sa ii iau eu la niste intrebari ca tot ma duc vineri pentru inspectia vizuala sau cum se numeste.
Link to comment
Share on other sites

Daca ai bagat in ea ulei longlife 4 atunci e garantat 40.000km.Eu il schimb la 25.000km.Dupa schimb in idrive imi apare din nou 40.000km.Cine vrea sa schimbe uleiul la 10-15mii km nu are decat,eu am intrebat special la reprezentanta bmw din Germania la cat schimb uleiul si mi-au spus ca imi arata masina cand.Eu am facut prima revizie la 25mii,a doua la 50mii a treia la 75mii iar urmatoarea la 100.000km.Mentionez ca pe la 40.000km masina a primit si o resoftare.In momentul de fata intre intervalul de service ales de mine nu completez gram de ulei ptr ca nu e nevoie. Edited by tzucul
Link to comment
Share on other sites

Daca ai bagat in ea ulei longlife 4 atunci e garantat 40.000km.Eu il schimb la 25.000km.Dupa schimb in idrive imi apare din nou 40.000km.Cine vrea sa schimbe uleiul la 10-15mii km nu are decat,eu am intrebat special la reprezentanta bmw din Germania la cat schimb uleiul si mi-au spus ca imi arata masina cand.

 

problema e ca uleiul asta original de la noi e cam apa

Link to comment
Share on other sites

- vitezã medie mult mai micã În România decât În Germania -----> mai multe ore de funcÞionare pentru acelaºi numãr de km

 

- majoritatea românilor circulã În regim urban -----> uzurã mai mare decât În Germania

 

- combustibili mai proÂşti ------> uzurĂŁ mai are a motorului

Link to comment
Share on other sites

Pai nu e garantat uleiul sa fie ok pana la un an de zile de exploatare sau X mii de km? Problema e de imbatranire nu de ore de exploatare...

 

Eu am facut primul schimb la 15000(de buna voie) si al doilea la 38.000, se pare ca ma tine cam 23000 pana imi arata in bord ( long life ).

Edited by amarkoo
Link to comment
Share on other sites

Eu il schimb la 15.000km uleiul.Cred ca este undeva la miljoc intre a schimba la 10.000 si altii pe la 25.000.Iar in legatura cu consumul de ulei intre schimburi vad ca unii spun ca nu le consuma niciun gram.Eu nu cred ca sa fabricat masina dizel pana acum sa nu consume nici un gram ulei.
Link to comment
Share on other sites

Pai nu e garantat uleiul sa fie ok pana la un an de zile de exploatare sau X mii de km? Problema e de imbatranire nu de ore de exploatare...

 

Eu am facut primul schimb la 15000(de buna voie) si al doilea la 38.000, se pare ca ma tine cam 23000 pana imi arata in bord ( long life ).

 

Nu.

 

Orele de exploatare normal cã au importanÞã.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu cred ca sa fabricat masina dizel pana acum sa nu consume nici un gram ulei.

Tehnologia avanseaza.

 

Mancarea gramului nu cred ca e discutabila, si benzinarele pot manca 1 gramuletz, dar iti spun sigur ca indicatorul dupa schimbul de ulei e la MAX si la urmatorul schimb e tot acolo.

Link to comment
Share on other sites

vineri la 8 jumate am programare pentru inspectie, sa vad cat ma va ajunge (tipul de la service a zis in jur de 2 mil, dar ramane de vazut). Si cred ca o sa ii fac si schimbul de ulei cat mai repede posibil, ori in 2 saptamani ori intr-o luna, dupa ce scap de treaba (oricum fac doar vreo 3 drumuri bucuresti-constanta pana atunci, aproape fara condus in oras, deci n-ar trebui sa fie uzura prea mare cu ulei invechit). am gasit pe un site ulei exact bmw longlife 5w30, pe la 40 si ceva de lei litru.

 

stie cineva cam de cati litri e nevoie la un schimb pentru 118d (model 2006, 122 cp)? Si daca e vreo problema sa ma duc la reprezentanta cu sticlele de ulei in portbagaj (nu mai am garantie)?

Link to comment
Share on other sites

fii atent ca si eu am patit cam acelasi lucru.dupa ce faci schimbu si vrei sa resetezi data si km el automat se duce cu 2 ani peste.mai exact daca tu ai luato in 2008 si aia iau facut schimbu inainte data urm schimb in bord iti va aparea 2010.eu l am facut in 2009 si cand am resetat personal sa dus in noiembrie 2011 urm schimb.am citit pe un site in strainatate si ca remediu este ca inainte sa resetezi schimbi anu de la bordu masinii cu un an in urma.nu stiu daca ai inteles ceva da oricu tre sa schimbi la 10000 km sau un an
Link to comment
Share on other sites

Eu il schimb la 15.000km uleiul.Cred ca este undeva la miljoc intre a schimba la 10.000 si altii pe la 25.000.Iar in legatura cu consumul de ulei intre schimburi vad ca unii spun ca nu le consuma niciun gram.Eu nu cred ca sa fabricat masina dizel pana acum sa nu consume nici un gram ulei.

Tu poti sa crezi ce vrei,eu iti spun doar ca in 25.000km cat fac eu intre revizii nu completez gram de ulei...poate el scade putin dar nu a fost nevoie niciodata sa completez.Singurul lucru la mine e ca mai consuma antigel,o data pe an trebuie sa completez putin (imi apare avertizarea) desii nu perde pe niciunde.

Link to comment
Share on other sites

update asupra situatiei: am fost vineri dimineata la verificare/inspectie (programare 8:30, am terminat la 13:00 :twoup: ). E ok cu uleiul, a fost o eroare din partea mea. Se pare ca masina a facut un schimb de ulei pe 28.12.2009, deci indicatorul arata bine ce arata. :) . De asemenea, ca uitasem detaliul asta, in octombrie a fost facuta completarea cu 0,5 litri de ulei, deci intr-un an si cateva luni sau 29.000-30.000 de km mi-a consumat jumatate de litru. ceea ce presupun ca e destul de ok pentru o masina care vara asta implineste 4 ani.

 

De asemenea, in afara de stergatorul indoit de un nesimtit si de duza spate care cica ar fi usor defecta, mi-au spus ca masina nu are nici o problema (si ca sa se remedieze si acestea, m-ar costa in jur de 150 lei + manopera). mi-a aratat si un grafic cu forta de franare, si frana de serviciu era la 98% din ceva, iar frana de mana pe la 47% din acelasi ceva (cred ca forta totala de franare, sau forta maxima... nu am retinut).

 

Apropo de frana de mana... care dintre voi stia ca pentru a o regla, e nevoie sa dea jos rotile spate? :)

 

Si, ca bonus, m-am ales si cu masina spalata (gratuit, la cerere). doar ca la cateva ore mai tarziu a inceput ploaia, dar asta nu mai conteaza.

 

Totul a costat 250 lei, mai mult decat rezonabil zic eu. mereu am o frica incredibila cand ajung la pasul asta, si deocamdata am ramas de fiecare data mai mult decat placut surprins cu preturi. De exemplu, acel schimb de ulei de pe 28.12.2009 a costat 440 lei cu totul (ulei+filtre+manopera)

Link to comment
Share on other sites

mda... si ca totul sa nu fie perfect, se pare ca nu au mai prins bine plasticele de pe hayon cand au umblat la stropitoare. in partea stanga se simte cum se desprinde ceva pe-acolo si se casca vreun centimetru toata partea aia oricat de putin as trage. Ca sa inchid portbagajul trebuie sa evit manerul ala din stanga ca mi-e sa nu raman cu el in mana.

 

si ca o ironie a sortii, doar ce am primit un telefon de la bavaria, un sondaj daca am fost multumit de servicii si kestii de genu. :twoup:

 

o sa trec pe la service sa ma rezolve cand mai ajung pe-acasa.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.