Jump to content

Vand becuri auto, xenon, halogen etc


Recommended Posts

Momentan sunt in concediu, revin dupa 9 august.

 

RAZVAN2007, ma tem ca halogene galbene asa cum vrei tu, nu am. Stiu exact ce vrei, ma invart in cluburi auto si am vazut si alte persoane carora le place lumina galbena. Din nefericire nu prea se gasesc becuri galbene, ramanand 2 variante (cel putin din ce am vazut eu la baieti): fie vopsesti becul, fie vopsesti oala. Daca ai lupa, singura sansa e sa vopsesti becul... tine cont insa ca nu o sa aibe o durata de viata prea lunga...

 

buldogu_bld, nu stiu daca se merita sa platesti transportul la o comanda de 21 ron. Posta ar lua cam 4-5 ron iar curierul circa 30 ron. Totusi, daca mai doresti pe cand ma intorc din concediu, vorbim.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 110
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Din nefericire nu prea se gasesc becuri galbene, ramanand 2 variante (cel putin din ce am vazut eu la baieti): fie vopsesti becul, fie vopsesti oala. Daca ai lupa, singura sansa e sa vopsesti becul... tine cont insa ca nu o sa aibe o durata de viata prea lunga...

Farul meu este normal, simplu, fara lupa, fara nimic.

Daca este sa vopsesc becul mai mult ca sigur ca voi da chix (nu cred ca pot concura cu un produs finit facut de fabrica).

Si nici de vopsitul farului nu se poate pune problema.

Ai spus mai sus ca "nu prea" se gasesc. Bun. Deci nu prea sau categoric nu? :twoup: Caci daca este "nu prea" te-as ruga sa-mi dai o idee cam pe unde sa mai caut.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Edy, imi pare rau, nu am H11.

Razvan, "nu prea" inseamna ca se gasesc pe variantele "Tuning", adica turcisme si chinezisme disponibile pe site-uri de profil sau prin pietele cu tarabele pentru auto. Ca si idee, am o cunostinta cu un Vento care nu are lupa pe faruri si si-a desfacut farurile si le-a vopsit cu galben. Acum il recunosc in trafic intr-o suta de masini. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Am o veste buna si una proasta:

- vestea buna e ca urmeaza sa am inca cateva modele noi de becuri, inclusiv H11.

- vestea proasta e ca furnizorul meu doreste sa ridice preturile.

 

Pe stoc mai am 2 becuri D1S Philips si 2 becuri D1S Osram, inca la pretul vechi. Voi reveni cu noile preturi imediat ce voi stii exact si revin din concediu, probabil saptamana viitoare pe la mijlocul saptamanii.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
D2S este marca HID, deci China :twoup: Fata de D1S unde am doar de 4300k, aici am de 6000k sau 8000k.

Doar la D1S am Philips sau Osram, de 4300k.

 

philips sau osram pe eticheta, ca ele sunt tot chinezesti. le gasesti pe site`uri din china la greu. un bec osram original e 150 euro.

 

macar sa fim cinstiti.

Link to comment
Share on other sites

Pai si tu crezi ca am facut etichete la D1S si la D2S m-a luat lenea si nu le-am mai facut? Sa fim seriosi...

Preturile sunt intotdeauna altele cand cumperi en-gros si in regim industrial (adica fara ambalaj). Un bec Osram original, cum spui tu, cumparat la bucata are nu are pret de 150 euro ci pretul variaza intre 100 euro si 300 euro, totul depinde de adaosul fiecaruia. Daca pretul dat de mine ti se pare ingrijorator de mic, mergi si cumpara un bec de la reprezentanta, adausul va fi sigur cel mai mare. E dreptul tau sa cumperi de unde doresti tu, dar nu aduce acuzatii pe baza unor presupuneri.

Link to comment
Share on other sites

Pai si tu crezi ca am facut etichete la D1S si la D2S m-a luat lenea si nu le-am mai facut? Sa fim seriosi...

Preturile sunt intotdeauna altele cand cumperi en-gros si in regim industrial (adica fara ambalaj). Un bec Osram original, cum spui tu, cumparat la bucata are nu are pret de 150 euro ci pretul variaza intre 100 euro si 300 euro, totul depinde de adaosul fiecaruia. Daca pretul dat de mine ti se pare ingrijorator de mic, mergi si cumpara un bec de la reprezentanta, adausul va fi sigur cel mai mare. E dreptul tau sa cumperi de unde doresti tu, dar nu aduce acuzatii pe baza unor presupuneri.

 

 

vrei sa iti demonstrez cu linkuri ca sunt luate tot din china? nu am zis ca nu sunt bune, dar made in germany nu sunt 100%

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
vrei sa iti demonstrez cu linkuri ca sunt luate tot din china? nu am zis ca nu sunt bune, dar made in germany nu sunt 100%

 

Dacã nu cumperi nimic ºi nici mãcar nu te interseazã nimic, te rog nu mai polua topic-ul vânzãtorului cu tot felul de presupuneri ambigue.

 

Vânzãtorul rãspunde pentru marfa pe care o vine ºi dacã vor fi probleme, sigur vom ºti, poate chiar aici În topic.

Dar pânã atunci, hai sa pãstrãm un comportament civilizat ºi decent.

Link to comment
Share on other sites

Am nevoie de mai multe detalii:

- pentru ce masina si din ce an

- ai martor de bec ars sau nu trebuie "pacalita"

- pentru far cu lupa sau fara lupa

- putere de 35w sau 55w

 

Ca sa iti faci o idee de pret, pretul pleaca de la 300 ron si urca daca vrei mai puternice sau cu anulator de eroare. De asemenea, nu stiu daca nu cumva o sa iti trebuiasca si un adaptor de la halogen la xenon.

Link to comment
Share on other sites

Cele de 35w sunt asa cum am spus la 300 ron si cele de 55w la 360 ron. Pentru ca ai lupa eu ti le recomand pe cele de 55 dar, asta tu decizi.

Kit-ul e made in china si ai garantie 2 ani. Dealtfel la pretul asta era clar ca nu era fabricat de vreun nume "greu". Daca insisti pot sa iti aduc si kit de Philips dar mi-e frica sa iti si spun pretul... apoi dezavantajul este ca la kit-ul Philips nu poti pune orice bec (cand se arde unul din kit) ci numai unul produs de ei care din nou, e scump.

Inca nu stiu daca ai nevoie si de adaptor dar incerc sa aflu si te anunt daca iti trebuie si la ce pret este.

Edited by ovidiutm
Link to comment
Share on other sites

Cele de 35w sunt asa cum am spus la 300 ron si cele de 55w la 360 ron. Pentru ca ai lupa eu ti le recomand pe cele de 55 dar, asta tu decizi.

Kit-ul e made in china si ai garantie 2 ani. Dealtfel la pretul asta era clar ca nu era fabricat de vreun nume "greu". Daca insisti pot sa iti aduc si kit de Philips dar mi-e frica sa iti si spun pretul... apoi dezavantajul este ca la kit-ul Philips nu poti pune orice bec (cand se arde unul din kit) ci numai unul produs de ei care din nou, e scump.

Inca nu stiu daca ai nevoie si de adaptor dar incerc sa aflu si te anunt daca iti trebuie si la ce pret este.

Ok ms. Astept raspunsul tau. Cu instalarea cum se face(trebuie cineva autorizat pt garantie, instalezi tu etc)?

Link to comment
Share on other sites

77NFS, intreaba si tu baietii care au masini ca a ta si revino cu un raspuns ca sa te pot ajuta.

alicornea, contracost asigur si eu montajul, problema e ca eu sunt din Timisoara iar tu, din Cluj.

Atata tmp cat nu pui degetele pe globul becului (raman urme si se va arde) totul e ok, nu trebuie montat de cineva autorizat.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.