Jump to content

Ce pateste un fan Mercedes daca conduce BMW535d?


CiprianDascalu

Recommended Posts

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Cel mai probabil raspuns: devine fan BMW.

Astept si alte variante de raspuns. :blink:

9705[/snapback]

 

Nu cred ca devine fan Bmw.Nu prea sunt de acelasi fel aia care conduc bmw si cei care conduc mertan.Imi par mai simandicosi si mai figuranti aia cu mertan.O sa caute motive aiurea ca sa nu ii placa bmw-ul.

Link to comment
Share on other sites

Pai amandoua au tractiune pe spate si Mercedes-u' e si el premium. La caractere cum spunea wlf, sunt diferite persoanele. La fel ca si cel care conduce BMW si nu vrea altceva decat BMW, e valabil si pentru Mercedes. Desi, de multe ori exista o zona in care personalitatile se intrepatrund :blink:
Link to comment
Share on other sites

Astea noi sunt frumoase.Dar nu imi place interioru,mai ales la alea vechi,C sau E classe.E jenant.Ar fi culmea sa imi iau mercedes dupa ce ma dau fan inrait bmw.blasfemie.

9724[/snapback]

 

In legatura cu interiorul cam la toate seriile mai vechi este penal rau de tot.zici ca este din anii 80 :blink: .Acum au un interior frumusel cat de cat dar oricum daca imi iau mercedes vreodata va rog sa nu ratati cand ma vedeti pe trecerea de pietoni

Link to comment
Share on other sites

Sa stiti ca am auzit fani Merc care dupa ce au mers cu noul 530d E60, au zis da dom'le, cu asta BMW a depasit clar Mercedes la toate capitolele. Si vreau sa zic ca inainte oamenii nici nu voiau sa auda de altceva in afara de Mercedes. Asta e un exemplu. Dar la modul general cred ca aveti dreptate, fanii Mercedes sunt prea simandicosi si obisnuiti cu luxul pentru a deveni fani BMW. Personal, eu nu-i inteleg, am mers ca pasager intr-un C220 CDI '02 de la Dej la Bucuresti (vreo 500 KM) si n-am fost impresionat deloc, desi driveru' tragea de masina cat putea. In schimb am mers tot ca pasager intr-un 735 Li '04 vreo 40 KM si nu-mi venea sa cred cum accelereaza, cum absoarbe orice denivelare si cu toate ca schimba vitezele la 6000, motorul nu se auzea deloc in habitaclu. Si OBC-ul arata numai 14,2 consum mediu la stilul asta de mers. Asta da masina, bine stiu ca nu fac parte din aceeasi clasa dar am mers si cu E 220 CDI si cu S 500 ca pasager si niciuna nu m-a impresionat ca saptele nou.
Link to comment
Share on other sites

nu stiu cum e 530d, dar S 500 are seful meu mare, cu toate optiunile posibile. eu cu frate-su i l-am adus din germania acum vreo 2 ani. sa zic ca-i masina rea? nu pot sa mint :blink: iar seful e fan mercedes, e la a 3-a generatie si a zis ca nu schimba marca. il are si p'ala dinainte 600 sel, si e bun si ala.
Link to comment
Share on other sites

Stai putin, n-am zis cu nici un cuvant ca S500 ar fi masina rea, dar pe o scara de la 1 la 10, S class are 9 si BMW 7 are 10, parerea mea. De fapt e si normal avand in vedere ca saptele e model mai nou.

9799[/snapback]

la 7-er nu-mi place designu'(atat exterior cat si interior).Cred ca S-ul are un punct in plus.parerea mea :blink:

Link to comment
Share on other sites

E chestie de gust. Sincer nici mie nu mi-a placut la inceput cand l-am vazut doar la televizor si in poze, dar dupa ce am mers cu el am ramas cu gura cascata, masina e o bijuterie tehnica, nu pot sa-i reprosez nici macar pretul mare de achizitie care e justificat de investitiile imense care s-au facut ca seria 7 sa fie atat de buna.
Link to comment
Share on other sites

cat costa 7-le? peste 100 mii, nu? s500-le a costat 86.000 in germania. dar tehnologic 7-le e mult mai avansat, tinand cont de diferenta de varsta. i-am zis-o si eu sefului, dar a zis: "stai sa vezi S-ul din 2006". are dreptate si pune banii deoparte de pe acum :blink:
Link to comment
Share on other sites

eu cred ca e foarte greu daca te-ai obisnuit cu una din aceste marci sa o schimbi cu cealalta. cu atat mai mult sa ai cate una din fiecare marca pt ca. te-ai incurca in butoane, situatie ce te poate distrage chiar in momente critice.

 

toate comenzile sunt puse diametral opus {de fapt se actioneaza diametral opus}(vezi cas, steptronic, climatronic, buton decapotare, etc. continuati voi cu exemplele)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Mercedes sau BMW? Pentru noi raspunsul e clar...altfel nu mai eram pe forumul asta. Poti face multe comparatii intre cele doua marci. Mie mi-a placut cel mai mult ce scria undeva (intr-o revist cred...naiba mai tzine minte...) referitor la o astfel de comparatie. Spunea acolo ca Mercedesul arata ca un business man imbracat in trening (inclusiv ceva burtica) ...pe cand BMW-ul arata ca un atlet imbracat in costum... :blink: Pentru mine asta spune totul. Toata lumea alege BMW-ul pentru performante si mai putin pentru senzatia de lux pe care o degaja masina...cel putin asa simt eu... :)
Link to comment
Share on other sites

adica sa inteleg ca bmw seria 5 nu e luxos???

12425[/snapback]

Nu a zis nimeni asta...dar impresia generala e ca cei ce aleg mertzul o fac mai mult pentru confort decat pentru performantze. In cazul BMW este exact invers...nimeni nu face motoare aspirate mai bune decat BMW-ul...Mertzul nici cu cele cu compresor nu se ridica la valoarea celor de pe BMW...iar de ceva timp se pare ca nici diesele ca BMW-ul nu face nimeni! :blink:

Link to comment
Share on other sites

mertzanele sunt pentru oameni care au bani de o msina luxoasa si nu ii intereseaya motoarele si consumul.

  masini scumpe care isi pastreaza pretul in timp.un exemplu poate fi 124 care costa cam 5000e pe diesel din 89 iar un seraia 5 sau 7 de atunci costa 3500-4000 in cel mai bun caz

12533[/snapback]

 

De acord cu tine dar nu poti compara feeling-ul din seria 5 cu cel din "ochios". Cei ce aleg merc-ul habar n-au ce pierd

Link to comment
Share on other sites

Stai putin ca era vorba de seria5 vs e classe (ochios). Asa sunt convins ca in SLR senzatiile sunt de nota 10 chiar mai ceva decat in CL, dar era vorba de BMW 535d vs E 400 CDI, care chiar si asa nu e comparatie corecta BMW-ul fiind submotorizat cu 1 litru dar compenseaza prin tehnologie.

Cred ce spui tu ca in CL senzatiile sunt de nota 10 dar probabil si motorul era benzinar de 5 litri ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.