Jump to content

ploua in ea - e39 touring


bytzu

Recommended Posts

am avut si eu aceeasi problema dupa ce mi-am pus folie pe geamuri.in primul rand trebuie sa desfaci panourile de la portiera.dupa ele vei gasi acea protectie care probabil e desprinsa si trebuie lipita cu un silicon mai bun(eu am folosit silicon pt parbriz)ar fi de preferat sa indepartezi vechiul silicon,sa cureti bine zona unde vine aplicata protectia de jur imprejursi apoi sa aplici noul silicon dupa care faci operatiunea in sens invers.cam asta ar fi.asta am facut eu si nu mai am probleme.verifica totusi si scurgerile din portiere daca nu sunt infundate
Link to comment
Share on other sites

am avut si eu aceeasi problema dupa ce mi-am pus folie pe geamuri.in primul rand trebuie sa desfaci panourile de la portiera.dupa ele vei gasi acea protectie care probabil e desprinsa si trebuie lipita cu un silicon mai bun(eu am folosit silicon pt parbriz)ar fi de preferat sa indepartezi vechiul silicon,sa cureti bine zona unde vine aplicata protectia de jur imprejursi apoi sa aplici noul silicon dupa care faci operatiunea in sens invers.cam asta ar fi.asta am facut eu si nu mai am probleme.verifica totusi si scurgerile din portiere daca nu sunt infundate

nu inteleg cum ati pus folie pe geamuri,le-ati dat jos?

da .ca sa arate bine trebuie date jos

Link to comment
Share on other sites

am avut si eu aceeasi problema dupa ce mi-am pus folie pe geamuri.in primul rand trebuie sa desfaci panourile de la portiera.dupa ele vei gasi acea protectie care probabil e desprinsa si trebuie lipita cu un silicon mai bun(eu am folosit silicon pt parbriz)ar fi de preferat sa indepartezi vechiul silicon,sa cureti bine zona unde vine aplicata protectia de jur imprejursi apoi sa aplici noul silicon dupa care faci operatiunea in sens invers.cam asta ar fi.asta am facut eu si nu mai am probleme.verifica totusi si scurgerile din portiere daca nu sunt infundate

 

 

masticul ce etanseaza folia(buretele ) poate fi reimprospatat prin spalare cu diluant universal d509 folosind o simpla carpa . se spala cu diluant atat pe folie cat si pe partea metalica a usii. dupa aprox 2 min. masticul se inmoaie si se poate relipi folia de etansare.

Link to comment
Share on other sites

eu aveam alta problema. toata iarna si toamna asta gaseam apa in portbagaj, la roata de rezerva, si in partea dreapta la baterie firele erau ude. scoteam doapele de la oala unde era roata de rezerva si curgeau aprox.2 litri. apoi cand au dat frigurile (norocul meu0 a inghetat apa si am vazut pe unde venea. exact la stopul din dreapta, curgea inauntru(nu era etans), si acolo aveam o porcarie de burete care era indreptat spre firele de acolo. deja erau stalactite si stalagmite :twoup: . remedierea s-a facut simplu, curatat pe acolo si am pus silicon(stiu,nu e bine), dar macar am scapat de problema
Link to comment
Share on other sites

help..ploua in masina, e39 touring, imi musteste apa sub presurile din spate, si nu stiu de unde...dc ma puteti ajuta cu un sfat...

Cu subiectul asta mi-am amintit ca am gasit si eu asta toamna apa in spate sub presuri si m-am dus acum la masina si am gasit mocheta uda doar in dreapta. Am spalat-o azi dimineata la spalatorie.

Caroseria asta nu are niste dopuri pe podea?

Link to comment
Share on other sites

help..ploua in masina, e39 touring, imi musteste apa sub presurile din spate, si nu stiu de unde...dc ma puteti ajuta cu un sfat...

Cu subiectul asta mi-am amintit ca am gasit si eu asta toamna apa in spate sub presuri si m-am dus acum la masina si am gasit mocheta uda doar in dreapta. Am spalat-o azi dimineata la spalatorie.

Caroseria asta nu are niste dopuri pe podea?

in podea nu stiu ca nu am cautat. da, si ca tot mi-ai amintit, aveam apa in ea si dupa ce o spalam.

dar totusi, eu am pus doapele din portbagaj imediat dupa ce sa scurs apa, daca nu le mai lasam cred ca adunam ceva noroi acolo.

Link to comment
Share on other sites

ca sa iti dai seama mai bine ce trebuie sa faci eu zic sa intri in masina...stai pe bancheta din spate si rogi pe cineva sa ude bine masina ....daca o sa curga apa prin usa( acolo jos unde-i becu) atunci in mod sigur ii desprinsa folia din usa . Se rezolva usor problema .
Link to comment
Share on other sites

ca sa iti dai seama mai bine ce trebuie sa faci eu zic sa intri in masina...stai pe bancheta din spate si rogi pe cineva sa ude bine masina ....daca o sa curga apa prin usa( acolo jos unde-i becu) atunci in mod sigur ii desprinsa folia din usa . Se rezolva usor problema .

Daca ar fi desprinsa folia, ma gandesc ca ar trebui sa fie uda mocheta incepand de langa cheder, coborand pana pe podea, adica si partea verticala (laterala), dar la mine e ud doar jos.

Link to comment
Share on other sites

scurgerea de la trapa este infundata,sau furtunele de la trapa au iesit din scurgere.ca sa le desfunzi trebuie sa dai jos protectia de la stilpul din fata de la parbriz(peritectia airbag cortina) si ai sa vezi furtunele de scurgere care intra in niste tevi metalice.bagi pe ele o sirma (si pe cele metalice si pe cele din cauciuc c are duc sus la trapa) apoi le bagi la loc si ai rezovat problema,e simplu!
Link to comment
Share on other sites

ok, o sa incerc , cum dau jos protectiile alea ca sa nu stric ceva?

 

si la chestia cu cursul prin becul de jos de la usa, cum vad eu dc intra apa in masina?

te asezi pe bancheta din spate si pui pe cineva sa ude masina bine cu apa ( in timp ce tu stai pe bancheta ) si daca o sa iti curga pe la bec o sa vezi ( deobicei curge sanatos)

Link to comment
Share on other sites

ok, o sa incerc , cum dau jos protectiile alea ca sa nu stric ceva?

 

si la chestia cu cursul prin becul de jos de la usa, cum vad eu dc intra apa in masina?

te asezi pe bancheta din spate si pui pe cineva sa ude masina bine cu apa ( in timp ce tu stai pe bancheta ) si daca o sa iti curga pe la bec o sa vezi ( deobicei curge sanatos)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.