Jump to content

E36- 328i- o masina exotica- Believe Car


CrazyMan

Recommended Posts

Nu este asa, pe autostrazi la ei se merge cu aceasi viteza ca si traficul, cam 80-85 mile pe ora merge toata lumea pe interstate-urile oraselor, si chiar 100 in sus pe highway-uri . Nu poti merge mai incet daca toti merg repede si nici nu poti merge mai repede daca toti merg incet, incurci traficul.

100?...am mers si eu cateva zeci de mii de mile, dar 100 never...ma refer viteza legala...

 

 

pss..in iulie vin pe la miami...poate ne vedem la o bere...

voi conduce georgia-miami... si retur...

 

Pai stai, am diferentiat interstate de highway. Pe interstate, adica sa merg din Santa Monica pana in Beverly Hills sa zicem, nu ai cum sa mergi mai tare pentru ca este trafic intens, plus ca sari de pe un interstate pe altul. Dar pe highway gen LA-Las Vegas, se merge si mai repede de 100, si te conformezi si tu. Viteza legala se tine mai mult prin oras, 25-35 depinde de zona. Dar in rest, traficul e limita legala. Oricum, cand am dat examenul de permis, am picat si la scris si la oras, cand l-am vazut pe ala ca tot trage linii pe foaia de examinare, credeam ca zice bine, bine, cand de fapt el imi nota greselile, 18 in total, si asta avand 10 ani de permis si spre suta de mii de km facuti in tara. Iar la final, mi-a zis ca sunt reckless driver si ca n-am nici o treaba cu siguranta la volan.

Link to comment
Share on other sites

nush poate aici in nord is mexicani la volan la astea in sud in florida ori sunt negrii si au jante de 22 pe masina blink blink mexicani in general se rezuma la masini americane sau japoneze cu tobe sport... eu am dat pe masina 5500 de dolari asa cum o vezi fara angel care m-am chinuit eu o zi intreaga in sud din cauza faptului ca nu sunt supuse la iarna sunt cu pana la 2000 de dolari mai scumpe.. precup si eu am platit mult pe ea... am avut noroc a fost un trade in la un dealer mercedes si am prinso acolo masina a fost a unei femei am pana si card pe masina ...

 

legala nu cea mai mare legala care am vazuto strabatand 5 state a fost de 85 si asta a fost pe turnpike in florida... dar ideea din cate am vazuto eu este cu a zis WLF daca incurci traficul si mergi cu o viteza mai mica de 40 de mile pe ora trebuie sa parasesti drumul... dar in general trebuie sa menti viteza cu care se merge care uneori este si de 100 de mile la ora alaturi de state trooper deci depinde asa cum in unele state daca depasesti viteza legala si conduci aiurea faci 30 de zile de puscarie...

 

daca vrei vin eu la tine in NY acuma in iunie ca eu sunt la 5 ore ne NY city sunt in vermont pe vara chiar la granita sunt pe malu lacului champlain in octombrie ma intorc in florida pt un nou sezon cu cei mai bogati nebuni de prin state...

 

Ai dat destul de multi bani, in LA ar fi costat cam 2000$, poate nu in starea in care e a ta. Am cautat E36/E34/E32 ca am zis ca sa imi iau o masina pe care sa o cunosc in cel mai mic amanunt, dar nu am gasit nici una in mintile ei. Apoi am inceput sa ma uit la Mercedes-uri E-klasse, VW Jetta (Vento), Audi 80-100, orice dar sa fie europeana si usor de diagnosticat. Mi-am luat pana la urma un Audi 200 cum ar fi echivalentul din Europa, predecesorul A8-ului, si l-am luat foarte ieftin pentru ca era stickshift si nu se baga nimeni, m-a costat 1400$ cu tot cu acte. Dar pentru 6 luni, nici nu mi-a trebuit mai mult de atat, n-am avut nici o problema cu masina, inainte sa o vand mi s-a uzat placutele si mi s-a slabit un furtun la servo, in rest era perfecta.

 

Nu cred ca o sa mai vad America vreodata in viitorul apropiat, desi mai am viza. :)

 

 

 

ma la mine omu o zis ca ii ok dar sa fiu atent la viteza dar intradevar spre deosebre de romania ei nu pun frana din bun senin ca si noi au un alt still de condus

 

Pe mine m-a tocat. In primul rand, pentru ca in fiecare intersectie trebuia sa "scan the traffic", apoi la fiecare schimbare de banda trebuia sa "look over the shoulder", cand a trebuit sa fac stanga la semafor si sa dau prioritate la ceilalti care veneau de pe contrasens, m-am bagat ca in Romania pana in mijlocu intersectiei si am asteptat, in loc sa stau pe loc la semafor pana nu mai vine nimeni de pe contrasens si apoi sa fac manevra. Cand am dat cu spatele, m-am uitat in oglinda in loc sa ma intorc, n-am asteptat sa se faca linie intrerupta ca sa schimb banda, ce sa mai, sunt un sofer de Romania genuine. A doua oara am avut o singura greseala, cred ca a pus-o de ciuda. :twoup:

 

Am gasit foaia de la examen, am pastrat-o amintire. :)

 

http://img692.imageshack.us/img692/4726/dscn3571p.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

si uite ca veni si momentu bestiutei mele sa fie pozata de altcineva de cat de mine.... de catre domnii state troopers care ma si oprit si ne va taxa dupa ce va da judecatorul decizia cu o anumita suma de bani. Ne-a prins in zona de viteza limitata la aprox 90 km/h cu 120 km/h nu e mult da cu siguranta acuma nu mai depasesc viteza voi vedea amenda. A fost amuzat trooperu cand i-am zis ca nu am vazut ce viteza am cand imi mergea si gps si ceasu de bord..... desi pe autostrazile astea a lor te fura asa de usor si fara sa iti dai seama creste viteza uimitor nici macar nu o simti.....

 

 

si se pare ca sunt cel mai ghinionist la fel ca si la cea din tara si la aceasta au incercat sa imi fure proiectoarele de ceanta. la aceasta au renunta pt ca au vazut ca cel din partea soferului este caprat si are o ureche rupta l-au lasat sa atarne... :) :( :( :D :twoup: :)

Edited by CrazyMan
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Faina masina domnu' Razvan, si cu multe dotari... Cand vii acasa? Aduci si bijuteria cu tine acasa? Oare cam cat costa adusul? :twoup: Nu de alta, dar de ceva vreme tot vad un Passat '99 :) prin Cluj, cu numere de State, alb, frumos, si ma gandesc ca nu o aducea proprietarul daca costa adusul mai mult decat masina. Numa' bine!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
au incercat sa imi fure proiectoarele de ceanta.

 

Muta-te si tu intr-o zona mai buna. :twoup:

 

eram in trecere la un motel vizitam new yorkul si noaptea care am petrecuto pe acolo... acuma am pus proiectoare de ceata fumuri arata foarte bine dar de la drumul din vermont inapoi in florida mi sa crapat sticla la cel din stanga....

 

adaug si eu 2 poze cu masinuta mai curata si mai intretinuta de cand e in florida...

post-25524-1288316507_thumb.jpg

 

post-25524-1288316465_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Imi place ca e automata,doamne cat mi-ar fi placut si mie una cu o cutie hidramata,insa vroiam prea multe si era ca si cum cautam acu in caru' de fan,si coupe,si hidramat si stok,dar zic asa...ce frumos ar fi fost,nu mai stai toata ziua sa ''tocesti'' un schimbator,chiar mi-ar placea sa fac un test drive cu un e36 automat,unii spun ca nu mai este bmwu,aiurea,eu ca am 2.0 cred ca in 2 ani a vazut 6 mii ture doar de cateva ori in rest batraneste merg cu el.Ce vreau sa te intreb,tu ai motor m52,la cutie automata cum e cand schimba vitezele,adica in momentul cand se schimba vitezele,se ingatuie un pic masina sau nu se simte nimic?adica se schimba asa.... lejer?Mi-ar fi palcut sa merg un pic cu masina ,tare curios sunt.Apropo sunt problematice?Adica ai intampinat probleme ceva cu ele?
Link to comment
Share on other sites

Imi place ca e automata,doamne cat mi-ar fi placut si mie una cu o cutie hidramata,insa vroiam prea multe si era ca si cum cautam acu in caru' de fan,si coupe,si hidramat si stok,dar zic asa...ce frumos ar fi fost,nu mai stai toata ziua sa ''tocesti'' un schimbator,chiar mi-ar placea sa fac un test drive cu un e36 automat,unii spun ca nu mai este bmwu,aiurea,eu ca am 2.0 cred ca in 2 ani a vazut 6 mii ture doar de cateva ori in rest batraneste merg cu el.Ce vreau sa te intreb,tu ai motor m52,la cutie automata cum e cand schimba vitezele,adica in momentul cand se schimba vitezele,se ingatuie un pic masina sau nu se simte nimic?adica se schimba asa.... lejer?Mi-ar fi palcut sa merg un pic cu masina ,tare curios sunt.Apropo sunt problematice?Adica ai intampinat probleme ceva cu ele?

 

ma sincer am facut aprox 10.000 km in 6 luni din care 5000 si ceva aproape 6000 in condus in 2 transe pe autostrada. un set in 3 zile 2700 de km condus 10-12 ore continu pe zi cu cate o pauza de juma de ora vreo 4 5 pauze dar am facut 10 de condus pe zi total si nu am avut nici o treaba....

 

singurul lucru care l-am schimbat la ea ca si la cea din romania este garnitura din partea de sus de la tacheti supape si montanti de la transmisie. nu am schimbat decat uleiul am facut un spalat al sistemului de alimentare cap coada si schimbat filtru benzina... si placutele de frana spate urmeaza sa schimb si bujiile cu ngk iridium cu 3 capete. Mecanicul la care ma duc e expert in bimmere avand un 7 din 89-88 motor 3500 cu peste 370000 de km si inca merge motorasu ca us frumos si toarce asa cum trebuie in mintile lui.

 

Imi lipseste manuala ... acuma dupa un an de condus de automate m-am urcat intro manuala un civic de 150 de cai frumoasa masina. dar am parca uitat unele chesti si mie dor de manuala ii mult mai utila si controlezi masina mult mai frumos.

 

masina nu este problematica mi sa spus: trnasmisia automata de328 ii suficient de mare si bine dimensionata incat duce motorul foarte bine cutiile fiind creata sa duca pana la motor de /M e36 fara probleme.

 

sunf foarte multumit de ea din plin bebelasu meu nr 2 desi tot migul ramane iubirea vietii mele

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
si uite asa am luat o pal\ma frumoasa de o zi am adus masina de la mecanic cu o problema care mi-a mancat salaru pe luna asta complet..... ce ziceam despre cutiile automate nu se aplica deloc tocmai la intoarcere dintr-o mini vacanta transmisia a cedat necesand o reconstruire care m-a costat 1800$ asa ca ... totul este posibil.....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.