Jump to content

greier bord e60


ralfy

Recommended Posts

Deci am un sunet/zgomot care vine din partea stanga a bordului, de deasupra de undeva care pur si simplu ma dispera. Zgomotul apare pe drumuri care au un asflat mai zgrunturos.

Nu imi pot da seama de unde vine, cred ca singura metoda ar fi sa dau jos tot bordul ca sa vad, ceea ce nu prea mi-as dori sa fac.

 

Am mai gasit un singur topic pe forum pe tema asta unde scrie ca defapt sunetul ar veni de la volan, la mine nu e cazul.

Mai are cineva problema asta ? Stie cineva cum s-ar putea rezolva ?

Link to comment
Share on other sites

E masina nemteasca, nu s-au gandit niciodata la drumuri proaste sau la furturi de oglinzi, va trebui sa-l ignori, si eu am unul prin spate la bancheta dar n-am ce-i face !

Si eu am avut unul tot la bancheta spate. Am rabatat-o dar n-am vazut nimic dubios. Dupa ce am prins-o la loc n-a mai chitait nimic.

Link to comment
Share on other sites

La bancheta din spate am avut si eu pocnetele alea. Am rabatat scaunele si am dat cu niste ulei pe balamalele alea si a disparut.

Tot la bancheta din spate mai am un fosnet care apare de la piele dar la asta nu am ce sa-i fac, nu e foarte deranjat oricum.

Link to comment
Share on other sites

... sa iti spun ca si mie imi vibreaza usor butonasul ala din stanga volanului de la Bord Computer, tot cand drumul e mai "zdrenturos"...?! :twoup: ... spunea cineva aici pe forum... masinile astea nu au fost gandite pentru astfel de drumuri...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
si eu aveam un "greiere" la M6, de la butoanele din partea stanga de pe volan, m-am obisnuit cu el sau a disparut, nici nu mai stiu :twoup: Iar la E60 din cand in cand se auzea ceva gen greiere de la boxa aia centrala de pe bord...
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Am dat jos tot bordul si l-am gasit. :twoup:

In partea de sus (dinspre parbriz) bordul e prins in 4 cleme, clema din partea stanga avea un joc mic. Ea fiind din plastic, suportul pe care statea din metal, la orice denivelare aparea un greier incredibil de enervant.

Am dat jos toate patru clemele, am pus un pic de banda pe suportul de metal si a disparut.

In total cam 6 ore de munca.

Edited by ralfy
Link to comment
Share on other sites

Deci am un sunet/zgomot care vine din partea stanga a bordului, de deasupra de undeva care pur si simplu ma dispera. Zgomotul apare pe drumuri care au un asflat mai zgrunturos.

Nu imi pot da seama de unde vine, cred ca singura metoda ar fi sa dau jos tot bordul ca sa vad, ceea ce nu prea mi-as dori sa fac.

 

Am mai gasit un singur topic pe forum pe tema asta unde scrie ca defapt sunetul ar veni de la volan, la mine nu e cazul.

Mai are cineva problema asta ? Stie cineva cum s-ar putea rezolva ?

rahat

am aceeasi problema!

Hai sa ne vedem sa rezolvam !ce zici?

scuze acum am vazut ca ai rezolvat....sper sa fie lafel si la mine !

Edited by bmw318ci
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salutaree..

 

Bai fratilor am si eu o problema groaznic de mare.. AM tot felu de sunete prin masina .. Am un E60 din doua mii si patru .. dar nu o mai suport de loc la volan im zuzuie la drumuri mai zdrenturoase butoanele din volan !!! la bancheta din spate mi se aude un shuierat gen FLUIERICI ... in dreapta langa stalpul masini se aude un cloncanit .> Am si eu o intrebare !!! mai ai aveti probleme de genu asta cu un e60 din 2004?? Oare sa fie deja prea veche si sa inceapa sa bata si sa aiba un miliard de zgomote ca la dacie?? Sunt foarte dezamagit nu stiu ce sa fac e psihica problema m-a facut cu capu.. Apropo cum se desface un volan la e60? Si la bancheta ce ati desfacut sa nu mai fluiere? !! Unde sa ma duc sa rezolv chestile astea se ocupa careva de zgomote nedorite in masina? Reply this please!

 

 

Merci ! :twoup: :twoup: :twoup: :) :twoup: :) :twoup: :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Salutaree..

 

Bai fratilor am si eu o problema groaznic de mare.. AM tot felu de sunete prin masina .. Am un E60 din doua mii si patru .. dar nu o mai suport de loc la volan im zuzuie la drumuri mai zdrenturoase butoanele din volan !!! la bancheta din spate mi se aude un shuierat gen FLUIERICI ... in dreapta langa stalpul masini se aude un cloncanit .> Am si eu o intrebare !!! mai ai aveti probleme de genu asta cu un e60 din 2004?? Oare sa fie deja prea veche si sa inceapa sa bata si sa aiba un miliard de zgomote ca la dacie?? Sunt foarte dezamagit nu stiu ce sa fac e psihica problema m-a facut cu capu.. Apropo cum se desface un volan la e60? Si la bancheta ce ati desfacut sa nu mai fluiere? !! Unde sa ma duc sa rezolv chestile astea se ocupa careva de zgomote nedorite in masina? Reply this please!

 

 

Merci ! :twoup: :twoup: :twoup: :) :twoup: :) :twoup: :twoup:

 

citeste mai sus,in ceea ce priveste banchetele,incearca sa le rabatezi si sa gresezi balamalele...cu restul,bafta! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

salut baieti, vad ca aici e locul unde se posteaza problemele cu "greierii"

Am si eu de 6 luni un E60/2004, inainte am avut un E39 timp de 6 ani. Problema "greierilor" mi-a fost straina.

Asadar:

1- dinspre usa sofer cand merg pe drumuri cu denivelari dese (asfalt incretit) se aude un scartait subtire nu foarte tare dar se aude si e foarte deranjant. Banuiesc ca este de la mecanismul de inchidere si deschidere a usii. Am pus banda adeziva pe suportul metalic de pe montant si a disparut partial scartaitul. Am mai experimentat acest gen de problema la Logan acum 10 ani. Nu credeam ca pe BMW E60 voi ajunge la acelasi gen de problema. A mai avut cineva problema? Trebuie inlocuit mecansismul de inchidere/deschidere? Nu-mi place cum arata carpeala cu banda adeziva....

2- tot pe drumuri denivelate "canta" greierul trapei. Se aude un sunet ca si cum o piesa metalica ar atinge pe sticla trapei. De asemenea se aude acelasi zdranganit cand se trantaste o usa mai energic. Ma gandesc ca se creeaza o suprapresiune care antreneaza vreo piesa mobila ce bate pe sticla trapei. Trapa functioneaza ok. A mai avut cineva acest gen de problema?

3- la schimbarea directiei de mers un pic mai in forta, se aude din directia banchetei spate in clancanit, foarte ciudat. Sunetul e foarte apropiat cu cel produs de apa in miscare dintr-o sticla umpluta partial. Sunetul vine din interior si nu de la suspensii pt ca se aude foarte clar. Am bancheta din piele, rabatabile.

 

Intreb aici despre toate chestiile astea pt ca mecanicii se arata foarte deranjati cand le dai asemenea probleme de rezolvat. Multumesc anticipat celor ce vor binevoi sa-si exprime o parere.

Edited by bmwadict
Link to comment
Share on other sites

la partea cu trapa,e o "placuta" de metal,subtire ca tabla care bate in sticla. Baga mana si o ajustezi. Am patit-o si eu de 2 ori in ~ 1 an,am miscat-o putin in jos si gata.

Salut ! Unde mai exact sa bagi mana ca si pe mine ma seacaa ..ce zgomote face

Link to comment
Share on other sites

 

 

2- tot pe drumuri denivelate "canta" greierul trapei. Se aude un sunet ca si cum o piesa metalica ar atinge pe sticla trapei. De asemenea se aude acelasi zdranganit cand se trantaste o usa mai energic. Ma gandesc ca se creeaza o suprapresiune care antreneaza vreo piesa mobila ce bate pe sticla trapei. Trapa functioneaza ok. A mai avut cineva acest gen de problema?

 

Am gasit o discutie mai larga pe un forum strain. Se pare ca e o problema des intalnita.

 

http://5series.net/forums/e60-discussion-2/sunroof-rattling-101320/

 

It's the metal wind deflector rattling against the glass of the moonroof. Use your fingers to pull down on the deflector and see if that stops the rattling. If it does, then the wind deflector is the culprit. Some have used tape on the wind deflector to pad it and prevent metal to glass contact. Mine has this issue too, but I haven't tried this fix yet. I would rather have it fixed correctly but the dealer says it's not covered under warranty...

 

Edited by bmwadict
Link to comment
Share on other sites

 

2- tot pe drumuri denivelate "canta" greierul trapei. Se aude un sunet ca si cum o piesa metalica ar atinge pe sticla trapei. De asemenea se aude acelasi zdranganit cand se trantaste o usa mai energic. Ma gandesc ca se creeaza o suprapresiune care antreneaza vreo piesa mobila ce bate pe sticla trapei. Trapa functioneaza ok. A mai avut cineva acest gen de problema?

 

 

Si la mine se aude un zgomot de teava goala cand am trapa inchisa, cu ea deschisa nu se mai aude, ai rezolvat intr-un fel?

PS Nu se aude tot timpul, e dupa toane...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.