Jump to content

Vibratii la frnare..pls helppp


Recommended Posts

Masina trepida la 60-80 km/h si la 110-120.Initial trepida doar la franare, apoi trepida si la drum drept, apoi trepida mai ales spatele si pe "y" Chiar asagerii din spate o simteau, pt ca la mine cauciucurile erau cumparate toate 4 o data, deci s-au deformat cam la fel.Rigicati masina de spate pe 2 butuci...nu e greu, si testati rotile de pe fata, care cu siguranta vor vibra.Nu merge echilibrat.Dupa aia cautati mai departe...Cu siguranta cei care au eliminat vibratiile prin alte mijloace, au echilibrat rotile, sau s-au sincronizat deformarile pneurilor pur si simplu cand au montat rotile. Eu am joc la caseta de directe, de mult, si nu vibreaza. Este exclus sa vibreze de la semibielete .Este exclus dupa parerea mea sa vibreze si de la semibielete, in cazul asta in curbe usoare, in timp ce franezi, forta excentrica ar elimina jocul din jurul bilei...e mult de povestit...incepeti cu ce e mai simplu, nu ca mine!
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 84
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Cu asta am inceput. Cu echilibrarea rotilor si cu inlocuirea rotilor de iarna cu cele de vara. Nu s-a modificat nimic. Dupa inlocuirea discurilor si placutelor de frana fata am eliminat problema dar pentru o scurta perioada de timp(1500-2000km). Acum nu mai trepideaza intre 110-120 km/h dar a inceput sa trepideze intre 50-60 km/h si tot in momentul franarii. Edited by BMWARAD
Link to comment
Share on other sites

nu ca as fi incapatanat...dar incearca sa te uiti atent la roti atunci cand sunt echilibrate(tine degetul sau unghia la 1-2 mm de )...toate bat putin, deci ale tale, cele de iarna sigur nu erau perfecte. Problema e ca e39 are bucsele f mari, pentru confort, si asta face sa se simta vibratiile mai mult ca la alte serii, si mai cred ,dar nu sunt sigur ca axul imaginar care sustine masina, este putin mai in spate decat axul rotilor(vorbesc tot pe y)chestie care mentine roata dreapta in mers, in cazul care o semibieleta ar ceda, si deci si chestia asta accentueaza vibratiile. Inca ceva...ia un subler mare si masoara in cateva puncte de la axul unei roti, pana la prima linie concentrica de pe pneu.Mai adauga la asta cel putin 2 mm, uzura neregulata, si ai sa intelegi de ce o tin pe-a mea...dar se poate sa nu fie si cazul tau...insa chestia cu"am schimbat triunghiul si nu mai vibreaza" eu nu o cred...Pe o masina mai veche. Citroen XM,2.5TD, aveam roata fata stanga decalata in urma unui accident cu 15mm mai in spate...si de la 0 la 220km/h nu trebuia sa pun mana pe volan...tot masina grea, cca1800kg.Sunt de acord ca orice vibratie este accentuata de bucse sau caseta, sau triunghi, dar niciodata nu vor fi astea cauza.
Link to comment
Share on other sites

Argumentele tale tehnice sunt bine venite. Eu doar voiam sa spun ca e putin probabil ca doua seturi de roti(un set pe 17 de vara si unul de iarna pe 16) sa aibe aceasi abatere incat trepidatia volanului sa se simta la fel la ambele seturi, adica la viteza de 110-120 km/h si asta doar la franare la acea viteza. Posibil sa fie aceasta cauza care o spui tu dar, atunci cum se explica faptul ca dupa schimbarea discurilor si placutelor fata totul a parut perfect? Spun a parut perfect pentru ca dupa 1500 de km rulati problema a reaparut dar la o viteza de 50-60 km/h si tot in timpul franarii. La un rulaj constant la aceasta vitaza sau in accelerare nu se simte nimic. O sa mai incerc si cu alt set de roti pe 15 al unui prieten dar pentru asta trebuie sa fie si el disponibil. Cred ca masina mea e posedata! Edited by BMWARAD
Link to comment
Share on other sites

si la mine tot cauciucurile au fost si la o mazda. Facea si cu alea de iarna tare si cu alea de vara mai putin. Masina o luasem cu cauciurile alea, pareau ok, dar erau niste no-name. Am luat un set nou si nici o problema.

Iar acum am avut problema asta si la BMW dar stiu sigur ca sunt cauciucurile. NU par uzate dar au patit ceva. A aparut o trepidatie pe al 90 -100 km/h, prima data numai la franare apoi tot timpul, mai ales dupa ce am intrat in gropanii din ROmania. Am fost la echilibrat a mers bine 3 km, apoi iar. Am fost la altii si i-am pus sa verifice si tot ce tine de suspensia fata. Au reechilibrat.. de data asta a tinut o zi.

Am ajuns acasa in Germania si l-a service-ul meu iar au verificat absolut tot, aveam probleme dar nu la directie, au echilibrat si tot se mai simte ceva dar e foarte putin sesizabil. Si inca nu s-a agravat in timp. Oricum o sa trec pe iarna in curand iar vara urmatoare le schimb si pe astea pe fata, cele de pe spate sunt noi. Chestia e ca nu sunt uzate mai de loc dar sunt un brand de kko, ventura sau nu stiu ce naiba, asa am luat masina.

Pe spate am cumparat uniroyal sunt excelente, o sa iau si pe fata la fel.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

buna baieti. am si eu un E39/2001.

am gasit topicul asta, am avut si eu problema asta....am remediat-o punand discuri OEM. inainte sa pun discuri OEM, am schimbat: rulmenti, am pus discuri after market, placute noi, brate inferioare, bucse la bratele superioare. Cu alt brand de disc, mi-a vibrat dupa 2000 km si m-am apucat sa schimb piesele ce le-am pomenit inainte. Nimic !!!!

Cu discurile OEM, am 15.000 km si inca nu a reaparut vibratia.

Probabil e o problema comuna la BMW, prea multa lume sufera din cauza vibratiilor pe frana si/sau in mers constant.

Nu exista la nivel de reprezentanta vreo comunicare oficiala a celor de la BMW, privitor la problema asta?

 

 

am descoperit ca si pe alte meridiane sufera bmw-istii din cauza discurilor de frana. schimba baietii discuri intro veselie :)

iata un link daca cineva e interesat http://www.e39.org/forums/posts/855500

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

salut,

am si eu e39 ,din 2001, si care ma dispera..datele problemei:

-la 50-6-km/h, in momentul cand apas frana ujor se simt niste trepidatii atat pe trenul de rulare cat si in volan..frana tine beton nu-i problema..dar este super enervant sa iti vibreze volanul si toata masina la asa o viteza de mica/..

-am fost din service in service..inclusiv la Bavaraia..unde mi s-a zis sa schimb discurile...asa am si facut..am schimbat discuri frana spate,placute frana spate,discuri fata,am schimbat aproape toate bucsele de pe fata si cateva brate care oricum erau batrane...singurul lucru ar mai fi placutele pe fata..dar astia de la bavaria au zic ca daca placutele au denivelari ceva se dau dupa discuri in max 100 km..eu am facut 2 mii si tot asa face..

va rog ajutati-ma :blink: ca nu pot sa imi dau seama ce naiba poate sa aiba!!!!

va multumesc mult

 

Azi am rezolvat si eu trepidatiile volanului la franare.La mine au fost bieletele de directie.

 

De vreo saptamana aveam niste trepidatii in volan care se simteau si in podeaua masinii.Aceste vibratii/ trepidatii se simteau la franare usoara la viteze de 70-80km/h.Pedala de frana nu trepida absolut deloc.

Am citit aici pe forum cum ca ar fi de la discurile de frana, acelasi raspuns l-am primit si de la diversi amici care au intampinat aceeasi problema.

 

Primul lucru pe care l-am facut, am echilibrat rotile.Am dat o tura cu masina insa fara rezultat,aveam aceleasi vibratii in volan la franare usoara.Am schimbat rotile de pe fata cu cele de pe spate si am mai dat o tura cu masina pe drum bun.La fel!Trepidatii la volan.

 

La service au verificat directia si au gasit un joc mic la bieleta de directie de pe partea dreapta.In rest totul beton.

 

Am comandat ambele bielete de directie, stanga/dreapta + capete de bara noi.Le-am montat si am plecat sa dau o tura.A disparut complet trepidatia de la volan si din podea, parca e alta masina.

 

Maine ma duc sa fac si geometria :hyper: .

 

Pentru cei care intampina aceeasi problema, sa verifice si bieletele de directie inainte de schimba discuri de frana, placute, amortizoare.

 

Va salut!

Link to comment
Share on other sites

Cam asta e motivul pentru care vibreaza. Cand sunt duse discurile huruie fara sa trepideze, la fel si cauciucurile duse.

 

Gabriel sa-mi spui te rog cum e dupa geometrie pe pm, daca-ti mai aduci aminte, vreau si eu sa o fac iar la autosoft nu le au baietii cu geometria.

Edited by muv
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.