Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Guest poleposition
iti dai seama ca e stresat si conduce foarte incet. Pai are grija sa nu se sprijine cu mana de schimbator, sa nu vorbeasca prea tare, sa nu respire prea des, chestii din astea care afecteaza fiabilitatea Alfa :lol: Edited by poleposition
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

iti dai seama ca e stresat si conduce foarte incet. Pai are grija sa nu se sprijine cu mana de schimbator, sa nu vorbeasca prea tare, sa nu respire prea des, chestii din astea care afecteaza fiabilitatea Alfa :lol:

 

:laugh:

 

nu m-ar mira s-o fi luat-o pe la constanta, ori din cauza gps-ului alfa ori ca nu-ti mai vine sa te opresti :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Apropo de fiabilitate, extras din manualul de la Alfa:

 

Do not drive with your

hand resting on the gear

lever as the force exerted,

even if slight, could lead

over time to premature wear on

the gearbox internal components

 

Te duci la service cu masina si le zici, nu stiu ce se intampla, dar parca nu prea mai schimba bine cutia. Si te intreaba, mergeti cumva cu mana pe schimbatorul de viteze? Da. E pai vedeti, noi v-am zis ca vi se va strica cutia, trebuia sa cititi manualul ...

 

Cred ca trebuie sa ma apuc de slabit, probabil cei cu greutatea 100+ uzeaza prematur suspensia, sigur gasesc si sugestia asta in manual.

 

Apropos, ai citit ce scrie pe ultima pagina din manualul de la Alfa Romeo ?

 

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

 

 

Orarul autobuzelor lol :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

An Alfa Owner dies (ahhhh!) and goes to heaven (BMW owners go straight to hell of course) and meets God.

 

God says to the Alfa Owner - "as you have been so virtuous on earth I will grant you three wishes as a reward."

 

The alfa owner says - "well firstly I'd really love an Alfa to drive around heaven in"

 

"Good choice" says God - and 2nd?

 

"Well there's not much more I really need, Hmm - I know - I'd like it to stay in immaculate, clean condition no matter how often or where I drive it"

 

" No Problem" says God "- and final wish?"

 

" Well I'd like it never to break down" says Alfa Owner

 

"Well, I can't perform miracles!!!" says God

Edited by poleposition
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

La o trecere de pietoni prin Unirii, am oprit sa las sa treaca o duduie, cel din spate n-a vazut si s-a suit pe mine. S-a simtit rau de tot, am zis e gata, m-a facut praf. Mi-a dat RCA-ul si am facut constatarea amiabila, la mine ce sa zic, bara se vopseste nici nu cred ca aia de la asigurare vor vrea sa mi-o inlocuiasca, dar la el cam nasol, s-au indoit si radiatoarele si s-a rupt si prinderea farului pe langa ce se vede in poze. Nu mai imi merge PDC-ul, am vazut ca si senzorii sunt dezlipiti de pe bara.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ce aiurea :sad:

N-as vrea sa fiu in pielea ta. La 1 zi dupa ce ai cumparat masina sa ti-o loveasca.

Cred ca i-a parut rau fostului proprietar dupa ea sau a cuiva din anturajul lui.

Si eu cand am vandut masina actualul proprietar a gasit-o de 2 ori lovita in parcare. I-a parut rau prietenei mele.

Oricum proceduri usoare cu asigurarea si reparatie perfecta! ;)

Link to comment
Share on other sites

senzorii sunt legati in serie , probabil ca s-a bulit unu si daia nu mai merg , e nasol rau la unirii acolo am patit-o si eu cu un prieten cu un GTI 6 nou nout , am facut stanga spre splai , au sarit niste pietoni in fata asta a franat si in spate unu cu o dacie din 90 exact la fel sa oprit fix in bara lui , numa ca lui i-a sarit din cleme , PDCu era functional , i-au schimbat bara cu totu , ala cu dacia navea nimic doar un semnal spart .

 

Se rezolva oricum nu e mare lucru . Tare oricum Alfa :)) , audiu cam sifonat a iesit din treaba asta .

Link to comment
Share on other sites

asta e traficu din bucuresti , mereu imprevizibil , omul ala probabil a circulat in iasi cu ea si imprejurimi , nu se pot compara conditiile de trafic , la noi te duci sa vezi un film la mall si cand pleci o gasesti indoita din bara in bara de vreo pisi cu Q7 care deabea vede peste volan
Link to comment
Share on other sites

nasol dar altfel esti multumit de achizitie ?

 

In principiu da, ma simt bine la volan, foarte comfortabila masina . Mi-am reamintit ca am zis de nu stiu cate ori ca nu mai cumpar niciodata cutie manuala, dar e prea tarziu, sucks rau de tot. Motorul e foarte moale, 160 magari rahitici pe 1500 kile, inca nu m-am obisnuit cu el. Arcurile sport nu mai sunt puse pe masina, trebuie sa le montez eu din nou, poate si de asta mi se pare ca are ruliu cam mare pe curbe. Are si filtru si toba sport, un pic cam prea zgomotos motorul mi se pare.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cred ca e mai mare ca la E46, iar masina e mai mare ca si E90 dupa datele tehnice. Sistemul audio e acceptabil, pacat ca n-are Bose, dar a avut un subwoofer pe care l-a dat jos si mi-au ramas cablurile neizolate prin portbagaj, adica mufele, si mi-a interferat de mai multe ori. Consumul sta prost poate de la rotile pe 19, am avut 9.7% Iasi-Bucuresti, desi speram macar 8 ca n-am mers tare.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.