Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

RZV .... pai nu ai citit acum cateva pagini ca el face 5-10000 pe an ? si cele mai cazute masini din germania tin 10000 ce naiba. si dacacnici nu are abilitati tehnice prea mari( a se citi ca nu e prea pretentios si nu aude toate zgomotele de bucsa pompa servo, nu face diferenta intre cum trage o masina de 177 de cai si una de 286(sfatuia pe cineva care vroia 335 sa isi ia 320 ca e deosebit de rapid si economic)) cred ca e clar de ce il tin masinile asa bine si nu schimba nimic la ele.

din pacate cei care cumpara de la el probabil nu vor mai fi asa norocosi

multi schimba piese la primul semn de uzura, ulei si filtre bune si la timp......dar si mai multi sunt cei care merg ce merg si apoi la prima piesa defecta schimba masina in ideea de a nu baga bani in ea,chiar daca uneori lasa pretul sub pretul pietei ca sa scape de ea, pierzand mai mult la vanzare decat i-ar fi costat sa faca masina aia in stare impecabila :popcorn:

Edited by mihai20
Link to comment
Share on other sites

si Andrei_VUV ce ne mai povestesti despre tine pe thread-ul "Masini puse la vanzare in Romania" ?

 

La cum ai zis-o, mergea poza cu willy wonka:

 

http://cdn.memegenerator.net/images/300x/68999.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ce ziceti de asta?parca prea ieftina dc o fi 2009!arata chiar f bine

http://www.autovit.r...-C23673983.html

Nu stiam ca am vecini care vand masini prin cartier. Mi-a prins casa intr-una din poze :rolleyes: Ori o fi vreunul care a venit doar pentru poze.

P.S. masina e 520d din 2 motive: tips-ul tobei finale si acul de la turometru, are turatie la ralanti de 4 cilindri.

Edited by IulianC
Link to comment
Share on other sites

RZV .... pai nu ai citit acum cateva pagini ca el face 5-10000 pe an ? si cele mai cazute masini din germania tin 10000 ce naiba. si dacacnici nu are abilitati tehnice prea mari( a se citi ca nu e prea pretentios si nu aude toate zgomotele de bucsa pompa servo, nu face diferenta intre cum trage o masina de 177 de cai si una de 286(sfatuia pe cineva care vroia 335 sa isi ia 320 ca e deosebit de rapid si economic)) cred ca e clar de ce il tin masinile asa bine si nu schimba nimic la ele.

din pacate cei care cumpara de la el probabil nu vor mai fi asa norocosi

multi schimba piese la primul semn de uzura, ulei si filtre bune si la timp......dar si mai multi sunt cei care merg ce merg si apoi la prima piesa defecta schimba masina in ideea de a nu baga bani in ea,chiar daca uneori lasa pretul sub pretul pietei ca sa scape de ea, pierzand mai mult la vanzare decat i-ar fi costat sa faca masina aia in stare impecabila :popcorn:

Acum sa fim seriosi. Si tu cat faci? 100.000 pe an? In afara de faptul ca fabulezi in ceea ce zici si esti asa de ironic , eu doar am spus adevarul. Si daca am dat un sfat cuiva asta nu inseamna ca trebuie sa vii tu sa ma judeci pe mine. Vad ca esti mai vechi pe forumul asta dar stii doar sa-ti bati joc. In loc sa faci lucrul asta ar trebui sa incurajezi si pe altii sa faca cum fac eu (ma refer la schimbul de ulei ca exemplu), nu doar sa faci misto de 2 lei. Faci niste comentarii inutile doar sa pari tu mai smecher in fata altora dar de fapt ajungi mai jos sa stii prin atitudinea pe care o ai.

Link to comment
Share on other sites

foarte bine ca schmbi uleiul la timp. asa ar trebui sa faca toti, nu e ceva exceptional

faptul ca tu tii masinile 1 an si faci km putini sunt justificarea faptului ca nu schimbi nimic la ele, asta am spus mai sus, chiar daca am fost cam ironic

tu ar trebui sa citesti ce scriu oamenii inainte sa dai sfaturi.....cum tu i-ai spus celui care cauta 335 sa isi ia 320 , si cum i-ai spus altuia ca a dat mult pe un 330d coupe si mai are si DOAR 2 usi, asa si eu ti-as putea spune sa iti vinzi 520d-ul si sa iti iei logan ca e mai potrivit pentru tine

dar nu o spun, fiecare isi alege ce vrea si ce crede ca i se potriveste

sa zici ca pentru 5-10000 pe an e mai bine sa iti iei bmw diesel in detrimentul benzinei.....nu prea e un sfat corect, nu se ustifica nici pretul de achizitie mai mare , nici riscul sa platesti mii de euro pe turbine, injectoare, volante, fulii, etc, probleme care nu se regasesc la benzina. s-au facut N calcule care au aratat ca dieselul renteaza pt cei ce fac multi km.

si nu,eu nu fac multi km, fac cca 15000 pe an. nu ti-am reprosat ca faci putini km, din partea mea sa faci si 2000 pe an

experienta de 10000 km pe an si 3 masini fara nici o problema nu prea ajuta cu nimic colegii care sunt in cautare de masini pe acest topic.

Edited by mihai20
Link to comment
Share on other sites

Dar nu am zis ca tin masinile doar 1 an. La o masina SH ma gandesc s-o tin ~3-5 ani desi intre timp tot apar tentatii destule dar stiu sa si astept. Cel mai mult am tinut o masina 6 ani (si tot fara probleme...bine pe asta am luat-o de noua).

 

Cunoaste cineva masina http://www.autovit.ro/bmw-318-C23258983.html

m-ar interesa sa stiu anumite detalii despre masina. omul are o problema nu semnalizarea st. spate nu i mai merge si zici ca i-a scos mufa de la leduri. e posibil sa se duca asa repede?

Cred ca e adusa la licitatie. Mi se pare ca am vazut-o pe un site frantuzesc mai demult.

Dar vezi ca nu are harta Romaniei la Navi Business. Si nici DVD cum scrie acolo (adica nu are DVD Player desi toti scriu asa in anunt dar habar n-au ce inseamna). DVD Player au doar cele cu Navi Professional.

Chestia cu faruri adaptive chiar nu stiu daca e reala. Asta poate sa spuna cineva care stie daca si farurie normale cu halogen sunt adaptive. Personal nu stiu.

Masina pare ok la pretul si dotarile care le are.

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

nu exista asa ceva, adaptiv fara xenon. Bine, farurile vireaza odata cu volanul, in sensul ca vireaza odata cu botul masinii, poate la asta se refera :LMAO:

 

probabil i se aprind proiectoarele cand vireaza, insa asta e altceva.

Edited by Pole
Link to comment
Share on other sites

Cititi la descriere : http://www.autovit.ro/bmw-320-C23155607.html

http://www.autovit.ro/bmw-320-C23110163.html

 

" FACTURI SERVICE BAVARIA 2000E! " - care dupa care a copiat vrajeala asta?

Se gasesc si pe drum facturi. Nu mai stiu cat e una. :)

 

Dotari precum : SHORT SHIFT,FALOMI HOUME . Interesant , eu n-am asa ceva. :))

Link to comment
Share on other sites

nu exista asa ceva, adaptiv fara xenon. Bine, farurile vireaza odata cu volanul, in sensul ca vireaza odata cu botul masinii, poate la asta se refera :LMAO:

probabil i se aprind proiectoarele cand vireaza, insa asta e altceva.

adaptiv nu insemna ca se duce dupa curba ? Eu pe a mea cred ca am bixenon fara adaptiv (E92 2007) Trebuie sa verific dar 90% nu cred ca am adaptiv.

 

 

 

Intrebare de baraj:

Am factura vanzare-cumparare intre 2 firme.

Pe brief am vanzator o firma si cumparator o persoana fizica.

 

Ce se intampla, pot inmatricula masina pe firma (si sa deduc TVA-ul, sa ma folosesc de factura?)

Edited by flo_sb
Link to comment
Share on other sites

Explica mai clar. Tu ai cumparat-o pe firma de acolo? "Am factura vanzare-cumparare intre 2 firme "

"Pe brief am vanzator o firma si cumparator o persoana fizica" - brief-ul e talonul. O fi fost luata pe leasing iar proprietarul e firma de leasing si scrie pe undeva si cine o conduce , respectiv persoana fizica de care zici tu. Eu din experienta cumpararii a mai multor masini SH asa scria pe brief.

 

Daca ai luat-o pe firma atunci TVA-ul ti-l deduce la sfarsit de an. Daca tu ca firma o cumparai de la persoana fizica de oriunde atunci nu ai cum sa deduci TVA-ul pentru ca nu se fac facturi deductibile intre pers. fizice si juridice.

Link to comment
Share on other sites

Eu m-am dus sa cumpar masina pe firma.

Pe factura, e vanzare-cumparare intre 2 firme.

 

Pe brief e 1-ul proprietar HP GMBH (nu e firma de leasing asta) si al 2-lea proprietar tatal meu (in loc de firma lui).

 

Euu, pot sa nu platesc TVA-ul si sa il platesc in tara, sau pot sa platesc TVA-ul si sa il deduc in tara.

Edited by flo_sb
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.