Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

AndreiVUV, cheala, automata si masluita si alta motorizare (nu 330D/I), da, gaseam mai ieftina.

Oamenii de pe forum stiu ca am stat 2 luni sa imi caut una, in tara sau in DE si nu mi-am gasit, in banii respectivi.

Am vrut neaparat sa fie 330D/I, manual, scaune sport integral piele incalzite, trapa, navi mare.

Singura chestie care am mai vrut-o neaparat erau senzorii de parcare, dar la aia e pot face retrofit. Ca informatie pentru tine, urmatoarea masina care sa corespunda criteriilor de mai sus este 23900, o vinde autohaus schneider sau ceva, dar nu are trapa (in schimb are Logic7, asta are doar Hi-Fi).

2usi = scumpa. De E90 e plin targul, ca si E60.

 

Cosmin22, autoad, multumesc frumos. Sa fie ! :) Am mai negociat putin la pret.

 

Astept sa vina odata numerele rosii sa ii dau in goarna spre Sibiu :)

 

 

 

Apropo, mi-am luat 2 speedcamuri in Austria. Eram cu o masina cu numere de Franta. Trimit astia amenda in Franta sau nu?

Vreo idee cat e amenda pentru depasit cu 40 respectiv 20 km/h ?

 

Felicitari ptr achizitie! multi km fara incidente, foarte frumoasa.

 

Amenzile le trimit sigur in Franta :( . Daca erai cu nr. de Romania nu le trimitea nici dracu.

Link to comment
Share on other sites

flo_sb - si eu am trecut de multe ori cu viteza prin dreptul camerelor din Austria ca si toti ceilalti. Nimeni nu incetinea la camere desi erau si zone cu limitare la 80. Cred ca sunt doar de supraveghere. Amenzi n-am primit niciodata si prima oara am fost in 2007 pe acolo si dupa aia mai in fiecare an.
Link to comment
Share on other sites

flo_sb - si eu am trecut de multe ori cu viteza prin dreptul camerelor din Austria ca si toti ceilalti. Nimeni nu incetinea la camere desi erau si zone cu limitare la 80. Cred ca sunt doar de supraveghere. Amenzi n-am primit niciodata si prima oara am fost in 2007 pe acolo si dupa aia mai in fiecare an.

 

nu sunt numai de supraveghere, numai ca majoritatea nu le vad. Unele te ia din spate, le-am observat noapte, cand facand poze celor care depaseau viteza foloseau si blit.

Link to comment
Share on other sites

B-490-RZV, VrajitoruldinOZ, multumesc frumos :)

Voi face prezentarea later on. Am ajuns si eu acasa de cateva ore :)

Ca prima impresie, sunt efectiv socat. Fata de 525D-ul dinainte (177hp), 330D-ul asta (231hp) e turbina nucleara. Are si suspensie sport :)

Consumul e mai mic. 6.5 cu medie de 130/135 (nu mai stiu, am poze) pana la granita cu RO. In Sibiu am ajuns cu 6.7 (media a scazut la 110). Mersul a fost si sport maxim (30% sa zic) si depasiri normale.

Momentan sunt foarte fericit :) Am auzit mai multa lume ca zicea ca diferenta dintre Standard si Hi-Fi audio si chiar ziceam, ia uite ma, ce diferenta imensa. Cand colo, butonand idrive-ul, hopa, Logic7 :frantics: :frantics:

 

M-a luat inca o camera la intors, cum zicea mihai vigariu, din spate, chiar dupa o curba.

Sunt curios oare cat e amenda pt depasit cu 40/h respectiv 20/h in Austria.

Link to comment
Share on other sites

Acum vreo 3 ani un prieten a primit acasa o amenda din Germania , tot pentru viteza. Din Austria n-am auzit pe nimeni sa primeasca vreo amenda acasa. In fine , bine ar fi sa nu ai probleme prin Ungaria ca e jale cu politia acolo , stiti si voi care ati mai fost.
Link to comment
Share on other sites

masina pare ok.vinzi e60-ul si vrei sa treci la X?

Nu. E pentru tatal meu X-ul. Eu student, bani nu pentru X :rolleyes:

Si oricum X-ul e prea mare pentru mine, cel putin acum la 23 de ani. Si E60-ul e mare.

Edited by IulianC
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

cunoaste cineva masina asta?

 

http://www.autovit.ro/bmw-320-C23155607.html

 

Cristian..nu exista combinatia asta: dotari + km sub 200.000 + pret sub 11.000E fara a fi ceva dubios la mijloc. Masinile bune se dau intai la prieteni sau in familie, apoi se dau cele decente care se vand relativ repede si la preturi medii, iar la final raman cele cu probleme..dotate, km reali si putini si preturi mici :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Cristian Ivanciu - Cam nasoala vopseaua de pe 320d din anunt. Dar ce sa-i faci....e din 2005 masina. In 7 ani e greu sa reziste prea mult vopseaua mai ales ca e neagra si eu stiu ca am aceeasi culoare pe 318d. Daca era cumparata noua de la noi si avea 137k km parca as mai fi crezut dar nu se stie. O fi real anuntul.
Link to comment
Share on other sites

Bravo B-490-RZV in cateva cuvinte ai reusit sa sintetizezi esenta pietei de masini uzate din Romania.

Cele spuse de tine ar trebui scrise pe home page-ul site-ului AUTOVIT si pe un afis la intrarea in targul auto Bucuresti Vitan. :goodjob: :goodjob: :goodjob:

Edited by Euu
Link to comment
Share on other sites

Cristian..nu exista combinatia asta: dotari + km sub 200.000 + pret sub 11.000E fara a fi ceva dubios la mijloc. Masinile bune se dau intai la prieteni sau in familie, apoi se dau cele decente care se vand relativ repede si la preturi medii, iar la final raman cele cu probleme..dotate, km reali si putini si preturi mici :thumbsup:

 

In completarea a ceea ce am spus mai sus...NU te bucura ca achizitionezi masina la un pret mic/bun, sunt multe piese/reparatii care costa destul de mult la o astfel de masina, asadar o diferenta de 2-3.000E este de multe ori justificata in favoarea unei masini ingrijite. Acest aspect este neglijat de majoritatea clientilor noi ai marcii Bmw in Romania, ma refer aici la cei care achizitioneaza masini sh. Prostia asta a facut-o recent un prieten bun, a luat un 320d din 2006 cu 170.000km (reali) cu 10.500e. (xenon, scaune/volan sport, climatronic si cam atat). El a considerat ca a facut o afacere buna, dar in ultimele 2luni a dat vreo 3000E pe piese. (turbina, 1 injector, discuri frana, ceva articulatie, consumabile samd). Si cireasa de pe tort este ca acum a ajuns la concluzia ca a luat masina cam cheala :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

In completarea a ceea ce am spus mai sus...NU te bucura ca achizitionezi masina la un pret mic/bun, sunt multe piese/reparatii care costa destul de mult la o astfel de masina, asadar o diferenta de 2-3.000E este de multe ori justificata in favoarea unei masini ingrijite. Acest aspect este neglijat de majoritatea clientilor noi ai marcii Bmw in Romania, ma refer aici la cei care achizitioneaza masini sh. Prostia asta a facut-o recent un prieten bun, a luat un 320d din 2006 cu 170.000km (reali) cu 10.500e. (xenon, scaune/volan sport, climatronic si cam atat). El a considerat ca a facut o afacere buna, dar in ultimele 2luni a dat vreo 3000E pe piese. (turbina, 1 injector, discuri frana, ceva articulatie, consumabile samd). Si cireasa de pe tort este ca acum a ajuns la concluzia ca a luat masina cam cheala :thumbsup:

 

 

Multumesc pentru sfaturi. Din pacate bugetul este limitat dar cu toate astea imi doresc 320. Nu ma grabesc si am sa incerc sa fiu cat mai atent in alegeri. Sper sa gasesc ceva decent. Nu vreau o masina full option, vreau insa ceva ingrijit.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru sfaturi. Din pacate bugetul este limitat dar cu toate astea imi doresc 320. Nu ma grabesc si am sa incerc sa fiu cat mai atent in alegeri. Sper sa gasesc ceva decent. Nu vreau o masina full option, vreau insa ceva ingrijit.

 

Sa pastrezi macar 1000e pentru eventuale reparatii dupa achizitionarea masinii. Cumperi o masina sh, in mod sigur o sa aiba nevoie de o revizie mai consistenta :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt la a 3-a masina SH si pana acum la ele n-am schimbat decat filtre,ulei si placute. La motor n-am avut nici o problema , chiar sunt foarte multumit. Insa eu obisnuiesc sa schimb uleiul in fiecare an indiferent de numarul de km parcursi. Poate si asta e un lucru bun. Altii merg cu ele ani de zile si uita sa faca reviziile la timp si dupa aia se trezesc cu tot felul de probleme.

 

Probabil am avut si noroc dar am si avut grija de ele.

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt la a 3-a masina SH si pana acum la ele n-am schimbat decat filtre,ulei si placute. La motor n-am avut nici o problema , chiar sunt foarte multumit. Insa eu obisnuiesc sa schimb uleiul in fiecare an indiferent de numarul de km parcursi. Poate si asta e un lucru bun. Altii merg cu ele ani de zile si uita sa faca reviziile la timp si dupa aia se trezesc cu tot felul de probleme.

 

Probabil am avut si noroc dar am si avut grija de ele.

 

Clar ai noroc :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.