Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

El mi-a zis de vreo 3 ori ca imi face factura fara TVA, eu am insistat sa mi-o faca cu TVA.

Eu am factura pe care scrie clar pret netto +19% MwST pret mwst = pret brutto, iar transferul a fost facut prin banca, achitand pretul brutto.

 

Nu poate fi corect ce zici tu Vision335. Daca e asa, inseamna ca acum mai trebuie sa mai platesc 12% (24% * 50%) TVA si aici in tara.

Faza cu 24% TVA cand o vinzi era dinainte. (tu practic platesti 12% TVA cand o cumperi si inca 24% cand o vinzi, din pretul la care o vinzi).

O pot trece in factura cat vreau si inainte de 5 ani dar ma lovesc de impozit 16% pe profit.

Ma rog, stiam asta cand am cumparat-o, cred ca merge si amortizare rapida pe 3 ani, in fine, masina am luat-o pentru mine sa o tin :)

 

Revenind la problema mea, s-a mai lovit cineva/vreo idee cum rezolv?

Factura firma DE - firma RO, factura cu TVA inclus, platit in DE. Cum fac cu TVA-ul ?

 

Intelesesem ca ti-a emis factura cu pretul netto pe ea.Ce sa mai recuperezi acum? Practic masina e cumparata la pret brutto. La revanzare nu mai platesti TVA.

Edited by Vision335
Link to comment
Share on other sites

am probleme ca nu pot recupera cei 50% din ei WLF :-s

Mi-am intrebat contabila, a intrebat la finante, cica se completeaza nu stiu ce foaie electronic si se trimite, dar cei de la finante au spus ca nu garanteaza ca se recupereaza banii. Eu unul am ramas masca, un functionar de la finainte sa imi zica "nu cred" in loc de da/nu

Maine o intreb pe contabila exact ce a zis cea de la finainte si revin.

 

Pai el acum TVA-ul asta care l-a dat pentru masina il va deduce din activitate. Acuma important e ca firma sa aibe activitate, ca sa aiba si ce deduce.

Deci eu nu ii recuperez, ii deduc ? Scuze dar sunt la inceput cu chestiile astea. Firma are activitate nu e problema.

 

 

asta-i roman ma :sorcerer:

tot factura rechnung am discutat pe mail, de aia zice asa. A vandut ff multe masini la romani pana a intrat in UE.

Link to comment
Share on other sites

Pai stai. Nu ii recuperezi decat daca ii deduci din activitate. Deci, ca sa clarificam, eu n-am zis ca ti da cineva TVA inapoi. La o achizitie de autoturism, ca mijloc fix (nu ca marfa ca in cazul un dealer auto), ai drept de deducere 50% din TVA-ul care l-ai platit la achizitionare. Insa nu ti-l da cineva, gata ia banu inapoi. Tu pe firma ta vinzi pixuri in valoare de 10.000 Euro + 2400 Euro TVA, deci aia 2400 Euro care ar trebui sa ii dai la stat, nu ii mai dai ca ii deduci cu cei din TVA-ul care l-ai dat la masina.

 

 

Deci eu nu ii recuperez, ii deduc ? Scuze dar sunt la inceput cu chestiile astea. Firma are activitate nu e problema.

 

 

 

Exact, il deduci.

 

Tu la afacerea asta, ai castigat teoretic 5%, ca ai platit 19% TVA in Germania in loc de 24% in Romania.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Mersi WLF pentru clarificare.

 

Deci contabila trebuie sa inregistreze factura ca fiind cu TVA platit, urmand sa deduca 50% din cei 19%.

Nu trebuie sa faca nicio taxare inversa / whatever la fisc/la germania ? (cum ar fi trebuit sa faca neamtul daca o luam eu netto?)

 

Daca o luam fara TVA aici plateam doar 12% sau plateam 24% dupa care deduceam 12% ?

Link to comment
Share on other sites

Saluatare colegii,

 

 

Pereri pro si contra despre urmatoarele masini:

 

http://www.autovit.ro/bmw-635-C24177668.html

 

Pare ok ingrijita, km?, pielea de pe scaune ok, optiuni cam toate fara trapa si HUD si active steering.

 

http://www.autovit.ro/bmw-635-C24177668.html

 

Rulata in Romania?? km mai putini decat prima, mai multe optiuni(trapa si directie activa), chip box de 350hp??

 

http://www.autovit.ro/bmw-630-C20881827.html

 

Rulata in Romania, km putini, cabrio, optiuni bune.

Link to comment
Share on other sites

Pai vezi ca prima e una si aceeasi cu a 2a , incomparabila discutia intre 630 fie si cabrio si 635d .

 

Aproape de 40.000 deja intri in alta categorie de masini, masina o poti inscrie si fara plata taxei pe baza de hotarare judecatoareasca. :thumbsup:

 

Daca ar fi dupa mine asta as lua fara nici o ezitare: http://www.autovit.ro/bmw-750-C24318244.html

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

Pai vezi ca prima e una si aceeasi cu a 2a , incomparabila discutia intre 630 fie si cabrio si 635d .

 

Aproape de 40.000 deja intri in alta categorie de masini, masina o poti inscrie si fara plata taxei pe baza de hotarare judecatoareasca. :thumbsup:

 

Daca ar fi dupa mine asta as lua fara nici o ezitare: http://www.autovit.ro/bmw-750-C24318244.html

 

 

Da scuze am copiat acelasi link, era vorba de asta :http://www.autovit.ro/bmw-635-C24453961.html.

 

Seria 7 este deja alta clasa, intradevar arata bine, chiar prea bine:)

 

la ce anume te referi

 

 

Taxa de prima inmatriculare este ilegala, daca dai statul in judecata, castigi si judecatorul iti da o hotarare prin care nu mai platesti taxa de de mediu.

Link to comment
Share on other sites

Da scuze am copiat acelasi link, era vorba de asta :http://www.autovit.ro/bmw-635-C24453961.html.

 

Seria 7 este deja alta clasa, intradevar arata bine, chiar prea bine:)

 

 

 

 

Taxa de prima inmatriculare este ilegala, daca dai statul in judecata, castigi si judecatorul iti da o hotarare prin care nu mai platesti taxa de de mediu.

cat dureaza?

Link to comment
Share on other sites

Mersi WLF pentru clarificare.

 

Deci contabila trebuie sa inregistreze factura ca fiind cu TVA platit, urmand sa deduca 50% din cei 19%.

Nu trebuie sa faca nicio taxare inversa / whatever la fisc/la germania ? (cum ar fi trebuit sa faca neamtul daca o luam eu netto?)

 

Daca o luam fara TVA aici plateam doar 12% sau plateam 24% dupa care deduceam 12% ?

 

Da, nu trebuie sa mai faca nici o taxare inversa, nimic.

 

Ai fi platit 24% din care deduceai jumatate.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

cat dureaza?

 

Eu am primit un mail de la un avocat care spune ca te costa 400Ron(onorariul avocatului care se recupereaza din cheltuieli de judecata) si daca ai platit deja taxa iti recuperezi bani daca nu ai platit-o iti ia hotarare judecatoreasca.Daca vrei iti dau forward la mail pe privat.

 

Bafta

Link to comment
Share on other sites

nu stiti daca s-a recuperat taxa auto si masina respectiva isi schimba proprietarul se plateste din nou taxa?ms

 

 

Din cate stiu eu nu se mai plateste taxa de prima inmatriculare daca masina este inmatriculata in Romania, poate cu noua lege care se va aplica de la 1ianuarie 2013 pentru masinilie pana in 2008

Link to comment
Share on other sites

Acum nu. Dar e posibil din 2013, deocamdata a fost suspendata faza aia cu plata taxei la masinile inmatriculate pana in 2007 sau la care s-a recuperat taxa.

 

 

Nu cred ca se va plati nici din 2013, dar din moment ce o achizitionezi acum nu ai de ce sa iti faci griji, pentru ca nu se va plati retroactiv, se va plati la momentul respectiv de cel care iti va cumpara masina.

Link to comment
Share on other sites

Salutare colegi!Va urmaresc de multa vreme,dar e primul post al meu.Stie cineva aceasta masina http://www.autovit.ro/bmw-320-C24125596.html .Pare acceptabila in afara kilometrilor care se modifica de la site la site.Sunt din Constanta si nu vreau sa bat drumul degeaba pana in Bucuresti.Multumesc.

 

 

Mie mi se pare ok masina, km uita de ei.Mergi cu ea, asculta motorul ca sunt cu probleme la distributie.Si eventual o testare, eu am facut odata in targ la autovit m-a costat 200ron dar mi-au dat toate detaliile masinai(un dosar).

 

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.