Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

daca vinzi agrafe, pana pe 25 ale lunii urmatoare depui 394 si declari achizitia intracomunitara, la care platesti tva . intre 50 -100%. asta daca ai cumparat-o fara tva de acolo.

390VIES si treci automat platitor e tva in luna (daca erai la trimestru) sau, daca nu erai platitor de tva, prin 095 te inregistrezi in ROI inainte achizitionarii masinii, si devii platitor de tva in luna, pentru ca neamtul este obligat sa te verifice VIES si sa-si ataseze la exemplarul lui e facura codul tau de operator intracomunitar. pana la urma este vorba de taxare inversa la achiziite.

394 se depune pentru achizitii/livrari interne.

cum zicea si WLF, orice bun care nu-i marfa si are valoarea mai mare de 1800 lei este mijloc fix, fie el masina, telefon, birou sau vitrina frigorifica. i se calculeaza amortizare, se vinde in anumite conditii, se fac niste fise pt el.....nu-i atat de simplu cum crede lumea. iar la vanzare colectezi tva de la cumparator, si-ti faci datoria virandu-l la stat.

si, la masini, deductibil acum TVA-ul este doar 50%, restul se baga nedeductibil si nu se scade ca si chelutiala in D100 (101).plus ca si combustibilul, si piesele de schimb sunt deductibile, pentru masinile astea, de protocol, sau de plimbat sefii, tot 50% (masini care nu sunt de marfa, taxi, scoala de soferi, transport angajati, etc.....practic, masini care nu aduc plusvaloare si nu produc venituri)

acum, fiecare face la firma lui cum vrea, pt ca desi ANAF-ul este unul singur, are mai multe filiale, si unii inspectori mai interpreteaza si in functie de cum sunt "stimulati" si tratati la control.

Edited by flaDj
Link to comment
Share on other sites

si ca masina a avut placuta de inmatriculare pe fata dreptunghiulara, acum e patrata, pentru ca cea de dinainte era sifonata bine de tot ceea ce poate insemna ca a fost lovita in fata (mai mult sau mai putin...)
Link to comment
Share on other sites

Nu se poate fenta treaba cu tva-ul doar prin simplul fapt de a cere 2 facturi de la dealer? Una prin care iei masina pe o firma (fantoma, platitoare de tva, creata pe numele unui boschetar), si alta intre dealer si persoana fizica - samsarul. Dealerul isi recupereaza tva-ul pe baza primei facturi, iar samsarul inscrie sau vinde masina in ro pe baza celei de-a doua facturi.

gresesc undeva?

 

De asemenea pe blogul asta treaba pare si mai simpla, insa desi buhnici nu e vreun paralel, parca imi vine greu a crede ca e chiar asa simplu cum zice el:

http://www.buhnici.ro/2009/06/03/plata-tva-la-cumpararea-unei-masini-din-germania

 

practic el sustine ca doar trebuie sa declari ca o scoti in afara ue si iti dau aia banii pe loc.

Edited by CosminE46
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@CosminE46 parerea mea e ca nu se merita riscul, dar asa se procedeaza din ce am citit. Daca dai search mai in spate cu vreo 2.5luni am adunat toate metodele ortodoxe si neortodoxe la un loc.

Repet, chiar nu cred ca se merita riscul. Si pe mine m-a ros tare la inceput dar dupaia mi-am dat seama ca pt 2-3k eur, sa faci o tiganie care te poate urmari toata viata, nu are rost.

Link to comment
Share on other sites

Da, in poze chiar pare impecabila, la fata locului conteaza mult.Am vazut multe masina care aratau in poze impecabile si cand ma duceam imi venea sa ii injur pe proprietari.

 

Poate o stie cineva si imi poate spune ceva despre ea, cine stie...

Link to comment
Share on other sites

Salutare.

Ce ziceti de aceasta masina? http://www.autovit.ro/bmw-525-C23933166.html

Ma bate gandul sa imi iau al doilea e39( primul l-am dat, sa nu sa inteleaga altceva), imi place prea mult acest model de masina.Doar daca gasesc una destul de ingrijita si la un pret normal, nu aberatii gen 8k, 9k pentru un e39.

 

Singura chestie ce am observat-o e ca are nari de prefacelift, in rest arata bine masinutza.

A, xenonul nu e original.

Edited by Calin78
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.