Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

lasa-l......sa isi ia bemeveu de la baietii buni si sa posteze la probleme tehnice......mai sunt si cate unii carora le place sa se minta singuri, sau sa devina experti auto de pe forumuri

Tu aparent ai ceva cu mine:)

 

In general omenirea evolueaza pentru ca isi pune intrebari, ar trebuii sa o incerci si tu ;)

 

Eu doar intreb de unde cumpara, sau daca cumpara si carpesc cat de bine poti carpii pentru a trece de un test auto facut cum trebuie?

 

Pana la urma poti sa incerci tu sa ascunzi orice, insa in cele mai multe domenii e mai greu si mai costisitor sa ascunzi ceva perfect decat sa repari.

 

Pot acesti samsari sa carpeasca atat de bine ceva, ca un mecanic sa nu isi dea seama ca a fost carpit?

 

Ai dreptate cu ce ai spus in prima parte (istoric BMW etc), plus alte uzuri neobisnuite unui numar mic de km etc.

 

Legat de preturile mici ale samsarilor:

1. cumpara cele mai ieftine masini pe care le gasesc => km multi, defectiuni estetice, mecanice etc deci masini obosite vai de ele

2. evaziune fiscala: firme facute pe boschetari sau persoane care nu au ce pierde, cumpara masinile de la dealeri, platind pretul fara TVA, deci cu 20-21% mai ieftine decat ai lua-o tu de la dealer, dupa care dau teapa statului roman de plata tva-ului.

 

Daca luam inconsiderare cazul 2, poti sa ai cu ca si o terta parte probleme? Pentu ca eu nu vad dezavantaje concrete in punctul 2.

 

1 nu are rost sa comentez :)

Link to comment
Share on other sites

Capota portbagajului sta dubios de sus, are luft prea mare (vezi stopurile).

Usa dreapta fata nu se "pupa" cu restul masinii.

Grila proiectorului stanga prezinta imperfectiuni (semne de "buna purtare").

la 10k eur consider ca e ok masina. daca nu a fost lovita f tare in fata, merge luata.

 

pt cei ce cauta masini perfecte, le recomand reprezentanta si vreo 35k la ei sa ia una noua :)

Link to comment
Share on other sites

la 10k eur consider ca e ok masina. daca nu a fost lovita f tare in fata, merge luata.

 

pt cei ce cauta masini perfecte, le recomand reprezentanta si vreo 35k la ei sa ia una noua :)

 

Nu sunt limitat de suma aceasta de bani, insa sunt de acord cu tine:

 

Daca masina a fost lovita si a fost reparata cum trebuie, presupunand ca fost lovita in spate(cel putin din observatii asa ar rezulta), nu vad un impediment foarte mare.

Am un prieten carea fost lovit, acum o luna, de de cineva in fata stanga.

A facut toate reparatiile la un service autorizat, si sa asigurat in fiecare zi de statusul reparatiilor.

 

Dupa aceasta experienta:

Partea proasta: valoara masinii scade mult pt ca a fost lovita

Parte pozitiva: tot ce inseamna directie, suspensii, caroserie etc(ma refer la componentele care au fost afectate) sun noi, originale de la producator.

Link to comment
Share on other sites

Sunt perfect de acord cu tine:) nu vreau 2.000.000 de km, dar sunt metode prin care poti sa iti dai seama cati km are masina, sau sa aproximezi, cel putin eu asa am inteles din ce m-am interesat.

Plus ca exista mereu istoricul din service-ul bmw, care cel putin pana a iesit masina din garantie apare in baza lor de date, si poti sa aproximezi cati km ar trebui sa aibe daca proprietarul nu a fost schimbat.

 

Inainte sa iau decizia de a pleca in afara vreau sa imi raspund la o intrebare care ma framanta de cand am inceput sa caut: De unde cumpara acesti oameni masinile de pot sa le vanda asa ieftin?

 

Nu tin sa imi cumpar BMW pentru ca vreau sa ascult manele si sa scuip semite pe geam, imi doresc aceast model de masia pentru ca in imaginea mea reprezinta altceva: pasiune, eleganta, sportivitate.

 

In ultimele 3 luni au aparut pe autovit circa 5-6 bmw-uri seria 3 E90 sedan din 2009 diesel cu un pret de pana la 12000 euro. Pe mobile.de, sau autoscout nu au aparut mai mult de 3 masini, si nici una cu 1milion de km sau busita, toate masinile avariata dupa mobile sau autoscout sunt inca acolo.

 

Deci de unde sunt achizitionate masinile care ajung in RO?

 

Pe site-uri de licitatii nu pot sa vad preturi, si observ ca in general acolo se gasesc masini care au mici defecte exterioare (zgarieturi sau mini lovituri) insa pe site-urile de licitatii pe care le-am urmarit eu aproape toate masinile aveau facuta o expertiza si nu prezentau daune de natura mecanica.

 

Am mai multe modele de masini care ma intereseaza, insa dintre toate BMW imi place cel mai mult. Asta nu exclude ca daca vreau sa imi cumpar un A4 sau un Leon o sa am acceasi problema.

Poate sa fie buna si daca are 200 k de km. nu asta e problema , dar in cazul asta mai scade 1000-1500 de euro la pret ca masina pur si simplu nu face 10 mii, plus ca eu zic ca nu e nici 2008 , pui pariu cu mine? Cerei vin-ul si verifica-l

Edited by branevl
Link to comment
Share on other sites

Razvane, deja ai creat un topic tot pe aceeasi tema mai devreme, nu strica si topicul asta ca pana acum imi facea placere sa il urmaresc.

 

Unul din bunii mei prieteni e si el samsar si daca vrei sa stii cum se fac treburile e simplu, trebuie sa ai bani de rulat, te duci in autohaus-uri in Germania si cauti pana nu mai poti masini care mai de care mai ieftine, te targuiesti acolo ca deh.. cand iei 5 masini iti permiti sa negociezi drastic si vii in tara, mai faci bani de una, te duci si iei 6 data viitoare si tot asa.. (a fost un exemplu banal asta)

 

PS: Nu e totul pe internet.

Edited by dj_rzn
Link to comment
Share on other sites

va salut !

 

cunoaste cineva amsina asta ?......sau ceva pareri despre ea ?.....as vrea sa ma duc sa o vad si mi-ar prinde bine si cateva pareri ''externe''

 

http://www.autovit.ro/bmw-530-C27422355.html

 

 

Salut, este un e39 M paket original nu balarii puse(are o suspensie foarte reusita). Pare foarte ingrijita masina, km nu prea conteaza la o masina de 11 ani, verific-o si vezi cum merge ,daca a fost busita rau sau ceva, in rest arata foarte bine, vezi poate mai negociezi la pret, bafta!

Link to comment
Share on other sites

Salut, este un e39 M paket original nu balarii puse(are o suspensie foarte reusita). Pare foarte ingrijita masina, km nu prea conteaza la o masina de 11 ani, verific-o si vezi cum merge ,daca a fost busita rau sau ceva, in rest arata foarte bine, vezi poate mai negociezi la pret, bafta!

 

mi s-a parut si mie ca arata ok, e problema cu taxa auto, ea fiind inmatriculata in romania in nov 2006

Link to comment
Share on other sites

Mie unul mi se par mai importanta probleme de genul: "poata sa aiba airbagurile sarite, si acest lucru sa nu fie vizibil in service" sau "distributia pe lant e pe cale sa se rupa insa el a carpito si nu se va observa pana cand nu se rupe si face zob motorul"

 

As aprecia astfel de raspunsuri. Cei 1000-2000 de euro de care vorbesc erau pentru situatii precum: "Trebiue inlocuita distributia", lucru care din cate stiu eu nu se practica atunci cand se cumpara o masina cu distributie pe lant.

Nu ai cum sa ""carpesti"" distributia/lantul.... iar pentru a schimba-o cred ca sari de 2000.

Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti despre http://www.autovit.ro/bmw-530-C27410906.html ?

Mie mi se pare dotata (inclusiv memorii scaune) si prea ieftina. Poate km are dublu in realitate (sezut scaun sofer rupt).

 

e clar ca a fost "trosnita" in fata.masina e FL si are faruri de NFL.

cn stie cate probleme ascunse mai are de o da la banii astia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.