Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

O vĂŁzusem și eu. Pare interesantĂŁ. Nu este singura sub 16.000 e, ci mai mult de 10 anunțuri.

Când te uiți la F10 ce frumoase sunt, nu te-ai mai gândi cĂŁ mai sunt unii vânzĂŁtori de E60 2008 sau 2009 care viseazĂŁ prețuri de 13000+!!!

Aici te refereai al Andrei_VUV ? :LMAO: :LMAO: :LMAO: Pe de alta parte masina trebuie sa o iei si de buna nu numai de frumoasa,oricum preturile o iau in jos vertiginos.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aici te refereai al Andrei_VUV ? :LMAO: :LMAO: :LMAO: Pe de alta parte masina trebuie sa o iei si de buna nu numai de frumoasa,oricum preturile o iau in jos vertiginos.

Nu. Am vĂŁzut postul de aici și am comentat, apoi am citit ce scrisese VUV. M-am gândit cĂŁ s-ar putea sĂŁ se simtĂŁ vizat. Nu era cazul.

Referirea era, ĂŽn principal, la cel din topicul meu cu 520d la prețul de 13500 e. Respectivului când i-am oferit 12.000 e s-a simțit jignit, iar eu i-am rĂŁspuns cĂŁ așa reacționeazĂŁ unii (crezând cĂŁ pâinica lor e cea mai gustoasĂŁ și cea mai bunĂŁ) vânzĂŁtori, ca ulterior sĂŁ coboare singurei prețul.

DovadĂŁ a adevĂŁrului spuselor mele este faptul cĂŁ are și acum utilajul la vânzare, la ce preț ghici? 12.800 e. Mai mult, ĂŽn week-end mi-a trimis sms ”ai luat bmw?”, ca ulterior sĂŁ mĂŁ sune.

Nu-i așa cĂŁ sunt mulți clienți dornici sĂŁ ofere 12.000 e??? :laugh:

 

DacĂŁ mai aștept câteva luni, cĂŁ tot nu apare niciun 320d din 2011 cu piele, navi și alte mici dotĂŁri, care sĂŁ merite 11-12.000 e, poate mĂŁ orientez spre F 10 cĂŁ tot apar mai tentante la preț.

Voi vedea!

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Pai sigur ca da. Vrem masini bune, gratis ca doar la noi merge clasicul: "ce domne ia uite cat e una pe Autovit". Le cumparam si dupa aia ajungem sa facem un astfel de topic ( http://www.bmwclub.ro/forums/topic/159905-problema-mare-cu-al-meu-5ar-va-rog-ajutor/page__hl__teapa ) si sa fim luati la misto ca am dat cat am dat pe masina si ne-am luat teapa si ca suntem prosti. Oricum o dai tot prost iese. De asta imi e sila cand aud sa vand masini, ce bine ca exista buy back :)

Ca fapt divers in 2-3 luni o sa vedem f10 la 12000 de euro. Oricine poate pune anunturi pe autovit ca dupa aia sa isi ia masina vizata folosing argumentul suprem "uite domne cat e pe piata"...

Edited by AlexChris
  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Și eu am la vânzare vehicule. Știu cum e cu puținii cumpĂŁrĂŁtori.

Nu e cazul sã ne plângem de milã!

Nu prea poți compara situația aceea cu un vehicul cumpĂŁrat cu 6000 cu disponibilitatea altora de a da dublu pe altceva mult mai puțin ĂŽnvechit fizic/moral.

Nici nu mĂŁ gândesc sĂŁ cumpĂŁr fĂŁrĂŁ a verifica și la reprezentanțĂŁ.

Cumpãrãtorii nu obligã pe nimeni sã vândã.

Pe Autovit mulți sunt samsari, ei coboarĂŁ prețurile și nu mai poate vânzĂŁtorul unic, izolat, sĂŁ facĂŁ o afacere mulțumitoare pentru el. Nu mai poate vinde mașina pe care a dat 15.000 e acum un an cu 14 sau 13 pentru cĂŁ samsarii vând la 11-12.000 e.

CumpĂŁrĂŁtorul vrea cât mai ieftin, ĂŽn primul rând, apoi cât mai bun, iar vânzĂŁtorul vrea sĂŁ câștige cât mai bine.

Anii aceștia banii se fac destul de greu pentru majoritatea românilor, astfel cĂŁ și cumpĂŁrĂŁtorii sunt mai ”cu arici la portofel”.

Nu e niciunul de pĂŁrtinit! E viața!

Link to comment
Share on other sites

Cand mai cumpar sau vand cate o masina (de 3 ori pana acuma) observ ca nu piata face neaparat preturile, pentru ca fiecare tranzactie e o mini piata formata din 2 oameni si o masina. Nici o masina nu se poate compara cu cealalta. Una a fost intretinuta pentru ca proprietarul isi permitea si vezi asta pe el. Daca esti prea prost sa vezi asta, zici ca masina e la fel ca aia din piata pe care o vinde samsaru cu 1000 mai jos. Dar,repet, desi modelul masinii poate sa coincida, masinile nu sunt la fel. Mai departe: cand au fost noi, poate au existat diferente de 20-30.000 de euro intre ele - in dotari, garantii, sau imbunatatiri - daca ti se pare un fleac pachetul (sa zicem) Crom , atunci ia-ti un 318 chel, dar pachetul ala a costat poate 1000 de euro, iar daca iti cumperi masina, o sa fii mandru ca numai tu o sa ai la bloc bmw cu crom. Mandria aia tre sa o platesti. Fiecare tranzactie este unica si pana nu se intalnesc un cumparator si un vanzator sa discute despre o masina, pretul nu este inca format.

 

Spor la treaba !

Edited by mojorisin
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Nu se mai poate vorbi de masini ieftine despre cele care depasec 10000 e si daca mai sunt din 2008-2009, toate sunt scumpe. Trebuie sa te intrebi daca iti permiti o astfel de alegere. In viitor, peste2-3-4 ani o mai poti vinde? Iti vei permite disconfortul cheltuielilor, aproape sigure, consistente cu un Bmw de peste 10 ani, cu sute de mii de km?
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu se mai poate vorbi de masini ieftine despre cele care depasec 10000 e si daca mai sunt din 2008-2009, toate sunt scumpe. Trebuie sa te intrebi daca iti permiti o astfel de alegere. In viitor, peste2-3-4 ani o mai poti vinde? Iti vei permite disconfortul cheltuielilor, aproape sigure, consistente cu un Bmw de peste 10 ani, cu sute de mii de km?

 

 

E masina lui :)

Link to comment
Share on other sites

Sunt in cautarea primului meu bmw . Pana in vara vreau sa fac cea mai buna alegere . Tot oscilez intre o multime de modele bmw . Bugetul e intre 5 - 10 k euro . Masina o doresc neaparat ingrijita , second hand dar fostii proprietari sa fi avut grija de ea . Ma tot uit la 320d e46 full cu pret intre 5-6 k euro , e90 2005 m paket pana in 10k euro , e39 m paket facelift 7k euro ,e60 520d lci 10 k euro sau e38 730d 9 k euro .

Deja am ajuns sa cunosc cam toata piata din Germania . Locuiesc in Germania si masina o voi folosi si inmatricula aici .

De vreo 2 sapt ma tot gandesc la aceasta masina .

Ce costuri ar putea aparea dupa cumparare si cat ar costa intretinerea ?

 

http://www.marktplaats.nl/a/auto-s/bmw/m894138863-bmw-7-serie-730d-special-executive.html?c=be2da871b0d84f75c3056cc6db858f31&previousPage=lr

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt in cautarea primului meu bmw . Pana in vara vreau sa fac cea mai buna alegere . Tot oscilez intre o multime de modele bmw . Bugetul e intre 5 - 10 k euro . Masina o doresc neaparat ingrijita , second hand dar fostii proprietari sa fi avut grija de ea . Ma tot uit la 320d e46 full cu pret intre 5-6 k euro , e90 2005 m paket pana in 10k euro , e39 m paket facelift 7k euro ,e60 520d lci 10 k euro sau e38 730d 9 k euro .

Deja am ajuns sa cunosc cam toata piata din Germania . Locuiesc in Germania si masina o voi folosi si inmatricula aici .

De vreo 2 sapt ma tot gandesc la aceasta masina .

Ce costuri ar putea aparea dupa cumparare si cat ar costa intretinerea ?

 

http://www.marktplaats.nl/a/auto-s/bmw/m894138863-bmw-7-serie-730d-special-executive.html?c=be2da871b0d84f75c3056cc6db858f31&previousPage=lr

 

 

foarte frumos E38-ul, e cel care merge mai bine decat toate celelalte enumerate de tine, poate ca cel mai apropiat ar fi E39-le de el cu motorul de 3.0d. Km pentru E38 sunt putini tinand cont de anul de fabricatie si faptul ca fost unul dintre modelele fiabile, problema la el ar fi poate doar deprecierea, dar fiind vorba de un model Exclusive daca o tii cativa ani nu cred ca va mai conta.

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

cu greu o sa mai scapi de un 730d pe piata din Germania. dintre toate probabil de e46 si e60 o sa scapi cel mai usor. Oricum, nu inteleg cum poti sa oscilezi intre seria 3 si 7. Intre 5 si 7 mai zic...

 

Nu vad masina ca o investitie . Vreau ca prima mea masina adevarata sa fie un adevarat bmw. Am avut pana acum 6 masini si recunosc ca nu am ales bine , desi am avut masini de 4-7 ani vechime , clasa medie non premium . Nici una nu am revandut-o cu profit si nici nu m-am gandit sa fie asa . Vreau senzatia pura la prima mea masina adevarata , adica bmw . Din cauza bugetului trebuie sa fie second hand si sunt dispus sa platesc pe ea si 3k peste pretul piesei dar sa fie ingrijita . Imi doresc sa fie diesel ca sa pot face turul europei cand imi doresc la pret rezonabil . Vreau sa fie confortabila sa imi pot face tabieturile cu ea . Inca nu sunt decis si cand vine momentul pot fi sigur inca de pe acum ca va fi decizia emotionala pe moment . Nu ma gandesc cum sa scap de ea dupa , daca ma indragostesc de ea as dori sa o tin forever . Vreau senzatia bmw pura . Ma gandeam la e46 si e90 ca e mic si compact si ma pot strecura oriunde cu el . E38 si e39 ar fi perfect pt ceea ce vreau sa fac cu ea . Totusi m-ar interesa si 728i sau 325i e90 , e46 325ci . Pana acum avut opel vectra 2.0 i prima masina , megane 2005 1,6i , peugeot 407 2008 1,6 hdi , mazda 6 2005 2000 diesel , golf 1,8 benzina automat si un mercedes 2009 dar era duba .

Pana in iunie trebuie sa ma hotarasc si sper cu ajutorul vostru sa fac cea mai buna alegerea si sa imi iau un bmw care sa imi ofere senzatia pe care o caut . Urmaresc topicul de vreo 2 ani si aici am invatat cum si la ce trebuie sa ma uit cand vreau sa cumpar o masina .

Link to comment
Share on other sites

In ce zona stai in Germania ? La ce vei folosi masina ? Faci naveta la munca sau va fi doar de week-end ? Circuli si in oras ? La 3.0 D ai un impozit destul de mare fata de benzina si la fel cu asigurarea. Daca nu prea circuli cu ea nu prea merita. Daca umbli in oras in "Umweltzone" ai nevoie de GrĂźneplackette, ceea ce pe diesel din 2001 nu cred ca primesti.

Deci sunt foarte multe variabile in toata treaba asta.

Din experienta mea cu mai multe masini avute, varsta isi spune cuvantul, oricat de ingrijita ar fi masina.

7-le e superb. Am vazut si eu in Olanda firme care vand masini vechi, dar super-ingrijite. Si preturile sunt clar peste media pietei.

Spor !

Link to comment
Share on other sites

In ce zona stai in Germania ? La ce vei folosi masina ? Faci naveta la munca sau va fi doar de week-end ? Circuli si in oras ? La 3.0 D ai un impozit destul de mare fata de benzina si la fel cu asigurarea. Daca nu prea circuli cu ea nu prea merita. Daca umbli in oras in "Umweltzone" ai nevoie de Grüneplackette, ceea ce pe diesel din 2001 nu cred ca primesti.

Deci sunt foarte multe variabile in toata treaba asta.

Din experienta mea cu mai multe masini avute, varsta isi spune cuvantul, oricat de ingrijita ar fi masina.

7-le e superb. Am vazut si eu in Olanda firme care vand masini vechi, dar super-ingrijite. Si preturile sunt clar peste media pietei.

Spor !

 

Stau in nord in Kiel . Masina o voi folosi zilnic 100 km naveta .Sunt foarte sigur ca voi primi Grune Placket . Nu mi-am facut un calcul la impozit si asigurare dar 200 euro lunar as putea plati si nu cred ca poate fi peste pragul asta , eventual mai ieftina . Masina o voi rula foarte mult , la cum ma stiu pe mine cred ca si trip-uri de spania o sa fac cu ea . Cam 35 -40 mii km pe an .

Totusi eu ma gandesc ca pana in 2005 masinile au fost construite mai bine si chiar cred ca e38 730d e mult mai fiabil si mai robust decat urmatorul . In 2010 am cumparat un mercedes sprinter din 2008 cu 160 000 km reali . In masina aia am bagat 12 000 euro pe facturi in 4 ani si 120 000 km parcursi . Mi-a puscat motorul , fisurat _chiulasa_ , turbo sa stricat plus multe alte probleme . M-am interesat la alti oameni ce aveau acelasi model si ei la fel au patit . Taicameu aveam modelul vechi din 2003 si a rulat sprinterul 250 000 km fara nici o problema in afara de consumabile . Chiar sunt sigur ca mai bine aleg o masina mai veche .

Edited by AAC
Link to comment
Share on other sites

E38 este alegerea ideala din punctul meu de vedere...recunosc sunt subiectiv :)

Dar un exemplar in stare foarte buna va mai merge inca foarte multi ani fara probleme...doar ca eu nu sunt adeptul diesel....aici alegerea este doar a ta.

 

Am vazut topicul tau si intr-adevar e superba masina ta .Cam asa ceva imi doresc eu dar vreau diesel ca sa pot face turul europei . Banuiesc ca in 730d la 130 km pe ora pe autobahn ia cam 7 l la suta daca stii cum sa o conduci .

Link to comment
Share on other sites

Am vazut topicul tau si intr-adevar e superba masina ta .Cam asa ceva imi doresc eu dar vreau diesel ca sa pot face turul europei . Banuiesc ca in 730d la 130 km pe ora pe autobahn ia cam 7 l la suta daca stii cum sa o conduci .

N-o sa crezi dar de la Koln si pana acasa consumul a fost de 8 % .....cu 728 daca mergi 120-130 consuma in jur de 7.4-7.5 !!!

Link to comment
Share on other sites

Stau in nord in Kiel . Masina o voi folosi zilnic 100 km naveta .Sunt foarte sigur ca voi primi Grune Placket . Nu mi-am facut un calcul la impozit si asigurare dar 200 euro lunar as putea plati si nu cred ca poate fi peste pragul asta , eventual mai ieftina . Masina o voi rula foarte mult , la cum ma stiu pe mine cred ca si trip-uri de spania o sa fac cu ea . Cam 35 -40 mii km pe an .

Totusi eu ma gandesc ca pana in 2005 masinile au fost construite mai bine si chiar cred ca e38 730d e mult mai fiabil si mai robust decat urmatorul . In 2010 am cumparat un mercedes sprinter din 2008 cu 160 000 km reali . In masina aia am bagat 12 000 euro pe facturi in 4 ani si 120 000 km parcursi . Mi-a puscat motorul , fisurat _chiulasa_ , turbo sa stricat plus multe alte probleme . M-am interesat la alti oameni ce aveau acelasi model si ei la fel au patit . Taicameu aveam modelul vechi din 2003 si a rulat sprinterul 250 000 km fara nici o problema in afara de consumabile . Chiar sunt sigur ca mai bine aleg o masina mai veche .

 

Pai in cazul asta, poti sa uiti din start din seria 3. E incomod la drumuri foarte lungi si destul de inghesuit. Nu mai vorbim de suspensii, antifonare si altele, care toate concura la confortul tau. La cati km faci pe an, normal ar fi sa mergi pe diesel. Dar avand in vedere ca majoritatea km sunt extraurban, deja diferentele de consum se micsoreaza diesel vs benzina. Nu mai vorbim ce liniste ai in interior :) . Totusi, avand in vedere ca vei duce masina spre 400-500 000 km, probabil tot diesel ar fi indicat.

Ca si costuri de asigurare si impozit, cred ca te incadrezi la 200 E / luna.

Bafta , si alege cu inima ! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.