Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Si la masinile second ai garantie daca stii de unde sa le cumperi :)

 

Asta e punctul meu de vedere, 16000euro pe o masina cu peste 200.000km si veche, mai exact 2009. Nu merita sa arunci bani pe geam.

 

Nu vreau sa intru in polemici, dar sa iti explic cum vad eu lucrurile: Vrei BMW 535, dar nu ai bani de unul cu km mai putini, asa ca optezi pe unul cu km mai multi sa se incadreze in bugetul tau. Ok, daca esti strans cu bugetul pentru achizitionare, sa nu mai zic de intretinere....

 

Repet, asta e punctul meu de vedere.

Edited by IonutMarius00
  • Like 2
  • Downvote 11
Link to comment
Share on other sites

Poi tocmai pt ca e modelul E60 si e destul de vechi nu vreau sa dau mai mult.Mai ales ca anul acesta o sa iasa modelul nou si E60-ul va ramane si mai in urma cu 1 generatie,nu se justifica asa multi bani.Si din toate cate sunt pe olx pare cea mai ok,si are si taxa platita(2500euro)
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Poi tocmai pt ca e modelul E60 si e destul de vechi nu vreau sa dau mai mult.Mai ales ca anul acesta o sa iasa modelul nou si E60-ul va ramane si mai in urma cu 1 generatie,nu se justifica asa multi bani.Si din toate cate sunt pe olx pare cea mai ok,si are si taxa platita(2500euro)

 

A fost 535d 2009 (190.000 km) foarte bun la Galati care a plecat cu 13500 E ( m-am hotarat greu si l-a dat )... eu zic sa mai astepti.

Edited by z1r3n
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

A fost 535d 2009 (190.000 km) foarte bun la Galati care a plecat cu 13500 E ( m-am hotarat greu si l-a dat )... eu zic sa mai astepti.

 

Si eu sunt de aceeasi parere,sa mai astept.La 13.500 e foarte bun pretul.Atuurile la aceasta de pe olx ar fi SMG care cred ca iti da o senzatie cand e pusa pe sport,trapa,scaunele de seria 7 si soft close,sa nu uitam si dinamic drive care ajuta :wink: ...Oricum dupa ce va iesi urmatorul model de seria 5 E60-ul se va mai ieftinii.

  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Si la masinile second ai garantie daca stii de unde sa le cumperi :)

 

Asta e punctul meu de vedere, 16000euro pe o masina cu peste 200.000km si veche, mai exact 2009. Nu merita sa arunci bani pe geam.

 

Nu vreau sa intru in polemici, dar sa iti explic cum vad eu lucrurile: Vrei BMW 535, dar nu ai bani de unul cu km mai putini, asa ca optezi pe unul cu km mai multi sa se incadreze in bugetul tau. Ok, daca esti strans cu bugetul pentru achizitionare, sa nu mai zic de intretinere....

 

Repet, asta e punctul meu de vedere.

 

Ai mers cu vreun BMW intretinut? sau experientele tale se rezuma la luat masina dupa culoare, schimbat uleiul de 2 ori in trei ani si vandut mai departe sa nu apuce sa se strice?

  • Like 4
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Nu tin partea nimanui dar aud uneori numai bazaconii..

Daca schimbi uleiul de 2 ori in 3 ani e oare intocmai gresit?BMW recomanda de 2 ori in 4 ani!

Daca o tii putin inseamna ca o vinzi sa nu se strice?Sau te apuci sa schimbi piese care nu sunt defecte?

ma gandesc ca toti dupa ce va luati masina sh ii puneti motor nou,schimbati toata articulatia,puneti interior nou etc.Ce bazaconii sunt astea?

  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ai mers cu vreun BMW intretinut? sau experientele tale se rezuma la luat masina dupa culoare, schimbat uleiul de 2 ori in trei ani si vandut mai departe sa nu apuce sa se strice?

 

Haha, e problema ta cum ma descurc eu in viata si ce am condus? Eu am dat un sfat omului. O masina din 2008/2009 (oricat de intretinuta e, tot veche e) cu peste 200.000km la un pret elevat nu merita. Si aici cred ca intrii si tu in grupa asta, deoarece tu sustii ca o masina cu peste 200.000km daca e intretinuta e OK :)

 

Daca tu iti cumperi o masina cu peste 200.000km, schimbi uleiu de 2 ori, hai sa zicem 3, apoi o vinzi ca deja e OLD TIMER ! Sau in cel mai rau caz o duci la fier vechi, ca deja are un nr de km elevat. Sau faci cum fac majoritatea samsarilor, dai km inapoi si o vinzi mai departe. Daca tu sustii asta, bravo! imi place cum gandesti ! Nota 10

 

Eu imi sustin parerea, o masina cu peste 200.000km la pretul de 16.000 euro e scumpa.

 

A, si ca sa vezi, colegul Borota , si'a schimbat parerea, si a vazut si el ca o masina cu acel numar de km si la pretul ala nu merita.

Edited by IonutMarius00
  • Like 2
  • Downvote 10
Link to comment
Share on other sites

 

Eu imi sustin parerea, o masina cu peste 200.000km la pretul de 16.000 euro e scumpa

.

 

 

Sti care este media de km/an pe care o au masinile in Germania ? Ma refer la masinile de clasa medie-mare

Nu confunda Germania cu Romania!!

 

P.S eu am o masina "veche" 228.000 km in 4 ani si 3 luni :thumbsup:

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Sti care este media de km/an pe care o au masinile in Germania ? Ma refer la masinile de clasa medie-mare

Nu confunda Germania cu Romania!!

 

P.S eu am o masina "veche" 228.000 km in 4 ani si 3 luni :thumbsup:

 

Scuza'ma esti offtopic, masina de vanzare era din Ro, nu din Germania, asa ca nu incurca borcanele te rog.

 

E asa de greu de inteles ca pentru mine o masina din 2008/2009 cu peste 200.000km la un pret de 16.000 EURO mi se pare scumpa! Ce treaba are media de km din Germania cu pretu si anu fabricatiei? Doamne....

Edited by IonutMarius00
  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Nu tin partea nimanui dar aud uneori numai bazaconii..

Daca schimbi uleiul de 2 ori in 3 ani e oare intocmai gresit?BMW recomanda de 2 ori in 4 ani!

Daca o tii putin inseamna ca o vinzi sa nu se strice?Sau te apuci sa schimbi piese care nu sunt defecte?

ma gandesc ca toti dupa ce va luati masina sh ii puneti motor nou,schimbati toata articulatia,puneti interior nou etc.Ce bazaconii sunt astea?

 

Nu, nu te apuci sa schimbi piese care sunt defecte, tocmai. Inspectezi periodic piesele pt uzura si le schimbi inainte sa-ti traga altceva dupa ele. Ai turbina dusa, o schimbi inainte sa ti-o ia motorul pe ulei. Ai furtunurile de frana coapte, le schimbi inainte sa ramai fara frane. Ai smucituri in cutie, o rezolvi inainte sa ramai cu masina in drum la 2000km de casa. Nu inseamna ca daca ai o masina mai putin rulata nu vor pica chestii, inseamna decat ca le va plati altcineva tot din banii tai (garantia) si-i va ramane si profit. Din cauza ca dealerul nu e prost sa-ti dea garantie, dar sa-ti ceara mai putini bani decat plateste el sa rezolve problemele rezultate din garantie.

 

Nu ti se pare gresit sa arzi un ulei 2 ani bara la bara? sau te ascunzi dupa garantie, garantie pe care ai platit niste procente de 2 cifre din pretul masinii. Si normal ca nu-l schimbi mai devreme, ca trebuie s-o faci la reprezentanta ca sa-ti pastrezi garantia. Si asta, din nou, costa. Ce daca-l scoti negru taciune si fluid ca apa.

 

Haha, e problema ta cum ma descurc eu in viata si ce am condus? Eu am dat un sfat omului. O masina din 2008/2009 (oricat de intretinuta e, tot veche e) cu peste 200.000km la un pret elevat nu merita. Si aici cred ca intrii si tu in grupa asta, deoarece tu sustii ca o masina cu peste 200.000km daca e intretinuta e OK :)

 

Daca tu iti cumperi o masina cu peste 200.000km, schimbi uleiu de 2 ori, hai sa zicem 3, apoi o vinzi ca deja e OLD TIMER ! Sau in cel mai rau caz o duci la fier vechi, ca deja are un nr de km elevat. Sau faci cum fac majoritatea samsarilor, dai km inapoi si o vinzi mai departe. Daca tu sustii asta, bravo! imi place cum gandesti ! Nota 10

 

Eu imi sustin parerea, o masina cu peste 200.000km la pretul de 16.000 euro e scumpa.

 

A, si ca sa vezi, colegul Borota , si'a schimbat parerea, si a vazut si el ca o masina cu acel numar de km si la pretul ala nu merita.

 

Eu eram curios din ce postura dai cugetarile astea. Legat de cum te descurci tu in viata, presupui gresit ca un BMW intretinut inseamna nou si scump si eu cred ca daca ai e46 inseamna ca atat ti-ai permis. Aici discutam de masini, nu suntem tigani sa ne laudam care are mai mult aur.

Eu am mers cu cazane produse intre 2000 - 2005, am plecat de nu stiu cate ori prin tara: 500, 700, 1100km intr-o zi, 2-3000km intr-o vacanta. Masini cu care se merge zilnic la serviciu si in excursii si concedii de 5-10 ori pe an. Masini cu ~700k km (e39), 350k km (e38), ~330k km (A4), 235k km (A4) si 160k km (A4 meu). Toti le avem de multicel, le-am luat vechi si cu km fara numar dupa standardele tale, si culmea - am dat si multi bani pe ele. Uite ca inca merg, dar nu vad schimb de ulei o data la 2 ani.

 

Asa ca eram curios ce masina ai tu de crezi ca BMW-urile astea, domne, trebuie duse la remat dupa 200k km.

  • Like 6
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Esti plin de sfaturi bune. Cica "masina arata bine din poze" si sunt 2 poze pe care si un elev de 1-4 vede ca sunt modificate si trase prin 4 filtre :)) .

Vorba de la IonutMarius00 zis Sfatuitorul pentru toti cei cu Land Cruiser, G Class, S Class, E, Cayenne, 7ar, 5ar si multe multe alte masini ce au preturi cu mult peste 15.000 la revanzare pentru anii si km mentionati mai sus: tichete rabla baietii...

  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Daca esti interesat de un e90 facelift am un amic care are una de vanzare.Este 318d dar are multe optionale dupa parearea mea.

VIN -A255016 .

-Scaune din piele cu memorie.

-Fla

-Xenon adaptiv

-Navigatie CIC.

-Alarma

-ETC.

Masina are 123.000 km reali ,este adusa din Italia si nu are probleme.

Edited by FANATIC
Link to comment
Share on other sites

Daca esti interesat de un e90 facelift am un amic care are una de vanzare.Este 318d dar are multe optionale dupa parearea mea.

VIN -A255016 .

-Scaune din piele cu memorie.

-Fla

-Xenon adaptiv

-Navigatie CIC.

-Alarma

-ETC.

Masina are 123.000 km reali ,este adusa din Italia si nu are probleme.

 

Facelift sau non facelift caut de ceva timp, dar incerc local, fara sa bat sute de kilometri.... Da-mi un PM cu anuntul.

Link to comment
Share on other sites

Daca esti interesat de un e90 facelift am un amic care are una de vanzare.Este 318d dar are multe optionale dupa parearea mea.

VIN -A255016 .

-Scaune din piele cu memorie.

-Fla

-Xenon adaptiv

-Navigatie CIC.

-Alarma

-ETC.

Masina are 123.000 km reali ,este adusa din Italia si nu are probleme.

 

 

mai putin scaune incalzite. sta in sud amicul tau?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Mamaa deja incep sa se ieftineasca si F-urile.Prin toamna dupa ce iese modelul urmator o sa scada si mai tare preturile..

Eu as merge pe al 2-lea anunt,pt ca e o generatie mai noua,dar eu as prefera automata.

Link to comment
Share on other sites

Salutare sper sa nu fac vreo reclama,n am nici un interes http://olx.ro/oferta/bmw-520d-2009-euro-5-ID5Alhk.html?utm_source=Cabral.ro&utm_medium=Blogger+Campaign+&utm_campaign=AutoOLX .

L am postat pentru ca e una din masininile alea "curate" de la noi (e masina lui Cabral)ma gandeam ca ajut pe cineva,

care si doreste o masina buna.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nu are rost sa mai poluam Topicul. Vad ca citesti pintre randuri. :thumbsup:

 

Eu am sa ma opresc aici.

 

Nu stiu cine citeste printre randuri, daca tu afirmi ca o masina e prea veche si prea scumpa bazandu-te pe 3 poze (in care arata excelent).

 

Mamaa deja incep sa se ieftineasca si F-urile.Prin toamna dupa ce iese modelul urmator o sa scada si mai tare preturile..

Eu as merge pe al 2-lea anunt,pt ca e o generatie mai noua,dar eu as prefera automata.

 

Nu trebuie luate harburile samsarilor ca referinta. Pe mobile eu n-am gasit F30 decat la minim 15k, si acela avea 200k km :)

Edited by lowlife
  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.