Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Mai vin cu update-uri despre masina. Am vb cu proprietarul, spune ca nu se ocupa cu bișnițareala,ca masina a luat-o de la cineva care a adus-o, spunea tot el ca ultima intrare ĂŽn reprezentanta a fost ĂŽn septembrie 2014 la 200.000km, si ca masina ar avea 250.000 reali ĂŽn momentul de fata.

Car merita oare având un vedere opțiunile și km?

VIN:E090236

Link to comment
Share on other sites

hai sa ne intelegem ceva: va spun din experienta cine ma asculta bine cine nu e liber sa nu.

PITESTI/ FOCSANI/ GALATI pt aceste orase e o blasfemie sa nu dai km inapoi... sigur probabil sunt si exceptii dar in rest eu cand vad anunturi din aceste orase nici nu intru pe anunt :))) acum depinde cand a intrat in tara sa ti faci o idee despre km. Km se dau la e90 inapoi f usor...

pret? greu de spus. piesa ca si optiuni. daca face pretul depinde de starea estetico tehnica care nu poate fi evaluata in poze. din ce se vede pare a arata bine.

-verifici tehnic masina si daca are piese refacute la exterior

bijuteriile se vand la piesa nu la kg

Despre vanzator? E un afacerist cumpara si revinde conteaza mai putin cum e el conteaza cum e cel care a fost propietarul acestei masini pana sa ajunga la vanzatorul actual. Orice spune e irelevant asculta ce spune fierul nu fierarul :))) cu fierul ramai

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Raul, mc mult de rĂŁspuns, m-a amuzat mult postul tau(ĂŽn sensul bun)

eu oricum sunt ĂŽn voiaj și nu pot merge sa vad masina. Ma gândeam sa ĂŽl trimit pe Dan Babu sa o vadĂŁ. DacĂŁ o vede live și i se pare ok, sa dea o fuga și la reprezentanta.

Totuși ma cam sperie gândul ca are 250.000 km +. Din poze tapițeria și volanul arata foarte bine.

Merita sa ma ĂŽncurc? O sa ma coste ceva sa ĂŽl trimit pe Dan Babu sa o vadĂŁ tocmai ĂŽn Galați la care adaug și inspectia la reprezentanta.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

eu personal nu as lua cu asa km dar e o chestiune subiectiva. am eu un blocaj psihic peste 200k km la o masina. obiectiv insa poate o masina cu 250k sa fie mult mai ok decat una cu 150k. depinde de cum a fost intretinuta. depinde de pasiune acum daca vrei o piesa iei acea masina daca esti mai pragmatic si mai grijuliu cu cash ul mergi spre un f30 undeva la 15k. recomand insa ca ce spun eu sa fie strict luat ca opinie subiectiva si personala. parerea mea scurt.. nu as lua... as ramane cu picioarele pe pamant dar la fel eu insmi m as certa ca si mie imi place masina.. dar sa nu fie a mea :)))) sansele sa fie perfect tehnic statistic sunt mici la o masina de Ro Edited by raul333
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

F30 cu 15k gasesti cheliciuni si oricum cu km tot 200.000. Si mai mult ca sigur nu automate. Si mai mult ca sigur varianta 318d. :)) Este chestie pur de noroc in ce priveste cat de buna e o masina la 250k km. Poate fi mai buna decat una la 150, in situatia in care aia la 150k km a fost hingherita si neintretinuta decent. Altfel, sansele ca o masina la 250k km sa fie ok sunt mai mici in general. Si chiar si asa, probabil e si o chestie de psihic, mai ales pentru ca la un moment dat orice marca ar fi, dupa un anumit rulaj incep sa pice cate una alta si in timp se aduna. De principiu eu nu as lua o masina cu 250 k km scumpa. Aa daca as da pe ea 5000 euro atunci n-as avea rezerve. E strict parerea mea. E nasol ca majoritatea masinilor din Ro sunt suspecte, nu neaparat pentru ca sunt vandute de asa zisii samsari aka revanzatori in fond, ci pentru ca ei de regula nu cumpara masinile cinstite din Germania. Alea cinstite au preturi mari acolo. E usor sa dai un search pe mobile si vezi ca este o discrepanta enorma intre ce se vinde la noi si ce e acolo. Multi o sa zica ca fac manevra cu tva-ul., Nu stiu ce sa zic nici cu asta, cat de simplu mai e in ziua de azi, data fiind conjunctura. Dar ma rog, cine are curaj, sa cumpere. Eu unul prefer sa dau 2 3 mii in plus si sa stau eu linistit. Chiar daca se strica si aia cumparata mai scump, macar nu am mustrari de constiinta. :)
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

cavaliere, ma regĂŁsesc perfect ĂŽn ceea ce ai scris tu. Tocmai asta vreau și eu, sa dau mai mult pe o masina și sa știu ca e ok, dar uite ca nici asa nu este.. gândește-te ca e90 face-lift gĂŁsești de la 8000 euro ĂŽn sus, asta e 14.000 dar uite ca si masina ĂŽn speta are 250.000 km. f30 gĂŁsești doae manuala(NU VREAU) 318d,si tot cu 200.000km. Am pus topic și la cumpĂŁrĂŁri mașini.. nu vinde nimeni un e90 corect și frumos.
Link to comment
Share on other sites

Raul, mc mult de rĂŁspuns, m-a amuzat mult postul tau(ĂŽn sensul bun)

eu oricum sunt ĂŽn voiaj și nu pot merge sa vad masina. Ma gândeam sa ĂŽl trimit pe Dan Babu sa o vadĂŁ. DacĂŁ o vede live și i se pare ok, sa dea o fuga și la reprezentanta.

Totuși ma cam sperie gândul ca are 250.000 km +. Din poze tapițeria și volanul arata foarte bine.

Merita sa ma ĂŽncurc? O sa ma coste ceva sa ĂŽl trimit pe Dan Babu sa o vadĂŁ tocmai ĂŽn Galați la care adaug și inspectia la reprezentanta.

 

Daca vrei as putea sa ma duc eu sa o vad,sunt din Galati.Daca esti in voiaj inseamna ca avem aceeasi meserie :) .Am avut si E90 inainte(avea 230.000km cand a fost vandut,l-am tinut 5 ani deci cam stiu ce belele au de obicei),acum am F10 as putea sa ii fac o evaluare cat de cat,daca vrei si proprietarul accepta.

Link to comment
Share on other sites

e mare dif de pret datorita cautarii la vanzare intre f30 si f31... f30 in Germania sunt f scumpe... bine toate sunt mai scumpe in Germania (gen pe mobile) dar f30 in special sunt mai scumpe decat restul auto..

ce gasesti in ro la 15k in germania va fi la 17+

f30 in ro chiar sunt pe net numi sa stii sa alegi care. ca de obicei nu recomand pe forum masini dar ca nota de exemplu 165k km verificabili f30 navi mare piele xenon pachet lumini 320 nu 18 cash undeva la 16500 te duce si culoare frumoasa. Merge si cu 15k insa pt 1500 in plus chiar merita sa iei ceva deosebit ca optiuni. Km 150-180k e f ok. tot ca ex masina care spun eu la 16500 a fost 51500 noua... Logic miliardarii de pe forum au tot dreptul sa si ia noi.. iar noi restul ne vedem umil de sh uri

Edited by raul333
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Logic miliardarii de pe forum au tot dreptul sa si ia noi.. iar noi restul ne vedem umil de sh uri

Amice, nu a zis nimeni sa-ti cumperi nou, dar trebuie sa ai ceva probleme daca crezi ca o masina care a costat peste 40 de mii de euro acum 3 ani, ti-o vinde cineva cu 15 mii daca e intreaga.Poate doar un 318d, 200k km+ si cheala.

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cele de 15k sunt masini de flota, 30% discount fata de pretul de lista, leasing operational cu nr mare de km pe an, etc. La 60k km pe an pierderea de valoare a masinii e probabil 1/4 din costul total al utilizarii masinii (numai combustibilul e 4-5k) in cazul unei firme care a externalizat flota prin leasing operational...asa ca nu sta nimeni sa se oftice ca pierde 1/2 din pretul masinii in 3 ani desi masina e in perfecta stare cand pentru acelasi cost ei primesc una noua
Link to comment
Share on other sites

Amice, nu a zis nimeni sa-ti cumperi nou, dar trebuie sa ai ceva probleme daca crezi ca o masina care a costat peste 40 de mii de euro acum 3 ani, ti-o vinde cineva cu 15 mii daca e intreaga.Poate doar un 318d, 200k km+ si cheala.

 

Nu e chiar așa.. de la 48k EURO în 04.2012 a ajuns la 15.2k EURO după 4 ani (în DE) și e în toate mințile ei.

Trebuie să mai precizez că a început să scadă prețul la F30-uri și să apară din ce în ce mai multe în România și dacă le vedeți mai ieftine ca unele din DE să nu vă mirați.. majoritatea sunt luate pe firmă de samsari, neplătitoare de TVA (aici pot apărea probleme), sau de la parcuri de arabi/turci care le mai și manevrează.

Edited by Keepa
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Liviu... Iata pe forum un om care adevar graieste.. probabil lucreaza in domeniu fiindca descrie exact realitatea. Restul isi dau cu pararea ca la fotbal toti se pricep...

Asa e varianta romanului obligat de situatia reala a spatiului ec in care ne situam e sa cumpere aceste masini care desi au un rulaj mai mare 40-50k/an sunt intretinute numai la reprezentanta... Rezultatul pret mic masina cu schimburi la zi si km mai mare... E aici totusi trebuie tinut cont si cat de mare sa nu sara calul sunt care fac 40k/an si care fac 100k/an

Lasati libera exprimarea fiecare sa glasuiasca dar ca cititori care intrati pe forum sa va informati cerneti si discerneti parerile de realitati. Cat de bn faceti asta se va reflecta in achizitie

  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Raul, mc mult de rĂŁspuns, m-a amuzat mult postul tau(ĂŽn sensul bun)

eu oricum sunt ĂŽn voiaj și nu pot merge sa vad masina. Ma gândeam sa ĂŽl trimit pe Dan Babu sa o vadĂŁ. DacĂŁ o vede live și i se pare ok, sa dea o fuga și la reprezentanta.

Totuși ma cam sperie gândul ca are 250.000 km +. Din poze tapițeria și volanul arata foarte bine.

Merita sa ma ĂŽncurc? O sa ma coste ceva sa ĂŽl trimit pe Dan Babu sa o vadĂŁ tocmai ĂŽn Galați la care adaug și inspectia la reprezentanta.

 

eu am 250k si merge perfect masina

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mi se pare amuzant cum majoritatea se sperie de km, dar nu și pune semne de intrebare când vede cĂŁ mai toate mașinile aflate la vânzare, fie ele din 1992 sau 2012 au 150-200.000km. DacĂŁ atât scrie ĂŽn bord, oamenii sunt liniștiți.

Sau brusc dupĂŁ ce ies din garanție și nu mai exista istoric ĂŽn reprezentanta, scade media anuala a km de vreo 10 ori.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

am pus câteva ĂŽntrebĂŁri și pana la urma am gĂŁsit și masina. Era ff aproape de mine.

E vb de E90 sept 2010 pachet M int ext de fabrica, Navi mare, automat 184cp, 2seturi de jante, cauciucuri vara/iarna. 127.000 km reali din care 22. 000 ĂŽn romania. A fost cumpĂŁratĂŁ acum 3 ani de varul meu din Germania, a fost bmw premium selection.

VIN : A924238

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.