Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Nu are nicio siguranta chestia asta care o zici tu florin...am avut de obicei masini de la 90.000 si 170.000 si nu m-am dus cu niciuna mai sus de 200.000, dar nici nu mi-a picat vreodata ce zici tu pe acolo. Tu te referi ca de fapt alea au 300-400k km? Sau te referi ca iti schimba tie primul proprietar planetare,dpf,turbine,injectoare,etc si dupa 20.000 km ti-o vinde tie?

 

Ma bucur pt tine ca ai luat masini peste 220.000 km si nu ai avut probleme...insa nu te mai baza pe chestia asta ca nici 10% nu cred ca are vreo certitudine.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Florin ,adevarul este la jumatate,din pacate acum nu mai este cum era pe vremuri ,inspectia 1 la 100 de mii si inspectia 2 la 200 de mii unde intradevar la 200 de mii se schimbau multe.(filtru de particule,fulie,pompa de apa etc).Acum se schimba doar daca este cazul.

Intr-adevar masinile cu 200 sau mai mult au multe piese schimbate ,gen discuri ,amortiozre etc,dar doar daca au fost stricate.

Acum multe firme de leasing din Germania nu mai folosesc reprezentantele pe perioada leasingului si nu mai schimba decat strictul necesar in service-uri partenere nu reprezentante.

Traim in epoca consumului unde presedintele de la BMW AG a spus ca perioada maxima de utilizare a masinilor BMW este de 5 ani.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cate masini ai avut tu, dar tu i-ati masina cu 130.000 km. Succes, sunt multi ca tine. De aceea samsarii umbla la nr. de Km.

 

Eu ce masini am luat, au avut peste 220.000 km. si am mai facut cu ele inca vre-o 150.000 km. fara sa am probleme cu ele, gen DPF, turbina, rulmenti, amortizoar, discuri frana etc. fata de ce se plang altii care cumpara masini cu 130.000 km. :rolleyes: Asa ca..... trage singur concluzia.

 

Daca nu stiai, dupa 120 - 180.000 km. atunci incep sa se duca, discuri, planetare, turbina DPf, amortizoare, sonde, tampoane motor, ulei cutie automata etc. asa ca spor, uite ca eu cu masina peste 220.000 km. nu am avut problemele astea. Asa ca TU foloseste-ti logica ta, nu folosi logica mea maiastra. :thumbsup:

 

Mie imi arata masina in bord 300.000 km. si nu bag bani in ea, iar tie iti arata 130.000 km. si te duci cu ea in services, sa schimbi una alta. Succes.

 

De fapt tu nu intelegi contextul, tu citesti printre randuri. Nu a spus nimeni ca o masina cu 260k. este mai buna ca una cu 130k.

Poate daca citesti de mai multe ori o sa intelegi intr-un final.

 

Sau hai sa-ti traduc: M-am referit ca o masina cu peste 220.000 km. nu mai bagi bani in ea, deoarece are schimbat cam tot ce trebuie si va merge tot la fel de bine ca una cu 130.000 km. E te-ai prins acum? Acum trage singur concluzia, cine este mai castigat!

 

 

Eu nu am avut masini luate cu peste 200 de mii, am avut noi si pana in 150 de mii. Tu sa fii sanatos, dar esti in eroare grav si aberezi. Daca tu crezi ca o masina cu 200+ mii e servisata cum trebuie si are piese schimbate te inseli amarnic. Nici uleiul in cutie nu il au schimbat, daramite piese ca dpf turbina etc. Vise taica. Nu generaliza norocul tau de a nu avea probleme cu situatia reala care e pe dos.

2. Eu schimb una alta pentru ca nu am mentalitate de cercopitec sa merg cu masina pana pica la ea diferite repere. La revizia de schimb ulei si filtre, mecanicul imi spune, uite asta o sa trebuiasca schimbata la un moment dat, racordul asta la fel, bratul asta are usor joc etc. Daca tu si altii ca tine va luati bemveuri, mertane etc cu gandul ca nu trebuie sa schimbi nimic, e problema voastra, dar nu mai aberati pe forumuri ca isi fac userii noi pareri eronate.

O vorba romaneaca zice " obrazul subtire cu cheltuiala se tine". MAi era pe alt topic un individ care spunea ca e60-ul e cea mai proasta masina, ca el a schimbat nu stiu cate piese, cand de fapt mare parte erau piese de bun simt ce se schimba la orice masina.

Vad din mentalitatea ta ca e absurd sa schimb un disc de frana, un rulment, etc. Nasol ce pot sa zic. Bafta cu masinile tale de 300 de mii indestructibile. Eu ma plimb cu ale mele pana in 200 de mii dupa care le vand.

Ca fapt divers, prietena mea are Audi tt, are 70 de mii la bord si am schimbat de curand macara stanga, ceva senzori, revizie cutie, burduf planetara, flanse amortiozare. Vreo 3000 de lei. CE sa fac, sa inteleg ca masina e cazan si sa iau una cu 260 de mii? Sunt in dilema, zau.

  • Like 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

eu am o parere excelenta fata de cei ce adauga la descrierea masinii fraza magica "recent adusa", ce plm, vorbim de o vita recent adusa in obor la vanzare, de o varza recent adusa la piata????lobotomizare.....nu gluma.

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

So, any thoughts?

 

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-25-2-0d-218-cp-automat-ID7Ghgql.html#e80b4cbcef

 

sau ceva recomandari ptr achizitie

caut un 525 sau 320 non xD, 2012-2013

 

Pretul e bun raportat la ce ofera masina. Verifica-i istoricul pe bmwdecoder (3 euro) si apoi daca masina e ok si iti place culoarea e de luat in seama sa o vezi live si sa o duci la o verificare.

Eu cat timp am fost in cautari pt F10 am observat ca cererea pt negru si alb e cea mai mare, deci poate de acolo e pretul un pic mai mic fata de medie.

Si eu am cautat tot 525 dupa 2012 ca sa nu umblu la distributie, dar pana la urma tot am schimbat-o... Asta pt ca cei de la BMW mi-au zis ca au avut probleme si la N47T mai noi si am zis ca daca tot am dat o galeata de bani pe masina, mai pot da putin si pt distributie. Deci nu pt ca "cerea" schimbul, ci preventiv :)

Edited by duxdeorum
Link to comment
Share on other sites

si vezi ca daca verifici VIN-ul nu are suspensie reglabila.

ca nu cred ca i-a facut retrofit. :)

probabil mai sunt si alte optiuni pe acolo adaugate "dupa ureche"..

dar in general pretul e ft ok pt ce ofera masina, asta daca e totul in regula.

eu am cautat jum de an pana am gasit-o pe a mea (luata acum 2 luni) deci am cam vazut care e piata.

Link to comment
Share on other sites

In a 7-a 2015 avea 137k km si pompa de apa schimbata pe garantie..revizii facute la timp..calculat ies km..fara vreun dubiu..nush cu retrofitu..

eu am glumit, aproape sigur nu are suspensie reglabila.

dar am vazut si eu practica asta de a pune in anunt, ca da bine.. multi au impresia ca daca are butoanele alea de sport/comfort inseamna ca se modifica si supensia, dar nu.

Link to comment
Share on other sites

pretul e f bun pt km ani dotari.

verifica-o si daca km ies pe buna si masina nu a avut daune majore, merita clar luata

 

Ce dotari are masina aia, cutia automata?

Nici macar xenon nu are.

De poza aia trucata cu navigatia facuta din business->profesional, nu zice nimeni nimic?

Nici nu mi-as pune problema sa cumpar de la un individ care se preteaza la asa ceva...

 

 

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

tu nu cred ca ai idee la banii astia cate masini nu au scaune incazite. asta are fata si bancheta si in plus sunt si sport.

ca dotari interesante mai are Automatic trunk lid mechanism,Reversing camera,Ambient interior lighting, repet eu am vazut multe 520 mai chele ca asta cam pe la aceeasi bani.

 

Dar, da, ai dreptate, eu m-am uitat la poze si nu am vazut faza cu navigatia, acum e dubioasa poza, mai ales ca restul sunt cu cea business.

Si mai are si power reduction.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Am cautat si eu cateva luni bune un f10(l-am gasit , o sa-i fac zilele urmatoare o prezentare) . Preturile din majoritatea postarilor voastre mi-i se par destul de dubioase . Locuiesc in Germania si singurele masini care s-ar apropia ca pret si dotari de ceea e am citit aici ar fi masinile vandute "special" pentru export, accidentate si apoi reparate sau cu km multi dati inapoi. Am vazut masini f bine dotate si oki la preturi destul de accesibile numai ca erau cu probleme , de ex , f10 din 2013 cu 150000 km , 19500€ , care nu avea niciun schimb de ulei sau vreo intrare in service, tot acolo un f30 f bine dotat , la fel , pana la 130000 km fara revizii si f neingrijit, murdar zgariat dar cu un pret f atractiv , as mai avea cateva exemple dar nu vreau sa va plictisesc . Ambele masini erau la vanzare la reprezentante bmw . Am apreciat sinceritatea vanzatorilor , desi prima intrebare a fost daca viitoarea masina va ramane in germania sau vrea merge la export. La bmw in Ansbach (Cloppenburg) au chiar o zona dedicata in care sunt prezentate masinile astea "speciale" . Am fost si la un händler care vorbea romaneste si vindea o teapa cat china de mare :) Am citit pe forum multe posari negative despre romanii care au astfel de afaceri inafara tarii si am vru sa probez . Avea un f10 superb pozat :) la fata locului masina arata total diferit , lipsea scutul masinii ( a spus ca au uitat cei de la bmw sa-l monteze dupa revizia masinii, apoi mi-a arata un deviz de reparatii cu o gramada de elemente de directie inlocuite , eu cred ca masina a avut un accident) , zgariata , mudara si motorul neobisnuit de zgomotos , vroia 25000€ pe masina , cu 105000 km . La finalul discutiei , dupa ce am stabilit ca asa ceva nu cumpar , mi-a zis ca oricum vin baietii din Romania si o aranjeaza frumos la km si aspect si o vand ca masina fara accident si in perfecta stare in Romania . Dupa experienta asta sunt de parere ca pretul reflecta clar calitatea masinii . Daca e prea ieftin .. "pute"... pana sa fiu implicat direct in cautarea unui f10 ma si miram cum de , in Romania, sunt masini "recent aduse " mai ieftine decat in Germania . Spor la cumparaturi !

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

a aparut GT-ul meu la vanzare ... a bagat 19.000km in 10 luni ... a crescut valoarea la 22k euro ( anu trecut pe vremea asta incercam sa o vand cu 19k cu 2 seturi de jante ) si au disparut jantele pe 21 cu anvelope noi ( care au costat aproape 140mil ) + a revopsit jantele de iarna in culoarea OE si arata intr-un mare fel :thumbsup:

 

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-seria-5-gtsoft-closehead-upindividualmasajpanoramicwebastofulll-ID7GjESB.html#b41c8f736c

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.