Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Multumesc pentru nimic. Te las sa scrii in continuare si sa crezi ce vrei. Eu am pus o intrebare la care chiar vroiam sa aflu un raspuns. Povestea e cam asa: am o masina la care firma respectiva mi-a facut o oferta dupa cele spuse de mine. Eu am acceptat respectiva oferta, urmand ca maine dimineata sa merg la ei (un drum Cluj - Brasov) sa se faca evaluarea. Am gasit la ei pe site un bmw 320d din 2007 (care intre timp a disparut de pe site) si vreau sa platesc diferenta si sa iau masina. Omul mi-a spus ca masinile sunt aduse din parcuri din Belgia si Germania, este de acord sa o duc la reprezentanta sa o pun pe tester si sa vad un istoric (imi dau de gandit foarte mult cei 40000 km pe care sustine ca ii are - masina fiind din 2007 si avand pretul de 13800 euro). Daca ai curiozitatea de a cauta pe net ai sa vezi ca nu gasesti nimic altceva depre aceasta firma decat anunturile lor - nici de bine nici de rau - si acum: NU E NORMAL SA IMCERC SA CAUT SI EU NISTE RASPUNSURI???

De ce trebuie sa lansezi cu acuze daca nici macar nu ma cunosti. Ca si explicatie ca sunt nou pe forum - din moment ce nu am mai avut bmw ce era sa caut aici? Acum am de gand sa devin si eu un posesor al acestui model si logic ca incerc sa caut diferite raspunsuri (cat mai multe date despre model si sfaturi pentru achizitie). Oricum nu o sa mai deranjez pe nimeni - va las in lumea voastra. Se pare ca altii nu au loc de voi.

 

Ei, lasa! Nu mai sta imbufnat ca nu te-a "sifonat" nimeni! De unde sa stie colegii ca ai ...."naturelu' simtitor"?

Referitor la masina, suna ispititor 40,000 km, din 2007, si NUMAI 13,800 euro! Nici GOALA nu cred ca o poti cumpara la pretul asta in Germania! Sunt chiar curios cum se va termina aventura ta cu ei!!!

Link to comment
Share on other sites

asta chiar si la 275k, banuiesc ca sunt reali, ar arata foarte bine cu un pic de atentie si munca, pacat ca e cam neingrijita, dar la baza e o masina super doatata. Pretul, comparativ cu DE la km si anul ei de fabricatie, e mai mare, insa daca pui taxele atunci e foarte bun! Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

ba da, are...e Alfa :), acum m-am uitat, cifrele sunt destul de bune pentru motorul asta, 160cp si un cuplu de 190NM, e drept ca nu e un cuplu foarte bun, insa consumul oficial e de 8.7, in orasele din RO ar trebui sa ia cam cel mult 12/13, deci un 14/15 cred ca pana la urma e normal daca ai talpa mai grea, desi RmVl e un oras micut...Alfa! Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

ba da, are...e Alfa :), acum m-am uitat, cifrele sunt destul de bune pentru motorul asta, 160cp si un cuplu de 190NM, e drept ca nu e un cuplu foarte bun, insa consumul oficial e de 8.7, in orasele din RO ar trebui sa ia cam cel mult 12/13, deci un 14/15 cred ca pana la urma e normal daca ai talpa mai grea, desi RmVl e un oras micut...Alfa!

 

8.7 este consumul combinat, dar in oras ei spun ca ar trebui sa consume 12.2, desi real intr-un oras ca Valcea se duce la 14. Chiar si 12.2 mi se pare foarte mult pentru motorul asta, acum 5-6 ani am mai avut o Alfa 156 2.0 JTS si imi lua maxim 10 in Cluj care era si mai aglomerat. Cel mai mult ma distreaza consumul extra-urban dat de ei, 6.6 in conditiile in care real este aproximativ 9.

 

Bine, trebuie totusi luat in calcul ca am roti pe 19 si masina are 1500 kile.

 

http://img836.imageshack.us/img836/6706/unledjg.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

rotile pe 19 iti adauga cel putin 1L la consumul urban, mai ales ca este benzinar cu un cuplu nu foarte mare, deci masina este in regula :). Oricum, 159-le e o masina frumoasa iar daca in 6 luni nu ai avut probleme cu ea e de bine, cati km ai facut in timpul asta? Circula vorba ca la 159 Alfa ar fi rezolvat multe din problemele de fiabilitate intalnite la modelele anterioare...eu am mers prin 2007 cu un 159, 1.9JTD de 150cp, mi s-a parut super tare masinuta si asta venind de pe o masina de cca 200cp, avea o suspensie cam prea rigida dar poate si din cauza ca avea doar 20k km, insa foarte agila masinuta iar motorul mi s-a parut silentios si foarte elastic pentru un diesel, mi-a placut asa de mult ca am vrut sa o cumpar :) Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.