Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Convinge-te singur:

 

http://codfiscal.money.ro/regimul-tva-al-tranzactiilor-cu-autoturisme-noi-si-second-hand/

 

 

Regimul TVA aplicabil tranzactiilor cu autoturisme noi si second-hand:

 

RO —> RO Regimul special TVA aplicabil achizitiilor de autoturisme SH in RO (art.152^2).

Conditii: (1) se aplica doar companiilor inregistrate in scopuri de TVA (dealeri), (2) se aplica doar daca acestea opteaza pentru aplicarea lui, si (3) se poate aplica in cazul in care dealerii mentionati mai sus achizitioneaza autoturismele de la persoane fizice, de la companii care nu aplica TVA asupra livrarilor (ex. societati de asigurari, intreprinderi mici), sau de la alti dealeri care aplica acelasi regim.

Regimul special presupune aplicarea TVA numai asupra diferentei dintre pretul de vanzare si costul de achizitie (diferenta denumita marja de profit).

Drept de deducere: Dealerul nu va deduce TVA platit la momentul achizitiei, iar ulterior, la momentul revanzarii, va aplica TVA doar asupra marjei de profit. Cumparatorii de autoturisme supuse regimului special second-hand nu vor avea drept de deducere pentru aceasta TVA platita.

 

 

Si pentru ca pe factura externa, scrie chestia cu exonerarea de TVA, atunci are dreptul de a intra la regimul special.

 

Pe facturile normale, scrie pretul netto, iti pot arata o alta factura de Germania, unde scrie ca se achita netto.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Asa ne este 'natia', sa ne dam in cap unul altuia si sa speram sa moara capra vecinului. E o tara frumoasa si bogata, dar in care, din pacate, predomina prostia, idiotenia si cretinismul acut.

In loc sa ne ajutam, ne F...M in gura oridecateori avem ocazia si apoi trecem nepasatori.

Pana nu se schimba mentalitatile si nu ajung la un numitor comun, nu o sa evoluam niciodata, ba chiar o sa dam inapoi.

Edited by MihaiMAN
Link to comment
Share on other sites

Convinge-te singur:

 

http://codfiscal.money.ro/regimul-tva-al-tranzactiilor-cu-autoturisme-noi-si-second-hand/

 

 

Regimul TVA aplicabil tranzactiilor cu autoturisme noi si second-hand:

 

RO —> RO Regimul special TVA aplicabil achizitiilor de autoturisme SH in RO (art.152^2).

Conditii: (1) se aplica doar companiilor inregistrate in scopuri de TVA (dealeri), (2) se aplica doar daca acestea opteaza pentru aplicarea lui, si (3) se poate aplica in cazul in care dealerii mentionati mai sus achizitioneaza autoturismele de la persoane fizice, de la companii care nu aplica TVA asupra livrarilor (ex. societati de asigurari, intreprinderi mici), sau de la alti dealeri care aplica acelasi regim.

Regimul special presupune aplicarea TVA numai asupra diferentei dintre pretul de vanzare si costul de achizitie (diferenta denumita marja de profit).

Drept de deducere: Dealerul nu va deduce TVA platit la momentul achizitiei, iar ulterior, la momentul revanzarii, va aplica TVA doar asupra marjei de profit. Cumparatorii de autoturisme supuse regimului special second-hand nu vor avea drept de deducere pentru aceasta TVA platita.

 

 

Si pentru ca pe factura externa, scrie chestia cu exonerarea de TVA, atunci are dreptul de a intra la regimul special.

 

Pe facturile normale, scrie pretul netto, iti pot arata o alta factura de Germania, unde scrie ca se achita netto.

Foarte tare..Deci prin intermediul unei astfel de firme, cumperi o masina de 10.000e cu 8100e, o revinzi cu 9000e si platesti TVA doar pentru 24%x900=216euro. In total, ai economisit 1684e..super afacere :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Foarte tare..Deci prin intermediul unei astfel de firme, cumperi o masina de 10.000e cu 8100e, o revinzi cu 9000e si platesti TVA doar pentru 24%x900=216euro. In total, ai economisit 1684e..super afacere :rolleyes:

 

da asa a fost si pana acuma , cumparatorul trebuie sa fie tot firma ....

 

LE . WLF articolul acela e din 2008 , poti sa-l uiti

Edited by ex0rcistu
Link to comment
Share on other sites

da asa a fost si pana acuma , cumparatorul trebuie sa fie tot firma ....

 

LE . WLF articolul acela e din 2008 , poti sa-l uiti

 

A ramas la fel, chiar daca e din 2008.

 

Tu probabil te referi la ordonanta asta de a dat-o Boc cu deducerea de TVA la achizitia de autoturisme si cheltuielile cu combustibilul, la firme care nu au ca domeniu comertul cu auto, si care pana anul asta nu mai puteau deduce din cheltuieli TVA-ul, iar de anul viitor vor putea deduce doar 50%.

 

Regimul acela special se refera numai la SRL-uri care au ca activitate COD CAEN 4511 comertul cu autoturisme si autovehicule usoare, denumite in paranteza, dealeri.

 

Eu chiar am un SRL cu codul asta CAEN, insa n-am putut sa intru la regimul special pentru ca eu am adus mai multe masini din USA la care am platit TVA la vama si am vrut sa il deduc din alte cheltuieli avute cu alte activitati.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Ati omis cateva aspecte :

 

Ei platesc pe masina 8 mii in germania, si ii cer neamtului o factura cu un pret mai mic, sau de ce nu, falsifica facturile de achizitie iar in unele cazuri, "unicul proprietar" cere neamtului factura direct pe numele clientului, iar vanzarea e intr-un fel sau altul "la negru"

Link to comment
Share on other sites

Nu face neamtul asa ceva. Poate turcul, arabul, bulgarul si asa mai departe. Dar cine cumpara de la ei? Si oricum, masinile sunt foarte scumpe in Germania, daca te uiti pe autovit, 75% din masini nu sunt aduse din Germania, poate exceptie fac cele premium, BMW, Audi, Merc.
Link to comment
Share on other sites

Ati omis cateva aspecte :

 

Ei platesc pe masina 8 mii in germania, si ii cer neamtului o factura cu un pret mai mic, sau de ce nu, falsifica facturile de achizitie iar in unele cazuri, "unicul proprietar" cere neamtului factura direct pe numele clientului, iar vanzarea e intr-un fel sau altul "la negru"

 

Uite si solutia WLF :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Nu face neamtul asa ceva. Poate turcul, arabul, bulgarul si asa mai departe. Dar cine cumpara de la ei? Si oricum, masinile sunt foarte scumpe in Germania, daca te uiti pe autovit, 75% din masini nu sunt aduse din Germania, poate exceptie fac cele premium, BMW, Audi, Merc.

 

Stiu foarte bine ce preturi au masinile in germania si la ce preturi mizere se vand aici, au stricat tot ce se poate strica in piata auto, sunt 100% sigur ca nici o masina premium din targ nu are km reali, si cel putin jumate sunt manarite, reparate in curte si vandute ca "neatinse".

 

La neamt ma refeream doar la "dealer" nu la cetateanul neamt, evident ca turcul, arabul, bulgarul si romanul vor fura tot ce se poate fura, pana cand nu o sa mai avem incredere in nimic.

 

Ceea ce fac samsarii acum este o problema grava, nu atat pentru cumparator, dar si pentru vanzatorul unei masini, pentru ca este nevoit sa vanda masina la preturile din targ ca sa fie bagat in seama de cineva.

 

Oricum, la fel de sigur sunt si cu falsificarea facturilor, pastreaza aceeasi serie, dar schimba suma. persoana, este o foaie de hartie ce naiba, verificarea este aproape imposibila de catre organele intalnite pe parcurs de viitorul proprietar in vederea inmatricularii, fisc,rar,politie.

 

KIP are perfecta dreptate in atacurile indreptate catre CT.

Link to comment
Share on other sites

Un amic si-a luat anul trecut un 525d LCI din 2008 cu 184 de mii de km, in Germania a costat 20 si ceva de mii de euro, cu drum, cazare si taxa a ajuns pe la 23-24000e.

 

Problema e ca pe autovit, era 530 LCI din 2008, cam aceleasi dotari, dar 100 de mii de km cu 18 mii fara taxa, ceea ce era imposibil, decit daca masina avea defapt 250 de mii de km si a fost luata cu 12-15 mii..

Link to comment
Share on other sites

Ii sun maine de curiozitate, dar

"PRACTICAM COMISIOANE INCEPAND DE LA 300 EURO,IN FUNCTIE DE VALOAREA NETTO A AUTOVEHICOLULUI.COLABOARAM CU CELE MAI IMPORTANTE CASE DE LICITATII AUTO DIN EUROPA.", si cu siguranta in comision nu e inclus si transportul ceea ce inseamna ca cer si mai mult :)

Link to comment
Share on other sites

Ii sun maine de curiozitate, dar

"PRACTICAM COMISIOANE INCEPAND DE LA 300 EURO,IN FUNCTIE DE VALOAREA NETTO A AUTOVEHICOLULUI.COLABOARAM CU CELE MAI IMPORTANTE CASE DE LICITATII AUTO DIN EUROPA.", si cu siguranta in comision nu e inclus si transportul ceea ce inseamna ca cer si mai mult :)

 

Eu vad ca au comision fix ... 300e. Si la masinile din lista au 300e, indiferent ca e a4 sau X6M.

Dau si eu un telefon..chiar sunt curios care e procedura.

Edited by B-490-RZV
Link to comment
Share on other sites

Transportul este 400 Euro, pe platforma. Astia aduc si 10 masini pe o platforma asa de mare, si cam asa iese un loc, am vorbit eu cu cineva in detaliu.

 

Daca te gandesti, ca sa te duci sa aduci masina cheltuiesti cam 500 euro. Un bilet de avion este 50 Euro, numere galbene 100 Euro, motorina pentru vreo 2000 de km, cam 150 euro, rovignete vreo 30 euro, cheltuieli neprevazute etc, groso-modo ajungi la 500 euro, la care adaugi efortul si riscul unei calatorii de 2000 km cu o masina pe care nu o cunosti.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Eu vad ca au comision fix ... 300e. Si la masinile din lista au 300e, indiferent ca e a4 sau X6M.

Dau si eu un telefon..chiar sunt curios care e procedura.

 

nu e fix. scrie "incepind de la".

 

Transportul este 400 Euro, pe platforma. Astia aduc si 10 masini pe o platforma asa de mare, si cam asa iese un loc, am vorbit eu cu cineva in detaliu.

 

Daca te gandesti, ca sa te duci sa aduci masina cheltuiesti cam 500 euro. Un bilet de avion este 50 Euro, numere galbene 100 Euro, motorina pentru vreo 2000 de km, cam 150 euro, rovignete vreo 30 euro, cheltuieli neprevazute etc, groso-modo ajungi la 500 euro, la care adaugi efortul si riscul unei calatorii de 2000 km cu o masina pe care nu o cunosti.

 

dar daca o aduci pe platforma, nu ai ocazia sa o vezi.

 

pentru mine ar fi suficient daca pentru cei 300 euro ma rezolva de problema tva-ului.

Edited by muzica9
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.