Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Cu user creat pe 29.11.2015 vrei sa credem ca nu e reclama mascata? :))))

 

 

nu ma intereseaza ce crezi . eu am incercat sa ajut. am cont din 2008 dar nu stiu de ce nu pot scrie de pe el.spune ca tb sa fie verificat. cred ca am zis ceva ce a deranjat :(

 

Am warn !

Edited by Pit13
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-320-ID4pamOj.html#d2dbdf35f3

 

 

aceasta bijuterie are urmatoarele daune , daca stie cineva germana sa ne traduca.km sunt reali

 

 

 

 

CAR DAMAGE REPORT :

 

 

 

 

 

Hauptausstattung Einparkhilfe hinten - Nebelscheinwerfer - Dachreling - Stossfänger lackiert -

Airbags (6x) - Armlehne vorne - Bordcomputer - Fensterheber elektrisch vorne und hinten - Freisprecheinrichtung

(original) - Klimaautomatik - Lederlenkrad - Multifunktionslenkrad - Radio mit CD, - Sitzheizung vorne -

Ausstattung: Stoff - Telefonhalterung - Bluetooth - Tempomat - Colorverglasung - Regensensor -

Zentralverriegelung fernbedienbar

Allgemeines Vorschaden vorhanden Unfallschaden vorhanden

Serviceheft vorhanden Serviceheft nicht vorhanden

Kundendienst lt. Rechnung am: --

letzter Kundendienst durchgefĂźhrt bei km: 127805 am: 11.04.2014

kein Kundendienst durchgefĂźhrt

erster Kundendienst noch nicht fällig

Besonderes Vorschaden: Frontschaden, Rad hinten rechts, Frontscheibe, StoĂfänger vorne, Motorhaube.

Die Vorschäden wurden, soweit am unzerlegten Fahrzeug feststellbar, fach- und sachgerecht behoben.

Seitenschaden links

Der Vorschaden wurde nicht fach- und sachgerecht behoben. Folgendes wurde festgestellt:

StoĂfänger hinten Kratzer unter Basislack und Klarlackläufer, Seitenwand Schleifspuren unter Basislack.

Zum Besichtigungszeitpunkt lagen keine ZB Teil I, keine Unterlagen zur Fälligkeit von HU /AU, sowie keine

Angaben zur Anzahl der Besitzer vor.

Kundendienst-Nachweis unvollständig. Kundendienstdaten gemäà der Angaben durch den Auftraggeber.

Eine Unterbodenkontrolle wurde nicht durchgefĂźhrt.

1 HauptschlĂźssel vorhanden.

Das ausgewiesene Untersuchungsergebnis ist aufgrund der PrĂźfposition(en) vorbehaltlich.

Vertragsnummer: 0054885037 Auftragsnummer: 29437

zertifiziert nach DIN EN ISO 9001:2008

Seite 1 von 27

Ohne Zuordnung

Fahrzeug innen, Geruchsbelästigung, Ozonbehandlung durchfßhren

Front

StoĂfänger vorne Verkleidung -lackiert-, verkratzt, auslegen, schleifen, polieren (Bild 32)

Heck

StoĂfänger hinten Verkleidung -lackiert-, Reparaturmangel, lackieren (Bild 38, Bild 39)

Interieur

Armaturenbrett Blende, verkratzt, Smartrepair (Bild 16)

Armaturenbrett Ablagefach, verkratzt, Smartrepair (Bild 15)

Sitz vorne links Bezug Sitzkissen -Stoff-, verschmutzt, reinigen (Bild 12)

Sitz vorne rechts Bezug RĂźckenlehne -Stoff-, verschmutzt, reinigen (Bild 17)

Sitzbank hinten Bezug Sitzkissen -Stoff-, verschmutzt, reinigen (Bild 45)

Mittelkonsole vorne, verkratzt, Smartrepair (Bild 13, Bild 14)

Teppich vorne links, gerissen, ersetzen (Bild 11)

FuĂmatte(n) vorne links, beschädigt, ersetzen (Bild 21)

Laderaum Abdeckung, defekt, ersetzen (Bild 22, Bild 23, Bild 24)

Sonstiges

HU (Hauptunters.), kein gĂźltiger Nachweis vorhanden, durchfĂźhren

Technik

Lenkrad, verkratzt, Gebrauchsspur

Airbagsystem, Fehlermeldung/en, auslesen / prĂźfen (Bild 9)

Reifen, Felgen, Radkappen

Reifen vorne rechts, beschädigt, Gebrauchsspur

LM-Rad vorne rechts, verkratzt, Gebrauchsspur

LM-Rad vorne links, verkratzt, Smartrepair (Bild 44)

SchlĂźssel/SchlieĂanl.

SchlieĂanlage HauptschlĂźssel, fehlt, ersetzen

ZubehĂśr, Bordwerkzeug

Bordmappe Serviceheft, fehlt, ersetzen

Seite links

Spiegelgehäuse links Kappe -lackiert-, verkratzt, Smartrepair

TĂźr vorne links Einstieg, verkratzt, lackieren (Bild 29)

TĂźr vorne links Kante, verkratzt, Gebrauchsspur

TĂźr vorne links Innenverkleidung -Standard-, verschmutzt, reinigen (Bild 10)

Tßr vorne links Innenverkleidung -Standard-, beschädigt, Smartrepair (Bild 26, Bild 27, Bild

28)

TĂźr vorne links Dichtung -Einstieg-, gerissen, ersetzen (Bild 31)

Schweller links Verkleidung -lackiert-, verkratzt, auslegen, schleifen, polieren (Bild 43)

TĂźr hinten links Einstieg, verkratzt, auslegen, schleifen, polieren (Bild 25)

Seitenwand links, Reparaturmangel, lackieren (Bild 40, Bild 41, Bild 42)

Vertragsnummer: 0054885037 Auftragsnummer: 29437

zertifiziert nach DIN EN ISO 9001:2008

Seite 2 von 27

Seite links

B- Säule links, eingedellt und verkratzt, Smartrepair (Bild 30)

Seite rechts

Seitenwand rechts, verkratzt, Gebrauchsspur

TĂźr hinten rechts, verkratzt, auslegen, schleifen, polieren (Bild 36)

TĂźr hinten rechts Einstieg, verkratzt, auslegen, schleifen, polieren (Bild 20)

TĂźr vorne rechts, eingedellt und verkratzt, Smartrepair (Bild 34, Bild 35)

Tßr vorne rechts Innenverkleidung -Standard-, beschädigt, Smartrepair (Bild 18, Bild 19)

Spiegelgehäuse rechts Kappe -lackiert-, verkratzt, Gebrauchsspur

KotflĂźgel vorne rechts, verkratzt, auslegen, schleifen, polieren (Bild 33)

Dach

Dach, eingedellt, kalt drĂźcken (Bild 37

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Caracteristici principale parcare spate asistențĂŁ - faruri de ceata - șine de acoperiș - bare de protectie vopsite -

Airbag-uri (6x) - cotiera fata - computer de bord - geamuri electrice fata si spate - handsfree (original) - Sistemul de climatizare - Volan ĂŽmbrĂŁcat ĂŽn piele - Volan multifunctional - radio cu CD - scaune fațĂŁ ĂŽncĂŁlzite - Tip: stofe - titular telefon - Bluetooth - Tempomat - geamuri colorate - senzor de ploaie - Central existĂŁ daune anterioare General controlate de la distanțĂŁ daune coliziune prezinte carnetul de service Manual de service nu sunt disponibile servicii pentru clienți Bill lt la: - Ultima customer service efectuate la km:. 127805 Adaugat: nu 04.11.2014 nici un client nu serviciu efectuat ĂŽncĂŁ primul client service din cauza deosebitĂŁ daune anterior: daune stop, dreapta spate roți, parbriz, spoiler fata, capota. Accidentele anterioare au fost, ĂŽn mĂŁsura ĂŽn care fixat pe vehicul ĂŽn totalitatea lui blocabil, profesional și corect. Daune partea stângĂŁ prejudiciul nu a fost reparat anterior profesional și corect. A fost observatĂŁ urmĂŁtoarele: zgârieturi bara de protectie spate cu strat de grund și lac transparent alergĂŁtori peretele lateral mĂŁcinare mĂŁrci sub vopseaua de bazĂŁ. Pentru moment nu vizitarea obiectivelor turistice exemplu au fost Partea I, nr documente scadențĂŁ de HU / AU, și nici o informație cu privire la numĂŁrul de proprietari. Client service de detectare incomplete. Date de servicii pentru clienți ĂŽn conformitate cu specificațiile de cĂŁtre autoritatea contractantĂŁ. O inspecție planșeului nu a fost efectuatĂŁ. 1 cheie disponibile maestru. Rezultatul testului a raportat se datoreazĂŁ poziției de test (e) subiectul. NumĂŁrul de contract: 0054885037 NumĂŁr de comandĂŁ: 29437 certificate ĂŽn conformitate cu DIN EN ISO 9001: 2008 Page 1 din 27 Neclasificat interiorul autovehiculului, mirosuri, tratament cu ozon efectua frontal panou frontal spoiler -lackiert-, zgâriat, interpreta, slefuire, lustruire (Figura 32) Spoiler Spate Panoul din spate -lackiert-, deficit de reparare, pictura (imagine 38, imagine 39) interior bezel bord, zgâriat, reparare inteligentĂŁ (Imagine 16) compartiment de depozitare Dashboard, Recepție zgâriat, reparare inteligentĂŁ (Imagine 15) Seat stânga acopere pernele -Stoff-, murdar, curat (Figura 12 ) Scaun fațĂŁ dreapta spatar referințĂŁ -Stoff- murdar, curat (Figura 17) ĂŽnapoi pernele scaunelor huse -Stoff-, murdar, curat (Figura 45) consola centralĂŁ fațĂŁ, zgâriat de reparare, Smart (Figura 13, Figura 14) covoare din stânga fațĂŁ, rupt , ĂŽnlocuiți (imaginea 11) rogojinĂŁ (n) fata stanga, deteriorat, ĂŽnlocuiți-l (Figura 21) Rulou portbagaj, defect, ĂŽnlocuiți (Figura 22, Figura 23, Figura 24) Altele HU (Unters principale.), nu existĂŁ dovezi valabile pentru a efectua inginerie volan, zero, mesaj de utilizare urmĂŁ de eroare de sistem airbag / s citire / verificare (Figura 9) anvelope, jante, anvelope hubcaps, dreapta fațĂŁ, deteriorat, utilizarea urmĂŁ LM-roata dreaptĂŁ din fațĂŁ, zgâriat, utilizarea urmĂŁ fațĂŁ LM-roata din stânga zgâriat, Reparatii inteligent (imagine 44) cheie / SchlieĂanl. Blocare sistem Master Key, lipsĂŁ, ĂŽnlocuiți accesorii, scule de mânĂŁ Manual de service portofel bord lipsește, ĂŽnlocuiți stanga carcasa oglinzii Partea stângĂŁ capac -lackiert-, zgâriat, Reparatii inteligent stânga intrare ușa din fațĂŁ, vopsea zgâriat (Imagine 29) stânga marginea usa, zgâriat, folosiți traseu lĂŁsat ușa din fațĂŁ tapiterie interior -Standard- sigiliu ușa din fațĂŁ murdar, curat (imaginea 10) stânga interior usa tapiterie -Standard-, deteriorate, reparare inteligentĂŁ (Figura 26, Figura 27, Figura 28) stânga -Einstieg-, rupt, ĂŽnlocuiți (Figura 31) stânga pervaz panou -lackiert-, zgâriat, interpreta, slefuire, lustruire (imaginea 43) stânga intrare ușa din spate, zgâriat, interpreta, slefuire, lustruire (Figura 25) panou lateral stânga, deficit de reparare, pictura (imagine 40, Figura 41, Figura 42) numĂŁr de contract: NumĂŁr 0054885037 comandĂŁ: 29437 certificate ĂŽn conformitate cu DIN EN ISO 9001: 2008 Page 2 din 27 Pagina StângĂŁ B-pilon stânga, afectat și zgâriat, reparare inteligentĂŁ (Imagine 30) parte ĂŽn peretele lateral dreapta la dreapta, zgâriat, utilizarea urmĂŁ, ușa din dreapta spate, zgâriat, interpreta, pisa, polonezĂŁ (Figura 36) intrare ușa dreapta spate, zgâriat, interpreta, slefuire, lustruire (fig 20) usa dreapta, afectat și zgâriat, reparare inteligentĂŁ (Figura 34, Figura 35) dreapta usa ornamente de interior -Standard-, deteriorate, reparare inteligent (imagine 18, Figura 19) Capac oglinda locuințe dreapta -lackiert-, zgâriat, utilizați urmĂŁri aripa dreapta fațĂŁ, zgâriat, interpreta, slefuire, lustruire (Figura 33) Acoperis, afectat, apĂŁsați rece (Figura 37)

 

 

Google Translate

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

BMW Seria 5 520

http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-520-ID7Gfx13.html Ce parere aveti? O stie cineva?

 

Am venit eu de la 320 km distanta sa o cumpar.Baiatul are 25 de ani ,mai are vreo 6 masini din ce spune el,m-am bazat pe el sa-mi faca mai rapid programare la bavaria baneasa chiar acum 2 zile in data de 04/12,normal ca atunci cand am ajuns mi-a spus ca doar citire de cheie poate sa-mi faca ca numai au loc cei de la bmw,ok am facut citire de cheie,km sunt reali,ultima revizie e prin 2013 la 83.000 km si are vreo 15 citiri de cheie 55-65-75-90-100-123.Ultima intrare este in 10/2014 cand avea 123.000 km.A vrut sa ma duca la NOR Service sau cv de genu,sigur cunostea si pe acolo oameni,dar am cunoscut eu pe cineva in bucuresti si m-am dus la un service unde am vrut eu.S-au constat urmatoarele in service:

 

-Masina toata revopsita

-Parbriz schimbat in 2014

-Farurile de fabrica erau bixenon fara cornering,ea avea faruri cu lupa cu halogen normal (dadea erori pe tester si faza lunga mergea de 3-4 ori si se oprea) farurile aveau data de 03/2007

-stergatorul (bratul stergatorului de metal atingea capota)

-suruburile la trager si la tot nu picau bine pe saibe

-deci masina a avut accident frontal,lonjeroanele nu aveau nimic,dar cine stie...masina a fost pe net acum 1-2 sapt cu 11999,pretul l-a schimbat si la pus ieri 11750.Jantele foarte exfoliate,o lovitura foarte usoara pe aripa stg spate de care am aflat cand am ajuns(nu e patrunsa vopseaua)capac cui spate lipseste,cauciucurile de iarna varza.In rest din ce am vazut masina mergea foarte bine si arata ok inauntru,dar cum am spus cine stie ce a patit masina aia..

 

Toata treaba m-a costat 200 euro,drumul+ verificare service.Ma bucur in final ca nu am luato.Mai avea un burduf spart la pivot dreapta fata,placutele mai tineau 5000-6000 km,uleiul avea deja vreo 12.000 km,inainte sa stergem erorile de pe tester erau 19 pe motor dintre care au ramas :la pompa combustibil,la bujii,la faruri plus niste relee si numai stiu ce.

 

Bafta cu masinile,sunt nou pe forum,o sa mai citesc paginile ca la cate masini am cautato poate o sa va ajut sa nu luati teapa si voi,chiar daca va spun pe cheltuiala mea,sper sa apreciati.O seara frumoasa!

  • Like 7
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Din ce zice acolo nu prea e nici un element de pe masina care nu a fost revopsit macar odata. Masina a fost lovita fata, bara, capota parbriz si in roata dreapta spate.

Inteleg ca a fost reparata odata, inainte de a ajunge la cineva anume care a luat-o la puricat, dar nu reparata prea bine. A ajuns la respectivul fara toate actele si cu lipsuri in istoricul de service.

Apoi a fost luat element cu element si s-a recomandat ori revopsit ori polish ori corectat, inclusiv bordul are nevoie de ceva corecturi, interiorul curatat, mocheta rupta si schimbata, stalpul B pe stanga si el ceva plafonul indreptat la rece. Nu imi e clar daca s-au si facut operatiunile astea sau decat au fost recomandate in urma inspectiei. Cert e ca a avut un trecut trist masina.

Link to comment
Share on other sites

Greu mai gasesti in ziua de astazi masini "reale".Apropo ca idee am postat in topicul "Cumparari" ce masina doresc,daca se incadreaza cineva acolo il astept pe privat.

 

De masina asta ce spuneti ??

 

My link

 

si inca una exagerata la pret,dar are tot ce doresc eu de la un E60.

 

My link

Edited by davyd
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Am venit eu de la 320 km distanta sa o cumpar.Baiatul are 25 de ani ,mai are vreo 6 masini din ce spune el,m-am bazat pe el sa-mi faca mai rapid programare la bavaria baneasa chiar acum 2 zile in data de 04/12,normal ca atunci cand am ajuns mi-a spus ca doar citire de cheie poate sa-mi faca ca numai au loc cei de la bmw,ok am facut citire de cheie,km sunt reali,ultima revizie e prin 2013 la 83.000 km si are vreo 15 citiri de cheie 55-65-75-90-100-123.Ultima intrare este in 10/2014 cand avea 123.000 km.A vrut sa ma duca la NOR Service sau cv de genu,sigur cunostea si pe acolo oameni,dar am cunoscut eu pe cineva in bucuresti si m-am dus la un service unde am vrut eu.S-au constat urmatoarele in service:

 

-Masina toata revopsita

-Parbriz schimbat in 2014

-Farurile de fabrica erau bixenon fara cornering,ea avea faruri cu lupa cu halogen normal (dadea erori pe tester si faza lunga mergea de 3-4 ori si se oprea) farurile aveau data de 03/2007

-stergatorul (bratul stergatorului de metal atingea capota)

-suruburile la trager si la tot nu picau bine pe saibe

-deci masina a avut accident frontal,lonjeroanele nu aveau nimic,dar cine stie...masina a fost pe net acum 1-2 sapt cu 11999,pretul l-a schimbat si la pus ieri 11750.Jantele foarte exfoliate,o lovitura foarte usoara pe aripa stg spate de care am aflat cand am ajuns(nu e patrunsa vopseaua)capac cui spate lipseste,cauciucurile de iarna varza.In rest din ce am vazut masina mergea foarte bine si arata ok inauntru,dar cum am spus cine stie ce a patit masina aia..

 

Toata treaba m-a costat 200 euro,drumul+ verificare service.Ma bucur in final ca nu am luato.Mai avea un burduf spart la pivot dreapta fata,placutele mai tineau 5000-6000 km,uleiul avea deja vreo 12.000 km,inainte sa stergem erorile de pe tester erau 19 pe motor dintre care au ramas :la pompa combustibil,la bujii,la faruri plus niste relee si numai stiu ce.

 

Bafta cu masinile,sunt nou pe forum,o sa mai citesc paginile ca la cate masini am cautato poate o sa va ajut sa nu luati teapa si voi,chiar daca va spun pe cheltuiala mea,sper sa apreciati.O seara frumoasa!

multumesc pt informatii, omul mi s a parut deschis la telefon, chiar eram gata sa fac un drum. Bafta multa Edited by sorin_e60
Link to comment
Share on other sites

Greu mai gasesti in ziua de astazi masini "reale".Apropo ca idee am postat in topicul "Cumparari" ce masina doresc,daca se incadreaza cineva acolo il astept pe privat.

 

De masina asta ce spuneti ??

 

My link

 

si inca una exagerata la pret,dar are tot ce doresc eu de la un E60.

 

My link

depinde de asteptari,masini fara element revopsit de ex mi greu,mai ales daca vorbim de masini care au macar 4-5 ani in tara.In principiu pentru masini reale e de preferat sa mergi in Germania,dai un ban in plus dar iei ce trebuie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

multumesc pt informatii, omul mi s a parut deschis la telefon, chiar eram gata sa fac un drum. Bafta multa

 

Da si mie mi se parea ca am dat lovitura din telefon,parea foarte ok omul,oricum nici nu-si imagineaza cum a fost verificat,am venit ca stiam ca nu are datorii pentru fiscal si mi-a trimis poze cu actele+ buletin.Pana sa va duceti sa vedeti masina sa fiti 100% sigur ca sunt actele in regula!

Link to comment
Share on other sites

bmw 320d coupe m pachet inmatriculat usor avariata bara fata

http://olx.ro/oferta/bmw-320d-coupe-m-pachet-inmatriculat-usor-avariata-bara-fata-ID59SvQ.html o parere, prim proprietar cu kilometrii reali, carte service, bara de inlocuit si capota de revopsit? Se merita? Modelulacesta are pb cu distributia? Multumesc!

 

Mie imi place masinuta. Nu ar trebui sa te opreasca niste mici detalii estetice de pus la punct atata timp cat masina este ok mecanic si dpvd al actelor. Bafta !

Link to comment
Share on other sites

bmw 320d coupe m pachet inmatriculat usor avariata bara fata

http://olx.ro/oferta/bmw-320d-coupe-m-pachet-inmatriculat-usor-avariata-bara-fata-ID59SvQ.html o parere, prim proprietar cu kilometrii reali, carte service, bara de inlocuit si capota de revopsit? Se merita? Modelulacesta are pb cu distributia? Multumesc!

 

La o mașinĂŁ peste 10000 euro sa nu investești 100 in reparație? MĂŁcar de vanzare. Investiția e minima. Eu zic ca nu investește ca sunt multe probleme sub barĂŁ.

Daca te duci sĂŁ o iei... verificĂŁ și ce e dedesubt.

Pe lângĂŁ reparația esteticĂŁ ia ĂŽn calcul și un schimb de distribuție.

  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Normal ca sunt deschisi, ei nu pierd nimic. Nu e ca si cum ar avea altceva de facut :)

E trista situatia pietei SH din Romania. Singura sansa de revenire e sa nu mai ia oamenii masini de la jegosii astia: ori iei de la proprietar, ori te duci frumos in afara si iti aduci masina singur.

 

 

cum sa si revina piata auto , daca unii de aici cred ca o masina din 2009 are 140k km si costa doar 10.000. 14.000 i se pare ireal de mult , iar in germania costa 16.000 . ai dracu prosti nemtii astia , in curand o sa si cumpere masini din autovit.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Prieteni sa nu generalizam,LOGIC se poate foarte usor ca o masina sa aiba 140000 km din 2009 fie ca el e neamt (mai rar) sau roman(foarte des).Lucrez la reprezentanta Dacia-Renault,nici nu va imaginati daca va spun masini de 5-6-7-8 ani cu 15.000 km in bord reali,sau altele de 3-4 ani vechime cu 6000.EU am avut un golf 5 ca idee si am facut doar in oras si 2-3 drumuri in afara orasului pe an 13.000 15000 km .Mergeam destul de mult in oras ca sa fac km astia,cum daca o sa iau bmw tot asa o sa fac km,poate mai putini.. 140.000 km /7 =20.000 km /an se poate.La fiecare masina trebuie acordata cate o sansa daca ti se pare ok,dupa incet incet daca ai treaba cu masinile iti dai seama daca are sau a avut ceva si numai o cumperi,dar nu sa zici "aa are sub 150.000 km nici nu mai ma uit la ea".
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.