Jump to content

merita banii acest bmw?


sorin'

Recommended Posts

Adica...daca ne referim la E90 al meu...care se fabrica din 2005...a mea care-i facuta in august 2006 e o masina proasta?:twoup:

 

Nu este o maşină mai proastă, dar este o maşină mai puţin bună decât un E90 un pic mai recent, mai ales unul facelift.

Acesta este cursul normal al lucrurilor.

Producătorii văd ce piese pică ĂŽn general şi le ĂŽmbunătăţesc, iar maşinile produse apoi au piese mai bune, ĂŽmbunătăţite.

 

 

 

Cand o iei inca in garantie sau noua nu prea conteaza aspectul asta,eventualele probleme iti sunt rezolvate pe garantie insa cand iei o masina veche(iesita din garantie) e bine sa nu iei o masina din primii ani de fabricatie.Cam asta cred ca vruia sa zica Ciupanezu.

 

Am fost destul de explicit, am spus ceea ce doream să spun, nu este nevoie de traduceri sau lucrări de analiză.

 

 

-----

 

Voi de ce credeţi că atunci când cumperi piese nu este suficient să spui ce maşină ai şi este nevoie şi de ultimele 7 caractere din VIN pentru a afla data fabricaţiei?

Foarte multe piese sunt schimbate, motoarele sunt ĂŽmbunătăţite, asta e realitatea, tehnica nu stă pe loc.

De exemplu, eu am motor M62TU, TU Însemnând TECHNICAL UPGRADE.

Motorul este mai bun, are vanos, acceleraţie electronică, mai multă putere decât M62B35-ul normal de 231 cp.

 

De exemplu, eu m-aş feri de un E39 mai vechi de 1998.

La fel şi de un E65 mai vechi de 2005 sau de un E60 mai vechi de 2005.

 

Sigur că poţi lua astfel de maşini şi să fii mulţumit, ĂŽnsă şansele de a avea probleme sunt mai mici daca maşina este mai recentă.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 120
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mai am o intrebare la voi:

am mai gasit o masina pe langa cea din topic...

Ce ati prefera dintre urmatoarele masini din pc de vedere al dotarilor?

ambele sunt la acelasi pret.

320 d 150 cp 6+1,stari f bune

 

1.ABS, geamuri electrice, oglinzi electrice, AER CONDITIONAT(are robinetii aia..), jante aliaj, sistem navigatie mica, controlul tractiunii, inchidere centralizata, alarma, airbag, cass cu magazie 6cd, servo directie, imobilizator, computer bord, antifurt, pilot automat, ESP, proiectoare ceata, comenzi volan, geamuri colorate, diferential blocabiL,DSC,[culoare albastru,an fabr 2004]

 

2.ABS, geamuri electrice, oglinzi electrice, CLIMA, jante aliaj, controlul tractiunii, inchidere centralizata, alarma, airbag, radio/CD, servo directie, imobilizator, computer bord, antifurt, senzori ploaie, DSC[culoare negru,an fabr 2004] aceastra este cea din topic.

 

 

astept pareri ! ms anticipat

 

mai pe scurt:

 

1. http://autovit.ro/bmw-320-C14224933.html

 

2. http://autovit.ro/bmw-320-C14148772.html

 

 

ambele le am adus cam la acelasi pret...

 

Ce ati ALEGE?

Link to comment
Share on other sites

Mai am o intrebare la voi:

am mai gasit o masina pe langa cea din topic...

Ce ati prefera dintre urmatoarele masini din pc de vedere al dotarilor?

ambele sunt la acelasi pret.

320 d 150 cp 6+1,stari f bune

 

1.ABS, geamuri electrice, oglinzi electrice, AER CONDITIONAT(are robinetii aia..), jante aliaj, sistem navigatie mica, controlul tractiunii, inchidere centralizata, alarma, airbag, cass cu magazie 6cd, servo directie, imobilizator, computer bord, antifurt, pilot automat, ESP, proiectoare ceata, comenzi volan, geamuri colorate, diferential blocabiL,DSC,[culoare albastru,an fabr 2004]

 

2.ABS, geamuri electrice, oglinzi electrice, CLIMA, jante aliaj, controlul tractiunii, inchidere centralizata, alarma, airbag, radio/CD, servo directie, imobilizator, computer bord, antifurt, senzori ploaie, DSC[culoare negru,an fabr 2004] aceastra este cea din topic.

 

 

astept pareri ! ms anticipat

 

mai pe scurt:

 

1. http://autovit.ro/bmw-320-C14224933.html

 

2. http://autovit.ro/bmw-320-C14148772.html

 

 

ambele le am adus cam la acelasi pret...

 

Ce ati ALEGE?

 

Eu as lua-o pe cea neagra...mi se pare mai frumoasa, nici aia albastra nu-i urata la interior...dar aerul ala conditionat ma deprima...cum arata alea...e mai misto clima :twoup:

Link to comment
Share on other sites

ABS au amandoua...logic...geamuri electrice amandoua...fata spate amandoua ? e f bine :twoup:

oglinzi electrice amandoua...

as alege CLIMA

jante au amandoua...oricum se pot pune/schimba....

navigatia aia mica oricum nu te ajuta...si nici frumoasa nu poti sa spui ca e...

controlu` tractiunii au amandoua...

inchidere au amandoua...alarma la fel...airbag logic ...radio/cd amandoua....ceea ce e foarte bine, de magazie n-ai neaparat nevoie...

servo logic ca au ...si imobilizator...computer bord......etc...

 

Ce-mi place la prima...la aaia albastra...e faptul ca are pilot automat...si proiectoare...cea neagra inteleg ca n-are...

 

Senzorii de ploaie nu mi se par asa de importanti...la aaia neagra...cum nu mi se pare nici magazia la cea albastra...

 

Ca nr de km...vad ca-s pe-aproape (daca-s reali) ...deci nu e o diferenta mare care sa te faca sa te hotarasti in functie de asta ...

 

Revin...si zic ca as alege-o pe cea albastra pentru ca are pilot automat si proiectoare...dar n-as alege-o ca nu-mi place cum e cu aer conditionat...as fi preferat clima...totusi, daca nu te deranjeaza cum arata acolo in bord...proiectoarele dau bine iar pilotul automat e un lucru senzational :)

 

Parerea mea...nu-s mare "cunoscator" ...dar asta-i parerea mea :)

 

1.ABS, geamuri electrice, oglinzi electrice, AER CONDITIONAT(are robinetii aia..), jante aliaj, sistem navigatie mica, controlul tractiunii, inchidere centralizata, alarma, airbag, cass cu magazie 6cd, servo directie, imobilizator, computer bord, antifurt, pilot automat, ESP, proiectoare ceata, comenzi volan, geamuri colorate, diferential blocabiL,DSC,[culoare albastru,an fabr 2004]

 

2.ABS, geamuri electrice, oglinzi electrice, CLIMA, jante aliaj, controlul tractiunii, inchidere centralizata, alarma, airbag, radio/CD, servo directie, imobilizator, computer bord, antifurt, senzori ploaie, DSC[culoare negru,an fabr 2004] aceastra este cea din topic.

Link to comment
Share on other sites

cea albastra are in plus :comenzi volan,pilot automat,navigatie...dar are si dezavantaj ca are aer conditionat. e cam greu de ales!:(

 

Exact ce ziceam si eu...pilotu` automat mi se pare foarte bun/util...si proiectoarele...care arata foarte bine...navigatia aia nu e un avantaj...ca oricum nu stiu daca ai ce sa faci cu ea...e si de-a mica...

Singurul dezavantaj ar fi aerul conditionat...

Pana la urma...vezi cati km reali au amandoua...daca diferenta e pana-n 20...30 000 ...nu conteaza...dar daca e de peste 50 000 km...eu zic sa o alegi pe cea cu km mai putini...

Adevarat ca...conteaza foarte mult si unde s-au facut acei km...studiaza putin si orasele (poate pare aiurea ce spun, dar nu cred ca e ...) ...adica...sa zicem ca au fost luate amandoua pe la aproximativ 100 000 km din Germania...dupa aia depinde unde s-a mers cu ele...

Adica...intr-un oras cum ar fi Severinul meu, care e plin de gropite...denivelari...intr-un oras cum e Aradul...care cam la fel...(am stat recent vreo 10 zile in Arad si mi-am blestemat zilele pe unele stradute, doar bulevardele sunt relativ ok...si alea vreo doua doar...) ...

In Bucuresti chiar mi se pare ok...adica macar strazile principale sunt mai mult decat ok ...insa Severin si Aradul sunt groaznice...

 

Eu la masina mea...luata la 107 000 km...are ea acum 157 000 ....dar astia 50 000 au fost facuti in cea mai mare parte intre Buc-Severin ...drum foarte foarte bun (cu exceptia Strehaiei) ...si intre Buc si Brasov...iar drum foarte bun...si o alta mare parte din Km acestia...facuti plimbandu-ma noaptea prin Bucuresti...pe arterele principale...Magheru, etc...unde drumul e in stare foarte buna ...deci astia 50 000 la a mea, cel putin 40 000 au fost facuti pe drumuri foarte bune...iar restul de 10 000 sa zicem ca pe drumuri mai putin bune...dar am mers cu atentie...ca sa zic asa :twoup:

 

Dau acest exemplu pentru ca ma uit la o colega de la munca din Brasov...femeia vine zilnic la munca cu masina...de pe la Bran parca...si merge in fiecare zi vreo 10 km pe drum pietruit..."de tara"...ma rog, n-are bmw, are un fiat...dar daca ar avea un bmw...degeaba masina aia n-are decat 20 000 km...daca-s facuti pe drumuri nasoale si daca a mers tare prin ele...nasol...as prefera una cu 40 000 facuti intre orase :)

De asta zic c-ar fi bine daca ai putea afla/studia pe unde a mers acea masina...cat de cat :)

 

Ma rog, parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

sa zicem ca amadoua au km aia ,care sunt cam apropiati cam numar .

anul e acelasi,motorul e acelasi.si sunt si amandoua,zic eu,destul de ingrijite...

 

doar culoarea si dotarile difera...

 

Ti-am zis...daca-s km aia...atunci n-are rost sa te decizi in functie de nr de km...ca nu-i mare diferenta...

La culoare amandoua sunt frumoase...

 

La dotari...ti-am zis:

 

cea albastra doua mari plusuri : pilot automat + proiectoare , iar ca minus...aerul conditionat....

cea neagra...un mare plus pentru clima...si-atat :twoup:

Link to comment
Share on other sites

oricum facelift urile la e46 au fost mai reusite decat non facelift din toate punctele de vedere!

 

oricum facelift urile la e46 au fost mai reusite decat non facelift din toate punctele de vedere!

 

Facelift ul din orice an e bun!

Este cat se poate de subiectiva afirmatia ta. Mie personal imi place mult mai mult nfl-ul la E46. Poate sunt mai reusite ca performante facelift-urile, insa ca aspect mie personal nu-mi plac la fel de mult ca nfl-urile.

Edited by Bobo1987
Link to comment
Share on other sites

stiu .e cam grea alegerea...:twoup:

 

As prefera dotarile celei albastre...pana la urma :)

 

 

 

da..pana la urma nu mori de cald nici in aia albastra si ai si dotari mai multe :( nu?

 

Nu mori de cald...in niciun caz...singura diferenta dintre clima si aer conditionat...e ca la clima ii dai tu la ce temperatura vrei...16 grade sau 25 sau mai stiu eu cat...iar la aer conditionat ...ii dai rece sau cald...si mai opresti/dai mai incet cand e fie prea rece...fie prea cald :)

 

V-ati blocat la detalii.

 

Pai...detaliile astea fac diferenta...ca pretu` nu...km nu ...altceva...ce sa mai fie ?:(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.