Jump to content

Apa la sofer si in spatele banchetei lui


sensaura

Recommended Posts

Ceau la toti ,

 

:-) Au inceput sa apara primele probleme nedorite la care nu ma asteptam.

 

 

Stiu ca sunt o gramada de topiucuri pe aceasta tema insa am impresia ca la mine este diferit .

 

Astazi surpriza mare , asa cum sunt eu tipicar de fel am vrut sa asez presul din spate doartece nu era la locul lui si surpriza mocheta umeda sub pres.

 

Citind cateva din topicurile pe aceasta tema am desfacut un prinzator din mocheta si apa baltea . Am hotarat sa desfac praguri plasticul de pe stalp scaunul sofer." zis si facut.

 

Manifestare: sub pres apa gramada " balta si in fata la sofer si in spare , presul era ud si in spatele pedalelor , am bagat mana sub el si era und si spre consola centrala .

Nasoala treaba la o luna de la achizitionare .

 

Lumea zice de plasticul buretat din interiorul usi pe majoritatea topicurilor ca e dezlipit insa nu i-mi explic de unde apa in spatele pedalei si spre consola centrala.

Si mai mult nu pra are logica treaba daca gurile de scurgere sunt ok ( neinfundate) .

 

Ma gandeam la probabilitatea de a fi din cauza traversei de clima care a-si zice eu e infundata -> insa nu stiu unde sa ma uita , s-au posibilitatea de a intra apa prin fata sub plasticul unde sunt bratele stergatoarelor, habar nu am insa pot spune ca am adunat o galetusa de copii de apa:-(.

 

 

Ori ce idee e bine venita ....

 

scuze pentru eventualele greseli gramaticale

 

 

SENSAURA

Link to comment
Share on other sites

Repet e 3-a oara :twoup: nu are de-a face folia aia din usa cu apa din masina (eu NU MAI AM FOLIILE ALEA si tot nu am apa in masina). Verificati chederele de la geamuri, daca sunt ciupite, deplasate, daca nu "calca" bine, apa pe acolo intra.
Link to comment
Share on other sites

ÂŞi folia conteazĂŁ, serios.

 

DacĂŁ sunt uzate puĂžin chederele, folia aia opreÂşte apa.

DacĂŁ este dezlipitĂŁ, trece Âşi de folie Âşi intrĂŁ ĂŽn maÂşinĂŁ.

 

Tu ai chederele ĂŽn stare bunĂŁ, d-aia nu ai probleme.

 

folia este ok , chederul sofer e dezlipit jos.

Re-amintesc ca la mine era ud si in spatele pedalelor -> am gasit o gaura fara dop dedesupt de bratele stergatoarelor chear pe traversa de scurgere . E mai sus insa daca ploua mult banuesc ca curge pe acolo. Chederul o sa il rezolv cand iau bani am luat unul scund si desi l-am curatat bine nu tine .

 

treaba cu folia are sens daca e rupt chederul sus.

Garnituri la clipsuri nu sunt la seria 5 cel putin.

Link to comment
Share on other sites

un plus pentru cei ce au spus ca apa intra si din cauza foliei din usa.

 

Zilele astea a ploat si am observat cand am descis usa ca curge apa pe la bec , deci concluzia e clara trebuie re-izolata si folia din usa.

 

A venit din nou caldura asa ca ma apuc de treaba maine.

 

Ar mai fi o intrebare desi am scos toata apa cu un burete, buretele de sub mocheta masinii a ramas umed pe alocuri.

 

In ultimile zile a fost cald tare si am tinut-o cu toate geamurile intrdeschisa . La suprafata pare sa fie uscat totul.

Credeti ca este necesar so o mai desfac si so aerisec inca o data dorece data trecuta am strans apa si am montat totul inapoi.

Posibil sa capete miros in timp ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ceau la toti ,

 

:-) Au inceput sa apara primele probleme nedorite la care nu ma asteptam.

 

 

Stiu ca sunt o gramada de topiucuri pe aceasta tema insa am impresia ca la mine este diferit .

 

Astazi surpriza mare , asa cum sunt eu tipicar de fel am vrut sa asez presul din spate doartece nu era la locul lui si surpriza mocheta umeda sub pres.

 

Citind cateva din topicurile pe aceasta tema am desfacut un prinzator din mocheta si apa baltea . Am hotarat sa desfac praguri plasticul de pe stalp scaunul sofer." zis si facut.

 

Manifestare: sub pres apa gramada " balta si in fata la sofer si in spare , presul era ud si in spatele pedalelor , am bagat mana sub el si era und si spre consola centrala .

Nasoala treaba la o luna de la achizitionare .

 

Lumea zice de plasticul buretat din interiorul usi pe majoritatea topicurilor ca e dezlipit insa nu i-mi explic de unde apa in spatele pedalei si spre consola centrala.

Si mai mult nu pra are logica treaba daca gurile de scurgere sunt ok ( neinfundate) .

 

Ma gandeam la probabilitatea de a fi din cauza traversei de clima care a-si zice eu e infundata -> insa nu stiu unde sa ma uita , s-au posibilitatea de a intra apa prin fata sub plasticul unde sunt bratele stergatoarelor, habar nu am insa pot spune ca am adunat o galetusa de copii de apa:-(.

 

 

Ori ce idee e bine venita ....

 

scuze pentru eventualele greseli gramaticale

 

 

SENSAURA

Cam aceeasi problema am descoperit si eu acum vreo 2 zile si nu sunt deloc incantat...

De fapt prima data am observat la prima zapada in iarna, niste apa pe presul de cauciuc de la sofer, dar am pus pe seama unei eventuale zapezi de pe incaltari.

Acum 2 zile am gasit din nou apa, dar de data asta destul de multa, plus mocheta de sub pres destul de imbibata, de am fost nevoit sa merg vreo ora cu caldura la maxim la picioare si geamuri/trapa deschise ca sa usuc bine mocheta.

Am zis ca tot de la zapada, nu am mers cu masina si am curatat-o mai superficial de zapada (oricum ar fi tot nu mi se pare normal)

Am spalat-o azi si iar am gasit o pata mica de apa, iar azi a mai plouat si m-am dus sa ma uit, desfacut capacul de plastic din stanga bordului, pe care vine usa si erau ceva picaturi de apa pe acolo.

Am citit despre problema, vad ca e destul de des intalnita in diverse forme.

Am verificat acele scurgeri de sub capota si nu par infundate, ramane sa ma uit maine la scurgerile alea de la trapa, exclud chederele pt ca nu vine pe la usa apa, vine de undeva din coltul din stanga sus al bordului.

Din istoric masina are parbrizul schimbat la dealer in Germania, oare asa de bine sa-l fi lipit aia... am mai schimbat si eu parbrize la masini pe la service din ro si nu mi-a plouat in niciuna.

In caz ca e de la parbriz exista vreo solutie in afara de cea evidenta de a schimba parbrizul?

Am vazut ca e o teava destul mare in diametru care pare sa mearga din stanga in dreapta in spatele bordului (presupun ca e de ranforsare) si era apa si in ea, nu stiu daca pe acolo vine sau s-a scurs si in ea.

Ce este traversa de clima?

Multumesc celor care au citit si pt alte idei/sugestii

Edited by Seth81
Link to comment
Share on other sites

.

Am verificat acele scurgeri de sub capota si nu par infundate, ramane sa ma uit maine la scurgerile alea de la trapa, exclud chederele pt ca nu vine pe la usa apa, vine de undeva din coltul din stanga sus al bordului.

Din istoric masina are parbrizul schimbat la dealer in Germania, oare asa de bine sa-l fi lipit aia... am mai schimbat si eu parbrize la masini pe la service din ro si nu mi-a plouat in niciuna.

In caz ca e de la parbriz exista vreo solutie in afara de cea evidenta de a schimba parbrizul?

Am vazut ca e o teava destul mare in diametru care pare sa mearga din stanga in dreapta in spatele bordului (presupun ca e de ranforsare) si era apa si in ea, nu stiu daca pe acolo vine sau s-a scurs si in ea.

Ce este traversa de clima?

Multumesc celor care au citit si pt alte idei/sugestii

 

 

Salut. Daca ai trapa, problema este la unul din furtunasele care trec prin stalpii fata. S-a infundat ori este fisurat. Un coleg, Pole, a avut aceeasi problema in linkul de mai jos. Sper sa te ajute.

 

 

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/130525-scurgeri-trapa/page__view__findpost__p__1937385__hl__+trapa__fromsearch__1

Link to comment
Share on other sites

Multumesc, am verificat scurgerea de la trapa, e ok, se scurge ca la chiuveta.

Am descoperit si pe unde intra apa, din pacate e mai problematic de rezolvat. Intra pe la coltul din stanga sus al parbrizului...

Masina a avut parbriz schimbat, stiam din istoric asta, dar era schimbat la reprezentanta BMW in Germania si nu mi-am facut probleme.

Se pare ca nu mai e nici Germania ce a fost...

Acum ramane de rezolvat cu casco, macar cu ocazia asta sa-i pun parbriz cu protectie solara, sper ca tot raul sa fie spre bine. :)

Durerea cea mai mare e ca in Craiova nu prea am unde sa ma duc sa-l schimb si sa fiu linistit ca iese bine.

Link to comment
Share on other sites

Cei care se ocupa numai cu schimbatul parbrizelor sunt de obicei responsabili. Eu am schimbat la doua masini in Buzau si sunt foarte multumit. Cel mai bine sa stai langa ei(vai, sper sa nu afle colegul nostru "fbdcnt" ca am spus asta) pt a pune din plin silicon, lipindu-l totodata si bine pana se va usca.....sti tu, ceva acolo baiatului care lucreaza si calitatea lucrarii este garantatahyper.gif

 

 

Ar mai fi varianta si sper sa nu am dreptate ca masina sa fi suferit un incident minor in acea zona, pe unde se infiltreaza apa iar parbrizul sa nu stea perfect etans numai in acel coltisor.

Link to comment
Share on other sites

Incident imi e greu sa cred ca a suferit, pt ca m-am uitat cu laterna din interior pe acolo si e totul la locul lui (desfacut capitonaj de pe plafon in zona aia).

Da, oricum asta va fi condita cand ma duc sa schimb, sa ma lase sa stau langa ei si am sa ii si "motivez"

Multumesc pt raspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.