Jump to content

BMW 320 Cd (B 10 XSS)


V8Li

Recommended Posts

De ieri sunt fericitul posesor al B 10 XSS (320 Cd 2004).

Masina a fost cumparata de la Alex de pe bmwclub.ro. Din punctul meu de vedere este impecabila cu un istoric de service ireprosabil.

Am fost intrebat de ultimul pret, cred ca si Alex este de acord cu mine ca este mai bine sa ramana intre noi, ce este important este ca a lasat el ceva, am mai pus eu ceva si zic ca suntem amandoi (cred si sper, Alex) multumiti. Am vorbit joi cu el prima data si sambata era a mea, deci ce sa mai zic mai ales dupa ce am vazut si "pierdut" atatea masini. Ma hotarasem sa plec in Germania dar cred ca am iesit mult mai bine, mai ales ca nu stiu cat timp as fi avut sa caut acolo o masina OK, cu istoric similar.

 

Ofer cu cea mai mare placere feedback, masina are pachet M din fabrica si se conduce ca o masina sport, sunt plusuri si minusuri, in functie de proprietar. Pentru mine este ideala. Poze sunt deocamdata aici: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=81835 . O sa atasez si eu cand mai fac cate ceva la ea cu toate ca nu prea mai am ce :twoup: .

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru reply-uri, am facut deja vreo 400 de km si imi place suspensia sport la nebunie, am fost azi la Valcea si dupa 170Km/h usor pe autostrada am facut si Dealul Negru cu zambetul pe buze :twoup: . Mai greu cu garda la sol si suspensia tare dar am mare grija cu ea. Am dat din greseala in Aviatorilor (cred ca asa ii zice, este aia pietruita) si vreo 200m pana la "strada" am mers cu 1-a. 3000 rpm 30Km/h :) , nu m-a deranjat. O singura data am mai fost acolo cu Fordul Focus pe care l-am avut si nici cu ala am zis ca nu mai intru in veci.

 

Myx, te referi la clapetele de la "butterfly system"? Stiu ca dupa 2004 au schimbat axul ala ca se rupea si ramaneau blocatem, i-au marit diametrul, nu se simte cine stie ce defectiunea, scoate mai mult fum la turatii joase si nu trage asa de bine tot asa, la turatii joase. Pana in 2004 au mai avut probleme cu turbina, am inteles ca este turnata la modelul meu. De-asta am insistat sa imi iau 2004. XSS-ul merge impecabil, trage foarte liniar, daca apesi cam 40% acceleratia sa ii dai ceva motorina nici nu simti cand intra turbina, asa bine trage la turatii sub 2000. Aproape twin turbo :) . Fuge de rupe si nici nu depune prea mare efort. La fel cu suspensiile si prin curbe.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc inca odata pentru reply-uri.

 

Masina este foarte intretinuta, chiar mi-a spus Alex ca se ducea pentru orice zgarietura in service. Astept urmatorul service, asa cum am mai spus pe aici stiu un mecanic pe care mi l-au recomandat multi in Valcea, baiatu' are si el un 320 facelift modificat de el, deci am mari asteptari si am auzit ca lucreaza impecabil. Ca expertiza am auzit de le un prieten ca i-a spus -dupa ce a umblat pe la toate service-urile- prin telefon dupa simptome ce avea masina. M-as duce la BMW pentru revizie ca sa imi dea factura cu BMW pe ea si pentru orice alte probleme la el, dar pana la urma cred ca l-ar ajuta daca fac la el si reviziile, vreau si eu pana la urma sa aiba profit, nu? Tehnic merge impecabil, vreau sa zic (si am mers usor ca nu cunosc masina si am zis sa fiu mai "safe") ca intre Valcea si Bucuresti nu m-a depasit nicio masina :twoup: . I-am dat ieri seara jos oglinzile pana le marchez, Alex a luat noi originale si le avea in cutie cand mi-a dat masina ca i le furasera.

Link to comment
Share on other sites

Myx, te referi la clapetele de la "butterfly system"? Stiu ca dupa 2004 au schimbat axul ala ca se rupea si ramaneau blocatem, i-au marit diametrul, nu se simte cine stie ce defectiunea, scoate mai mult fum la turatii joase si nu trage asa de bine tot asa, la turatii joase.

 

Exista un model nou de galerie cu altfel de clapete , era pe undeva listat codul si il vezi daca dai jos capacul de plastic de la motor , pot sa spun doar ca a mea era tot 2004 si nu avea modelul nou de galerie . Ar fi bine sa verifici ca sa fii linistit .

Link to comment
Share on other sites

Multumesc inca odata pentru post-uri!

Myx, merci pentru tip, eu am citit pe forumuri ca incepand cu 1-a 2004 au facut modificarea, a mea a inceput garantia din a 9-a dar are pe centuri si in calculatorul de bord a 5-a. O sa ma interesez.

Link to comment
Share on other sites

Myx, te referi la clapetele de la "butterfly system"? Stiu ca dupa 2004 au schimbat axul ala ca se rupea si ramaneau blocate, i-au marit diametrul, nu se simte cine stie ce defectiunea, scoate mai mult fum la turatii joase si nu trage asa de bine tot asa, la turatii joase.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

~~~~~~~~~

Exista un model nou de galerie cu altfel de clapete , era pe undeva listat codul si il vezi daca dai jos capacul de plastic de la motor , pot sa spun doar ca a mea era tot 2004 si nu avea modelul nou de galerie . Ar fi bine sa verifici ca sa fii linistit .

 

Sa posteze cineva daca stie codul nou de galerie sa verific si eu . Multumesc .

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.