Jump to content

mi a ars 5 alternatoare


Recommended Posts

buna, am un bmw 530d tourind din 2000.mi sa ars alternatorul si de atunci pina azi mi a mai ars 4 alternatoare noi.specific ca s au verificate toate cablurile chiar sa schimbat cablul de la alternator, sa pus baterie nou,dar degeaba merge aprox. 50 km si alternatorul scoate fum.masina se afla la un service oficial bmw din spania si pus si simplu nu mai stiu electricienii ce sa i mai faca.problema mare este ca astia ma taxeaza de ma rup si nu fac nimic.daca cineva are vreo idee salvatoare il rog sa ma ajute.multumesc
Link to comment
Share on other sites

din pacate nu am mai multe detalii deoarece cei din service imi spun doar ca sa ars alternatorul,stiu doar ca dupa maxim 50 km scoate fum iar la 2 dintre ele sa aprins si becul de baterie deci nu mai incarcau. celalalte 3 au scos fum dar inca mai incarcau ceva ptr ca becul nu sa aprins. Edited by X X L
Link to comment
Share on other sites

Cu siguranta problema nu este de la alternator atata timp cat toate au fost noi si totusi s-au prajit. Nu inteleg de ce service-ul respectiv a trebuit sa arda 4 alternatoare si tot nu i-au dat de cap. Cine a platit alternatoarele arse? Eu zic sa-ti iei masina si sa o duci in alt service.
Link to comment
Share on other sites

masina este intr un service oficial bmw,e clar ca nu sint alternatoarele de vina,sa schimbat asa cum am mai spus bateria si cablurile dar tot degeaba.monteaza alternatorul nou,testerul spune ca totul e ok,eu lu am masina faceam maxim 50 de km si gata,fum si inapoi in service.alternatoarele se schimba in garantie eu nu le platesc dar platesc mina de lucru la 56 euro plus tva ora.electricienii de acolo spun ca nu au vazut asa ceva in viata lor si se pare ca pina la urma o sa o trimita la un service bmw mai mare la nu stiu ce tester pe care ei nu il au aici doar ca asa ma va costa si mai mult plus ca stau fara masina de 2 saptamani.am postat cu gindul ca poate cineva a patit la fel si stie care ar fi cauza.aici nimeni nu verifica ce anume sa stricat in alternator,il scot si pun unu nou.asta e.sa vad ce urmeaza:)
Link to comment
Share on other sites

Platesti destul manopera si nu este normal pana la urma, ca nu esti tu de vina ca s-au ars 4 alternatoare si ei au continuat sa puna toate altenatoarele care le aveau pe stoc, sa vada daca se ard si celelalte. Daca ii depasea situatia, trebuia sa te trimita din start in alta parte, nu sa-ti ia banii. Intr-adevar e o situatie ciudata, atata timp cat nu-ti apar erori. Sunt curios ce erori apar dupa ce rulezi cu masina, trebuie sa existe o variatie de tensiune undeva. Poate gasesti un electrician bun undeva care s-a mai lovit de asa ceva si scapi mai ieftin, macar sa-ti dea o sugestie.
Link to comment
Share on other sites

buna, am un bmw 530d tourind din 2000.mi sa ars alternatorul si de atunci pina azi mi a mai ars 4 alternatoare noi.specific ca s au verificate toate cablurile chiar sa schimbat cablul de la alternator, sa pus baterie nou,dar degeaba merge aprox. 50 km si alternatorul scoate fum.masina se afla la un service oficial bmw din spania si pus si simplu nu mai stiu electricienii ce sa i mai faca.problema mare este ca astia ma taxeaza de ma rup si nu fac nimic.daca cineva are vreo idee salvatoare il rog sa ma ajute.multumesc

 

 

trebuia mers la un electrician nu la reprezentanta bmw

in ce zona esti in spania???

Link to comment
Share on other sites

eu locuiesc in Calpe provincia Alicante,masina este in Benidorm pentru ca doar acolo este reprezentanta.primul alternator l am schimbat la mine in garaj,am un prieten mecanic si la schimbat el dar cind am vazut ca la ars chiar el mi a spus sa sun asigurarea si sa l duca la reprezentanta.am intrebat mai multi electricieni auto si cind le spun ce se intimpla toti spun ca nu se poate asa ceva si culmea toti imi spun ca doar reprezentanta poate gasii problema.mi au promis ca azi vor monta un alternator nou si vor iesii cu masina in proba de peste 50 de km si sper ca asa sa se vada ceva pe tester pentru ca dupa ce ardea alternatorul testerul spunea ca alternatorul nu functioneaza altceva nimic,normal.nu sint de meserie dar eu cred ca ceva se incalzeste,nu stiu ce,si cred ca apare undeva in scurt sau ceva si asa il arde.repet au schimbat cablurile,au pus si baterie noua,mi au demontat totul din masina ca sa vada daca nu cumva face masa pe undeva.....nimic ,totul e in regula.o sa vad azi si sigur deseara o sa am noutati............parca vad......
Link to comment
Share on other sites

vestea buna esta ca masina are 120km cu un nou alternator si inca functioneaza,vestea proasta ar fi ca daca va functiona mai departe nimeni nu stie ce a avut.personal consider ca alternatoarele care le au folosit cred ca nu erau ptr masina mea ,spun asta ptr ca ultimul alternator pus a fost mai scump cu 90 de euro..........daca am cumva dreptate atunci am sa mi cer banii pe manopera inapoi ptr ca nu sint chiar maimutza ca sa platesc prostia lor.in concluzie sper sa mearga acum.
Link to comment
Share on other sites

vestea buna esta ca masina are 120km cu un nou alternator si inca functioneaza,vestea proasta ar fi ca daca va functiona mai departe nimeni nu stie ce a avut.personal consider ca alternatoarele care le au folosit cred ca nu erau ptr masina mea ,spun asta ptr ca ultimul alternator pus a fost mai scump cu 90 de euro..........daca am cumva dreptate atunci am sa mi cer banii pe manopera inapoi ptr ca nu sint chiar maimutza ca sa platesc prostia lor.in concluzie sper sa mearga acum.

 

 

ai cartea de la masina??? cam pe la sfarsit scrie ce baterie trebuie sa pui si tot acolo scrie si cati amperi trebuie sa aiba alternatoru,

cand duci masina la un atelier stai langa ea

Link to comment
Share on other sites

poate am fost inteles gresit,toate cele 5 alternatoare pe care mi le a ars au fost noi,valeo,cumparate dupa codul de pe alternatorul original doar ca se pare ca a fost un lot de alternatoare reconditionate care pur si simplu nu rezistau mai mult de 40-50 km.acum cu al 6 lea alternator care este tot valeo,aceeasi serie cu celalalte doar ca are stantat pe el BMW am deja 500km si merge .dar am un sfat ptr cei care locuiesc in spania si duc masinile la service oficial:cauta ti un mecanic bun inainte de a merge cu ea in service oficial care macar sa va spuna problema daca nu o poate rezolva , asa veti economisii mult timp,nervi si nu in ultimul timp bani.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.