Jump to content

BMW e46 320d tuning


Cristi320d

Recommended Posts

Salut fani ai marcii BMW sunt nou pe acest forum si sunt membru al BMW CLUB BRASOV si as vrea sa prezint si eu masina mea:

BMW 320d cumparat din Germania cu toate dotarile in afara de piele xenon si navigatie din pasiune pentru tractiunea spate si pentru loock nu in ultimul rand.

Am inceput in ai aduce modificari de cum am ajuns in tara prin ai confectiona:

- in prima faza un spoiler m6 style dupa care spoiler de e92 M packet pe fata

- faruri cu lupa atat pe faza scurta si lunga intr-o singura lupa, bec d2s iar in locul oalei de faza lunga inca o lupa de faza scurta cu bec h, deci in total doua faze scurte si o faza lunga

- angel eyes de seria 5 pentru ca noile faruri nu permiteau cele de seria 3

- capota cu pleoape incorporate

- narile de e92 cu mici modificari la lungimea lor

- eleronul de csl care sper sa fi reusit ca de putin sa il fac ca pe cel original chiar daca este pe o berlina

- suspensia sport

- esapament sport

- jante pe 17

- schimbare de soft

- interiorl sa schimbat din material textil in piele

- interiorul din gri in crem

Planuri de viitor:

- stopuri cu led

- alte jante dar pe 18

- discurile de frana cu unele perforate

- spoiler spate m3 loock

- BOV chiar daca nu ajuta cu nimic dar suna bine

Iar daca aveti idei va sunt recunoscator pentru ele.

Si dupa cum spunea un coleg de forum NU ESTE ALTA ARMA CA AG-ul NICI MASINA CA BMW-ul.

post-30790-1280401680_thumb.jpg

post-30790-1280401686_thumb.jpg

post-30790-1280401693_thumb.jpg

post-30790-1280401699_thumb.jpg

post-30790-1280401706_thumb.jpg

post-30790-1280401716_thumb.jpg

post-30790-1280401728_thumb.jpg

post-30790-1280401737_thumb.jpg

post-30790-1280401748_thumb.jpg

post-30790-1280401760_thumb.jpg

post-30790-1280401771_thumb.jpg

post-30790-1280401784_thumb.jpg

post-30790-1280401792_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

super masina... porbagaju l-ai facut tu sau l-ai cumparat asa??? cum l-ai facut? :twoup:

 

baga poze si cu interioru

Porbagajul este facut de mine si as putea spune ca totul a inceput cu trei poze al unui porbagaj de csl (cel argintiu)

Este confectionat din spuma poliuretanica sau ceva de genu (se foloseste la izolarea bailor), dupa ce a primit forma bruta l-am imbracat in fibra de sticla, apoi l-am tait dupa forma portbagajului si prins tot cu fibra de sticla, chitui si vopsit.

Ata pot spune ca nu este usor dar a meritat. Nimeni nu credea ca va iesi dar dupa multe ore de munca a venit si rezultatul. o sa pun niste poze si cu el in chit. iar cu interiorul mai am partea de bord dar deocamdata usile sunt gata. Poze intr-o ora.

 

super masina... porbagaju l-ai facut tu sau l-ai cumparat asa??? cum l-ai facut? :)

 

baga poze si cu interioru

Porbagajul este facut de mine si as putea spune ca totul a inceput cu trei poze al unui porbagaj de csl (cel argintiu)

Este confectionat din spuma poliuretanica sau ceva de genu (se foloseste la izolarea bailor), dupa ce a primit forma bruta l-am imbracat in fibra de sticla, apoi l-am tait dupa forma portbagajului si prins tot cu fibra de sticla, chitui si vopsit.

Ata pot spune ca nu este usor dar a meritat. Nimeni nu credea ca va iesi dar dupa multe ore de munca a venit si rezultatul. o sa pun niste poze si cu el in chit. iar cu interiorul mai am partea de bord dar deocamdata usile sunt gata. Poze intr-o ora.

 

Frumoasa,sa ai parte de ea :) cat la % ai pe folia fata,spate?

Folia este 50% pe toata masina cu omologare dar sa sti ca politia habar nare deoareca da umpic diferenta intre spate si fata din cauza interiorului crem si a trapei

 

Cam urat "botul".

te rog apreciaza macar munca si curajul

post-30790-1280416068_thumb.jpg

post-30790-1280416075_thumb.jpg

post-30790-1280416084_thumb.jpg

post-30790-1280416093_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

frumoasa masinuta ta sa ai parte de ea pentru cat mai multi km fara incidente:)

PS: imi plac porumbeii tai :twoup: esti columbofil ??

 

 

LE: cat a costat masina?? cati km are ?

Edited by roshu2010
Link to comment
Share on other sites

Sa te bucuri de ea! Poti pune o poza si din spate?Interesant eleronul...

Poze cu fetele de usi ca la bord mai este de lucru si cu portbagajul.

Fetele de usi erau gri iar partea unde este airbag-ul era din material textil

 

frumoasa masinuta ta sa ai parte de ea pentru cat mai multi km fara incidente:)

PS: imi plac porumbeii tai :twoup: esti columbofil ??

 

 

LE: cat a costat masina?? cati km are ?

tatal meu este

Masina are 180.000 km. si acostat acum doi ani 9650 euro de la un neamt care nu stia deloc ca ar putea si el sa mai lase la pret

 

Sa te bucuri de ea! Poti pune o poza si din spate?Interesant eleronul...

Poze cu fetele de usi ca la bord mai este de lucru si cu portbagajul.

Fetele de usi erau gri iar partea unde este airbag-ul era din material textil

 

frumoasa masinuta ta sa ai parte de ea pentru cat mai multi km fara incidente:)

PS: imi plac porumbeii tai :) esti columbofil ??

 

 

LE: cat a costat masina?? cati km are ?

tatal meu este

Masina are 180.000 km. si acostat acum doi ani 9650 euro de la un neamt care nu stia deloc ca ar putea si el sa mai lase la pret

o poza cu sanctuarul columbofil.

post-30790-1280417792_thumb.jpg

post-30790-1280417799_thumb.jpg

post-30790-1280417805_thumb.jpg

post-30790-1280417814_thumb.jpg

post-30790-1280417823_thumb.jpg

post-30790-1280417833_thumb.jpg

post-30790-1280417844_thumb.jpg

post-30790-1280417856_thumb.jpg

post-30790-1280417865_thumb.jpg

post-30790-1280418234_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

mersi pt raspunsuri...intradevar o masina frumoasa..pasiunea ta este de admirat...bafta in continuare!!!

 

 

LE: pfff m-ai ''omorat'' cu ultima poza (cea cu porumbeii). Columbofilia este a doua mea MARE pasiune dupa automobile

Edited by roshu2010
Link to comment
Share on other sites

Esti din Brasov?

Farurile sunt facute de mine din lupe de E92 pentru faza scurta si lunga (doua faze o singura lupa) becuri D2S iar in locul oalei de lunga lupe de A4 de surta cu becuri H1

 

 

 

Farurile sunt facute de mine din lupe de E92 pentru faza scurta si lunga (doua faze o singura lupa) becuri D2S iar in locul oalei de lunga lupe de A4 de surta cu becuri H1.

post-30790-1280419001_thumb.jpg

post-30790-1280419108_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Bravo! Felicitari! Ai facut o treaba de milioane, portbagajul ala e nemaipomenit, imi place la nebunie! Ai o masina foarte frumoasa, sa o stapanesti cu grija!

 

Dar ia spune....simti vreo diferenta la viteza, in curbe din cauza modificarii portbagajului?

Link to comment
Share on other sites

Bravo! Felicitari! Ai facut o treaba de milioane, portbagajul ala e nemaipomenit, imi place la nebunie! Ai o masina foarte frumoasa, sa o stapanesti cu grija!

 

Dar ia spune....simti vreo diferenta la viteza, in curbe din cauza modificarii portbagajului?

Diferente la viteza cred ca sunt nu pot spune exact, iar in curbe nu stiu, el a fost conceput doar pentru loock dar daca are ceva si cu stabilitatea nu stiu?

Link to comment
Share on other sites

cat te-a costat toata treaba cu protbagaju?

Salut, eleronul a costat undeva la 150 lei.

Materiale: Extrudat (izolator pentru baie un fel de zapada artificiala dar mult mai tare si mai usor de finisat).

Banda aluminizata pentru acoperirea eleronului dupa finisaj (rasina arde extrudatul, il topeste)

Fibra de sticla + rasina + intaritor

1 cutie chit.

Preturile nu le mai stiu exact pe materiale dar per total 150 lei fara vopsit si vopsea.

Link to comment
Share on other sites

Pai si daca imi pun si eu folie pe fata+spate 50% nu se leaga politia de mine :) ? mai bine zis de tine s-au legat? :twoup:

Pai momentan nu sau luat pentru ca ziua se vede ceva diferenta intre fata si spate, noaptea este altceva, din cauza trapei prin care intra lumina si a interiorului crem care reflecta lumina. Ce sa zic cel care a pus folia a pus si omologare RAR sub ea (sticker-ul al pe care scrie omologat RAR) iar pe autorizatie scrie ca fata este 30% si pe spate 50%. Din interior se vede foarte bine afara fara a perturba vizibilitatea chiar si noaptea cand mergi cu spatele.

Acuma de va fi sa ma opreasca politia o sa le arat autorizatia iar de nu ma vor crede asta este doar RAR-ul poate sa determine reala valoare a opacitatii foliei. Deci cu Dumnezeu inainte.

Link to comment
Share on other sites

cat te-a costat toata treaba cu protbagaju?

Salut, eleronul a costat undeva la 150 lei.

Materiale: Extrudat (izolator pentru baie un fel de zapada artificiala dar mult mai tare si mai usor de finisat).

Banda aluminizata pentru acoperirea eleronului dupa finisaj (rasina arde extrudatul, il topeste)

Fibra de sticla + rasina + intaritor

1 cutie chit.

Preturile nu le mai stiu exact pe materiale dar per total 150 lei fara vopsit si vopsea.

 

Multumesc pentru informatii; oricum, banui ca munca a fost mai multa, nu costurile;felicitari inca o data, si sa o folosesti sanatos si fara incidente!

Link to comment
Share on other sites

MY MAN !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Salut FRATE

 

cat te-a costat toata treaba cu protbagaju?

Salut, eleronul a costat undeva la 150 lei.

Materiale: Extrudat (izolator pentru baie un fel de zapada artificiala dar mult mai tare si mai usor de finisat).

Banda aluminizata pentru acoperirea eleronului dupa finisaj (rasina arde extrudatul, il topeste)

Fibra de sticla + rasina + intaritor

1 cutie chit.

Preturile nu le mai stiu exact pe materiale dar per total 150 lei fara vopsit si vopsea.

 

Multumesc pentru informatii; oricum, banui ca munca a fost mai multa, nu costurile;felicitari inca o data, si sa o folosesti sanatos si fara incidente!

Multumesc frumos

 

Foarte Frumoasa...facuta cu Pasiune .. o masina reusita !Bafta in contiuare ! :twoup:

Mersi si tie

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.