Jump to content

PROBLEMA GEAMURI ELECTRICE BMW E36 COUPE


bmw_insane

Recommended Posts

Va multumesc mult pentru raspunsuri si pentru ajutor. Pana la urma am reusit sa rezolv problema, am impins din greseala in usa si s-a miscat putin geamul de atunci merge normal. Probabil a fost un contact imperfect. Totusi am ramas cu o veche problema. Eu am coupe si atunci cand inchid usa, in mod normal geamul trebuie sa se mai ridice putin, sa etanseze. De la o perioada cel din stanga nu se mai ridica, decat cateodata, e foarte deranjant la viteza mai mare suiera. Daca ati mai patit vreunul, va rog sa ma ajutati si pe mine.

Inca o data va multumesc mult pentru ajutor.

Stima!

Edited by csl.power
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc mult pentru raspunsuri si pentru ajutor. Pana la urma am reusit sa rezolv problema, am impins din greseala in usa si s-a miscat putin geamul de atunci merge normal. Probabil a fost un contact imperfect. Totusi am ramas cu o veche problema. Eu am coupe si atunci cand inchid usa, in mod normal geamul trebuie sa se mai ridice putin, sa etanseze. De la o perioada cel din stanga nu se mai ridica, decat cateodata, e foarte deranjant la viteza mai mare suiera. Daca ati mai patit vreunul, va rog sa ma ajutati si pe mine.

Inca o data va multumesc mult pentru ajutor.

Stima!

in stalp ai un buton care in momentul cand inchizi usa, el se apasa si ridica geamul.

Verifica pe acolo.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

"First try to reset the anti pinch function. Have an owners manual? Read it.

 

in a nutshell, turn key to on.

fully lower the windows

push and hold the up button, continue to hold for 5 secs after the window is up.

 

You need to do this anytime you disconnect the battery.

 

If that doesn't fix it, then it is most probably the motor itself. There is a Hall effect sensor in the motor and it gets disloged, it fails.

 

If the window itself it cockeyed, then it is the mechanical scissors might have failed."

Link to comment
Share on other sites

"First try to reset the anti pinch function. Have an owners manual? Read it.

 

in a nutshell, turn key to on.

fully lower the windows

push and hold the up button, continue to hold for 5 secs after the window is up.

 

You need to do this anytime you disconnect the battery.

 

If that doesn't fix it, then it is most probably the motor itself. There is a Hall effect sensor in the motor and it gets disloged, it fails.

 

If the window itself it cockeyed, then it is the mechanical scissors might have failed."

 

 

Am intales bine????

se face de fiecare data cand deconectezi bateria :twoup:

se pune contactu si ti apasat 5 sec dupa ce sa ridicat geamul la maxim ????

(nu toata lume stie engleza iar google translator traduce ca P....)

 

mie imi face fite geamul de la sofer,merge cand vrea el si daca-l cobor la maxim risc sa raman cu el in portiera,am mai patit sa nu mai mearga cand era coborat pana la jumatate dar ridicam de el cu mana si isi dadea drumu :) de obicei imi ramane blocat cand este ridicat la maxim si daca deconectez bateria isi revine dar nu tot timpu,am dat motorasu jos de pe macara si invarte bine si nu pare obosit iar releu accela de sub volan nu lam gasit,probabil din cauza ca nu are confort,pana la urma voi pune un motoras nou si sper sa scap de problema

Edited by spanac
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
la mine face la fel....se ridica 1 cm.....treptat....pe ambele geamuri.sigur nu e de la motoras pt ca am schimbat motorasul de la sofer si face la fel.am schimbat modulul de inchidere centralizata in care este incorporat si modulul de geamuri si ba merg ba nu merg....dupa ce am conectat inapoi modulul original al masinii ,a mers 1-2 zile si dupa iar nu a mai mers....am desfacut modulul si am vazut ca sunt 2 relee inauntru pe placa....a incercat cineva sa le schimbe?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salut,

 

Am si eu o problema cu macaraua de pe partea stanga: am cumparat masina fara macara si acum am luat una de la dezmembrari dar nu se potriveste mufa de conectare a motorasului. La mine instalatia are o mufa pe care sunt toate firele(alimentare + - si comenzi) la cea pe care am cumparato sunt 2 mufe, una pentru alimentare si una pt comenzi(aceasta are cu un fir mai putin).

Ma poate ajuta cineva care a mai facuta adaptarea aceasta sa conectez aceasta macara la instalatia mea?

 

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

La mine motorasul nu arata asa si are 2 mufe... al tau are una singura..... dar modulul ala pe care l-ai desprins de pe el imi pare cunoscut cred ca se ascunde undeva tot prin spatele torpedoului. Initial cand am luat motorasul am luat unul ca al tau pentru ca am zis ca daca problema se manifesta la un singur geam e clar ca modulul de comanda e cel cu problema si ar trebui sa fie modelul asta.... numai ca am presupus prost .... este fara sau este in alta parte

 

Salut,

 

De acel tip de motor am eu nevoie, daca il mai ai si nu il mai folosesti, iti pot la la schimb tipul de motor de care ai u nevoie.

SI eu am cumparat tot gresit, facand o presupunere la fel ca tine.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.