Jump to content

Nu mai baga caldura


Doggy

Recommended Posts

Am ramas fara caldura la E36. Aer rece baga.

Daca cineva ma poate indruma cum sa pot rezolva problema, mi-ati fi de mare ajutor, acuma vine iarna!

(Asta ca sa n-o mai bag in service sa-mi 'mecanicu' o garamada de bani degeaba, prefer sa incerc eu mai intai, mai ales ca nu e o problema electrica, cred eu)

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Ca tot veni vorba...

Rotita incercuita cu rosu. Are 3 trepte: parbriz, picioare, si fata.

Care este diferenta intre ele?

Am observat ca pe gurile de aer din fata, la aceeasi treapta, vine mult mai mult aer decat la parbriz sau jos.

Link to comment
Share on other sites

ai verificat in prima instanta sigurantele?

Sincer, nu. Pentru ca nici nu stiu unde anume sa ma uit, nu ma pricep la mecanica sau electrica, dar as vrea sa rezolv problema fara service - cu greu gasesti service sau reprezentanta sa nu te manance de bani, cu probleme inchipuite.

Link to comment
Share on other sites

Doggy - termostatul in ce stare e?

Adica iti sta acul la apa pe mijloc?

 

 

daca nu ai clima, la ventilatia pt fata, vei avea doar aer rece.

aer cald poate sa bage la picioare sau spre parbriz.

Nu la asta ma refer...

Ambele baga aer direct de afara? Sau la unele din ele il recirculeaza?

Edited by pyu
Link to comment
Share on other sites

mie la 318tds cand nu imi mai baga caldura s-a tras de la pompa de apa...

la fel mi s-a recomnadat sa verific termostatul, robinetul electromecanic. sau sa fac aerisirea la instalatia de racire...

 

insa la mine a fost problema de la pompa de apa.. paleta de plastic din interior se fisurase si in treapta a 5a de la peste 3000 ture nu mai asigura circuitul apei si acul fugea spre rosu... pur si simplu cred ca se invartea in gol pe axul pompei de apa... la mers normal pana in 2500ture nu aveam probleme...

 

robinetul se afla in partea stanga a rezervorului pt lichidul de frana... la E36...

 

mai jos e schema cu robinetii pt masinile cu aerconditionat/clima.. reperul nr 1

 

http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Tour...lve_water_hose/

Edited by mc_crbl
Link to comment
Share on other sites

eu am ventilatie simpla la masina... si cand pun contactul se aude de la robinetul ala electromecanic un tacanit (butonul este dat pe rece) semn ca merge robinetul...

 

cred ca ai mai putea sa scoti mufa aia de la robinet si sa testezi cu un aparat de masura rezistenta ... nu stiu exact ce valor ar trebui sa indice... tu masoara si spunele baietilor aici ipe forum si poate va sti cineva care e treaba si itva da un verdict daca e bun sau nu robinetul ;!

 

bafta!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.