Jump to content

dimensiuni cauciucuri e46 330 XD


ahiile

Recommended Posts

225/45/17 cred eu

pe 16 nu cred ca incap

 

 

pfff nasol daca nu merg pe 16

 

 

in carte sunt trecute ca dimensiuni 225/45/17 fata si 245/40/17 spate dar eu stiam ca la 4x4 trebui sa fie la fel fata/spate

 

 

nu stiam. mersi Dan

Edited by ahiile
Link to comment
Share on other sites

imi poate spune cineva ce dimensiuni trebuie sa aiba cauciucurile pentru un e46 330 XD??? pe 17 si daca merg si pe 16

 

 

si cati care are e46 330xd

 

 

Eu am un 33xd.

 

In primul rand, nu intra jante de 16, nu incap din cauza discurilor de frana si

2 Depinde de ce jante ai. Daca ai de M , atunci cu a spus si colegul, 225/45 pe fata si 245/40 pe spate. Toate R17.

Daca ai alte jante, uita-te pe interiorul acestora si scrie in toli sau nu mai stiu stiu exact in ce unitate de masura.

Link to comment
Share on other sites

eu am jante de X 5 pe 17 si 225/50/17 asa am luat masina si am vazut pe realoem ca au ET de 40 fata de ET47 cat au jantele de 330 xd

 

este vreo problema???? afecteaza cu ceva sau pot merge linistit?

 

 

ieri a mai aparut o problema: am facut un drum de 1500 km, aseara la intoarcere spre bucuresti ( mai exact de la buzau ) a inceput sa tremure spatele masinii cand acceleram. mult mai puternic decat o roata dezechilibrata si doar cand acceleram, cand treceam de 120 km/h tremuratul disparea. azi de dimineata nu mai tremura.

 

a mai intalnit cineva problema asta? de la ce poate fi? am fost dimineata la service si mi-au zis ca bratele, bucse si ce mai e pe acolo nu au joc sau semne de uzura avansata.

 

jantele sunt echilibrate si geometria e facuta de 3-4 zile. tremuratul a aparut din senin. pana sa apara nu am avut nici o problema.

 

cauciucurile mai au cam 20 % pana la semn.

 

poate a mai avut cineva problema asta.

 

multumesc anticipat

 

 

ps. asta e modelul de jante care e pe masina: http://bmwfans.info/parts/catalog/E53/SAV/..._star_spoke_57/

 

ps2. sunt cu mult mai grele jantele de mai sus decat jantele pt e46 pe 17???? sa fie si asta o problema? nu gasesc ce greutate au.

Edited by ahiile
Link to comment
Share on other sites

ieri a mai aparut o problema: am facut un drum de 1500 km, aseara la intoarcere spre bucuresti ( mai exact de la buzau ) a inceput sa tremure spatele masinii cand acceleram. mult mai puternic decat o roata dezechilibrata si doar cand acceleram, cand treceam de 120 km/h tremuratul disparea. azi de dimineata nu mai tremura.

 

a mai intalnit cineva problema asta? de la ce poate fi? am fost dimineata la service si mi-au zis ca bratele, bucse si ce mai e pe acolo nu au joc sau semne de uzura avansata.

 

jantele sunt echilibrate si geometria e facuta de 3-4 zile. tremuratul a aparut din senin. pana sa apara nu am avut nici o problema.

 

cauciucurile mai au cam 20 % pana la semn.

 

poate a mai avut cineva problema asta.

 

multumesc anticipat

 

 

ps. asta e modelul de jante care e pe masina: http://bmwfans.info/parts/catalog/E53/SAV/..._star_spoke_57/

 

ps2. sunt cu mult mai grele jantele de mai sus decat jantele pt e46 pe 17???? sa fie si asta o problema? nu gasesc ce greutate au.

 

 

Poate sa apara trepidatia si de la o planetara cu joc(pe puntea fata).

Verifica in special planetara de pe partea dreapta fata.

Link to comment
Share on other sites

vibratia nu am simtit-o in volan, parca era pe spate. daca era pe fata era normal sa se simta si in volan, nu?

 

 

la service mi-au zis ca este un mic joc la planetare care este ok pentru 4x4 si varsta masinii si ca nu este de acolo. planetarele in mers, curbe nu scot nici un sunet.

 

eu nu inteleg de ce a aparut si a disparut

Edited by ahiile
Link to comment
Share on other sites

oficial:

205/50/17 in special la anvelope de iarna cu jante de otel

225/45/17 care pot fi imperecheate pe spate cu 245/40/17 chiar si la modelele X

225/40/18 care pot fi imperecheate pe spate cu 255/35/18 chiar si la modelele X

 

dimensiuni mai mari nu stiu daca sunt agreate bmw

Link to comment
Share on other sites

Planetarele de pe fata.

 

Ahile, si eu am 330xd, si eu am avut problema asta cu trepidatiile, exact atunci cand acceleram, trepidatii brutale, parca venite de la partea din spate.

Am banuit ca nu sunt echilibrate rotile dar nu era asta, pana la urma a disparut si la mine brusc, dar poate o fi de la faptul ca la recomandarile mecanicului am schimbat un rulment (cu fuzeta am inteles ca este) pe puntea fata, partea dreapta parca.

Imi facea zgomot la viteza.

De ceva timp nu mi-a mai trepidat, dupa ce am facut modificarile astea.

 

LE: Eu la cauciucuri in talon am 225/45/17 pentru toate 4, dar pe spate am pus 245/45/17 (mai late putin).

Edited by DanMTK
Link to comment
Share on other sites

Planetarele de pe fata.

 

Ahile, si eu am 330xd, si eu am avut problema asta cu trepidatiile, exact atunci cand acceleram, trepidatii brutale, parca venite de la partea din spate.

Am banuit ca nu sunt echilibrate rotile dar nu era asta, pana la urma a disparut si la mine brusc, dar poate o fi de la faptul ca la recomandarile mecanicului am schimbat un rulment (cu fuzeta am inteles ca este) pe puntea fata, partea dreapta parca.

Imi facea zgomot la viteza.

De ceva timp nu mi-a mai trepidat, dupa ce am facut modificarile astea.

 

LE: Eu la cauciucuri in talon am 225/45/17 pentru toate 4, dar pe spate am pus 245/45/17 (mai late putin).

 

 

si la mine au disparut dupa ce au facut prima data, cat am mers in oras nimik, am fost si la mecanic si am facut tot felul de teste si nimik nici o trepidatie.

 

acum sunt in creta si sper sa ajung cu masina pe roti in bucuresti pentru ca la plecare undeva pe langa sofia a inceput dintr-o data iar sa vibreze si a tinut-o pana aici. calr ca sunt planetarele din moment ce totul e ok si nu are nimic stricat.

 

 

o sa vad cum se comporta la intoarcere dar oricum am comandat deja planetarele. le schimb si gata pentru ca incep sa vibreze cand tie lumea mai draga si e foarte foarte aiurea.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.