Jump to content

Scrisoare deschisĂŁ cĂŁtre pĂŁrinĂžii copiilor de bani gata


X X L

Recommended Posts

Fiemea are rezervat un Volvo cand o face varsta :twoup:

Mai ales ca au promis ca din 2020 nu o sa mai moara nimeni intr-o masina de-a lor din cauza accidentelor.

 

Revenind la articol, e stupid de simplist. In general, parintii care au facut multi bani nu prea au stat pe acasa, si, prin cadourile scumpe si prin cedarea in fata dorintelor copiilor incearca sa compenseze. Si, de cele mai multe ori, nu prea le iese. Desi il urasc pentru cateva chestii, imi place Bill Gates pentru o faza tare desteapta. Prin testament, copii lui nu vor primi decat cate 10 milioane de dolari. Restul banilor vor fi donati prin fundatie... 10 mil nu e putin, insa nici prea mult, in zilele noastre. Cred ca e exact cat trebuie ca sa aiba copii un viitor, insa sa ii oblige sa si fie oameni calumea.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 116
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Fiemea are rezervat un Volvo cand o face varsta :)

Mai ales ca au promis ca din 2020 nu o sa mai moara nimeni intr-o masina de-a lor din cauza accidentelor.

cred ca din 2020 le scot de pe piata, ca altfel nu vad cum. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de ce va agitati atat ? Si o amarata de Dacie din 1900 toamna poate atinge, cu greu ce-i drept, 120-130 km/h !

Dacia pe care mi-a dat-o tata dupa ce mi-am luat carnetul prindea maxim 80Km/h. Puteam sa dau in ea cat vroiam... mai mult de atat nu urca. :twoup:

Dar o intelegeam saraca... model '74, motor de 1,3l pe GPL si 4 viteze. N-am avut niciodata curaj sa ies cu ea din oras... in fiecare saptamana aveam cate o problema la ea.

 

Pe de-o parte ma consider prost ca am acceptat-o si ca mi-am riscat viata mergand in cutia mortii. Tragea incontrolabil intr-o parte cand franam (nu mereu aceeasi parte :) ), iar franele.... erau ca si cum as fi incercat sa opresc o sanie pe un patinoar.

Pe de alta parte am trecut prin cateva experiente de neuitat cu ea si desi atunci injuram si ma enervam, acum uitandu-ma inapoi imi vine sa rad.

Cred ca per total a fost bine ca am condus dacia inainte. Eu din scoala am iesit un pic traumatizat. Instructorul ma tinea tot timpul in maxim 30 Km/h si cand am dat examenul politistul mi-a zis sa merg mai repede... pentru mine era prima oara cand mergeam cu 40 Km/h (ma rog... si dupa aia politistul mi-a zis ca-s vitezoman :) ). Dar conducand Dacia.. nu prea-mi era frica s-o zgarii, nu trebuia sa am grija de ea... sa evit gropi sau ca nu-mi iesea jocul la pedale. Si cu un consum de 11% pe GPL insemna ca imi permiteam si eu sa merg cu ea... Era o bucatica de independenta.

 

E bine sa-i dai copilului tau o bucatica de independenta.

Link to comment
Share on other sites

Cam aÂşa Âşi este.

 

Pe de altã parte, nu se ºtie cât de adevãratã este.

Chestiile de genul acesta dau bine la imagine, iar când tu eºti patronul Microsoft, a doua companie de software din lume, s-ar putea sã câºtigi chiar mulÞi bani din asta.

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt avocatul lui Gates. Cum am zis de multe ori, Mic-si-moale a fost o pacoste in mai multe cazuri, in dezvoltarea recenta a omenirii.

 

Insa exista consecventa in gandirea lui si in modul de actiune. Chiar isi creste copii in spiritul ideii de mai sus, chiar ii educa asa cum trebuie; si nu face declaratii de moment, doar ca sa atraga atentia mass-mediei, ca blonda lui Bote. Credeti-ma, nu mai are nevoie de publicitate. Si nici de bani. :twoup:

 

Acum puteti sa credeti sau nu, puteti considera modul lui de gandire idiot sau nu. Eu zic ca Bill nu greseste. Ce, e mai buna metoda Hilton, prin care drogata aia de Paris mosteneste tot si nu a facut nimic serios si nu a respectat nici un angajament in viata ei??

Link to comment
Share on other sites

Evident ca Paris nu e mai buna cu nimic.

Acum depinde si cum iti cresti copiii. Eu le-as da tot ce am in lumea asta si asa mi se pare normal.

Poti sa fii cu capul pe umeri si cu o suma uriasa in cont (cred), nu e solutie general valabila sa dai bani putini copiilor ca sa nu faca prostii (putini la nivel de mega averi, 10 milioane e o suma uriasa pentru orice muritor de rand)

Link to comment
Share on other sites

Tu esti acela zici...ca sa nu zic ala...pai ce sa zic, sa ma anunti cand pleci sa vad si eu daca mergi asa cum ai zis...ca-s tare curios :twoup:

Si daca da...de ce mergi doar cu 130 in cea mai mare parte ?:) Adica...macar un 149 ar fi ok :) Dar ma rog...treaba ta :( Bravo tie :(

 

Si eu merg cu 130 pe autostrada si 100 pe nationale. Si am masina cu care pot merge mult mai repede. Nu inteleg ce e asa de greu de crezut ... 130 e o viteza destul de mare. Insa 150 160 pe nationale e foarte mult. Si te mai tii si moralist peaici.

 

Pfff, bine...ma gandeam ca masina ta merge doar pana la 50 km/h :D. 130 e o viteza destul de mare pe autostrada ? Iarta-ma...dar "pfff" :D

150...160 pe nationale e foarte mult...daca tu zici :D Eu zic ca daca-i drumul liber...linie dreapta cat vezi cu ochii...consider ca mai merge, dar cum zici tu :punk:.

Arata-mi si mie unde "m-am tinut moralist pe aici" :P

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt avocatul lui Gates. Cum am zis de multe ori, Mic-si-moale a fost o pacoste in mai multe cazuri, in dezvoltarea recenta a omenirii.

 

Insa exista consecventa in gandirea lui si in modul de actiune. Chiar isi creste copii in spiritul ideii de mai sus, chiar ii educa asa cum trebuie; si nu face declaratii de moment, doar ca sa atraga atentia mass-mediei, ca blonda lui Bote. Credeti-ma, nu mai are nevoie de publicitate. Si nici de bani. :twoup:

 

Acum puteti sa credeti sau nu, puteti considera modul lui de gandire idiot sau nu. Eu zic ca Bill nu greseste. Ce, e mai buna metoda Hilton, prin care drogata aia de Paris mosteneste tot si nu a facut nimic serios si nu a respectat nici un angajament in viata ei??

 

Dacă ĂŽşi educă odraslele aşa cum trebuie, ĂŽncât să cunoască valoarea banului şi să ĂŽncerce să-şi stabilească nişte ţeluri ĂŽn viaţă, nu doar să trăiască pe banii lui fără să facă nimic, suma moştenită ar fi irelevantă.

Plus că, oricât de bogat eşti, tot trebuie să ai o activitate, altfel bănuiesc că devine plictisitor s-o arzi aiurea non-stop.

 

Să ajungi miliardar şi apoi să-ţi donezi mare parte din avere?

Mi se pare o prostie.

Sigur că merită să ĂŽncerci să faci şi nişte lucruri bune dacă ai atât de mulţi bani, ĂŽnsă nici chiar aşa.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

SĂŁ ajungi miliardar Âşi apoi sĂŁ-Ăži donezi mare parte din avere?

Mi se pare o prostie.

Sigur cã meritã sã Încerci sã faci ºi niºte lucruri bune dacã ai atât de mulÞi bani, Însã nici chiar aºa.

 

Exact. Un idiot. Pe cat a fost de destept in a strange imensa avere, pe atat e de dobitoc in a o imparti !

Link to comment
Share on other sites

Eu chiar nu va inteleg modul de gandire. Bine, nu ca ar trebui :)

 

Voi credeti ca a facut avere si acum o toaca la moara sa faca furaje?? Sau se incalzeste facand focul cu bancnote de $100?

Aveti idee unde se duc banii astia?

 

 

Ati auzit de fundatia: The Bill and Melisa Gates Foundation ?

 

Cititi un pic si abia dupa aceea faceti-l idiot !!! Sau ca sparge banii ca un dobitoc.

 

Baga bani PE TOT GLOBUL in foarte multe domenii, de la cercetarea HIV, agricultura, sprijinirea copiilor dotati, a celor saraci, impotriva foametei, cultura, librarii, trimite in zonele calamitate, etc. etc. etc. etc. etc. etc. etc. etc. ! A ajutat si ajuta nu mii, ci zeci de mii de oameni. Si chiar mai mult.

 

Cam cum ati gandi voi ca ar trebui sa isi cheltuie banii? Sa ne cumpere BMW-uri? Sa le dea doar copiilor?? Sa ii ia in mormant? Ai o singura viata... Dupa ce ti-ai asigurat-o tie si familiei, dupa ce nu le mai lipseste nimic, poti sa dai si celor mai amarati.

 

Come on, le stiti voi pe toate... Auzi tu... idiot... dobitoc...

 

Vai de capul nostru, ca noi suntem generatia care ii educa pe astia mici... :twoup: Ce o sa iasa din ei, Dumnezeu cu mila!

 

Si inca ceva. Dupa ce ai facut primul miliard, restul vin aproape din inertie. Sa nu credeti ca a luptat pt. fiecare dolar asa cum a facut-o in anii '70.

Link to comment
Share on other sites

E un mod de gândire sănătos.

 

De ce să-ţi dai toată munca de-o viaţă unor străini ĂŽn loc să se bucure copiii tăi de ea?

 

10 milioane de dolari nu este o sumă atât de mare când eşti obişnuit să fii unul dintre copiii lui Bill Gates, unul dintre cei mai bogaţi oameni din lume.

 

Aşa cum am zis, e normal să bage bani pentru opere de caritate, ĂŽnsă nu să-şi dea cea mai mare parte din avere astfel.

 

Să nu uităm că el oricum a dat ĂŽnapoi societăţii mulţĂŽ bani prin taxele şi impozitele plătite din moment ce a realizat nişte profituri imense.

Aşa trebuie să funcţioneze societatea.

Tu plăteşti taxe şi impozite, iar statul investeşte aceşti bani pentru bunul mers al societăţii.

 

Copiii vin pe primul loc, nu nişte străini. Datoria către societate e deja plătită.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

PĂŁi chiar nu mĂŁ intereseazĂŁ, tocmai asta scriam pe topic Âşi ĂŽnainte.

 

Acum discutam doar o chestie pe fond, Bill Gates n-are decât sã facã ceea ce doreºte cu banii lui, cred cã este evident asta.

 

Iar dacã vreun ziarist impotent plânge pentru cã unii o ard prin CL-uri sau Porsche-uri pe banii pãrinÞilor, n-are decât sã plângã pe Întuneric În continuare, lucrurile vor continua sã stea astfel.

Link to comment
Share on other sites

Dar ce va doare pe unii cum isi sparg altii banii? :twoup:

 

 

Ma doare la fel de tare cum te doare si pe tine, de ce ma doare pe mine cum isi sparg altii banii !

 

Da, din punctul meu de vedere, e un idiot fiindca 10 milioane raportati la averea lui sunt mult prea putini bani de lasat copiilor !

 

Am auzit, @MuadDib, stai linistit. Si am si citit, cu mult inainte sa ne luminezi tu !

Edited by MihaiC
Link to comment
Share on other sites

Dar ce treaba ai tu cati bani lasa copiilor?Ai vreo legatura cu el?Nu!

As zice chiar ca esti frustrat.Cu siguranta "idiot" nu i se potriveste,avand in vedere cine e si unde a ajuns.In fine. :twoup:

 

Eu as zice sa-ti masori cuvintele ! Nu ma cunosti si ai face bine sa incetezi cu incercarile de a ma caracteriza. Cu toate ca nu te cunosc si nu as avea niciun argument, as putea spune si eu despre tine ca esti alcoolic, de exemplu ! Ai face bine sa citesti cu atentie si sa observi ca nu am facut referire nici la vreun post de-al tau si nici la parerea ta pe topic-ul asta. Mi-am spus doar parerea. Sau nu am voie sa ma o parere proprie si personala ?

 

Idiot mi se pare planul sau de a imparti averea, nicidecum el ca si persoana !

 

Bineinteles, sunt banii lui si face ce vrea cu ei, prea putin ma intereseaza. Era doar o discutie de fond !

Edited by MihaiC
Link to comment
Share on other sites

Da, asa am scris. Ca sa iti traduc inca o data, nu e el dobitoc, ci planul gandit. Dupa ce te legi de post-urile mele si ma faci frustrat, te mai miri ca o iau personal ?

 

Oricum, toti ceilalti au inteles ce am vrut sa spun, mai putin tu !

Edited by MihaiC
Link to comment
Share on other sites

SĂŁ ajungi miliardar Âşi apoi sĂŁ-Ăži donezi mare parte din avere?

Mi se pare o prostie.

Sigur cã meritã sã Încerci sã faci ºi niºte lucruri bune dacã ai atât de mulÞi bani, Însã nici chiar aºa.

 

Exact. Un idiot. Pe cat a fost de destept in a strange imensa avere, pe atat e de dobitoc in a o imparti !

 

Si ma scuzati...dar ce rahat ati face voi cu miliardele de dolari ? Luati ceva cu voi in mormant dupa ce muriti ? Eu zic ca deja de la un miliard incolo...esti deja super bogat...daca faci mai departe mai mult...mai faci pentru orgolii...etc...

De la un miliard de dolari ...asta zisa asa ca eram la nivel mare...dar daca ai deja 10 milioane de dolari/euro...ai cam tot ce-ti trebuie...mai departe faci ca sa nu te lasi...sa fii mai bun ca ala...etc...nu ca ai mai avea vreo nevoie mai mult sau mai putin speciala :twoup:

Parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

E un mod de gândire sãnãtos.

 

De ce sã-Þi dai toatã munca de-o viaÞã unor strãini În loc sã se bucure copiii tãi de ea?

 

10 milioane de dolari nu este o sumã atât de mare când eºti obiºnuit sã fii unul dintre copiii lui Bill Gates, unul dintre cei mai bogaÞi oameni din lume.

 

AÂşa cum am zis, e normal sĂŁ bage bani pentru opere de caritate, ĂŽnsĂŁ nu sĂŁ-Âşi dea cea mai mare parte din avere astfel.

 

Sã nu uitãm cã el oricum a dat Înapoi societãÞii mulÞÎ bani prin taxele ºi impozitele plãtite din moment ce a realizat niºte profituri imense.

AÂşa trebuie sĂŁ funcĂžioneze societatea.

Tu plĂŁteÂşti taxe Âşi impozite, iar statul investeÂşte aceÂşti bani pentru bunul mers al societĂŁĂžii.

 

Copiii vin pe primul loc, nu niÂşte strĂŁini. Datoria cĂŁtre societate e deja plĂŁtitĂŁ.

 

Cu tot respectu`...si toata stima...de multe ori mi-a placut cum gandesti, dar acum ma dezamagesti :twoup:

Dupa cum ziceam si mai sus...de la 10 milioane incolo...ai putea avea cam tot ce-ti doresti...ce sa faca cativa copii (nu stiu cati are) cu zeci de miliarde de dolari ? Lasa frate ca le ajung, sa mai dea si oamenilor amarati, sa-i ajuti si pe altii, sa faci mult bine, etc.

 

Face foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

@hornetb: Nu prea stau lucrurile aşa după părerea mea.

 

Dacă te gândeşti puţin cam ce poţi face cu foarte mulţi bani când eşti bogat, de 10 milioane de dolari ĂŽţi iei o vilă ĂŽn care să stai ĂŽn cea mai mare parte din an, una printr-o locaţie exotică, câteva maşini supersportive şi nişte motociclete sau dezvolţi altă pasiune excentrică, de exemplu ceasurile scumpe, ĂŽţi mai iei şi un yacht şi eşti lefter. :twoup:

 

Mult bine faci oricum dacă ai profit mare şi astfel plăteşti impozite ĂŽn valoare de zeci de milioane de dolari anual, de fapt probabil că este vorba de sute de milioane de dolari impozite plătite de Microsoft.

 

Ăn plus, nu cred că e chiar aşa bine să faci pe Iisus pe pământ, marea majoritate a oamenilor nu sunt de calitate.

Sunt o grămadă de oameni nevoiaşi care nu merită ajutaţi, ţi-ar da o flegmă imediat dacă le-ai permite.

 

Părerea mea, tu poţi avea orice altă părere, nu văd o problemă ĂŽn asta.

 

P.S: N-am spus că nu e o chestie foarte normală să ĂŽncerci să-i ajuţi pe alţii dacă ai foarte mulţi bani, ĂŽnsă trebuie făcută o selecţie şi nici nu trebuie exagerat.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.