Jump to content

BMW-ul meu se opreste in mers Ajutor!


RSH

Recommended Posts

Am un seria 5 , 530 tds, si se opreste in mers ! De mentionat faptul ca l-am cumparat recent din germania si am fost cu el la service. Mi-au schimbat un seonzor , dar s-a constatat ca erorile ce apar pe tester sunt din cauza computerului care se pare ca a fost tunat. Au schimbat computerul si merge nu da nici o eroare dar eu nu am vrut sa-l schimb ca nu mai are aceeasi putere. Intrebare este posibil sa fie stricat s-au trebuie resoftat?
Link to comment
Share on other sites

PAi daca au schimbat computerul si merge bine inseamna ca de la ala e. Alegerea e a ta, ceva putere in plus si masina merge din cand in cand si se strica mai des, sau pui un ECU cu soft standard si masina merge cum trebuie..
Link to comment
Share on other sites

Am un seria 5 , 530 tds, si se opreste in mers ! De mentionat faptul ca l-am cumparat recent din germania si am fost cu el la service. Mi-au schimbat un seonzor , dar s-a constatat ca erorile ce apar pe tester sunt din cauza computerului care se pare ca a fost tunat. Au schimbat computerul si merge nu da nici o eroare dar eu nu am vrut sa-l schimb ca nu mai are aceeasi putere. Intrebare este posibil sa fie stricat s-au trebuie resoftat?

 

Sunt incepator pe forum si a disparut topicul cel putin asa mi s-a parut de asta l-am deschis inca odata

 

PAi daca au schimbat computerul si merge bine inseamna ca de la ala e. Alegerea e a ta, ceva putere in plus si masina merge din cand in cand si se strica mai des, sau pui un ECU cu soft standard si masina merge cum trebuie..

 

pai intrebarea mea era daca stie cineva se poate resofta al meu sau trebuie sa cumpar altu?

Link to comment
Share on other sites

In mod normal da. Cu conditia sa nu fie deteriorat iremediabil. Treaba asta nu functioneaza intodeauna. Daca ai noroc scapi ieftin, doar cu o resoftare, daca nu, iti trebuie alt ECU. Daca te uiti pe la rubrica de mica publicitate sunt baieti care fac resoftari, probabil ca unul din ei te poate ajuta cu asta, macar poate incerca. Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

In mod normal da. Cu conditia sa nu fie deteriorat iremediabil. Treaba asta nu functioneaza intodeauna. Daca ai noroc scapi ieftin, doar cu o resoftare, daca nu, iti trebuie alt ECU. Daca te uiti pe la rubrica de mica publicitate sunt baieti care fac resoftari, probabil ca unul din ei te poate ajuta cu asta, macar poate incerca.

 

se vede tara noastra cum am ajuns cu ea in tara am inceput sa am probleme. Intrebare poate stii, crezi ca daca intrii in submeniul computerului din butoanele din bord poate sa afecteze cumva computerul, adica se poate deregla ECU de acolo?

Link to comment
Share on other sites

Nu ai cum sa strici un calculator umbland in meniu ...

Ce model e, e60 sau e39, ce an ? Nu sunt vreun electronist, dar eu cred ca mai degraba s-a stricat de la resoftare. Sau cine o mai fi umblat pe la ECU ala cu tot felul de "scule" de diagnostic. La unele modele se mai strica de la chestii gen masina inundata, probleme la sistemul electric si alte buclucuri dinastea. LA e36 de exemplu se infunda o scurgere a apei si saracul ECU incepea sa i-a apa.

Un 530 D are destula putere, iar resoftarea, mai ales la un turbo diesel cu ceva ani in spate implica intodeauna riscuri care pot deveni foarte costisitoare.

Link to comment
Share on other sites

Nu ai cum sa strici un calculator umbland in meniu ...

Ce model e, e60 sau e39, ce an ? Nu sunt vreun electronist, dar eu cred ca mai degraba s-a stricat de la resoftare. Sau cine o mai fi umblat pe la ECU ala cu tot felul de "scule" de diagnostic. La unele modele se mai strica de la chestii gen masina inundata, probleme la sistemul electric si alte buclucuri dinastea. LA e36 de exemplu se infunda o scurgere a apei si saracul ECU incepea sa i-a apa.

Un 530 D are destula putere, iar resoftarea, mai ales la un turbo diesel cu ceva ani in spate implica intodeauna riscuri care pot deveni foarte costisitoare.

 

este un e 39, 99, problemele au inceput sa apara dupa ce am spalat motorul si am schimbat filtrele si furtunul de la turbo care era spart, si dupa ce a incercat respectivul sa-mi reseteze contoarul de la revizie. Imediat dupa toate acestea a aparut pb.Apa nu stiu daca ar putea sa intre la ECU!!

Link to comment
Share on other sites

daca ai spalat motorul la spalatorie cu jetul tot ce se poatesa fi intrat apa

NU MAI SPALA MOTORUL CU JETUL NICIODATA

ai rabadare ca poate isi revine dupa ce se usuca ,calumea

 

nu m-am gandit , aia de la service mi-au zis ca sa-l spal pt ca trebuia sa schimbe furtunul de la turbo si era plin de ulei pe la motor. Dupa ce am facut toate schimbarile am facut test cu el , i-am dat calumea si tragea bine totul era ok , dupa aceea am plecat la drum lung si a inceput sa se opreasca brusc la turatie. Sper sa fie asa dar a trecut vre-o saptamana si tot asa face

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Nu ai cum sa strici un calculator umbland in meniu ...

Ce model e, e60 sau e39, ce an ? Nu sunt vreun electronist, dar eu cred ca mai degraba s-a stricat de la resoftare. Sau cine o mai fi umblat pe la ECU ala cu tot felul de "scule" de diagnostic. La unele modele se mai strica de la chestii gen masina inundata, probleme la sistemul electric si alte buclucuri dinastea. LA e36 de exemplu se infunda o scurgere a apei si saracul ECU incepea sa i-a apa.

Un 530 D are destula putere, iar resoftarea, mai ales la un turbo diesel cu ceva ani in spate implica intodeauna riscuri care pot deveni foarte costisitoare.

 

Valabil si la E60. Verificati-va scurgerile sa nu fie infundate cu frunze pentru ca am vazut un tip in service care avea ECU "beat" mort.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.