Jump to content

Problema turbina 530D - 2005 218 cp


BV07YYY

Recommended Posts

Salutare,

 

De putin timp, sunt fericitul posesor al unui BMW 530D, 218 CP, fapricat in 2005. Odata cu verificarile realizate inainte si dupa cumpararea masinii, am sesizat si o serie de probleme.

 

Pe langa problemele legate de bielete, etc - piese pe care urmeaza sa le si schimb, la verificarea de la service, cei de acolo au constatat si o problema cu TURBINA.

 

Mai exact, in momentul in care accelerez, turbina suiera, iar mai mult de atat, cei de la service mi-au spus ca turbina trage uleiul din motor si il recircula prin furtune (asta este ce mi-au zis cei de la service.. eu sincer sunt destul de habarnist legat de felul in care ar trebui sa traga ulei turbina.. )

 

V-ati confruntat cu aceasta situatie? Aveti vreun sfat / recomandare?

 

Din cate am inteles exista si solutia de reconditionare a turbinei (http://www.turbosuflante.com/contact.html http://www.turbosuflanta.ro/), insa sincer nu am nicio informatie despre asta. Este cineva care si-a reconditionat turbina?

 

Multumesc,

Florin

Link to comment
Share on other sites

VĂŁ salut! Sunt un ĂŽncepator care are pe manĂŁ un BMW 525 diesel Davo din 2002. Am urmĂŁtoarele probleme pentru care v-aÂş ruga sĂŁ-mi daĂži niÂşte rĂŁspunsuri:

1. maºina merge fãrã putere Încât am emoÞii În depãºiri: am schimbat senzorul la debitmetru ºi demarajul s-a ÎmbunãtãÞit Într-o foarte micã mãsurã. Totodatã am schimbat ºi filtrele, toate, care acum au aprox 10000 km

2. În relanti ºi mai mult În sarcinã se aude un zgomt ca de motor diesel de locomotivã, parcã motorul n-ar fi izolat fonic, zgomot care devine mai intens pe mãsurã ce accelerez. Am probleme cu vascocuplajul pe care m-am hotãrât sã-l schimb, mai mulÞi mecanici, inclusiv cei de la repr. bmw, tradomotors din Iaºi, mi-au spus cã ar trebui schimbat. Acul de la apa Îmi stã Întotdeauna la jumãtate.

Ăn ce priveÂşte zgomotul cei de la reprezentanÞã mi-au spus cĂŁ nu Âştiu ce are, vĂŁ ĂŽntreb ar fi oare legat de vascocuplaj? DacĂŁ nu, poate cineva sĂŁ mĂŁ lumineze?

Ăn ce priveÂşte puterea, demarajul, cei de la repr. au gĂŁsit ceva valori anormale la presiunea de la turbinĂŁ cu 200 mb mai mult decât ar fi normal. Mi s-a spus cĂŁ ar putea fi turbina care bagĂŁ mai mult aer din douĂŁ posibile motive: ca turbina ar fi de la modelul 530 sau ca a fi umblat la ea pentru cĂŁ nu mai are o picĂŁturĂŁ de vopsea pe o piuliÞã (?). Ămi puteĂži recomanda Âşi un service bun? VĂŁ mulĂžumesc!

Link to comment
Share on other sites

Si daca este ulei in furtun ce inseamna? Ca ziceai ca nu e de bine..

este turbina dusa

 

VĂŁ salut! Sunt un ĂŽncepator care are pe manĂŁ un BMW 525 diesel Davo din 2002. Am urmĂŁtoarele probleme pentru care v-aÂş ruga sĂŁ-mi daĂži niÂşte rĂŁspunsuri:

1. maºina merge fãrã putere Încât am emoÞii În depãºiri: am schimbat senzorul la debitmetru ºi demarajul s-a ÎmbunãtãÞit Într-o foarte micã mãsurã. Totodatã am schimbat ºi filtrele, toate, care acum au aprox 10000 km

2. În relanti ºi mai mult În sarcinã se aude un zgomt ca de motor diesel de locomotivã, parcã motorul n-ar fi izolat fonic, zgomot care devine mai intens pe mãsurã ce accelerez. Am probleme cu vascocuplajul pe care m-am hotãrât sã-l schimb, mai mulÞi mecanici, inclusiv cei de la repr. bmw, tradomotors din Iaºi, mi-au spus cã ar trebui schimbat. Acul de la apa Îmi stã Întotdeauna la jumãtate.

Ăn ce priveÂşte zgomotul cei de la reprezentanÞã mi-au spus cĂŁ nu Âştiu ce are, vĂŁ ĂŽntreb ar fi oare legat de vascocuplaj? DacĂŁ nu, poate cineva sĂŁ mĂŁ lumineze?

Ăn ce priveÂşte puterea, demarajul, cei de la repr. au gĂŁsit ceva valori anormale la presiunea de la turbinĂŁ cu 200 mb mai mult decât ar fi normal. Mi s-a spus cĂŁ ar putea fi turbina care bagĂŁ mai mult aer din douĂŁ posibile motive: ca turbina ar fi de la modelul 530 sau ca a fi umblat la ea pentru cĂŁ nu mai are o picĂŁturĂŁ de vopsea pe o piuliÞã (?). Ămi puteĂži recomanda Âşi un service bun? VĂŁ mulĂžumesc!

scoate mufa de la debitmetru, poate merge mai bine

Link to comment
Share on other sites

@ionut_74 Nu stiu care sa fie problema la tine, dar nu cred ca e turbina.

Salutare, bmviºti! O sã mai merg sãptãmâna asta la un service sã-mi schimb vascocuplajul, uleiul ºi sã mai fac niºte mãsurãtori la injectoare, poate ºi la pompa de motorinã. Am gãsit la un service dezmembrãri o turbinã la vreo 450 eur. Vã Þin la curent, sãnãtate!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.