Jump to content

E46 - 330 cabrio


Caius TM

Recommended Posts

prima bordurica = prima julitura, este pacat de jante, sunt convins ca ai gasi sa faci un schimb ceva

mie imi pare rau pentru tine ca stiu cum e sa-ti sara toti in cap si tu sa o ti pe a ta :blush:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 432
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

fiecare isi spune parerea, nu e nici o suparare...

asta a fost solutia pt ca nu am gasit 245/30/19 (asta mi se pare marimea ideala pentru ce vreau eu de la jante, talon mai mic si putin mai late)

momentan merg fara probleme cu gumele asa... si nu mi se pare tiganie.

eu spun tiganie la spinnere pe bmw, multe actibilde/luminite/leduri/embleme cu M si multe altele, nicidecum la un cauciuc pe janta.

deci, repet, gumele care o sa fie pe spate, o sa fie 245/30/19 .. momentan merg cu ce am. :D

 

si luni, masina pleaca la tinichigiu... abia astept sa fie gata :D

Link to comment
Share on other sites

fiecare isi spune parerea, nu e nici o suparare...

asta a fost solutia pt ca nu am gasit 245/30/19 (asta mi se pare marimea ideala pentru ce vreau eu de la jante, talon mai mic si putin mai late)

momentan merg fara probleme cu gumele asa... si nu mi se pare tiganie.

eu spun tiganie la spinnere pe bmw, multe actibilde/luminite/leduri/embleme cu M si multe altele, nicidecum la un cauciuc pe janta.

deci, repet, gumele care o sa fie pe spate, o sa fie 245/30/19 .. momentan merg cu ce am. :D

 

si luni, masina pleaca la tinichigiu... abia astept sa fie gata :D

Si noi asteptam sa fie gata :popcorn: :popcorn:

Link to comment
Share on other sites

10j ... am gasit 255/30 dar nu-mi place cum sta pe janta...

eventual o sa caut alta firma.. poate e vreunu care se intinde putin.

nu vreau sa stea drept cauciucu.

 

 

SAX .. si eu abia astept :D cred ca o sa -i dau un stres vopsitorului ...

Edited by Caius TM
Link to comment
Share on other sites

10 J faÞã-spate?

 

Eu am 9.5j faÞã-spate ºi 245 este cea mai micã dimensiune care se poate monta.

 

Nu ĂŽnĂželeg de ce nu-Ăži place 255, aratĂŁ foarte miÂşto.

 

Doar nu vorbesti serios ?

 

Pe spate pune 235 / 30 daca gasesti ...

 

Uite o poza cu 235 dar cu talon de 35 pe 10j

Edited by CRYSTY_fane39
Link to comment
Share on other sites

Doar nu vorbesti serios ?

 

poate el s-a referit la marimi standard. impatimitii "stancework" sigur nu-s de acord :laugh: 10J 235/40 eu. dar din cate am vazut si eu pe alte forumuri straine, nu orice anveolpe se preteaza bine la strech.

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Doar nu vorbesti serios ?

 

Pe spate pune 235 / 30 daca gasesti ...

 

Uite o poza cu 235 dar cu talon de 35 pe 10j

Şi ţie ţi se pare că pneul ăla vine corect pe jantă?

 

Cea mai mică dimensiune pentru 9.5j este 245.

 

Am avut 235 şi ieşea buza în afară, o ţigănie.

 

 

pe fata am 215/35 si imi place cum sta, nu e nici foarte intins / nici balon.. nici pericol public :D

 

Ai nişte plăceri un pic ciudate.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

pana la urma omu isi pune ce vrea, e masina lui, jantele lui...eu as merge pe 245-255/35-30 pe spate ptr aderenta si 225/35 pe fata.

 

dupa mine si ptr masina mea, asa ar trebui sa arate roata pe spate, nici cu buza prea in afara (bordurile are a mother fucker) dar nici anvelopa pana peste janta sa iti rupa aripa in 2.

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Şi ţie ţi se pare că pneul ăla vine corect pe jantă?

 

Cea mai mică dimensiune pentru 9.5j este 245.

 

Am avut 235 şi ieşea buza în afară, o ţigănie.

 

 

 

 

Ai nişte plăceri un pic ciudate.

 

Nu o veni el corect dar vine bine .

 

Cea mai mica dimensiune recomandata de producator probabil !

 

Poate era o tiganie din punctul tau de vedere .

Edited by CRYSTY_fane39
Link to comment
Share on other sites

Nu de producĂŁtor, pur Âşi simplu aia e cea mai micĂŁ dimensiune, asta vei gĂŁsi Âşi pe calculatoarele online de dimensiuni.

 

BĂŁnuiesc cĂŁ se ĂŽntelege cĂŁ vorbesc din punctul meu de vedere.

 

Atâta timp cât iese buza jantei În afarã, nu vãd nimic frumos.

 

E urât sã ai un talon mare, asta da, dar sã ajungi sã pui jante pe pneuri atât de Înguste nu mi se pare deloc estetic.

Link to comment
Share on other sites

Doar nu vorbesti serios ?

 

Pe spate pune 235 / 30 daca gasesti ...

 

Uite o poza cu 235 dar cu talon de 35 pe 10j

 

 

 

 

in poza asta se vede ca anvelopa are protectie pentru janta, isi mai face treaba buza aia de protectie daca sta in felul ala pe ea?

 

plus ca din spate se vad foarte urat jantele astea late cu gume trase, adica janta e foarte lata iar contactul cu asfaltul e mult mai mic... si mai aud povesti de la unii cu gume 205 pe janta de 9.5 :"da dom'le, dar e mult mai stabila", pai cu ce pana mea e mult mai stabila cand contactul cu solul e mai mic decat la o janta de 7J cu guma corecta de 225.

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

Nu de producător, pur şi simplu aia e cea mai mică dimensiune, asta vei găsi şi pe calculatoarele online de dimensiuni.

 

Bănuiesc că se întelege că vorbesc din punctul meu de vedere.

 

Atâta timp cât iese buza jantei în afară, nu văd nimic frumos.

 

E urât să ai un talon mare, asta da, dar să ajungi să pui jante pe pneuri atât de înguste nu mi se pare deloc estetic.

 

Asta este parerea ta , nu toti avem aceleasi gusturi .

 

in poza asta se vede ca anvelopa are protectie pentru janta, isi mai face treaba buza aia de protectie daca sta in felul ala pe ea?

 

plus ca din spate se vad foarte urat jantele astea late cu gume trase, adica janta e foarte lata iar contactul cu asfaltul e mult mai mic... si mai aud povesti de la unii cu gume 205 pe janta de 9.5 :"da dom'le, dar e mult mai stabila", pai cu ce pana mea e mult mai stabila cand contactul cu solul e mai mic decat la o janta de 7J cu guma corecta de 225.

 

Nu , nu isi mai face treaba dar poate respectivul nici nu vrea sa ii protejeze janta .. crezi ca din greseala e pus cauciucul ala asa ?

Intentionez sa imi pun si eu 225 pe 9j dar nu pentru ca imi confera mai mult stabilitate ... pur si simplu imi place cum arata :)

 

 

Deja facem offtopic aiurea !

Edited by CRYSTY_fane39
Link to comment
Share on other sites

Nu , nu isi mai face treaba dar poate respectivul nici nu vrea sa ii protejeze janta .. crezi ca din greseala e pus cauciucul ala asa ?

Intentionez sa imi pun si eu 225 pe 9j dar nu pentru ca imi confera mai mult stabilitate ... pur si simplu imi place cum arata :)

Deja facem offtopic aiurea !

 

in fine, mie putin imi pasa ce gume-si pune fiecare pe masina... insa mie mi se par urate de la un moment dat... nu ma refer ca 235 in loc de 245 ci la d-astea mai grave, cu chinuieli maxime la umflare etc... si e vorba si de siguranta

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

in fine, mie putin imi pasa ce gume-si pune fiecare pe masina... insa mie mi se par urate de la un moment dat... nu ma refer ca 235 in loc de 245 ci la d-astea mai grave, cu chinuieli maxime la umflare etc... si e vorba si de siguranta

 

 

 

sincer...am 255 30 19 pe 11J si nu mi se pare deloc exagerat deci la el e cam exclusa marimea asta deoarece e si mai mica masina si o sa fie si mai lasata etc! idealu pe el este intre 235 30 19 si 245 30 19 ! iar de expplodat si filme de genu .... nu cred ca e cazu si daca chiar o sa explodeze de abea o sa simta datorita talonului mic pe care il are la gume , si o spun de proprie experienta ! vrei roti sigur ....iti iei pe 17 si talon 45 si meri cu ele pe camp si pe unde vrei...

Link to comment
Share on other sites

sincer...am 255 30 19 pe 11J si nu mi se pare deloc exagerat deci la el e cam exclusa marimea asta deoarece e si mai mica masina si o sa fie si mai lasata etc! idealu pe el este intre 235 30 19 si 245 30 19 ! iar de expplodat si filme de genu .... nu cred ca e cazu si daca chiar o sa explodeze de abea o sa simta datorita talonului mic pe care il are la gume , si o spun de proprie experienta ! vrei roti sigur ....iti iei pe 17 si talon 45 si meri cu ele pe camp si pe unde vrei...

 

pe 17 pot fi si de 8j si de 11...daca explodeaza, cum mi s-a intamplat mie dupa ce am luat un crater, posibil sa aiba janta de suferit si elemente de la directie...cauciucul mi s-a spart pe peretele lateral, si am mers mult si bine pana acasa ( romana-militari) pana l-am schimbat.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.