Jump to content

aburire far bmw e36


Recommended Posts

Dupa cum scrie si in denumirea tipicului, am o problema la ambele faruri pe un bmw e36, mi se aburesc cand ploua de ex sau cand afara e frig.Le-am siliconat pe margini asa cum am vazut ca au mai facut si altii insa nimic.Oare cum sa rezolv problema.Va multumesc si astept raspunsuri de la voi.
Link to comment
Share on other sites

Aceeasi problema am avut-o cand am cumparat masina. Am desfacut de 4 ori farurile, imi venea sa dau cu ele de pamant. Ultima oara am bagat silicon mai mult si am scapat de belea. Vre-o 2 saptamani mi se mai abureau putin pe centru cand ploua si pe aprindeam dar le-a trecut:). In concluzie, da-le jos, degreseaza-le bine sa prinda siliconul si nu te zgarcii.

Oricum e o solutie de compromis. Am tot tras de ele sa le fac pentru ca sunt cele originale cu lupa, ca altfel nu imi mai bateam capul si cautam altele.

A... am incercat sa merg si fara capacele din spatele lor cum mai citisem pe net dar degeaba, deci taie de pe lista asta:). Mai era o chestie cum sa dai gaura in spate la far dar sincer nu as face asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

farul are 2 capace de plastic in spate(1 la faza scurta si 1 la faza lunga)....dati cate 2-3 gauri cu o bormasina in fiecare capac de plastic din spatele farului si ati scapat de probleme.....simplu si eficient... Edited by zeky
Link to comment
Share on other sites

Ideea e ca nu stiu unde sunt aerisirile respective la far, poate ai o poza sau un link ceva...Multumesc!

 

 

nu am poza insa daca te vei uita in spatele farurui vei vedea despre ce capace vorbesc....

 

farul are aerisire din fabrica, gaurirea aletoare sau folosirea fara capac favorizeaza intrarea apei inauntru la spalat si praf la greu. asa ca....mai bine verificati aerisirile deja existente.

 

 

eu am farurile asa de 2 ani....solutia data de mine este foarte buna/simpla/practica....

Link to comment
Share on other sites

Eu stiu ca este aerisire intre ansamblul frontal al farului (cel care este compus din sticle) si cel din spate cu oglinzi, fire s.a.m.d. insa nu am vazut nici o aerisire (cu farul in mana) prin spate sau prin fata. Cat despre aburire. Mi-am spalat o data motorul si mi s-au aburit farurile grav. Am zis ca o sa treaca de la sine dar nu a fost asa, era condens care apoi s-a transformat in vapori si arata foarte urat. Asa ca m-am hotarat ca sa dau capacelele din spate jos (de la faza scurta si lunga). In doua zile mi s-au dezaburit dupa care le-am pus la loc si nu am mai avut probleme de atunci. Edited by Slick-
Link to comment
Share on other sites

Multumesc tare mult pentru raspunsuri, o sa incerc sa dau jos capacele de la faza lunga si scurta cand mi se aburesc si o sa va relatez rezultatul.Dar in cazul stopurilor aveti ceva solutie, dar va rog nu-mi spuneti ca cea mai simpla ar fi sa le schimb :twoup: pentru ca ar fi cam cea mai costisitoare dintre variante:)
Link to comment
Share on other sites

stopurile ... schimba-le.

legat de faruri, ai 2 variante - 1. fa-le sa respire mai bine(ca de-aia se aburesc) lasi un capac desfacut, ori de la faza lunga ori de la faza scurta sau 2. gasesti in cutiile de pantofi(de exemplu), niste pungulite cu ceva granule. alea absorb umezeala. vezi daca gasesti sa bagi cate o pungulita de-aia in fiecare far.(am auzit pe multi ca au facut asta si a functionat - eu personal sunt putin reticent).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ati rezolvat careva dintre voi problema farurilor? acele aerisiri mai sunt valabil daca ai xenon (cica lumina e rece la xenon spre diferenta de halogen care-i calda) nu stiu ce dreq sa le mai fac sa nu mai abureasca....imi dati vreo idee? ma ajuta careva? pls?!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.