Jump to content

Vama


_Shad0w_

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
10800 vama? la un 520 ? nu cred.....nici la un m3 nu e atat vama !

131995[/snapback]

ha ! dak nu crezi intereseaza-te.....un prieten si-a adus acum maxim o luna un 525D/e60 ... din 2005 si a platit vama nici mai mult nici mai putin decat 309milioane ...astazi trebuie sa ma duc sa vad si eu cat trebuie sa platesc la astra 1.7dti :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ultima modificare legata de vama prevede ca plata accizelor si a TVA-ului in Romania se face la valoarea de factura sau valoarea de catalog - cu precizarea fff importanta: se alege, din cele 2, valoarea cea mai mare!

 

Ca idee [simpla] de calcul:

1. te duci in tabelul de la vamamasini.ro. Ma refer la primul de sus cu titlul "VALOAREA IN VAMA". Identifici masina (dupa vechime si cilindree). Atentie aici ca nu conteaza daca e diesel sau benzina.

2. compari valoarea de factura (este vorba de valoarea fara TVA din ce ai platit in Germania - sau orice alt stat din UE) cu valoarea de catalog. O iei pe cea mai mare din ele o memoram cu PRET_FARA_TVA si citesti pasul 3.

3. In acceasi pagina de la pasul 1, in josul paginii e un alt tabel (cu titlul "ACCIZE IN VAMA". e ultimul din pagina!) care anunta accizele pentru masina. Sunt diferentiate intre diesel si benzina, si pe cilindree. Alegi dupa cum stii ce masina ti-ai dori/cumpara. La un 2500 diesel, acciza este 11%, la un 2500 benzina acciza este 21%. Memoram aceasta valoare ptr accize, si in punctul 4 o vom folosi cu denumirea ACCIZA.

4. La calculator: PRET_FARA_TVA * ACCIZA = PRET1

PRET1 * 19% = PRET2

PRET2 - PRET_FARA_TVA = atat se plateste la vama. (nu la intrarea in tara, ci la biroul vamal regional).

5. Ca sa fie calculul complet, PRET2 nu e neaparat pretul final al masinii. Ptr ca daca se cumpara de la o soc. com. din Germania (sau alta tara europeana), si se zice de la inceput ca e VAT reclaimable (TVA Returnabil), poti sa recuperezi de la ei 16%(atat e in Germania pana la 1.1.2007) * PRET_FARA_TVA. Si atunci, PRET_FINAL = PRET2 - PRET2 * 16%

 

Enjoy .. ca eu nu enjoy deloc cand vad cati banii se duc aiurea.

 

Incepand cu ian 2007, la un 525d din 2002, pretul final al masinii va fi identic cu cel care l-as plati acum (diferenta de 30$ ptr cei obsedati de cifre), doar ca ar fi mai simplu: nu astept bani din recuperare TVA (sunt pers fizica) ca suntem in UE,nu platesc TVA la noi (suntem in UE[ma repet, dar asta e crudul adevar]) si platesc o singura taxa in RO. Taxa de poluare(sau alegeti un nume arbitrar. Eu as numi-o "taxa absurda"). Cred ca de pe forum am luat un DOC(il mai atasez o data, cu scuzele de rigoare daca e duplicat) cu extrasul de lege care prezinta formula de calcul incepand cu 1.1.2007. E drept ca ptr un 530d, in ianuarie ar iesi cu 1000euro mai ieftin :blink:

taxe_auto_2007.doc

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
mai bine faci un efort si iei euro3,ia calculeaza pe siteu ala un 5 ar cu eurp 3 sa vezi ca vama e mai ieftina,da mai bine astepti pana 1 ianuarie 2007!

124935[/snapback]

 

 

am inteles ca ai avut un e39 530i(2001) si acum ai un E39 530d (2001) sincer de care esti mai multumit . am si eu tot un E39 530d(2001) si vreau sa-l vand sa iau altceva . Cu vama cum e , mai bine astept 1 ian 2007 ? eu zic ca tot asa va fii nu mai platim vama dar platim alte taxe in functie de motor si anul masinii si tot acolo e . merci

Link to comment
Share on other sites

am inteles ca ai avut un e39 530i(2001) si acum ai un E39 530d (2001)  sincer de care esti mai multumit . am si eu tot un E39 530d(2001) si vreau sa-l vand sa iau altceva . Cu vama cum e , mai bine astept 1 ian 2007 ? eu zic ca tot asa va fii nu mai platim vama dar platim alte taxe in functie de motor si anul masinii si tot acolo e . merci

146084[/snapback]

 

da am avut un E39 530i ( 2001 ) si acum am un E39 530d ( 2002 ) pai sunt mai multumit de diesel ca consuma mai putin....eu intr-o luna am facut 8000 de km !!! si e mare dif 1

 

cat despre taxe o sa fie mai rau de la 1 ianuarie 2007 o sa platesti mai mult la inscris decat platesti la ora actuala la VAMA !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
pai din cate se vede pe docul pus aici de la 1 ian ar fi o singurata xa care se callc dupa formula: A*B*C*(100-D)/100 semnificatia cifrelor este in tabelul acela; spre exemplu pt un 320d sau 520 d din 2002 sa zicem ar fi:0.5*2000*2.4*0.56=1344 euro tinand cont ca are euro 3. deci asta ar fi "taxa de inmatriculare". nu vi se pare mai mica decat accizele+tva ul de acum? sau acestei taxe i se adauga tva-ul romanesc? si daca da, se iau valorile din catalogul vamal prezentat in topicurile de mai sus? sau se aplica ca si accizele la valoarea insumata dintre valoarea de catalog+taxa de 1344 calculata aici? lamuriri, ceva?
Link to comment
Share on other sites

Acum daca masina o iei de la o firma din Germania, vei recupera TVA. Dau exemplu cum am platit eu (525D - din 2003):

factura de 13000 Euro. TVA de la nemti de recuperat 2080 Euro

TVA + ACCIZE in Romania = 148 mil (aprox 4200 Euro).

 

Ceea ce inseamna ca ajungi la o diferenta de 2100 Euro + valoarea facturii.

 

 

In 2007, formula aia cu A,B,C,D - iese undeva la 2200 (nu am refacut-o acum, dar stiu ca am facut-o acum vro 2-3 luni).

 

Deci depinde mult de ce motor si ce an. Mie ce mi se pare ciudat la docul ala cu formulele ptr 2007 e ca nu se face diferentierea intre benzina si diesel. Acum, diferentele sunt mari tare. 2200cmc benzina - acciza e 22%; 2500cmc diesel - acciza e 11%.

 

In 2007 nu va mai intra TVA-ul in calcule. Tu de la nemti(sau orice tara din UE) o iei cu TVA - nu recuperezi TVA de la ei dar nici la noi nu il mai platesti. La fel, in 2007 nu se mai tine cont de tabelele alea pe capacitati sau alte cataloage. Doar taxa aia cu A,B,C,D se mai foloseste.

Link to comment
Share on other sites

Acum daca masina o iei de la o firma din Germania, vei recupera TVA. Dau exemplu cum am platit eu (525D - din 2003):

factura de 13000 Euro. TVA de la nemti de recuperat 2080 Euro

TVA + ACCIZE in Romania = 148 mil (aprox 4200 Euro).

 

Ceea ce inseamna ca ajungi la o diferenta de 2100 Euro + valoarea facturii.

In 2007, formula aia cu A,B,C,D - iese undeva la 2200 (nu am refacut-o acum, dar stiu ca am facut-o acum vro 2-3 luni).

 

Deci depinde mult de ce motor si ce an. Mie ce mi se pare ciudat la docul ala cu formulele ptr 2007 e ca nu se face diferentierea intre benzina si diesel. Acum, diferentele sunt mari tare. 2200cmc benzina - acciza e 22%; 2500cmc diesel - acciza e 11%.

 

In 2007 nu va mai intra TVA-ul in calcule. Tu de la nemti(sau orice tara din UE) o iei cu TVA - nu recuperezi TVA de la ei dar nici la noi nu il mai platesti. La fel, in 2007 nu se mai tine cont de tabelele alea pe capacitati sau alte cataloage. Doar taxa aia cu A,B,C,D se mai foloseste.

156404[/snapback]

 

pai inseamna de regula muuult mai putin decat e acum

ex: daca iei un 330xi cu euro 4 2006 platesti cateva sute de euro(sub o mie), pe cand acum platesti de te rupi, peste 10 mii ceva de genul :blink:

Link to comment
Share on other sites

La calculul facut de mine, aceeasi masina 525D, iese cu 100 euro mai putin acum decat in ianuarie. Doar ca acum e mai complicat: cumperi, platesti pret cu TVA la ei, platesti accize la noi si TVA, si recuperezi TVA de la nemti.

 

Calculasem acum ceva timp ptr un 530, si intr-adevar, la ala in ianuarie devenea mai convenabil de adus decat daca l-as fi adus acum.

Link to comment
Share on other sites

La calculul facut de mine, aceeasi masina 525D, iese cu 100 euro mai putin acum decat in ianuarie. Doar ca acum e mai complicat: cumperi, platesti pret cu TVA la ei, platesti accize la noi si TVA, si recuperezi TVA de la nemti.

 

Calculasem acum ceva timp ptr un 530, si intr-adevar, la ala in ianuarie devenea mai convenabil de adus decat daca l-as fi adus acum.

156540[/snapback]

eu stiam ca tva-ul de la nemti nu se poate recupera pe pesoana fizica....o sa ma interesez si o sa postez in curand si taxele vamale pentru diferite modele.....asta spun 100 %

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.