Jump to content

sfat alegere motorizare


AndreiBadea

Recommended Posts

In primul rand Buna ziua!Mi s-a ivit si mie o ocazie de a acizitiona o MASINA(bmw), acum ..vreau sa ma ajutati si pe mine cu cateva sfaturi pentru ca nu am experienta necesara .In primul rand ma gandesc la 320i 170cp si 320d(e46).Masina o sa o folosesc si urban si extra,acum eu eram hotarat 80% in priviinta benzinei dar si diesel-ul pare mult mai rentabil.Ce vreau eu sa va intreb ..in oras care este mai sprintena?ma refer la condus agresiv.Sincer am mers cu 520d e39 si am ramas placut surprins de masina dar la cati bani s-au investit in reparatii ..nush ce sa mai zic.vreau o masina sportiva si agila.benzina 320i (d. vanos) sau diesel 320d?
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei senzatii ia-ti benzina. Daca vrei consum ia-ti diesel. 8.0sec. suta la benzinar, 8.8sec. suta la motorinar (cel de 150cp). Costurile de intretinere...mai mici la benzina dar mai mari la consum. La diesel invers. Per ansamblu eu am benzina deci acolo m-as duce...dar poate sunt subiectiv.
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei senzatii ia-ti benzina. Daca vrei consum ia-ti diesel. 8.0sec. suta la benzinar, 8.8sec. suta la motorinar (cel de 150cp). Costurile de intretinere...mai mici la benzina dar mai mari la consum. La diesel invers. Per ansamblu eu am benzina deci acolo m-as duce...dar poate sunt subiectiv.

Daca vrei senzatii ,ia-ti 3.0d cutie manuala.

400 cuplu de uzina,6,7 % consum MEDIU

motor robust si ne-pretentios

impozit 2160 de lei pe an

Link to comment
Share on other sites

vad ca multa lume lauda diesel-ul si putini vorbesc de benzina,eu sunt tanar si recunosc ca imi place sa merg tare si referitor la intrebare ..merg mai mult in oras,pana acum am avut un seat cordoba 2008 1.4 de care eram super multumit in oras,micutza,deosebit de agila,pozitia la volan deosebita,stabila.iar in legatura cu motorul de 3.0d sunt consumuri si consumuri,am mai avut un coleg care imi spunea ca 2.5 consuma la fel ca 2.0 in oras ,probabil unele motoare aveau probleme ...din anumite legi un motor mai mare si cu mai multi cp mai rar sa consume o cantitate mai mica de conbustibil,odata ce arde eficient combustibilul,2 optiuni pentru benzina(niste pareri daca nu deranjez):

http://cautare.mobile.ro/vehicule/showDeta...amp;tabNumber=2

si in cta unu:

http://cautare.mobile.ro/vehicule/details....2&picture=2

 

http://cautare.mobile.ro/vehicule/showDeta...amp;tabNumber=1

Edited by AndreiBadea
Link to comment
Share on other sites

...din anumite legi un motor mai mare si cu mai multi cp mai rar sa consume o cantitate mai mica de conbustibil,odata ce arde eficient combustibilul

ce vorbesti...e mega-simplu,cu cat motorul este mai puternic,cu atat mai usor duce caroseria :twoup: normal ca (virgula) consuma mult mai putin decat un motor mic cu mai putini cai ,care tre sa traga aceeasi caroserie.

Parerea mea !

Link to comment
Share on other sites

si lumea zice ca 325i ia 12-13 in oras,daca 320i in condiiti de mers normal imi ia maxim 15(cta-noaptea)eu sunt multumit deplin!Acum sa va intreb care este pretul real al unui e46 320i 2.2(d.vanos) 170cp pana in 150.000km?acum am vazut ca e90 cu maxim100.000 e cam la 13.000 ...cam cat este un e46 cu dotari mai multe si km cam aceeasi .nush ce sa fac acum,e90 relativ chel sau e46 relativ full?:twoup:)
Link to comment
Share on other sites

eu dispun de vro 9000-10000,sa spunem 8500 pt. ca restul ii voi folosi pt. revizii si etc. am mai studiat un pic piata ...e46 320i cu doatari la jumatate asa sare de 7000:( am vazut si cele din romania ..peste 8500 cam toate 320i si km intre 80000-170000.nush ce sa mai zic .Imi doresc o masina buna si as prefera un e46 cu foarte multe dotari si km pana in 150.000 dar ce imi doresc eu sare de 8500 lejer
Link to comment
Share on other sites

eu dispun de vro 9000-10000,sa spunem 8500 pt. ca restul ii voi folosi pt. revizii si etc. am mai studiat un pic piata ...e46 320i cu doatari la jumatate asa sare de 7000:( am vazut si cele din romania ..peste 8500 cam toate 320i si km intre 80000-170000.nush ce sa mai zic .Imi doresc o masina buna si as prefera un e46 cu foarte multe dotari si km pana in 150.000 dar ce imi doresc eu sare de 8500 lejer

e rau sa nu stii exact ce-ti doresti,mai stai,mai analizeaza masinile,mai studiaza piata.Oricum ar fi,la ora actuala,cel mai bine iesi cu o masina cumparata din tara,nu din Germania.Aici e lumea in panica,si aici sunt cele mai mici preturi.Parerea mea !!

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei benzina, alege bmw 6 in linie(320i,325i) daca vrei diesel cauta alta marca. Motoarele 4 linie(318d,320d) diesel bmw nu sunt stralucite, parerea mea.

 

 

Sunt chiar stralucite , cel putin la 320d de 150 cai , pana acum multi km facuti fara nicio problema . Si asta la mai multe masini cunoscute de mine .

Link to comment
Share on other sites

Ha Ha Ha uite cum apar posesori de diesel ce stiu sa conduca un diesel si mai ales stiu sa si intretina un diesel fara costuri aberante :twoup:

 

ON

Tu sti ce venituri (conceptii) ai si ce masina iti cumperi ..... toti stim foarte bine ca un benzinar consuma mai mult si tine mai putini km iar un diesel consuma mai putin si tine mult mai multi km ( INTRETINUT CORESPUNZATOR)

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

Ha Ha Ha uite cum apar posesori de diesel ce stiu sa conduca un diesel si mai ales stiu sa si intretina un diesel fara costuri aberante :twoup:

 

ON

Tu sti ce venituri (conceptii) ai si ce masina iti cumperi ..... toti stim foarte bine ca un benzinar consuma mai mult si tine mai putini km iar un diesel consuma mai putin si tine mult mai multi km ( INTRETINUT CORESPUNZATOR)

imi pare rau amice, vorbesti prostii..

amandoua motoarele tin mult, problema e ca la diesel pica tot felul de anexe gen turbina sau altele care costa cat un motor pe benzina cu totul. Un diesel e mult mai pretentios la intretinere si la felul cum e condus. Cumperi o masina Sh cumperi si un set de probleme. Benzina sau diesel iti iei in fuctie de km facuti, mai ales la sh, pana in 30k/an poti lua benzina linistit. O factura zdrava de service iti acopera diferenta de consum pe vreo 3 ani si daca faci 30k km /an. Un diesel e mult mai pretentios la intretinere si exploatare. Daca as lua diesel sh as cumpara numai de la bmw premium selection cu garantie de macar un an, si atunci tot as tine o suma considerabila de doamne fereste.

Nu zice nimeni ca pica neaparat turbina, dar au tot felul de probleme sacaitoare si greu de diagnosticat. Si costisitoare bineinteles, ca repari de 5 ori aceasi treaba pana o nimeresti.

 

Oricum un tip ca _mx_ e mai curand exceptie decat regula, mai ales la bmw diesel..

iar daca ai 10k de masina, indiferent ce alegi i-a una de 8k si 2k tine-i de "doamne fereste", sigur o sa ai nevoie de ei intr-un an maxim..

Link to comment
Share on other sites

Nu mai spune, uite de-asta eu imi voi lua in continuare diesel, la mine masinile nu au nimic, nu pica turbinele si tot felul de anexe... etc... schimb doar consumabilele la 10 000km si cam atat .....

 

oare stiu si eu sa conduc si sa intretin o masina diesel ? :twoup: :) :)

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.