Jump to content

ulei cutie negru


gellu-mihai

Recommended Posts

Salut tuturor pasionatilor, am avut inspirata idee de a efectua schimbul de ulei din cutie deoarece se simtea ceva dificultate cand incercam sa introduc primele 2 trepte de viteza si marsarrierul.Am ramas destul de surprins ca ,la 77 de mii de km,uleiul din cutie era de culoare neagra.Am ales,dupa foarte multe cautari pe diferite site-uri de specialitate si forumuri bmw ,uleiul Royal Purple Synchromax,ulei foarte apreciat in SUA care se pare ca face o treaba foarte buna deoarece,dupa schimb,treptele de viteza intra in mod miraculos foarte bine fara a mai opune acea rezistenta de care vorbeam la inceput.

Intrebarea mea este de ce la BMW dupa relativ putini km (in cazul meu 77000 de km) ,uleiul asa zis"life time" se inegreste si nu mai reuseste sa lubrifieze cum trebuie componentele cutiei.

Link to comment
Share on other sites

Ulei negru inseamna ulei ars si nu-i a buna... probabil masina a mers intr-o treapta inferioara si la o turatie marita pe o distanta apreciabila.

Daca mai ai uleiul miroase-l, vezi daca miroase a ars.

 

E foarte bine ca l-ai schimbat, dar nu e deloc bine ca a ajuns negru.

Edited by ASs
Link to comment
Share on other sites

Ulei negru inseamna ulei ars si nu-i a buna... probabil masina a mers intr-o treapta inferioara si la o turatie marita pe o distanta apreciabila.

Daca mai ai uleiul miroase-l, vezi daca miroase a ars.

 

E foarte bine ca l-ai schimbat, dar nu e deloc bine ca a ajuns negru.

 

Uleiul nu-l mai am ca sa-l pot mirosi,dar din cat am citit si pe alte forumuri bmw este o problema comuna a masinilor noastre!

Cand m-am dus la un amic care are un service de cartier si i-am spus ca vreau sa schimb uleiul din cutie,acesta mi-a zis ca sunt nebun ca la doar 77 de mii de km uleiul este curat in cutie si am facut un pariu cu el ca o sa fie f negru si se pare ca am avut dreptate.Recomand tuturor sa- verifice macar ce culoare are uleiul din cutie si eventual sa-l schimbe si masina sigur va va multumi.

In schimb amicul meu a avut dreptate in privinta uleiului din diferential care era de culoare galben-portocalie,dar pe care totusi l-am schimbat.

Edited by gellu-mihai
Link to comment
Share on other sites

Si uleiul din cutia mea este curat. Nu cred ca a fost schimbat pana acum !

 

 

gellu-mihai probabil ai o problema mecanica. schimbul uleiului nu o sa repare nimic !!!

Totul este posibil,deocamdata cutia nu da nici un semn de oboseala,am schimbat uleiul pentru ca intra cu putina dificultate in primele doua trepte ,in special prima si marsarrier. Dupa schimbarea uleiului totul s-a rezolvat,treptele intra foarte usor,iar cutia nu are zgomote suspecte.Acum doar cu trecerea timpului voi vedea daca vor aparea probleme!

Link to comment
Share on other sites

jacobs, daca te uiti atent omul are cutie manuala. Orice defectiune mecanica se simte imediat.

Mai am observat la alde VAG, la temperaturi mai mari, cum au fost in august numai cate 40 de grade la umbra, cutia manuala de pe un Golf V 1.4 TSI cu 20k km in bord, incepea sa scoata un fel de huruit foarte fin, aproape impreceptibil, cred ca uleiul se subtia f tare si nu mai facea ungere ca lumea. .

Omul s-a apucat sa il schimbe ca nu vroia sa distruga cutie buna de aiurea. A pus ceva aftermarket si problema a disparut.

Ce e drept la maunala teoretic nu se schimba niciodata, doar se verifica si compleateaza daca e cazul, practic nu strica sa il schimbi. In ultima vreme am vazut ca se pare ca e nevoie si la astea sa schimbi uleiul .Oricum e ciudat, dar il cred pe colegul.

Cred ca in 5 ani o sa cumparam numai masini facue in China, ca daca aia nu sunt in stare sa creasca calitatea produselor in 5 ani, o coboara europenii pe a lor la acelasi nivel sigur..

Exagerez un pic :twoup: .. dar cred ca directia e cam asta...

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.