Jump to content

Scartait roti spate.


Recommended Posts

Salut

 

Masina este un E90, fabricatie 2007, 320d. Masina are 50.000km, si merge perfect, insa ieri, dupa un drum Constanta - Bucuresti, dupa ce am intrat in oras, a inceput sa se auda un scartait (frecare metal pe metal) in mers. La inceput am crezut ca e de la altii, dar zgomotul nu inceta si am observat cu ingrijorare ca e de la mine. Am oprit pe dreapta si zgomotul a incetat. Am accelerat pe loc dar motorul nu scotea acel zgomot si am plecat iarasi insotit de zgomot. Am oprit motorul in mers si am continuat sa rulez pe liber, iar zgomotul nu inceta. Am constatat ca se auzea de undeva din partea din spate a masinii. Am verificat pe sub masina pe la roti sa nu fi agatat o sarma sa o tarai dupa mine, dar nu era nimic. Ulterior am actionat frana de mana si dupa cateva actionari am simtit in maneta ca si cum a scapatat ceva si zgomotul a disparut. Frana de mana tine normal.

 

Care credeti ca e cauza?

 

Multumesc mult.

Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Masina este un E90, fabricatie 2007, 320d. Masina are 50.000km, si merge perfect, insa ieri, dupa un drum Constanta - Bucuresti, dupa ce am intrat in oras, a inceput sa se auda un scartait (frecare metal pe metal) in mers. La inceput am crezut ca e de la altii, dar zgomotul nu inceta si am observat cu ingrijorare ca e de la mine. Am oprit pe dreapta si zgomotul a incetat. Am accelerat pe loc dar motorul nu scotea acel zgomot si am plecat iarasi insotit de zgomot. Am oprit motorul in mers si am continuat sa rulez pe liber, iar zgomotul nu inceta. Am constatat ca se auzea de undeva din partea din spate a masinii. Am verificat pe sub masina pe la roti sa nu fi agatat o sarma sa o tarai dupa mine, dar nu era nimic. Ulterior am actionat frana de mana si dupa cateva actionari am simtit in maneta ca si cum a scapatat ceva si zgomotul a disparut. Frana de mana tine normal.

 

Care credeti ca e cauza?

 

Multumesc mult.

 

 

 

eu zic ca a fost o pietricica intrata pe undeva si de aia scartaia . nu prea cred parerile celor de mai sus ptr ca la o masina din 2007 si la 50.000 km nu cred sa fie ce au spus ei .

Edited by Cricket
Link to comment
Share on other sites

Salut!

Eu acum 10 zile mi-am cumparat de la Sibiu un E90(eu sunt din Bucuresti); si in drum de la Sibiu la Bucuresti ,pe la calea jumate, cand puneam frana se auzea tot asa ca la tine un scartait foarte tare.M-am dat jos m-am uitat la roata din dr fata si nic.Asa ca am venit asa pana la Bucuresti.Am schimbat placutele pe fata (care erau tocite la maxim-asa arata si in bord)si tot scartaia.Cand m-am uitat si pe dr spate placuta exterioara nu mai avea ferodou pe ea.Le-am schimbat si pe cele din spate si gata.

Verifica si tu placutele de frana si ferodourile de la frana de mana.Nici la mine nu facea tot timpul.Facea foarte tare la viteze mici.La viteze mari nu se auzea nimic.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.