Jump to content

probleme inchidere centralizata e46


Recommended Posts

stiu ca s-a mai discutat dar nu am gasit nimic concret , problema mea era initial ca atunci cand descuiam masina din cheie se descuie doar usa fata si spate stg , pt dreapta nimic , din butonul din masina nu reactioneaza partea dreapta iar de inchis merge din cheie se incuie usa dar motul din usa nu se lasa complet in jos , repet din cheie mecanic functioneaza si la inchis si la deschis , acum mai nou cand dau sa incui din cheie electronic , nu se mai incuie nici una , se pune doar alarma ....... si tre sa bag cheia in usa sa o incui mecanic , dar aceasta problema cate odata o face alta data nu ..... stau si ma gandesc sa nu fie din modulul de centralina , ca asa nu st or fi toate broastele defecte nu prea cred .......... aveti idei concrete ?
Link to comment
Share on other sites

bine hai sa vedem , mai pe scurt ...... cand incui masina din telecomanda se pune alarma dar nu se actioneaza inchiderea centralizata , si ca sa incui masina trebuie sa bag cheia in usa si se incuie , la toate usile ; cate odata face asa alta data nu , dar asta de vreo 2 zile ca nu facea deloc .

 

mentinez ca masina avea probleme dar la usile din fata si spate pe dreapta , asa am luat-o ; si anume nu se descuie pe partea dreapta decat cand bag cheia in usa .

 

acum e mai clar ?

Link to comment
Share on other sites

Foarte interesanta chestia asta! Eu nu am decat alarma originala a masini(adica clacsonul la deschiderea usilor), imobilizatorul e dezactivt, iar usile mi se inchid din cheie(iala) dar cu toate astea usa dreapta spate nu se descuie sau incuie decat cand este FOARTE cald afara, iar usa spate stanga numai cateodata la cateva saptamani mai face figura de a ramane descuita sau incuiata !Eu sincer suspectez motorasele ( actuatoarele ) ca sunt de vina! Nu stiu........da ma face cu nervii!
Link to comment
Share on other sites

la mine face constant probleme si asta e motivul pt care am elminat ca si cauza actuatoarele , dar nici nu am avut timp sa dau torpedoul jos sa ma uit putin la centralina , in idee daca poti iti recomand sa verifici separat actuatoarele dandu-le 12 V tre sa actioneze si prin inversarea polaritatii , tre sa actioneze invers . sunt firele alb si albastru din cate am inteles 4 perechi care duc la fiecare usa cate 2 .
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.