Jump to content

Usa sofer


alex85tit

Recommended Posts

Am o problema,usa de la sofer nu mai sta deschisa,vine spre mine,adika se inchide.am observat ca face un zgmot parghia aia care o tine,aia de jos,piesa aia metalica care iese din usa si se prinde de caroserie.cred ca este rupta pt ca are joc cand trag de ea.trebe demontata fata de la usa sa schimb aia sau se desface numa plasticu ala negru din juru ei,si cauciucu?se potriveste de la orice bmw e46 cu facelift?
Link to comment
Share on other sites

vezi ca este posibil sa "o fi dat peste cap" si sa fie bratul sarit in interior. trebuie data fata de usa jos plus izolatia aceea lipita. abia atunci vezi daca este rupt sau sarit. daca e sarit, se rezolva cu ceva rabdare si indemanare.
Link to comment
Share on other sites

Salut.

Aceeasi problema am avut-o si eu.

Orice masina ar fi, e frana de usa. Un sistem cu un arc puternic care tine usa deschisa.

La mine la E46 s-a putut repara.

Nu am poze sa vezi exact despre ce e vorba, dar pot sa-ti spun ca arcul sare din pozitia lui.

Se poate pune la loc si cu 2 puncte de sudura e ca noua piesa.

Da reusesc pun si poze doar ca nu azi.

Vezi aici.

http://www.intalnirea BMW-urilor.com/forums/showthread.php?t=139642

Pot sa spun ca e mult mai usor in realitate decat pare in DIY.

Si nu uita cand asamblezi usa la loc sa lipesti foarte bine buretele din usa.

Adica bariera de vapori ca altfel te trezesti cu apa in masina.

Numai bine.

Link to comment
Share on other sites

Problema e ca nu-mi vine sa dau fata de la usa jos de 2 ori,dar nici nu as comanda-o aiurea,ca poate nu e rupta.Intrebarea e daca desfac si o gasesc rupta se poate repara sau trebe neaparat inlocuita??ma gandesc ca poate o sudez ca am vazut ca mi s-a parut ca e din fier.Nu e problema de bani,ca nu e o avere,dar nu vreau sa desfac usa de multe ori.
Link to comment
Share on other sites

Problema e ca nu-mi vine sa dau fata de la usa jos de 2 ori,dar nici nu as comanda-o aiurea,ca poate nu e rupta.Intrebarea e daca desfac si o gasesc rupta se poate repara sau trebe neaparat inlocuita??ma gandesc ca poate o sudez ca am vazut ca mi s-a parut ca e din fier.Nu e problema de bani,ca nu e o avere,dar nu vreau sa desfac usa de multe ori.

Ca sa o desfaci nu trebuie sa dai fata de la usa jos ci doar din suruburile balamalei,adica cele de pe usa si caroserie.Merge sudata dar cu aluminiu.Bafta!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.