Jump to content

Update soft cutie viteze automata


dany2010

Recommended Posts

aceeaºi intrebare pentru un e60 525 da am schimbat recent uleiul din cutie si acum cand schimba din a doua in prima (cand aproape se opreºte maºina) are un ºut (Problema apare doar când uleiul e fierbinte, la rece nu face aºa). Am ÎnÞeles ca ar trebui un update de soft pentru cutia de viteze ? Cât m-ar costa ºi unde l-aº putea face?Mersi
Link to comment
Share on other sites

aceeaºi intrebare pentru un e60 525 da am schimbat recent uleiul din cutie si acum cand schimba din a doua in prima (cand aproape se opreºte maºina) are un ºut (Problema apare doar când uleiul e fierbinte, la rece nu face aºa). Am ÎnÞeles ca ar trebui un update de soft pentru cutia de viteze ? Cât m-ar costa ºi unde l-aº putea face?Mersi

 

Cel mai bine e sa-l faci la reprezentanta , nu as face un update soft pe la persoane cu softuri crackuite ...

Link to comment
Share on other sites

aceeaºi intrebare pentru un e60 525 da am schimbat recent uleiul din cutie si acum cand schimba din a doua in prima (cand aproape se opreºte maºina) are un ºut (Problema apare doar când uleiul e fierbinte, la rece nu face aºa). Am ÎnÞeles ca ar trebui un update de soft pentru cutia de viteze ? Cât m-ar costa ºi unde l-aº putea face?Mersi

 

Cel mai bine e sa-l faci la reprezentanta , nu as face un update soft pe la persoane cu softuri crackuite ...

+1

S-ar putea sa te coste putin mai mult dar e cel mai sigur.

Link to comment
Share on other sites

Da asa este, reprezentanta teoretic este OK dar trebuie sa stiti ca, cat or fi ei de reprezentanta cel putin in tara asta de ........ in care traim TE PUNE SA SEMNEZI PE PROPRIE RASPUNDERE ca daca se strica un modul de pe masina ta in timpul update-ului costul acelui modul este suportat de tine.Eu am patit asta la reprezentanta din romania ( am si dovada ca am semnat pot sa va arat ) ceea ce nu este normal deloc,exact asta am spus si celor de acolo si ei mi-au raspuns ca asta este procedura si daca nu vreau pot sa nu faca masina la ei iar atunci eu m-am enervat si am pus mana pe carte,am inceput sa studiez,am bagat mana adanc in buzunar de mi-am luat sculele care trebuie si de atunci draguta mea de masina nu mai vede nici o reprezentanta....imi fac SINGUR TOTUL.

Asa cum le-am spus si lor acest lucru cu semnatul sunt ABSOLUT convins ca nu se intampla si in GERMANIA iar dupa un scandal kalumea pe care l-am facut acolo macar au recunoscut ca,citez " Stiti noi facem parte din grupul BMW romania si asa sunt directivele" si eu atunci am tras concluzia pe care am si spus-o acolo ca " De vina este tara in care traim nu cei de la Munchen".

Eu acum v-am povestit acesta patanie nu pentru a incerca sa conving pe cineva de ceva ci doar am vreut sa stiti cum sta treaba cu reprezentantele BMW din tara asta de ........,oricum pana la urma fiecare face ce vrea cu masina lui si o duce unde vrea dar daca tot o duceti acolo GRIJA MARE DE TOT ca este romania nu GERMANIA si se lucreaza romaneste nu nemteste DAR SE PLATESTE nemteste.

O seara faina!

Link to comment
Share on other sites

aceeaşi intrebare pentru un e60 525 da am schimbat recent uleiul din cutie si acum cand schimba din a doua in prima (cand aproape se opreşte maşina) are un şut (Problema apare doar când uleiul e fierbinte, la rece nu face aşa). Am ĂŽnţeles ca ar trebui un update de soft pentru cutia de viteze ? Cât m-ar costa şi unde l-aş putea face?Mersi

poate problema apare dupa ce mergi mai sportiv.

de unde stii ca schimba din 2 in 1 si nu din 3 in 2. daca urmaresti cand e pe manual pleaca cu a-2a dupa loc atunci cand nu o calci tare.

 

parerea mea despre reprezentante coincide cu a lui #frick

Edited by baronu25
Link to comment
Share on other sites

am bagat mana adanc in buzunar de mi-am luat sculele care trebuie si de atunci draguta mea de masina nu mai vede nici o reprezentanta....imi fac SINGUR TOTUL.

 

mai exact ce scule ai tu .Si daca se arde ceva la tine iti asumi raspunderea sau cum . Ca asa se intelege , veniti la mine ca e bine , nu semnati .. update soft cutie nu e acelasi lucru cu resetare valori adaptatie . De unde ai tu ultimul soft pt cutie si managementul motorului la un E90 sa zicem .

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

am bagat mana adanc in buzunar de mi-am luat sculele care trebuie si de atunci draguta mea de masina nu mai vede nici o reprezentanta....imi fac SINGUR TOTUL.

 

mai exact ce scule ai tu .Si daca se arde ceva la tine iti asumi raspunderea sau cum . Ca asa se intelege , veniti la mine ca e bine , nu semnati .. update soft cutie nu e acelasi lucru cu resetare valori adaptatie . De unde ai tu ultimul soft pt cutie si managementul motorului la un E90 sa zicem .

Salut,

In primul rand NU AM SPUS VENITI LA MINE ( eu mai sus m-am oferit sa ajut un coleg de forum si doar atat) in al 2-lea rand eu imi asum acesta rapsundere in cazul in care fac la cineva update de soft ( deoarece asa este normal,adica omul merge cu masina acolo la reprezentanta pentru a se rezolva o problema nu pentru a i se strica de catre ei masina si culmea tot pe banii clentului).Eu in acest post am vorbit de update de soft nu de resetat adaptarile de pe cutie ( resetatul se face cu soft-ul de diagnoza iar update-ul se face cu soft de programare,intr-adevar se fac cu aceeasi interfata) iar legat de unde am euy ultimul soft este problema mea personala si nu a altora.Legat de scule sunt exact cele care trebuie cumparate cu factura si pe bani multi ( daca vrei sa faci un lucru kalumea si fara emotii platesti adica nu iti cumperi scule ieftine mai ales in automotive).

Eu in acest post doar am vrut sa povestesc ce am patit eu,NU am vrut sa chem pe nimeni la mine ( daca asa s-a inteles imi cer scuze ),am vrut DOAR sa va ajut din pataniile mele sa fiti atenti ca sunte-ti inromania nu in GERMANIA.....

Eu nu am vrrut sa incriminez pe nimeni de aceea nici nu am dat nume de reprezentanta doar am povestit un fapt real la care cine nu ma crede pot dovedi cu acte cele spuse de mine mai sus si REPET fiecare isi duce si face cu masina lui ce vrea el...

O seara faina!

Link to comment
Share on other sites

Eu in acest post doar am vrut sa povestesc ce am patit eu,NU am vrut sa chem pe nimeni la mine ( daca asa s-a inteles imi cer scuze ),am vrut DOAR sa va ajut din pataniile mele sa fiti atenti ca sunte-ti inromania nu in GERMANIA.....

Eu nu am vrrut sa incriminez pe nimeni de aceea nici nu am dat nume de reprezentanta doar am povestit un fapt real la care cine nu ma crede pot dovedi cu acte cele spuse de mine mai sus si REPET fiecare isi duce si face cu masina lui ce vrea el...

O seara faina!

 

eu nu as avea incredere sa vin la tine , asta nu inseamna ca am incredere sa ma duc la reprezentanta . Stim cum functioneaza si acolo. Succes .

Link to comment
Share on other sites

Am uitat sa precizez ceva:

Eu nu sunt pentru deptul lucrurilor ieftine ( sunt constient ca BMW-ul se intretine cu multi bani si nu am vrut BMW si sa nu platesc) DAR daca platesc mult vreau sa am mult si daca platesc servicii scumpe vreau sa le am de calitate ca daca nu sunt de calitate atunci prefer sa platesc putin.

Din pacate DOAR in romania platim mult si avem putin ( exact ca si la dumuri,taxe,etc..platim de 4 stele si avem de -2 stele) dar sincer asta este doar vina noastra.

Numai bine!

 

Cat costa un update de soft frick ? si de unde esti ? timisoara cum zice in profil ? am asteptat tel tau...dar n`ai sunat.

Da, sunt din Timisoara,eu nu imi aduc aminte ca ma zis cuiva ca sun.

Link to comment
Share on other sites

Da asa este, reprezentanta teoretic este OK dar trebuie sa stiti ca, cat or fi ei de reprezentanta cel putin in tara asta de ........ in care traim TE PUNE SA SEMNEZI PE PROPRIE RASPUNDERE ca daca se strica un modul de pe masina ta in timpul update-ului costul acelui modul este suportat de tine.Eu am patit asta la reprezentanta din romania ( am si dovada ca am semnat pot sa va arat ) ceea ce nu este normal deloc,exact asta am spus si celor de acolo si ei mi-au raspuns ca asta este procedura si daca nu vreau pot sa nu faca masina la ei iar atunci eu m-am enervat si am pus mana pe carte,am inceput sa studiez,am bagat mana adanc in buzunar de mi-am luat sculele care trebuie si de atunci draguta mea de masina nu mai vede nici o reprezentanta....imi fac SINGUR TOTUL.

Asa cum le-am spus si lor acest lucru cu semnatul sunt ABSOLUT convins ca nu se intampla si in GERMANIA iar dupa un scandal kalumea pe care l-am facut acolo macar au recunoscut ca,citez " Stiti noi facem parte din grupul BMW romania si asa sunt directivele" si eu atunci am tras concluzia pe care am si spus-o acolo ca " De vina este tara in care traim nu cei de la Munchen".

Eu acum v-am povestit acesta patanie nu pentru a incerca sa conving pe cineva de ceva ci doar am vreut sa stiti cum sta treaba cu reprezentantele BMW din tara asta de ........,oricum pana la urma fiecare face ce vrea cu masina lui si o duce unde vrea dar daca tot o duceti acolo GRIJA MARE DE TOT ca este romania nu GERMANIA si se lucreaza romaneste nu nemteste DAR SE PLATESTE nemteste.

O seara faina!

 

Tot asa am patit si eu cu cei care cer plata Nemteasca la treaba facuta la vestita Automobile Bavaria SRL.

Masina mea este E 60 525d din mai 2004, am vrut sa-i upgradez softul sa pot citi, prin manevre simple, de exemplu temperatura lichidului de racire (pentru verificare termostate) sau tensiunea de incarcare a bateriei, etc...

Am fost pus sa semnez ca daca in timpul resoftarii cedeaza un modul il voi plati (3200RON!), am renuntat la ei AB - Baneasa sau Otopeni, dar nu si la idee, deci caut un baiat priceput, stiu ca sunt si poate citesc....

Link to comment
Share on other sites

aceeaşi intrebare pentru un e60 525 da am schimbat recent uleiul din cutie si acum cand schimba din a doua in prima (cand aproape se opreşte maşina) are un şut (Problema apare doar când uleiul e fierbinte, la rece nu face aşa). Am ĂŽnţeles ca ar trebui un update de soft pentru cutia de viteze ? Cât m-ar costa şi unde l-aş putea face?Mersi

poate problema apare dupa ce mergi mai sportiv.

de unde stii ca schimba din 2 in 1 si nu din 3 in 2. daca urmaresti cand e pe manual pleaca cu a-2a dupa loc atunci cand nu o calci tare.

 

parerea mea despre reprezentante coincide cu a lui #frick

ştiu sigur că apare când schimb din 2 ĂŽn 1, ştiu cum pleaca maşina de pe loc cu 2 când o pun ĂŽn manual şi nu e acelaşi lucru. Am uitat să fac o precizare când merg pe manual nu am smucitura aia merge foarte bine. Şi smucitura apare doar la decelerare, la accelerare nu simt. A făcut cineva update de soft la cutie la reprezentanţă, ce bani şi ce riscuri?riscul am ĂŽnţeles care ar fi, dar e risc mare, i s-a ĂŽntâmplat cuiva? voi ce ma sfătuiţi?Noroc

Edited by vaipa
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
cred ca in jur de cateva milioane. Si a mea are socuri uneori la oprire daca franez brusc. Si eu am schimbat uleiul si nu am facut update. Chestia cu socurile tine de niste frane hidraulice din cutie care cu timpul se mai inmoaie si ele (din ce am inteles). Am invatat sa opresc acum: pun franĂŁ iar cand e gata sa se opreasca o mai las un pic sa ruleze pana cand se sincronizeaza motorul si cutia. Incearca asta.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Hai sa va zic faza.

 

 

Am si eu aceeasi problema cu oprirea putin cam brusca asa ca am spus sa dau un telefon la bavaria Bucuresti.

raspuns socant: nu exista update de soft la cutie.Se poate doar reseta sau reinitializa!!!!

 

Undeva in conversatie a scapat un "doar".Este posibil sa fi spus ca nu exista update de soft doar la cutie.

Mai pe roamaneste eu trebuie sa schimb si softul motor pentru a scapa de acel soc?

Edited by jbl
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.