Jump to content

M-a lovit putin unul in bara si mi-a spart si farul...


hornetb

Recommended Posts

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

vezi, d-asta e bine sa tac eu, tu zici ca ai / ai avut activitate comerciala si nici nu stii ce-i ala comert.

 

Pai explica/argumenteaza daca stii, nu trebuie sa taci...asta-i parerea mea, dar cum consideri...

De acea activitate comerciala se ocupa mama, nu eu.

Zi-mi tu despre ce e vorba daca te pricepi, argumenteaza...

Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie sa faci nici o dovada ca ti-ai reparat masina, ma repet. Poti sa ti-o lipesti cu scotch si sa o vopsesti cu bidineaua, nu e treaba lor ce faci cu banii dupa ce ai cerut regie proprie. Numai ca iti da pretul la piese fara TVA, si ora de manopera la minim.

 

Mi-am amintit de topicul asta, tocmai ce am lovit si eu pe un baiat cu un Passat, am dat cu spatele si m-am trezit cu el ca trece cu viteza fara sa apuc sa il vad, l-am frecat din fata pana in spate. La mine doar vopseaua de pe bara, la el tabla indoita urat rau.

Link to comment
Share on other sites

da-i colegului nostru de la contempo ceva poze bune cu avaria si seria de sasiu si roaga-l sa-ti faca un deviz antecalculatie COMPLET, FARA VREUN DISCOUNT AMIABIL, inclusiv lavete de unica folosinta, ....asta intelege el adk....

 

Asa ceva ar fi extraordinar, numai ca exista doua probleme...1. nu stiu daca vrea, 2. daca vrea, nu stiu daca aia de la asigurari accepta cu piesele de la BMW, ca am inteles ca ei aduc piesele.

Adica daca ar fi sa o fac la BMW Brasov, am inteles ca nu BMW Brasov aduce piesele, ci aia de la asigurari le cumpara si le dau la BMW Brasov sa le puna.

Poze sunt pe prima pagina, daca mai e nevoie ii trimit, desigur, desi treaba e simpla. Bara fata normala de schimbat si de vopsit si farul stanga fata de schimbat.

 

salut,

1) sigur ca vreau dar asta costa(in Germania 10% din valoarea devizului daca nu se repara masina la ei) la noi 250Euro+TVa

2)Noi nu lucram cu piesele clientului(si am mai discutat asta) nici la asigurari(nu pot sa lucrez cu piese aftermarket ca se lucreaza de doua ori mai mult ca timp,nu se potrivesc) si daca se strica ceva nu m-i plateste nimeni munca pentru inlocuirea piesei in garantie.

Cine ti-a spus ca noi cumparam piese de la ei sa intrebe inainte de a te informa care este procedura de lucru cu Automobile Bavaria Group la asigurari.

Sau asta era asa ca sa te faca sa intelegi ca noi folosim tot piese Aftermarket dar nu este adevarat.

Daca te mai pot ajuta cu ceva sunt online pana la ora 14.00

Link to comment
Share on other sites

contempo, ai vreun document oficial care sa te indreptateasca sa ceri pe un deviz antecalculatie 10% di valoarea PRESUPUSA / ESTIMATA a unei reparatii ???

 

pt o prestare de servicii e normal sa poata cere un potential client un deviz antecalculatie, trb sa poata face o estimare a ceeace are de investit intr-o masina, asa faceti voi sa capete clientul o parere proasta despre voi.

chiar daca omul nu va face reparatia aia la voi, poate vine pt altceva...il fidelizezi....daca stii cum vine asta.

 

voi, pe partea de service, sunteti prestatori de servicii, deci singurul serviciu pe care il faci clientului este sa ii faci un deviz, lucrare de maxim 30 de min, asa , de foame, ai putea sa-i ceri clientului plata pt 1/2 de ora bineinteles cu TVA.

 

cei 250 de euro sunt vreo taxa de smecher ??? iar in germania ...lasa-te, nemtii curati nu fac tiganii d'astea....poate vreun auslander cu impresii de patron neamt.

 

si, apropo, comparatia cu germania e cam deplasata, sau cumva considerati sa sunteti din toate punctele de vedere la nivel de germania ? impresii mai am si eu....dar ma mai si trezesc...

Edited by brownshark
Link to comment
Share on other sites

contempo, ai vreun document oficial care sa te indreptateasca sa ceri pe un deviz antecalculatie 10% di valoarea PRESUPUSA / ESTIMATA a unei reparatii ???

 

pt o prestare de servicii e normal sa poata cere un potential client un deviz antecalculatie, trb sa poata face o estimare a ceeace are de investit intr-o masina, asa faceti voi sa capete clientul o parere proasta despre voi.

chiar daca omul nu va face reparatia aia la voi, poate vine pt altceva...il fidelizezi....daca stii cum vine asta.

 

voi, pe partea de service, sunteti prestatori de servicii, deci singurul serviciu pe care il faci clientului este sa ii faci un deviz, lucrare de maxim 30 de min, asa , de foame, ai putea sa-i ceri clientului plata pt 1/2 de ora bineinteles cu TVA.

 

cei 250 de euro sunt vreo taxa de smecher ??? iar in germania ...lasa-te, nemtii curati nu fac tiganii d'astea....poate vreun auslander cu impresii de patron neamt.

 

si, apropo, comparatia cu germania e cam deplasata, sau cumva considerati sa sunteti din toate punctele de vedere la nivel de germania ? impresii mai am si eu....dar ma mai si trezesc...

 

Daca ar fii 10 % ar fii bine, ca din 50 de mil as da 5 bucuros, sau 7 mil din 70, dar e vorba de 20 % + .

Ma gandeam si eu ca asa ceva, insa nu ma gandeam ca-i chiar atat, adica nici nu dureaza mult...nici nu e chiar atat de complicat la aceasta avarie.

Ma rog, nu asta era ideea, n-am vrut si nu vreau sa comentez aceste preturi, astea sunt, inseamna ca altii isi permit, eu nu, scurt si la obiect si incetez discutia pe tema asta ca n-are rost, fiecare cere cat considera.

 

1. Multumesc, dar e prea mult pentru mine, nu-mi permit sa platesc peste 10 mil pentru asta.

2. Deci sa inteleg ca daca as face-o la voi, voi comandati piesele si nu vi le da firma de asigurari ?

 

 

 

 

da asa este

noi lucram numai cu BMW pe partea de piese

 

OK, multumesc frumos!

Link to comment
Share on other sites

contempo, ai vreun document oficial care sa te indreptateasca sa ceri pe un deviz antecalculatie 10% di valoarea PRESUPUSA / ESTIMATA a unei reparatii ???

 

pt o prestare de servicii e normal sa poata cere un potential client un deviz antecalculatie, trb sa poata face o estimare a ceeace are de investit intr-o masina, asa faceti voi sa capete clientul o parere proasta despre voi.

chiar daca omul nu va face reparatia aia la voi, poate vine pt altceva...il fidelizezi....daca stii cum vine asta.

 

voi, pe partea de service, sunteti prestatori de servicii, deci singurul serviciu pe care il faci clientului este sa ii faci un deviz, lucrare de maxim 30 de min, asa , de foame, ai putea sa-i ceri clientului plata pt 1/2 de ora bineinteles cu TVA.

 

cei 250 de euro sunt vreo taxa de smecher ??? iar in germania ...lasa-te, nemtii curati nu fac tiganii d'astea....poate vreun auslander cu impresii de patron neamt.

 

si, apropo, comparatia cu germania e cam deplasata, sau cumva considerati sa sunteti din toate punctele de vedere la nivel de germania ? impresii mai am si eu....dar ma mai si trezesc...

 

Daca ar fii 10 % ar fii bine, ca din 50 de mil as da 5 bucuros, sau 7 mil din 70, dar e vorba de 20 % + .

Ma gandeam si eu ca asa ceva, insa nu ma gandeam ca-i chiar atat, adica nici nu dureaza mult...nici nu e chiar atat de complicat la aceasta avarie.

Ma rog, nu asta era ideea, n-am vrut si nu vreau sa comentez aceste preturi, astea sunt, inseamna ca altii isi permit, eu nu, scurt si la obiect si incetez discutia pe tema asta ca n-are rost, fiecare cere cat considera.

 

1. Multumesc, dar e prea mult pentru mine, nu-mi permit sa platesc peste 10 mil pentru asta.

2. Deci sa inteleg ca daca as face-o la voi, voi comandati piesele si nu vi le da firma de asigurari ?

 

 

Eram sigur ca explodati iar

1) daca o facem noi nu va mai cerem nimic

2) daca va folositi de noi(devizul se face pentru asigurare) trebuie sa ne recuperam o parte din cheltuieli(programele costa )

3)In Germania in general nu se cere din service deviz (se face lucrarea )si apoi se incaseaza banii de la asigurare ca sa se faca reparatia in regie proprie(asta nu la BMW)

4) cu societatile de asigurari sunt incheiata contracte cu discout foarte mare asa ca ei va scot ochi cu o parte din suma si la tarif de nimic ,Dupa care fiecare alearga ca sa-si faca masina pe unde poate si cat vrea din ea.

5) Nu vreau sa mai discut pe tema asta ca de fiecare data sariti la gatul meu.(cred ca putem discuta si frumos cu intrebari si cu raspunsuri) eu am raspuns la o intrebare daca este prea mare pretul trebuia sa spuneti multumesc este prea scump si nu ma intereseaza dar .............

asta este daca omul incearca sa fie amabil voi il calariti daca nu este amabil il faceti praf.Si mai aveti pretentia sa fiti tratati cu respect.........

am pus punct.Asta este RO.

 

 

 

da asa este

noi lucram numai cu BMW pe partea de piese

 

OK, multumesc frumos!

 

 

dupa cum vezi, si la contempo, multe mofturi, dar cand e sa te ajute, isi dau arama pe fata....chiar sunt curios daca o sa imi raspunda....

 

sa-ti vb frumos ca sa te agate sa bagi masina la ei la reparat se putea, dar sa-ti faca o hartie...

 

Nu am cerut sa vina la mine

si nu mi-a cerut o lista de dotari care o dau gratis .

Mi-a cerut sa muncesc si asta costa peste tot.

Link to comment
Share on other sites

1) " Eram sigur ca explodati iar " - cine a explodat ?

 

2) "daca va folositi de noi..." - se foloseste de serviciile dvs DOAR timpul necesar pt a redacta devizul, adk max 1/2 ora.

programele le-ati trecut la cheltuieli, se considera investitie, si se regasesc in regie.... deci mai usor cu pianul pe scari.....

 

3) "In Germania in general nu se cere din service deviz " - pt ca soc de asigurari nu-si permit sa-si bata joc de client si socotesc ei devizul ca la reprezentanta....dar, evident nu esti in tema....

 

4) "cu societatile de asigurari sunt incheiata contracte cu discout foarte mare" - cine face asa ceva fie nu stie carte fie poate fi banuit de prostie.....

 

5) " Nu vreau sa mai discut pe tema asta..." - nu se pune pb ca nu poti sa discuti pt ca evident nu ai suficienta pregatire in domeniu, nu ai experienta...

 

6) " ...daca omul incearca sa fie amabil voi il calariti..." - nu a vb nimeni urat, doar discutii la obiect. nu are nimeni, cred, intentia sa va jigneasca personal sau ca firma .

 

7) "...am pus punct.Asta este RO. " - nu va cunosc personal, daca nu sunteti cetatean RO, este evident motivul pt care ati venit aici, daca sunteti...poate ca mai are si base dreptate in unele cazuri....granita e libera....

 

8) " Nu am cerut sa vina la mine" - nici nu a spus nimeni asta, important e sa stii cum sa t porti cu clientul, pt ca sa il faci sa inteleaga ca-l respecti pt ca-ti aduce un venit, atunci vine el singur, voi va comportati de parca ati face o favoare clientului pt ca va coborati sa vb cu el...asta nu-i doar la voi, relax...

 

9) "... sunt online pana la ora 14.00..." teoretic...ca practic....ai intrat si tu sambata, ca te-o fi chemat la sv si te plictiseai....

 

 

anything unclear ?

Edited by brownshark
Link to comment
Share on other sites

Salutare :twoup: Acasa la Severin fiind, m-a sunat mama pe la 10:00 sa ma trezeasca si-am zis ca mai stau 2 min cu capul in perna, cand aud "poc" de jos, din parcare. Sar la geam (nu ca n-as fi fost convins ca in masina mea intrase cineva, ca de asta eram sigur, doar s-a mai intamplat o data asta, parcata fiind in acelasi loc, lovita tot in stanga barii din fata; si-mi zisese mama chiar seara ca de ce-am lasat-o iar acolo, poate Doamne fereste mai da vreunul in ea :) ) sa vad cine-i faptasul, ca sa nu fuga ca data trecuta. Era un vecin, un mos nascut prin 1944, care vroia si el sa iasa din parcare si-a dat cu spatele pana s-a oprit intr-a mea :twoup:

http://img218.imageshack.us/gal.php?g=11oct10a3652.jpg

Sunt fericit ca n-a fost lovita tabla (aripa sau usa), ci doar bara din fata, in partea stanga...si mi-a spart si farul putin.

Am fost la asigurari, o sa-mi schimbe farul si bara.

 

Mi-as pune bara M daca tot o schimb ( desi un prieten zicea ca se repara/vopseste foarte usor asta asa cum e si ca n-ar fi neaparat nevoie sa o schimb, eventual sa aranjez sa-mi iau banii de la asigurari, dar pe mine nu ma intereseaza sa fac bani din treaba asta...) si intrebarea mea ar fi (eventual daca-mi poate spune user-ul grozadan sau altul care se ocupa cu vanzari piese) cat costa o bara originala normala pentru masina asta si cat costa una M, ca sa vad cam care ar fi diferenta, diferenta pe care o s-o platesc din buzunar, desigur.

 

Am observat si faptul ca la bara M, proiectoarele sunt altfel, sunt rotunde, nu mai au aceeasi forma ca la a mea. Presupun ca trebuie sa cumpar si ambele proiectoare, separat...si tot asa, m-ar interesa cam cat ar fi unul daca-mi poate spune cineva.

 

Si farul cat costa ? Far cu xenon si angel eyes.

 

Deci ca sa recapitulez, m-ar interesa preturile pentru: far stanga fata, cu xenon si angel eyes; bara fata si bara fata M, proiectoare care sa se potriveasca la bara M.

 

Multumesc

 

Set de faruri gasesti la 1200 lei..

Bara M mana a 2-a la 300 400 lei.. cu tot...

si deja daca ai in fata M..ce o sa faci cu spatele..si pragurile...daca ai stock...nu arata bine...fata jos curu sus...mai vad masini dinastea cu curu sus in cer...

www/bmw-shop.ro si pe 4tuning gasesti cate vrei...la 1000 de EU ai masina facuta vopsita M lock cu jante cu tot...numa banii sa ii scoti de la asigurare

Link to comment
Share on other sites

contempo - ai raspuns la cea mai usoara....restul....

 

grozadan - cum sa muncesti la un deviz jumatate de zi ? ce programe sa ai ? nu discutam despre demontat o masina rasturnata, e un deviz ESTIMATIV....nu definitiv....

 

sincer, nu vreau sa supar / jignesc pe nimeni, dar daca nu aveti experienta nu mai sustineti lucruri aiurea.

Edited by brownshark
Link to comment
Share on other sites

grozadan - cum sa muncesti la un deviz jumatate de zi ? ce programe sa ai ? nu discutam despre demontat o masina rasturnata, e un deviz ESTIMATIV....nu definitiv....

si daca diferenta intre devizul initial-estimativ si cel final este mare atunci iti sare omul in cap si iese tiganie.cel mai corect iti face devizul cand te duci la ei cu piesele exacte care le ai de inlocuit si atunci este pret fix....

Link to comment
Share on other sites

diferenta intre valoarea finala si devizul estimativ este invers proportionala cu experienta celui care face devizul.....

 

" cand te duci la ei cu piesele exacte care le ai de inlocuit " - asta e deviz la solicitare clara a proprietarului pt piese + manopera. nu poate fi obligat un proprietar sa posede cunostinte tehnice privind modul constructiv si solutiile tehnice optime pt masina sa. service-ul specializat decide ce e de facut la o masina ca sa fie repusa in parametrii initiali.

Edited by brownshark
Link to comment
Share on other sites

Huh, cate s-au intamplat...in 3 ore cat am facut Sev - Buc :)

 

Contempo, imi cer scuze daca te-au suparat colegii aici in topic-ul meu, sper ca eu nu, pentru ca eu am zis doar ca pretul e mare pentru mine si nu-mi permit sa platesc atat pentru asta.

 

In rest, mai vedem ce mai facem, ms :twoup:

Link to comment
Share on other sites

unde gasesti tu set faruri xenon bune - la 12mil? ... un far nou e 36mil

 

Set de faruri gasesti la 1200 lei..

Bara M mana a 2-a la 300 400 lei.. cu tot...

si deja daca ai in fata M..ce o sa faci cu spatele..si pragurile...daca ai stock...nu arata bine...fata jos curu sus...mai vad masini dinastea cu curu sus in cer...

www/bmw-shop.ro si pe 4tuning gasesti cate vrei...la 1000 de EU ai masina facuta vopsita M lock cu jante cu tot...numa banii sa ii scoti de la asigurare

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.