Jump to content

Pareri "Polish" !


Dariusel

Recommended Posts

Buna , vreau sa fac un polish la masina , am intrebat la 2 firme , una manual si una automat.

Vreau sa stiu la care sa merg , care este mai bun manual sau cu aparte ? Ms :twoup: astept parerile voastre

 

App,pretul la manual este jumate ca la cei cu aparate...oare e mai bun la aparate ?

Edited by Dariusel
Link to comment
Share on other sites

Du-te la cei cu aparate.

La "polish" -u ala manual le trebuie vreo 10 zile de frecat la ea ca sa iasa cat de cat bine. Probabil se fac ca ti-o polisheaza manual iti dau o ceara pe ea sa-ti ia ochii si peste o saptamana cand se spala ceara o sa arate la fel.

Mai ales ca vopseaua la bmw e cam foarte tare.

Ce firma o fi aia care nu-si permite sa dea 200 euro pe o masina de polish nu stiu.

Link to comment
Share on other sites

Vezi unde te duci, daca te duci la unii cu aparate si nu stiu cum sa le foloseasca iti fac praf vopseaua, holograme cat cuprinde. Daca lucreaza la proiector e cum e, daca nu , nici sa nu te gandesti sa te duci.

 

 

ps: e un coleg din Brasov care are topic la Mica Publicitate, pare sa faca treaba buna, incerca la el.

 

 

Bafta!!!

Link to comment
Share on other sites

Cu masina bineinteles.Eu mi-am cumparat una cu vreo 3-4 paduri in functie de cat de abraziv este polishul si una care sa nu lase valuri.

 

Este cu reglarea a turatiei , de regula incepi cu 2000 rpm ca sa intinzi pasta si netezesti cu 2500-3000.

 

Folosesti 3 tipuri de polish.Eu merg pe 3M.supreabraziv pentru zgarieturi grele, altul mai fin care inchide polishul abraziv si unul fin pentru luciu.

 

Mai stropesti cu apa suprafata ca sanu se incinga padul.

 

O masina dureaza cam 3-4 ore la graba si 7-8 la migaleala.

 

Dc sa dai sute de euro la altii cand tot de mana ta e facut cel mai bine.?

 

Bafta,

Link to comment
Share on other sites

Ce inseamna manual si ce inseamna automat?

 

Asa as putea spune ca manual este si cel facut doar de mana omului(adica freaca el cu degetele lui) si cel facut de mana omului prin utilizarea unui "polizor" cu perii speciale de polish.

cam asa :twoup: deci manual "fara polizor,unelte..." si automat "cu aparate, si .."

Link to comment
Share on other sites

Stai linistit ca nu e asa usor cum pare ( ai gresit ai pus-o de un revopsit), mai bine te duci si o faci la o firma mai ales ca in Romania nu e asa scump.

Asa am zis si eu ca pot sa fac singur si am bagat vreo 1000 euro in toate prostiile (spalator cu presiune, lance de spuma, polishuri, creme, pad-uri,clei, masina de polishat rotativa Machita). Si dupa ce am luat astea am inteles ca asta rotativa (ca un flex) e pentru profesionisti si daca nu stii sa te joci cu ea taie stratul de lac. Acum caut sa-mi cumpar una din aia dual action ( asta e pentru incepatori) si vedem ce iese. ( Intai pe masina cealalta, dupa aia pe a lu sora-mea si dupa aia incerc la a mea, dupa ce prind ceva experienta).

Oricum un detailing de calitate dureaza vreo 10-12 ore numai exteriorul facut de cineva care se pricepe. Chiar daca ai tot ce iti trebuie si nu prea ai experienta iti ia cel putin un weekend.

Edited by DSF
Link to comment
Share on other sites

DSF are dreptate....

Eu sunt cel recomandat de cativa membrii de pe acest topic si da, la mine un exterior dureaza 3 zile....pentru ca e o munca care din pacate nu poate fi facuta "pe fuga"....iar rezultatele din poze se obtin doar respectand toate etapele si lucrand cu calm si rabdare.

Ultima masina facuta in 2 zile, si la insistentele proprietarului care venea de la cluj ( acel X3 negru de pe topic) , a insemnat lucru pana la 1-2 noaptea in prima zi pentru a ma incadra in termenul stabilit.Si asta intr-un weekend.In cazul lui numai atunci se putea si am inteles asta, doar ca in rest prefer sa lucrez in niste ore normale pentru ca raportat la orele lucrate castigul este modic desi pentru cineva care analizeaza superficial pretul poate parea "imens".

Un detailing exterior de calitate este similar cu o revopsire a masinii ca si rezultat asa ca atat timpul de lucru cat si pretul trebuie comparate cu asa ceva.

Iar cand vine vorba de revopsirea masinii personale nu cred ca cineva care ar spune "hai fa-o in 2 zile in loc de 3 ca ma grabesc" ca nu e vorba de o operatiune care o faci in fiecare zi.

Link to comment
Share on other sites

atunci ia-ti un polish din supermarket, niste lavete de carpa, ordinare, bureti de vase, ceva piele de caprioara si da-i viteza...

 

asta ca tot spui ca nu ai timp... daca nu ai timp de un polish PROFFI, nu il faci...

 

masina poate sta la detailing 2-3 zile, timp in care poti imprumuta/inchiria alta...

 

nu e complicat ! mai complicat ar fi sa incerci tu sa faci o treaba pentru care nu esti pregatit deloc, nici logistic, nici ca si experienta...

 

spor la treaba !

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bun polish e la Tony! Si-l face la masini, iar pretul este unul decent!

Tony habar nu are! Iti spun din proprie experienta. O sa iti faca niste "swirluri" de mai mare dragul. Stiu ca nu esti din Bucuresti dar asta asa informativ si pentru restul cititorilor.

Link to comment
Share on other sites

Tony habar nu are! Iti spun din proprie experienta. O sa iti faca niste "swirluri" de mai mare dragul. Stiu ca nu esti din Bucuresti dar asta asa informativ si pentru restul cititorilor.

Poate cand ai fost la Tony, au facut-o angajatii lui... Dar daca o face insusi Tony iese bine...

Link to comment
Share on other sites

A facut-o chiar Tony! Tot el i-a "ajutat" si pe 2 prieteni buni de-ai mei cu un A6 gri inchis si un Seria 5 negru. Acelasi rezultat prost. Si am mai spus pe aici. Imediat dupa operatiune masina arata ca scoasa din cutie mai ales de la ceara aplicata la sfarsit. Dupa cateva spalari insa si in soare puternic treaba e cu totul alta.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Si totusi e careva in Bucuresti care sa faca un detailing ok?

Singurul pe care l-am vazut fara review-uri naspa este george_brasov dar din pacate e in Brasov.

Din ce-am cautat pe forumuri lumea se cam plange si de ED si de Tony si de restul.

Chiar nu e nimeni in Bucuresti sa faca un lucru bine?

 

Spun asta pt ca as vrea si eu sa-mi aplic niste sealant pentru iarna dar n-am nici garaj si nici experienta.(Teoria poate fi simpla dar lipsa de experienta si echipamente sigur isi va spune cuvantul.)

Link to comment
Share on other sites

Si totusi e careva in Bucuresti care sa faca un detailing ok?

Singurul pe care l-am vazut fara review-uri naspa este george_brasov dar din pacate e in Brasov.

Din ce-am cautat pe forumuri lumea se cam plange si de ED si de Tony si de restul.

Chiar nu e nimeni in Bucuresti sa faca un lucru bine?

 

Spun asta pt ca as vrea si eu sa-mi aplic niste sealant pentru iarna dar n-am nici garaj si nici experienta.(Teoria poate fi simpla dar lipsa de experienta si echipamente sigur isi va spune cuvantul.)

 

Salut, daca vrei doar protectie apeleaza aici cu incredere.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.