Jump to content

Vreau sa-mi imbrac plafonul


Calin SL

Recommended Posts

vreau sa-mi imbrac tapiteria plafonului si stalpii cu piele alcantara neagra.Mai are cineva asa ceva? merita ? nu am gasit poze sa vad cum arata,dar pot sa-mi imaginez.Problema e ca s-a fumat mult in masina pe vremea fostilor proprietari,si m-am saturat de aspectul acela plus ca e cenusiul ala deschis albicios si se vede orice pe culoarea aia,inclusiv fumul de tigara !

Are cineva vreo parere cum se poate face ? sau vreo poza ?

Link to comment
Share on other sites

eu am plafonul si stalpi imbracati in alcantara.

ca si material iti intra cam 5 m.3 la plafon +restul la stalpi.

mare atentie: se gaseste alcantara cu suport de burete -aceasta nu ti-o recomand

nu te zgarci la adeziv,foloseste unu cat mai bun.daca folosesti un adeziv prost gen stiky(asta este un prenadez) o sa te trezesti cu materialul in cap

Link to comment
Share on other sites

Eu am plafonul imbracat in alcantara, a iesit ca de fabrica, trebuie insa un tapiter...

Alcantara nu exista decat simpla, nu cu burete, nu altfel.

Sunt sute de firme ce copiaza alcantara, de aceea multi nici nu stiu exact cum e, sau au vazut pe masini de fabrica dar uzate rau...

Alcantara se cam vinde cu 70ron/ml la noi, pe sub mana... numai ca negru e cam rar...

Afara sub 50e/ml nu gasesti, alcatara originala.

Link to comment
Share on other sites

roco123 - cu imitatiile ai dreptate, sunt multe nereusite. sa stii ca se mai intampla sa gaesti si alcantara sau echivalent caserata pe burete, vreun rest de comada. am eu un val de cativa metri, tabac, si pe burete, si matlasata pe lung, si perforata. dar sun chestii de noroc.

 

dee-low - nu vreau sa te dezamagesc, am avut plafon de alcantara la cateva lancia, se cam ingrasa si sa stii ca e destul de delicat de curatat.

Link to comment
Share on other sites

Eu am plafonul imbracat in alcantara, a iesit ca de fabrica, trebuie insa un tapiter...

Alcantara nu exista decat simpla, nu cu burete, nu altfel.

Sunt sute de firme ce copiaza alcantara, de aceea multi nici nu stiu exact cum e, sau au vazut pe masini de fabrica dar uzate rau...

Alcantara se cam vinde cu 70ron/ml la noi, pe sub mana... numai ca negru e cam rar...

Afara sub 50e/ml nu gasesti, alcatara originala.

 

 

Alcantara poti gasi in cu 2 feluri de suport sau simpla.Cea cu suport o gasesti cu burete sau cu melana(un fel de vatelina alba)

 

Singura alcantara este cea care are stantat pe verso o data la 1m/l logo alcantara cu auriu.Acasta stanta o gasesti la toate cele 3 tipuri de alcantara enumerate mai sus.

 

De vre-o 7-8 ani incoace mai precis de cand sa lansat vw passat b6 multe astfel de masini sunt comandate cu tapiseria formata din piele in combinatie cu alcantara asa incat multi oameni au avut norocul sa vada alcantara ORIGINALA , noua si nescamosata si in Romania

 

Despre pret ai dreptare,ceea ce se gaseste mai ieftin la noi si aici nu ma refer la copii,sunt resturi sau materiale refuzate de consumatori mari gen auto sau mobilier

 

Cat despre tapiter,nu iti trebuie neaparat tapiter ci o persoana pasionata care are rabdare si simtul raspunderi

 

bafta cu proiectul

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

eu miam imbracat singur plafonul...nu in alcantara , ci cu simplu material negru special ptr autoruzime... mam fitsiit vrio saptamina,...dar sa meritat ....

 

Cat despre tapiter,nu iti trebuie neaparat tapiter ci o persoana pasionata care are rabdare si simtul raspunderi

de acord 100%

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

vreau sa-mi imbrac tapiteria plafonului si stalpii cu piele alcantara neagra.Mai are cineva asa ceva? merita ? nu am gasit poze sa vad cum arata,dar pot sa-mi imaginez.Problema e ca s-a fumat mult in masina pe vremea fostilor proprietari,si m-am saturat de aspectul acela plus ca e cenusiul ala deschis albicios si se vede orice pe culoarea aia,inclusiv fumul de tigara !

Are cineva vreo parere cum se poate face ? sau vreo poza ?

 

 

 

 

eu am de vanzare alcantara

Link to comment
Share on other sites

vreau sa-mi imbrac tapiteria plafonului si stalpii cu piele alcantara neagra.Mai are cineva asa ceva? merita ? nu am gasit poze sa vad cum arata,dar pot sa-mi imaginez.Problema e ca s-a fumat mult in masina pe vremea fostilor proprietari,si m-am saturat de aspectul acela plus ca e cenusiul ala deschis albicios si se vede orice pe culoarea aia,inclusiv fumul de tigara !

Are cineva vreo parere cum se poate face ? sau vreo poza ?

 

 

 

am de de vanzare! alcantara negru 100 ron m/l!! trimit si mostra sa vezi k am marfa buna nu facatura, aceea cu sigla aurie e facatura!!!!! vb serios

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

eu am plafonul si stalpi imbracati in alcantara.

ca si material iti intra cam 5 m.3 la plafon +restul la stalpi.

mare atentie: se gaseste alcantara cu suport de burete -aceasta nu ti-o recomand

nu te zgarci la adeziv,foloseste unu cat mai bun.daca folosesti un adeziv prost gen stiky(asta este un prenadez) o sa te trezesti cu materialul in cap

 

Care lipici e mai bun?

Link to comment
Share on other sites

am de de vanzare! alcantara negru 100 ron m/l!! trimit si mostra sa vezi k am marfa buna nu facatura, aceea cu sigla aurie e facatura!!!!! vb serios

 

Salut , esti din Timisoara ? Ma intereseaza si pe mine material pentru plafon , stalpi , etc .

Link to comment
Share on other sites

am de de vanzare! alcantara negru 100 ron m/l!! trimit si mostra sa vezi k am marfa buna nu facatura, aceea cu sigla aurie e facatura!!!!! vb serios

ce fel de alcantara ai?ai dedicata auto sau alt tip?Cand spui ca cea cu auriu este facatura te referi ca este contrafacuta sau este alt tip gen swede sau ultraswede.Cum putem proceda pentru o mostra?

Inca un lucru important: ce fel de suport are?

 

referitor la adeziv poti folosi moment de la henkel dar sa respecti conditiile de aplicare si presare

Edited by ro_jamess
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.