Jump to content

Martor airbag E46


Recommended Posts

Sistemul trebuie sa functioneze chiar daca ai eroare la unul din airbag-uri, mi se pare vital si cred ca asa a si fost gandit!

nu mai functioneaza niciun airbag, eu asa stiu ,martorul de airbag aprins te trimite sa-ti rezolvi problema ...

asteptam si alte pareri mai "avizate"

Link to comment
Share on other sites

Cand e o "buba" indiferent unde,in caz de accident declanseaza TOATE airbagurile.Tocmai asta e beleaua...Ca daca il lovesti pe unu usor si esti singur in masina,in loc sa-ti sara doar cel de la volan o sa-ti sara toate.Si atunci o sa dai pe airbaguri de 50 de ori cat era reparatia erorii.

Acum vreun an am lovit-o si eu usor si mi-a sarit airbagul din volan si dupa reparatie imi dadea 3 erori.Capsa pirotehnica,airbag volan(pusesem din gresala un airbag dual stage in loc de unul single stage cand l-am inlocuit)si ceva cu centura.Am fost si eu la unul din mecanicii laudati pe forum si dupa ce am platit 100 de lei (diagnoza si 2 rezistente puse) la 10 minute dupa ce am plecat de la el s-a aprins iar martorul.In ianuarie mi-am cumparat o diagnoza inpa de pe net si cand am pus-o pe masina exact aceleasi erori le aveam,mai putin cu airbagul ca am pus unul corect inapoi.Au fost bani aruncati aiurea ca nu am rezolvat nimic si daca mai puneam 50 de lei luam de la dezmembrari o capsa pirotehnica si una de la centura si rezolvam problema.

Asa ca sfatul meu e sa schimbati ce va apare in eroare,ca in final tot voi o sa va bucurati de rezultat si o sa stati linistiti cand stiti ca siguranta masinii functioneaza corect.

Edited by ceaun
Link to comment
Share on other sites

sal e posibil sa fie si de la calculatorul de airbag. Daca a avut masina vreun accident si cel dinaintea ta nu a schimbat calculatorul ca de obicei se schimba.... trebuie sa te duci la baieti care codeaza asa ceva sa ti l recodeze. Vezi si testeru pe care il folosesti sa fie unul bun care sa poata citii si erorile de calculator airbag ca nu toate citesc erorile. daca testeru e dala gen soft pe calculator cu interfata .... ala nu citeste tot.
Link to comment
Share on other sites

si in cazul in care am schimbat uleiul de 1500 km.......care este probl?....trebuia mecanicul sa faca ceva cand a schimbat uleiul?

 

deci eu am facut cam 1500km de cand am schimbat uleiul..si pe bord afiseaza ...INSPECTION..-750km......ce e de facut?318d..02

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.