Jump to content

Martor airbag E46


Recommended Posts

Salut,

 

BMW E46 - 2004, de cand am luat-o din Germania avea martorul de la airbag aprins. Am pus-o pe tester si nu zice nimic de airbag ci de borna plus a bateriei. Am schimbat capsa pirotehnica si s-a mai incercat cu o rezistenta suplimentara pe circuit, degeaba. Din tester, s-a dat clear error, becul se stinge dupa care la 3-5s reapare eroarea si becul se reaprinde.

 

Cine crede ca ma poate ajuta din B (contra cost se intelege), rog sa mi lase un nr. de telefon.

Link to comment
Share on other sites

sigur nu ai eroare la senzorul din scaunul pasagerului?

 

Poate o sa revina Robert cu mai multe detalii, daca binevoieste; am fost cu masina la el, si tot ce apare pe tester este legat de borna + a bateriei. Nu stiu ce sa zic "de scaun", nici cum sa verific asta intrucat sincer nu ma pricep.

Link to comment
Share on other sites

Daca iti da capsa de baterie inseamna ca nu vede capsa daca e scaunul din dreapta e de vina cantarul in ambele situati sunt solutii simple.

Am un prieten la buc te poate ajuta Razvan 0762660209

Succes

 

Nici o capsa pirotehnica auto nu are 3ohm aia e deja rezistenta marita :twoup:

Incearca sa pui o rezistenta mai mare, peste 3 ohmi. Imposibil sa nu se stinga becul, numai daca nu se monteaza gresit.
Link to comment
Share on other sites

Nici o capsa pirotehnica auto nu are 3ohm aia e deja rezistenta marita :twoup:
Incearca sa pui o rezistenta mai mare, peste 3 ohmi. Imposibil sa nu se stinga becul, numai daca nu se monteaza gresit.

 

O rezistenta de 3.3 ohmi e suficienta. Se poate si cu 4 chiar.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

salutare.am o intrebare daca ma ajuati si pe mine,mi-sa aprins din senin martorul airbag in bord,am fost la un prieten la service sa puna testerul sa il stearga si imi zice ca nu gaseste calculatorul masini,e posibil sa fie stricat calculatorul masinii sau?????ms anticipat :drinks:

316i 99

Edited by goainabv
Link to comment
Share on other sites

si eu am aceasi problema pe un bmw 316 e46 an 2002 modelul compact..se aprinde airbagul, iar de la vechiul propietar am inteles ca beleaua se trage din scaunul din dreapta ..ca la tester nu sa putut rezolva si din cate am inteles se poate face o improvizatie cu o dioda sau sa cumpar alt senzor..eu m-am uitat la mufa de sub scaun sa vad daca e oxidata sau daca e ceva in neregula dar nu am vazut mare lucru, asa ca daca cineva ma poate ajuta il rog sa imi lase un nr. de telefon pe care sa il pot contacta sa discutam apoi la fata locului/

sunt din Bucuresti.

Link to comment
Share on other sites

Eu am stins eroarea de la capsa cu rezistenta de 2.7ohmi.

Salut baietii in urma cu ceva timp am avut si eu un incident in urma caruia mi-a sarit airbag-ul di usa si copertina dreapta atat si normal ca si capsa a impuscato insa nu am mai inlocuit-o. Am acumparat airbag-urile si le-am pus, Vineri am de gand sa ma duc cu ea la tester, se poate sterge eroarea de airbag sarit, resetarea computerul de aibag si stergerea erorii de la capsa? Multumesc si Numai Bine!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salutare tuturor,

Am si eu aceeasi problema cu martorul din bord aparut din senin intr-o dimineata.Daca testerul nu o rezolva,rezistenta marita nu o rezolva atunci ce e de facut?Trebuie schimbat tot cablajul airbagului.Vorbeste lumea ca producatorii recomanda verificare si eventual schimbare baloane+capse+senzori odata la 7-10 ani.

In timp ce martorul din bord e aprins tot sistemul e nefunctional sau doar cel ce a dat eroarea?

Link to comment
Share on other sites

ma indoiesc ca daca ai martorul aprins din cauza plasei de sub scaunul pasagerului nu o sa se declanseze airbag-ul soferului in caz de impact, in cazul cel mai rau nu se declanseaza cel de la pasager, iar daca ii pui rezistenta aceea atunci se va declansa in caz de impact indiferent ca este sau nu pasager pe scaun. Sistemul trebuie sa functioneze chiar daca ai eroare la unul din airbag-uri, mi se pare vital si cred ca asa a si fost gandit! Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

ma indoiesc ca daca ai martorul aprins din cauza plasei de sub scaunul pasagerului nu o sa se declanseze airbag-ul soferului in caz de impact, in cazul cel mai rau nu se declanseaza cel de la pasager, iar daca ii pui rezistenta aceea atunci se va declansa in caz de impact indiferent ca este sau nu pasager pe scaun. Sistemul trebuie sa functioneze chiar daca ai eroare la unul din airbag-uri, mi se pare vital si cred ca asa a si fost gandit!

+1 Am aceesi parere

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.