Jump to content

remapare 318D 204D4


predin2002

Recommended Posts

  • Replies 113
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ce probleme poate avea cutia de viteze daca i se ofera o putere prea mare in ea,ce simptome ar avea,sau efecte negative,ratari ale treptelor adika bagi dintro treapta mare a 5a in a 2a in loc de a 4a..

Astea in primul rand . sunt cele mai usoare. mai grav este ca ...poate fi distrusa!

Link to comment
Share on other sites

eu mi-am facut la george soft si sunt super multumit.....masina (din semnatura) are acu 216 mii si merge perfect fara probleme. ti-l recomand cu incredere.

am prieteni in B care si-au facut soft la RBN si la ceaky de la dimsport si le-a picat turbo. ca sa nu mai zic de diferenta de pret care au dat-o ei :twoup:

mie nu, si nici nu da semne...

Edited by robytza
Link to comment
Share on other sites

Daca schimbi DES la 4000rpm poti sa ai probleme. Unde are puterea maxima masina ta ?

Pentru plaja de turatii din zona puterii maxime sa cauti raspunsuri.

 

 

Care e diferenta intre 120cp si schimbat la 2600rpm si 150cp [resoftat] si schimbat la 2600rpm ? Aproape zero !

 

 

318d e46 are 118CP la 4000rpm. <---- aici se poate juca cu puterea la o anumita turatie ...

Cuplul este de 280Nm la 1750rpm. <--- asta se modifica prin resoftare.

 

 

Cred ca cel mai bine este sa explice george cum arata curbele :twoup:

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cine e ...GEORGE si nu pot face nicio apreciere. Dar, sfatul meu, este sa cauti o firma mai....solida!

 

Scuzabil ...esti destul de nou prin preajma, si nu le poti compila pe toate din prima...

Acest user poate da destula consultanta acestor firme "solide". Ce te face sa crezi ca acesti "solizi" au mai multa experienta?...ca traiesc din asta sau fac acelasi lucru sub un anumit nume de firma?

Wrong!!!

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cine e ...GEORGE si nu pot face nicio apreciere. Dar, sfatul meu, este sa cauti o firma mai....solida!

 

Scuzabil ...esti destul de nou prin preajma, si nu le poti compila pe toate din prima...

Acest user poate da destula consultanta acestor firme "solide". Ce te face sa crezi ca acesti "solizi" au mai multa experienta?...ca traiesc din asta sau fac acelasi lucru sub un anumit nume de firma?

Wrong!!!

 

Citeste cu atentie: am spus ca nu stiu cine e George, NU ca m-as indoi de cunostintele si competenta lui!! Daca nu cunosc o persoana, nici nu ma pot pronunta in legatura cu ea!

Ca atare, nici nu o pot recomanda!

Am spus , doar, ca din experientele pe care le-am AVUT pot face anumite recomandari. (iar NU ca acest Gerorge nu ar fi bun!!)

Iar faptul ca sunt nou pe forum, nu are legatura nici cu experienta mea, nici cu cunostintele legate de marca etc.

 

Cu stima

Link to comment
Share on other sites

Eu ti-as sugera sa lasi un profesionist sa-ti faca operatiunea, chiar daca te costa ceva mai mult! Deci, nu apela la un simplu ...softist; incearca un inginer care stie si intelege ce se intampla cu motorul si cutia!

 

ne lasi cu gargara asta ?

arata-mi tu inginer in domeniu care face remaping. pe cine ai recomandat tu in acest calapod ? pe RBN sau ceaky de la dimsport ? firme mari cu preturi astronomice. ei sunt ingineri ? au facultate macar ? ca in domeniu sigur nu au si nici nu lucreaza in industria auto. au invatat si ei sa foloseasca WinOLS-ul ca sa ridice cu mouse-ul de graficele de injectie si torque, au avut bani sa-si permita si ei un dyno ca sa para ca testeaza toleranta masinii cand o fac....

simulari sa ia ochii.... tot softisti sunt si ei si s-au inspirat de la altii din afara care chiar stiu ce fac.

am prieteni care si-au facut masinile la ei si le-a picat turbo (320d, passat, A4) sau ECU (golf 4). garantia data de ei ? nexam ...doar pe soft :twoup: pretul platit in plus ca sa ce? priceless.....

 

deci ne lasi cu inginerii tai si cu firmele tale cu pretentii de tuneri germani ?

Link to comment
Share on other sites

Eu ti-as sugera sa lasi un profesionist sa-ti faca operatiunea, chiar daca te costa ceva mai mult! Deci, nu apela la un simplu ...softist; incearca un inginer care stie si intelege ce se intampla cu motorul si cutia!

 

ne lasi cu gargara asta ?

arata-mi tu inginer in domeniu care face remaping. pe cine ai recomandat tu in acest calapod ? pe RBN sau ceaky de la dimsport ? firme mari cu preturi astronomice. ei sunt ingineri ? au facultate macar ? ca in domeniu sigur nu au si nici nu lucreaza in industria auto. au invatat si ei sa foloseasca WinOLS-ul ca sa ridice cu mouse-ul de graficele de injectie si torque, au avut bani sa-si permita si ei un dyno ca sa para ca testeaza toleranta masinii cand o fac....

simulari sa ia ochii.... tot softisti sunt si ei si s-au inspirat de la altii din afara care chiar stiu ce fac.

am prieteni care si-au facut masinile la ei si le-a picat turbo (320d, passat, A4) sau ECU (golf 4). garantia data de ei ? nexam ...doar pe soft :twoup: pretul platit in plus ca sa ce? priceless.....

 

deci ne lasi cu inginerii tai si cu firmele tale cu pretentii de tuneri germani ?

In locul tau (asta, pentru ca tot vorbesti de ...scoala!!!), mi-as masura cuvintele! "Ne lasi cu gargara" foloseste-o NUMAI in cercul tau de amici! Ok? Incearca sa raspunzi civilizat, pt ca nu ti-a vorbit nimeni asa.

Apoi, daca nu cunosti oamenii, nu te baga! Sunt multi tuneri cu facultate (ma refer la cei mai cunoscuti) si, cativa sunt si ingineri (Politehnica, Autovehicule Rutiere). Ba, chiar, au doua facultati (sper ca si tu ai terminat macar una si asta INAINTE de 1995, Dupa, nu mai conteaza!)

Din cate stiu, nu pot sa-i numesc aici pt ca e considerata reclama! In plus, eu nu am niciun interes sa fac reclama cuiva; nu sunt partener cu nicunul, ci doar amic/prieten/vecin cu foarte multi.

Cu stima

Link to comment
Share on other sites

Prietene am impresia ca esti cam nou sa comentezi recomandarile altor colegi care se stiu in domeniu. Lasa-i pe altii mai experimentati care frecventeaz acest forum si stiu care e treaba cu un user sau altul. Si ce te tot ataci si aperi ,,tunerii'' cu facultate ??? Ai fi si tu vreunul ?
Link to comment
Share on other sites

Prietene am impresia ca esti cam nou sa comentezi recomandarile altor colegi care se stiu in domeniu. Lasa-i pe altii mai experimentati care frecventeaz acest forum si stiu care e treaba cu un user sau altul. Si ce te tot ataci si aperi ,,tunerii'' cu facultate ??? Ai fi si tu vreunul ?

 

"Prietene", este forum si comentez ce vreau! Si, nu stiu ce inseamna "nou"! La ce te referi?

Din cate stiu, fiecare poate avea o parere/opinie! Faptul ca nu avem amandoi aceeasi parere, implica automat si un schimb de replici ...de suburbii(ma refer la alt coelg)?

Apar pe cine cred si stiu ca STIE ce face, ca se pricepe, ca intelege ce inseamna un motor, cutie, ambreiaj etc.

Sa copiezi un soft prin OBD de pe masina si sa-l trimiti in Germania sau Austria pe mail si, apoi, sa-l "scrii" iar pe masina pe cel nou, primit, putem face si noi! (vezi SUPERCHIPS).

Fiecare e liber sa-si modifice masina cum, cat si unde vrea! Nu am impus nimanui, nimic!

Poti cumpara orice si de unde vrei.Fara restrictii. Asa ca....

Link to comment
Share on other sites

fiecare recomanda pe cine vrea si unde a avut experienta pozitiva. nr si vechimea in posturi nu implica neaparat o vasta experienta si cunostiinte in vreun domeniu. nu va certati aiurea ca nu castigati nimic de pe urma recomandarilor..sper... decat colegi multumiti. nu asta e rostul?

 

ps. cutia automata poate sa cada, bineinteles. a fost gandita sa functioneze perfect intr-o marja de cuplu si stres. de aceea a fost inventat si conceptul asta de resoftare "safe", care ar vrea sa fie cuprins in acea marja. personal nu cred ca merita, mai ales ca majoritatea cauta cel mai ieftin tuning si cand incep sa-ti cada piese de sute de euro, incepi sa realizezi cat de nerentabila este aceasta crestere de putere

Edited by Piratu'
Link to comment
Share on other sites

c.sainz : amice ai grija cu insultele personale. eu vorbeam despre "eventual vecinii / asociatii" tai si nu de tine. eu nu fac reclama la nimeni spre deosebire de firmele cu "prestigiu" care le recomanzi tu pe PM la oameni. studiile mele si experienta in domeniul automotive, chiar daca exista, nu sunt relevante deoarece in subiect nu era vorba de mine (sau de tine). esti cam mic in posturi pentru a face anumite afirmatii legate de userii acestui forum. poate prietenii tai de pe 4t.. ti-au permis asta, insa aici sunt oamenii ceva mai cu capu pe umeri, mai jos de nivelul norilor, si ma civilizati (majoritatea). incearca sa te adaptezi si sa nu faci recomandari dupa ureche sau doar pentru faptul ca esti vecin cu acei oameni. In cartea de Rezistenta materialelor, sau in Bosch Automotive Handbook, nu scrie nimic de faptul ca un soft e bun pentru o masina daca esti vecin cu autorul lui.
Link to comment
Share on other sites

c.sainz : amice ai grija cu insultele personale. eu vorbeam despre "eventual vecinii / asociatii" tai si nu de tine. eu nu fac reclama la nimeni spre deosebire de firmele cu "prestigiu" care le recomanzi tu pe PM la oameni. studiile mele si experienta in domeniul automotive, chiar daca exista, nu sunt relevante deoarece in subiect nu era vorba de mine (sau de tine). esti cam mic in posturi pentru a face anumite afirmatii legate de userii acestui forum. poate prietenii tai de pe 4t.. ti-au permis asta, insa aici sunt oamenii ceva mai cu capu pe umeri, mai jos de nivelul norilor, si ma civilizati (majoritatea). incearca sa te adaptezi si sa nu faci recomandari dupa ureche sau doar pentru faptul ca esti vecin cu acei oameni. In cartea de Rezistenta materialelor, sau in Bosch Automotive Handbook, nu scrie nimic de faptul ca un soft e bun pentru o masina daca esti vecin cu autorul lui.

 

+1 mi-a placut aia la sfarsit cu cartea :twoup: esti si tu nebun...

Edited by Blaz3
Link to comment
Share on other sites

c.sainz : amice ai grija cu insultele personale. eu vorbeam despre "eventual vecinii / asociatii" tai si nu de tine. eu nu fac reclama la nimeni spre deosebire de firmele cu "prestigiu" care le recomanzi tu pe PM la oameni. studiile mele si experienta in domeniul automotive, chiar daca exista, nu sunt relevante deoarece in subiect nu era vorba de mine (sau de tine). esti cam mic in posturi pentru a face anumite afirmatii legate de userii acestui forum. poate prietenii tai de pe 4t.. ti-au permis asta, insa aici sunt oamenii ceva mai cu capu pe umeri, mai jos de nivelul norilor, si ma civilizati (majoritatea). incearca sa te adaptezi si sa nu faci recomandari dupa ureche sau doar pentru faptul ca esti vecin cu acei oameni. In cartea de Rezistenta materialelor, sau in Bosch Automotive Handbook, nu scrie nimic de faptul ca un soft e bun pentru o masina daca esti vecin cu autorul lui.

 

"Amice", nu inteleg despre care ...insulte vorbesti??!! :twoup: Apoi, daca sunt "mic" sau "mare" nu cred ca este problema nimanui! :)

Si nici nu stiu desre ce "afirmatii" vorbesti! Asa ca, polemica asta fara subiect, o inchid aici! Cum spuneam si mai sus, esti liber sa-ti modifici masina unde vrei, cand vrei si cat vrei!

Si nu am facut niciodata o recomandare "dupa ureche" si nici pentru ca as fi vecin cu cineva! Citeste intreg postul meu si intelege-l exact ! Daca nu cunosc, nu vorbesc (daca asta ar fi o regula pentru toti, am mult mai linistiti!!)

Subiectul era daca poate si merita sa-si resofteze BMW-ul. Atat!

Deci, on topic!

Cu stima

Link to comment
Share on other sites

e vreo concurenta de piata aici pe topic? care e faza cu Boch Automotive Handbook?

 

c.sainz, reprezinti un tuner?

 

credeam ca sunteti niste colegi care impartasesc experieta lor de resoftare, nu ca se discuta cote de piata si se arunca cu noroi in unii sau altii

Edited by Piratu'
Link to comment
Share on other sites

e vreo concurenta de piata aici pe topic? care e faza cu Boch Automotive Handbook?

 

c.sainz, reprezinti un tuner?

Nu, nu reprezint pe nimeni! Am sfatuit un coleg sa se adreseze cuiva pt ca vrea sa resofteze masina si are cutie automata! Nici macar nu am scris AICI (adica, perfect "legal"!)

Deci, chiar nu inteleg reactia nimanui! Repet, era o RECOMANDARE!!

Cu stima

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cine e ...GEORGE si nu pot face nicio apreciere. Dar, sfatul meu, este sa cauti o firma mai....solida!

E numai alegerea ta!

Cu stima

 

Pai de aici se intelege altceva ! Daca cuvantul ''mai'' nu exista in acea propozitie ... inseamna ca nu era vorba despre o comparatie.

Link to comment
Share on other sites

Acest george se pare ca este cunoscut pe cateva forumuri auto. Multi au incredere in el, iar altii il invidiaza :twoup:

Daca exista o alternativa la george trebuie sa o faci cunoscuta. Nu este vorba de reclama daca prezinti rezultatele unui anume prieten/vecin ... ! Poate chiar este mai cunoscut ca si george dar nu stiam despre cine ....

Link to comment
Share on other sites

Acest george se pare ca este cunoscut pe cateva forumuri auto. Multi au incredere in el, iar altii il invidiaza :)

Daca exista o alternativa la george trebuie sa o faci cunoscuta. Nu este vorba de reclama daca prezinti rezultatele unui anume prieten/vecin ... ! Poate chiar este mai cunoscut ca si george dar nu stiam despre cine ....

Daca este ok sa dau nume de persoane/firme, este in regula. Repet, NU fac reclama nimanui! Nu am niciun interes.

Apoi, o informatie/propunere NU dauneaza grava sanatatii (masinii). Cine vrea sa-si modifice masina, nu cred ca alege in fuga, dupa primul sfat! Eu si altii, ii pot da un reper.

Este doar treaba lui sa sune, sa-i contacteze direct, sa vorbeasca, sa compare oferte si ....restul. Apoi, ia o decizie in baza informatiilor pe care le-a strans!

Nu e complicat, spun eu! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.